آموزش خط اوستایی (آموزه نخست)

138 10,395

بنا به درخواست های مکرر کاربران سایت و بسیاری از دوستان امروز تصمیم برین شد که آموزش خط اوستایی را در سایت تاریخ پارسی آغازکنیم . خط اوستایی یکی از خط ها و اسکریپت های کامل و باستانی جهان محسوب می شود و یادگیری این خط که زمانی خط رسمی تاریخ پارسیان و یکی از بزرگترین امپراتوری های جهان باستان یعنی ساسانیان بوده است برای تاریخ دوستان و علاقه مندان به یادگیری خط های باستانی خالی از لطف نیست.

به اسکریپتی که اوستا را بدان نوشته اند خط یا اسکریپت اوستایی یا دین دبیره می گویند. خط اوستایی دارای ۴۸ حرف می باشد که ۱۴ حرف آن صدا دار و ۳۴۴ حرف این خط بی صدا هستند.
حروف صدا دار این خط به طور کامل و جدا نوشته می شوند و این مکان وجود دارد کهه واژگان با تلفظ کامل و دقیق خوانده شود. (درست مانند خط نوشتاری لاتین که خواننده می تواند بدون دانستن معنی آن واژه آن را تلفظ کند و بخواند) این نکته را هم باید خدمت شما عرض کنم که هیچ نقطه و یا نشانۀ تاکیدی بر روی حروف این خط در متنها وجود ندارد و حروف کاملا از هم جدا نوشته می شود و پس از هر واژه ای حرف و یا نقطه مخصوصی نوشته می شود. در پایان هر جمله نقطه یا حرف مخصوصی گذاشته میشود که در آموزه یا درس دوم به آن خواهیم پرداخت. خط اوستایی همچون زبان فارسی از راست به چپ نوشته می شود.

ما در آموزه یا درس نخست به حروف صدا دار و کوتاه و حروف صدادار بلند اشاره خواهیم کرد و آنان را برای شما عزیزان آموزش خواهیم داد. در شروع کار شما فونت خط اوستایی را از اینجا می توانید دانلود کنید و سپس با نوشتن و تمرین کم کم با این بند واژه ها آشنا شوید.

حروف صدادار کوتاه

آموزش خط اوستایی حروف صدا دار کوتاه

حروف صدادار بلند

آموزش خط اوستایی حروف صدا دار بلند

  • تمرین درس نخست

حروفی را که در درس نخست آموخته اید را در متن زیر فقط جستجو کنید تا حروفی را که یاد گرفته اید را بتوانید در متن های خط اوستایی پیدا کرده و بخوانید.

جمله اوستایی
خط اوستایی

ما در آموزه نخستین فقط به آموزش حروف بالا پرداختیم، و باقی ماندۀ حروف را در آموزه های آینده آموزش خواهیم داد. اگر درر درس نخست مشکل یا سوالی داشتید می توانید آن را در بخش نظراتدر زیر همین پیج و یا در تالار گفتمان پرسید.

3.4 27 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
138 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
14
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x