آنتیوخوس هشتم

0 100

آنتیوخوس هشتم یکی دیگر از پادشاهان‌ سلوکی ، وی پسر دیمتریوس دوم بود .
او را با القابی همچون اپیفانس ( به معنای تجلی خداوند ) ، کالی نیکوس ( به معنای فاتح درخشان ) ،فیلومتور ( به معنای مادردوست ) و گروپوس ( به معنای کج بینی ) خوانده اند .

وی به همراه مادرش کلئوپاتراتئا مشترکانه در ۱۲۵ _ ۱۲۱/۱۲۳ پیش از میلاد سلطنت می کرد .

او در ۱۲۵ پیش از میلاد تاج گذاری کرد ، فرمانروای پیش از او سلوکوس پنجم و جانشینش سلوکوس ششم نام داشت .

دو همسر با نام های تریفنا و کلئوپاتراسلن داشت و صاحب فرزندانی با نام های سلوکوس ششم ، آنتیوخوس یازدهم ، فلیپ یکم ، دیمتریوس سوم ، آنتیوخوس دوازدهم و لائودیس ملکه کوماژن بود .

وی از خاندان سلوکی و در ۹۶ پیش از میلاد درگذشت ، پدرش دیمتریوس دوم و مادرش کلئوپاتراتئا نام داشت .

آنتیوخوس هشتم به صورت مشترکانه همراه کلئوپاتراتئا ( مادرش ) در بازه زمانی بین مرگ آنتیوخوس هفتم و بازگشت دیمتریوس دوم بر سر کار ، بر تخت پادشاهی نشستند اما در ۱۲۹ پیش از میلاد که دیمتریوس به انطاکیه بازگشت مادرش کلئوپاتراتئا وی را کنار گذاشت و به تنهایی به امور حکومت رسیدگی کرد و پسرش را همچون پسر بزرگترش سلوکوس پنجم نکشت .
در ۱۲۵ آن گاه که مادرش _ کلئوپاتراتئا _ برادر بزرگتر آنتیوخوس هشتم _ سلوکوس پنجم _ را به قتل رساند ، آنتیوخوس همراه مادرش باز تاج گذاری کرد .

بعد از اینکه آنتیوخوس در ۱۲۳ قبل از میلاد الکساندر دوم را شکست داد مادرش تلاش کرد تا به وسیله باده ی زهرآگین وی را بکشد ، اما آنتیوخوس که به شناخت و تحقیق در مورد زهرها دلبستگی و علاقه داشت به مادرش شک کرده و او را وادار کرد تا خود باده را سر بکشد بدین صورت ملکه کلئوپاتراتئا به وسیله زهر خود کشته شد .

آنتیوخوس هشتم با یک شاهدخت بطلمیوسی به نام تریفنا ازدواج کرد .
در ۱۱۶ قبل از میلاد نابرادر و پسرعمویش آنتیوخوس نهم از تبعید برگشت و جنگ خانگی شروع شد .
داستان از این قرار بود که خواهر ناتنی تریفنا _ کلئوپاتراتئا _ همسر آنتیوخوس نهم بود . وی را به درخواست و دستور تریفنا در بین یک نمایش درام در نیایشگاه دافنه در بیرون انطاکیه به قتل رساندند ، و آنتیوخوس نهم به علت کینه ای که از تریفنا داشت او را کشت .
بین دو پسرعمو به همین دلیل جنگ صورت گرفت و سرانجام سوریه را این دو به دو بخش تقسیم کردند .

آنتیوخوس هشتم در ۹۶ پیش از میلاد به دست وزیرش هراکلئون کشته شد .

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x