About the author

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

Related Articles

4 Comments

 1. 1
  Avatar

  رها آزاد

  واقعا مایه ی تاسف است که به جای در پیش گرفتن یک روایت مستند و نزدیک به واقعیت روایتی یک جانبه و اغراق آمیز رو نقل می کنید حتی مورخین منصف غربی هم امروزه اغراقات موجود در تاریخ نگاری یونان باستان رو نمی پذیرند که شما ظاهرا پذیرفتید نوشته ی شما به گونه ای است که گویا ۴۰۰ هزار سپاهی ایرانی اردشیر یا ۱۰۰ هزار سپاهی ایرانی کوروش چیزی در حد پشم یا پشمک یا امثالهم بوده اند و سرنوشت جنگ را تنها ۱۳ هزار یونانی تعیین کرده اند دوستان عزیز یونانی ها حتی در سپاه خود ایران هم بوده اند چرا چنین اغراقات درباره ی آنها وجود ندارد؟ قرائتی که شما متن خود را بر اساس آن نوشته اید قرائتی کاملا یک جانبه مبالغه آمیز غیر مستند و مبتنی بر تعصب یکی از طرفین درگیر در آن جنگها ست که همه ی پیروزی ها و موفقیت ها را به نفع خود مصادره کرده و امروزه حتی مورد قبول مورخین غربی نیز نیست به نظر نوع تاریخ نگاری شما هم مثل پیرنیاست که گوی سبقت را حتی از خود هرودوت نیز ربوده بود و سپاهیان ایران را پنج میلیون نفر نقل کرده بوده !!!روایت فردی مثل پیرنیا را می توان ناشی از بلاهت سفاهت جهالت و خرفتی نسلی از روشنفکران پیش از انقلاب دانست ولی شما دیگر چرا؟؟

  Reply
  1. 1.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   نوشته ها همگی باید یک منبع معتبر داشته باشد تا انتشار یابد هر چند که همه می دانند یونانی ها در تاریخ نویسی غلو بسیار کرده اند ولی ما با وجود این باید از روی یک منبع معتبر نوشته ها را منتشر کنیم.

   Reply
 2. 2
  Avatar

  محمد

  در خصوص جنگ های ایران و یونان و فتوحاتی که یونانیان به خود نسبت میدهند باید توجه داشت که منابع تماما یونانی است و گزافه گویی و لاف زنی آنها مسلم می باشد . و هیچ منبع ایرانی وجود ندارد تا ما با مقایسه آنها به یک نتیجه مسلم برسیم.
  ناپلئون رهبر فرانسه

  Reply
 3. 3
  Avatar

  محمد

  دوست بزرگوارم
  در برتری نظامی امپراتوری ایران بر یونانی ها همین بس که این امپراتوری بیش از دو قرن تمام دوام آورد ولی امپراتوری یونان به محض مرگ اسکندر فروپاشید!
  در برتری نظامی ایران بر یونان همین بس که در اوج قدرت از شمال هندوستان تا حبشه در شرق آفریقا و از عربستان تا دانوب در جنوب اروپا تحت سلطه ایران بود ولی یونان در اوج قدرت از مصر تا سند را تحت سلطه داشت !!!!
  در برتری نظامی ایران بر یونان همین بس که یونان به محض حمله رومیان نابود گردید و تمدن و ناموس آن تاراج و به رم منتقل گردید ولی در همان زمان ایران روم را در چند نبرد به طرز تحقیر آمیزی شکست داد !!!
  در برتری نظامی ایران بر یونان همین بس که توجه داشته باشیم که در دوره ای که کشور ما بر سه قاره اروپا و آسیا و آفریقا به جهانگشایی مشغول بود ارتش یونان حتی توان کنترل بر خود یونان را نداشت و یونان تا دوره ی اسکندر دولت شهر های مستقلی بود که دائم با هم میجنگیدند !!!
  در برتری نظامی ایران بر یونان همین بس که سه امپراطوری که یونان را مستعمره خود کردند (ابتدا روم سپس عثمانی و الان هم امریکا) در مقابل با ایران بارها تحقیر شده اند !!!

  دوست عزیز
  ما در تاریخ برای قضاوت درست به هر دو طرف درگیر نیاز داریم
  زمانی که ایران پایگاه نظامی عین الاسد رو زد آمریکایی ها گفتن هیچ کشته ای نداریم!(مشابه ادعای آن زمان یونانی ها) ولی همان زمان ایرانی ها ادعا کردن که این حمله دست کم ۸۰ کشته داشته !! و بعدا هم زمان ثابت کرد که ادعای ایرانی ها درست بوده !!!
  وقتی ما در دنیای امروز با این قدرت عظیم رسانه اینهمه تناقض داریم شما چطور تاریخ ۲۵۰۰ سال پیش رو با عینک یونانی میبینید ؟؟!!!

  Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.