About the author

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

Related Articles

4 Comments

 1. 1

  علی

  این که امپراطوری بزرگ ایران که نیروی نظامی بزرگ و منظم داشت به دست اعرابی که خیلی از آن‌ها یا بادیه‌نشین بودند و یا زندگی قبیله‌ای داشتند شکست خورده نیاز به تحلیل و بررسی دارد. آیا مردم دوره‌ی ساسانیان حکومت خود را دوست داشتند و از آن حمایت می‌کردند؟ حکومت ساسانیان حکومتی بود که در آن اختلاف طبقاتی بسیار عمیق بود به طوری که حتی فقط طبقه‌ی خاصی اجازه‌ی درس خواندن داشتند. وقتی مردم چنین سرزمینی با اندیشه‌ای آشنا می‌شوند که در آن فرد سیاه‌پوست و برده در کنار رهبرش و برابر زندگی می‌کند چه عکس‌العملی خواهند داشت؟ وقتی می‌بینند که مکتبی وجود دارد که در آن اگر اسیر جنگی به افراد بیسواد دانش بیاموزد آزاد می‌شود آیا به چنین مکتبی گرایش پیدا نمی‌کنند؟

  Reply
  1. 1.1

   آرشا

   بله دوست عزیزم ولی نمی‌تونیم جنایت های اعراب که برسر ما آورده آمد رو نادیده بگیریم و همینطور در زمان اعراب که به ایران حمله کردند هم اسیر کشی کردند و هم ما رو به بردگی گرفتن پس نمی‌تونیم بگیم وضعیت مارو بهتر کردن بلکه بدتر هم کردن البته دربار ساسانی در اواخرش به اوج بی کفایتی رسید ولی هر دوره ای زمان اوجی داشته و نباید زمان وسعت امپراطوری ساسانی را نادیده بگیریم .

   Reply
  2. 1.2

   Nour

   سپاه ایران از چند سال قبل دچار ضعف شده بود چون طاعون آمده بود و خیلی ها مرده بودن و از طرفی شورش داخلی هم مزید بر علت بود ضمن اینکه مورخین عرب بزرگ نمایی کرده و تعداد ایرانیان را بیشتر نوشته اند که دقیقا بر عکس بوده و ایرانیان با وجود تعداد کمتر مقاومت کرده و تلفات اعراب هم خیلی زیاد بوده …ضمنا شاید شاید برخی از مردم ناراضی بوده باشن در اون دوران که بیشتر از موبدان زرتشتی ناراضی بودند اونم فقط درصدی از مردم …یزد گرد وقتی میخواست بعد از جنگ نهاوند به خراسان برود اول به کرمان رفت و مردم آنجا استقبال باشکوهی از شاه ایران زمین کردند…

   Reply
 2. 2

  آرنا

  در زمانی که اعراب به ایران حمله کردند نه تنها جلوه ی واقعی اسلام را نشان ندادند بلکه با ریختن خون های بسیار اسیر کشی تجاوز به مال و ناموس مردم وسوزاندن ودر آب انداختن کتاب ها و نابود کردن بسیاری از چیز هایی که برای مردم ارزش داشتن وتغییر دین اجباری مردم ودر پی اون اجبار مردم برای تغییر زبانشون و بعد تحقیر ایرانیان وپست تر دونستنشون چیزایی بودن که مردم ایران در اون زمان از مردم مسلمون دیدن و همین چیزا بود که قیام های بسیاری رو در پی داشت قیام های که در هر زمان برای گرفتن انتقام صورت می گرفتن.
  در اون زمان مردم ایران هیچ زمانی برای شناختن اسلام و تشخیص واقعیت از دروغ نداشتن.
  اگه به نظرتون من اشتباه می کنم پس بهم توضیح بدید.

  Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.