داستان شیرین بازخوانی خط میخی

5 1,822

تاریخ خط میخی فارسی باستان
داستان شیرین و دلچسب بازخوانی خط میخی فارسی باستان، 2500 سال پس از پدیداری آن، یکی از دستاوردهای بزرگ دانش است که حتی برای حرفه ای ها داستان پرشوری است. این داستان بخش مهم و تعیین کننده ای از تاریخ هخامنشیان را در اختیار دارد.در حقیقت خواننده تاریخ خط میخی فارسی باستان خواننده تاریخ هخامنشیان است. این تاریخ به خواننده فرصت بیشتری می دهد تا گام به گام تاریخ سازان را بشناسد و گام به گام با یابندگان دستاورد تاریخ سازان آشنا شود.

از این روی در جایی که سخن از تاریخ هخامنشیان می رود نمی توان از این داستان صرفنظر کرد. به هر حال، اگر چه از این خط نبشته ای چندان در دست نیست، این خط آغاز ادب پر سرگذشت ایران است و با این خط است که ایرانیان برای نخستین بار دست به قلم برده اند و اگر شعر فارسی یا به عبارتی دیگر قند پارسی پرچم دار ادب ایرانی است، نخستین نشانه ها و آزمایش سخن منظوم را می توان در سنگ نبشته بیستون داریوش یافت. پس جا دارد با حوصله ای بیشتر به این خط پرداخته شود و جا دارد ایرانیان در یک جا با روند بازخوانی خط میخی فارسی باستان آشنا شوند.

از آغاز دانش ایران شناسی تاریخ پیدایش خط میخی فارسی باستان همواره مورد بحث بوده و هنوز هم رایی که مقبول همه باشد زده نشده است. خواننده این کتاب به زودی درخواهد یافت که گمان نگارنده، با تکیه بر نشانه های خوبی که در دست است، بر آن است که پدید آورنده این خط کسی جز داریوش نیست. اما با توجه به اهمیت موضوع، پیش از پرداختن به پیدایش خط میخی فارسی باستان، شایسته است که برای خواننده غیر حرفه ای نگاهی گذرا داشته باشیم بر چگونگی این خط میخی به طور کلی.

4 5 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
1
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x