وقایع دوران پادشاهی ایشتوویگو

0 137

دوران پادشاهی ایشتوویگو که به نام آستیاگ نیز شناخته می­شود؛ پس از پدر خود یعنی هووخشتره آغاز شد و پایان حکومت مادها را رقم زد. اطلاعات زیادی از نحوه حکم­رانی و همچنین امپراطوری آخرین پادشاه ماد در دسترس نیست و در بسیاری از منابع تاریخی، موارد زیادی به وی نسبت داده نشده است.

معتبرترین منبع تاریخی برای بررسی زندگی این پادشاه، آثار هرودوت محسوب می­شود که در آنها نیز به جز مواردی اندک، اتفاق مهمی در دوران سلطنت ایشتوویگو ثبت نشده است. در ادامه، به بررسی دو مورد از تاثیرگذارترین وقایع امپراطوری ماد که با ایشتوویگو مرتبط هستند؛ می­پردازیم.

پایان صلح با لیدیه

در دوران پادشاهی هووخشتره، حکومت ماد با لیدیه به صلح نسبی رسیده بودند که با به سلطنت رسیدن ایشتوویگو، این صلح به پایان رسید و جنگ­های این دو امپراطوری دوباره از سر گرفته شد. البته، آخرین نبرد بین این دو حکومت به صلح دوباره منتهی شد و در جریان این صلح، ازدواج­های سیاسی برای محکم کردن رابطه طرفین شکل گرفت که مهم­ترین آن، ازدواج ایشتوویگو با دختر پادشاه لیدیه بود.

وقایع دوران پادشاهی ایشتوویگو

البته این وصلت، سبب شد تا در آینده، مادها خواهان سهم خود از لیدیه شوند که این موضوع، سبب درگیری­هایی بین دولت لیدیه با حکومت پارس­ها که بعد از مادها به حکومت رسیدند؛ شد.

سایر جنگ های ایشتوویگو

علاوه بر نبرد با حکومت لیدیه، ایشتوویگو برای لشکرکشی­هایی که به قفقاز و ایلام داشت نیز شناخته می­شود. اما به عنوان مهم­ترین نبرد دوران سلطنت این پادشاه، باید به نبرد با پارسی­ها اشاره کرد که در جریان آن، قوم ماد تسلیم امپراطوری پارسیان شد و به امپراطوری خود، پایان داد.

پایان یک امپراطوری

ایشتوویگو دو فرزند داشت که یکی از آن دو، یعنی ماندانا با کمبوجیه یکم وصلت کرد و حاصل این ازدواج، کوروش کبیر بود که علیه امپراطوری پدربزرگ خود قیام کرد و قوم ماد را تسلیم پارسیان نمود. شروع جنگ با شورش کوروش بود و پس از آن، ایشتوویگو در جریان لشکرکشی به مرکز فرماندهی پارس­ها این نبرد سهمگین را ادامه داد.

پادشاهی ایشتوویگو

در جنگی که بین این دو سپاه درگرفت؛ لشکر مادها در مقابل پارسیان شکست خورد و ایشتوویگو نیز به اسارت گرفته شد. سپاهیان وی را به کوروش کبیر تحویل دادند و با حمله به پایتخت امپراطوری ماد، ثروت آنها را به عنوان غنیمت جنگی به مرکز فرماندهی خود بردند. با به اسارت گرفته شدن پادشاه و سقوط پایتخت، امپراطوری مادها بعد از 150 سال به پایان رسید و آنها، حکومت سرزمین­های خود را به پارسیان واگذار کردند. شکست مادها، شروع امپراطوری کوروش کبیر و بنیان­گذاری سلسله هخامنشیان بود.

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x