سلیمان دوم

0 83

سلیمان دوم ، ( به زبان ترکی عثمانی : سلطان سلیمان ثانی ) بیستمین سلطان امپراتوری عثمانی و نود و نهمین خلیفه اسلامی بود که از سال ۱۶۸۷ تا سال ۱۶۹۱ حکومت کرد .
او فرزند ابراهیم یکم و آشوب سلطان ، و برادر محمد چهارم بود .

وی ۱۵ آوریل سال ۱۶۴۲ در کاخ توپ‌قاپی در شهر استانبول زاده شد و در ۸ نوامبر ۱۶۸۷ به جای محمد چهارم بر تخت نشست .

وی همچنین در ۲۲ ژوئن ۱۶۹۱ در سن ۴۹ سالگی به دلیل نارسایی کلیه در ادرنه درگذشت و او را در مسجد سلیمانیه ، استانبول به خاک سپردند و پس از او احمد دوم بر تخت سلطنت نشست .

سلیمان دوم از خاندان عثمانی و دین و مذهبش اسلام بود .

او در دوران شاهزادگی در مدارس کاخ توپکاپی آموزش ویژه‌ای دید و تحت نظر استادان گران‌مایه آموزش و پرورش داده شد . او بیشتر عمر خود را در زندان به اصطلاح قفس گذراند . او در طول زندگی صاحب فرزند نشد . سلیمان دوم بعد از چهل سال حبس در قفس موفق شد برادرش را از سلطنت برکنار کرده و به مقام امپراتور دولت عثمانی برسد . در زمان به سلطنت رسیدن سلیمان ، برادرش احمد دوم در زندان به سر می‌برد . برای دنیا و تمام درباریان جای شگفتی و تعجب داشت که او موفق شود با وجود حبس زمام دولت را به دست بگیرد . سلیمان دوم در داخل شهر استانبول مشغول به بررسی فعالیت‌های نوسازی شد . وی مسجدی در ازمیر بنا کرد . او بازار استانبول را نیز توسعه و گسترش داد و حضور تجار غربی و چینی در این بازار در دوره او افزایش چشمگیر و بیشماری یافت .

« نبرد عثمانی و هابسبورگ »
دولت عثمانی در زمان سلطنت محمد چهارم به رهبری ساری سلیمان پاشا وارد جنگ با امپراتوری هابسبورگ شد و در نبرد موهاچ متحمل شکست سختی شد . با خلع محمد چهارم و مدت زمانی کوتاه بعد از روی کار آمدن سلیمان دوم ، امپراتوری عثمانی از شکست در مقابل امپراتوری هابسبورگ رنج می‌برد ؛ بنابراین سلطان سلیمان دوم با وجود اینکه نمی‌توانست به نحو احسن بر کشور فرمانروایی کند ، به‌ صورت زیرکانه کوپرولو فضلی مصطفی پاشا را به سمت وزیر اعظم خود برگزید و به او فرمان داد تا با لشگری نیرومند و قوی شکست را جبران کند . در نهایت مصطفی پاشا با سپاهی فراوان و نیرومند و متشکل از ۶۰۰۰۰ نفر در تاریخ ۸ ژوئیه ۱۶۹۰ گلادوا و اوذشوا را بازپس گرفت . همچنین او موفق شد شهر نادکانیژا را که در تاریخ ۸ اکتبر ۱۶۹۰ به دست دشمن افتاده بود را فتح کند .

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
2
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x