شاپور شهربراز

1 98

شاپور شهربراز یا شاپور شهروراز یکی از غاضبان تخت شاهی در زمان ساسانیان (سال 630 میلادی) بود. در برخی منابع نام او را شاپور پنجم نیز آورده اند. شاپور شهربراز در واقع پسر فرآیین و یا همان شهربراز سردار نامی ایران و مادر وی نیز میرهران خواهر خسرو پرویز است.

شاپور در سال 630 میلادی هنگامی که پوراندخت دختر دایی اش در سلطنت دوره نخست خود توسط بزرگان کشور خلع گشت، شاپور شهربراز با همکاری چندی از بزرگان خود را پادشاه نامید و برای یک مدت بسیار کوتاه پادشاه ایران شد. ولی سلطنت شاپور شهربراز نیز دیری نپایید چرا که بزرگان کشور که در راس آنان فرخ هرمز بود، خلع گشت و آذرمیدخت بر تخت نشست.

قتل شاپور شهربراز
پس از برکناری شاپور شهربراز، آذرمیدخت دیگر دختر خسرو پرویز به سلطنت رسید. در این زمان بود که نجیب زاده پارسی یعنی فرخ هرمز از آذرمیدخت خواستگاری کرد(شاید برای رسیدن به پادشاهی یا شاید برای پیوند دادن فراکسیوس پهلو و پارسی و یا علاقه اش به وی) شاپور نیز از فرخ هرمز حمایت کرد. آذرمیدخت که پنهانی فرخ هرمز را به قتل رساند به احتمال زیاد هم شاپور شهربراز، پسر عمه اش را نیز به دلیل حمایت از فرخ هرمز در همان سال به قتل رسانده است.

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x