عایشه سلطان

0 258

عایشه سلطان ، متولد ۱۶۰۶ در استانبول ، وی در می ۱۶۵۸در استانبول درگذشت ، او را در آرامگاه پدرش احمد سلطان ، در مسجد آبی به خاک سپردند .
وی دختر سلطان احمد یکم از همسرش کوسم سلطان و نیز خواهر عثمان دوم ، مراد چهارم ، ابراهیم یکم و عمه محمد چهارم بود .
عایشه و خواهرش فاطمه به علت ازدواج‌های سیاسی‌ مشهور و نامی هستند .

او هفت بار ازدواج کرد ، ازدواج های وی به ترتیب زیر بود :
* داماد ناسوح پاشا
* کاراکاس محمد پاشا
* حافظ احمد پاشا
* داماد مرتضی پاشا
* داماد احمد پاشا
* وُنیوک احمد پاشا
* ابشیر مصطفی پاشا

او نیز صاحب دو فرزند با نام های سلطان زاده محمد بیگ و سلطان زاده محمود بیگ بود .

عایشه از خاندان عثمانی و دین و مذهبش اسلام بود .

« زندگی نامه »
عایشه سلطان در سال ۱۶۰۶ در استانبول زاده شد و احمد سلطان او را به احترام عمه خود عایشه نامید .

او دارای چندین خواهر و برادرتنی از جمله فاطمه سلطان بود که هر دو شا‌هزاده خانم به ازدواج‌های سیاسی متعدد مشهور و نامی هستند .
عایشه سلطان در سال ۱۶۱۲ با وزیراعظم ناسوح پاشا وصلت کرد در همین سال گوهرخان سلطان خواهر دیگر عایشه با دریاسالار آغوز محمد پاشا ازدواج کرد . در سال ۱۶۱۴ ناسوح پاشا جلوی چشمان همسرش اعدام شد . زمانی که عثمان دوم دوم به سلطنت رسید در سال ۱۶۲۰ عایشه را به عقد کاراکاس محمد پاشا والی بودا دراورد ولی در سال ۱۶۲۲ پاشا در جنگ لهستان کشته شد .
در سال ۱۶۲۵ عایشه سلطان با زور و اجبار مادرش والده کوسم سلطان با وزیراعظم حافظ احمد پاشا پیمان زناشویی بست . پاشا چهل سال از شاهزاده خانم بزرگ‌تر بود و در آن زمان ۶۰ سال داشت و مورد اعتماد مراد چهارم بود اما در جریان شورش‌های فوریه سال ۱۶۳۲ به اجبار سربازان سلطان دستور اعدام او را صادر کرد .
تنها یک ماه بعد از کشته شدن حافظ پاشا عایشه سلطان نامزد مرتضی پاشا والی دیاربکر شد و مراسم ازدواج آن‌ها در سال ۱۶۳۴ انجام شد ولی بر طبق گزارش‌های سفیران عایشه از همسرش متنفر بود تا اینکه حافظ پاشا درسال ۱۶۳۶ در جریان مبارزه با صفویان کشته شد و عایشه سلطان در سال ۱۶۳۸ با داماد احمد پاشا والی حلب و بعد از مرگ او (۱۶۴۴) در سال ۱۶۴۵ با داماد ویونک احمد پاشا والی دمشق پیمان زناشویی بست . در سال ۱۶۴۷ ابراهیم تمامی ثروت خواهرانش عایشه ، فاطمه ، خانزاده و اسماخان را گرفت و آن‌ها را وادار به خدمت برای همسرش هماشاه سلطان کرد .

بعداز مرگ احمد پاشا در سال ۱۶۵۰ عایشه سلطان بیوه ماند و در سال ۱۶۵۴ برای بار آخر با وزیراعظم داماد ابشیر مصطفی پاشا وصلت کرد ، اما پاشا یک سال بعد اعدام شد .

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x