فاطمه سلطان

0 11

فاطمه سلطان ، متولد ۱۶۱۰ در استانبول ، وی در ۱۶۶۸ در استانبول در سن ۵۸ سالگی درگذشت ، او را در مقبره پدرش سلطان احمد در مسجد آبی به خاک سپردند .
وی دختر سلطان احمد یکم از همسرش کوسم سلطان و نیز خواهر عثمان دوم ، مراد چهارم ، ابراهیم یکم و عمه محمد چهارم بود .

فاطمه و خواهرش عایشه به علت ازدواج‌ های سیاسی‌ مشهور و نامی هستند .

او هفت بار ازدواج کرد ، ازدواج های وی به ترتیب زیر بود :
* چاتالی حسن پاشا
* کارا مصطفی پاشا
* کانبور مصطفی پاشا
* داماد مقصود پاشا
* داماد یوسف پاشا
* ملک احمد پاشا
* داماد مصطفی پاشا

وی همچنین صاحب دو فرزند با نام های سلطان زاده حسین بیگ و سلطان زاده سلیمان بیگ بود .

او از خاندان عثمانی و دین و مذهبش اسلام بود .

« زندگی نامه »

فاطمه سلطان در حدود سال ۱۶۱۰ در استانبول زاده شد ، و احمد سلطان او را به احترام عمه خود فاطمه نامید .
مادرش ماه‌پیکر سلطان ( کوسم سلطان ) بود و دارای چندین خواهر و برادرتنی از جمله عایشه سلطان بود که هر دو خواهر با ازدواج‌های متعدد سیاسی خود شناخته و مشهور شده‌اند .
فاطمه سلطان در سال ۱۶۲۴ به دستور مراد چهارم با دریاسالار حسن پاشا پیمان زناشویی بست اما به علت درگیری میان سلطان و پاشا و حمایت زیاد و بیش‌ از حد کوسم سلطان از پاشا ، مراد دستور طلاق فاطمه سلطان را صادر کرد ، مدتی بعد در سال ۱۶۲۶ فاطمه به عقد قره مصطفی پاشا والی مصر درآمد ولی مصطفی پاشا درسال ۱۶۲۸ به علت رشوه اعدام شد و فاطمه بیوه شد .
درسال ۱۶۳۰ فاطمه با کانبورزاده مصطفی پاشا ، دریاسالار امپراتوری پیمان زناشویی بست و ثمره این ازدواج یک پسر بود . مصطفی پاشا نیز در سال ۱۶۳۶ اعدام شد . مدتی بعد وی به عقد داماد مقصود پاشا والی مصر و دیاربکر درامد . در سال ۱۶۴۷ ابراهیم یکم تمامی ثروت خواهرانش ، عایشه ، فاطمه ، خانزاده و اسماخان را گرفت سپس آن‌ها را وادار به خدمت برای همسرش هماشاه سلطان کرد .
با مرگ مقصود پاشا درسال ۱۶۴۵ فاطمه با داماد یوسف پاشا وصلت کرد و با مرگ پاشا در سال ۱۶۵۸ ازدواج آن‌ها پایان یافت . یکی از مشهورترین ازدواج‌های فاطمه در سال ۱۶۶۱ با ملک احمد پاشا همسر اسماخان سلطان بود اما به علت اینکه هر دو از این ازدواج نا راضی بودند چند ماه بعد جدا شدند و مدتی بعد فاطمه زمانی که بیش از ۵۲ سال داشت با داماد مصطفی پاشا وصلت کرد .

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x