فرهاد سوم

0 33

فرهاد سوم ( اشک یازدهم ) یازدهمین پادشاه سلسله اشکانی بود ، که از سال ۶۹ پیش از میلاد تا سال ۵۷ پیش از میلاد بر ایران حکومت کرد . او پسر سیناتروک بود و پس از پدرش بر تخت سلطنت نشست .

در زمان او نبردهای دامنه دار ایران و روم شروع شد .
و نیز در دوران پادشاهی او اشکانیان سرزمین های بسیاری را در غرب و همچنین در شرق از دست دادند .

پادشاه پیش از او سیناتروک و پادشاه پس از او مهرداد چهارم نام داشت .

وی از دودمان اشکانیان و دارای دین و مذهب مزدیسنا بود .

او همسرانی با نام های پیریوستانا، پیرواشتانی و تلونیک داشت و همچنین صاحب فرزندانی با ناه های مهرداد پنجم ، ارد دوم و یک دختر ( که نامش قید نشده ) بود .

فرهاد سوم در ۵۷ پیش از میلاد درگذشت و پس از او مهرداد چهارم بر تخت سلطنت نشست .

رومیان فرهاد را تحریک به لشگرکشی به ارمنستان کردند . در آن دوران پومپه که یکی از سران حکومت سه نفره روم بود ، وارد آسیای صغیر شده بود .
پومپه قدرتمندی ارمنستان و تیگران پادشاه ارمنستان را جدی تلقی کرد ، فرستاده ای را به سمت ایران روانه کرد و به فرهاد سوم پیشنهاد لشگرکشی به ارمنستان را داد . پومپه تعهد داد که در صورت انجام این کار دو شهر کردوئنه و ادیابن ( این دو قسمتی از آسور قدیم بودند ) از آن ایران خواهند شد .

فرهاد با لشگری بزرگ و به همراه پسر بزرگ و ارشد تیگران و شاهزاده های ارمنی که در دربار ایران بودند ، به ارمنستان یورش برد ، آرتاشات را محاصره نمود و تیگران به کوهستانهای اطراف گریخت . شاه ایران بعد از گریختن تیگران و سپاه او ، خود را پیروز میدان دانست و بازگشت .
تیگران بعد از شنیدن خبر بازگشتن فرهاد ، به کشور خود ارمنستان بازگشت و سپاه ایران که محاصره ارمنستان را بر عهده داشت ، پراکنده و پخش شد .
این اتفاق ها و جنگ و گریزهای میان فرهاد و تیگران به پومپه فرصت داد تا ارمنستان را به تسخیر خود درآورد . پومپه به عهدی که با فرهاد بسته بود عمل نکرد و افزون بر این فرهاد را شاهنشاه نیز نخواند .
این عمل پومپه باعث تشدید خطر وقوع جنگ بین ایران و روم شد .
پومپه که جنگ با ایران را صلاح نمیدانست ، تا زمانی که در آسیا بود ، با اشکانیان مدارا میکرد ، اما خواسته فرهاد از رومیان که رود فرات را مرز بین ایران و روم بدانند برآورده نشد .

از طرفی دیگر پومپه با پارس ، خورستان و آذربایجان رابطه برقرار کرد و دست به تحریکاتی علیه پادشاهی اشکانی زد .

فرهاد در نهایت توسط دو پسر خود با نام های مهرداد و اُرد مسموم شد و درگذشت .

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x