فرهاد پنجم

0 306

فرهاد پنجم یا فرهادک ( اشک پانزدهم ) یا فرهات پانزدهمین پادشاه از سلسله اشکانیان بود ، که از ۴ پیش از میلاد تا ۲ میلادی بر ایران حکومت کرد .

او بعد از مسموم کردن پدرش فرهاد چهارم به کمک و یاری مادر یونانی خود ملکه موزا به همراه وی به صورت مشترک بر تخت سلطنت نشست و به همراه مادرش به رسیدگی امور پرداخت .
وی در طول سلطنت و پادشاهی خود بدون اجازه مادرش هیچ کاری انجام نمیداد و تماما در زیر سایه قدرت مادر بود و تمام امپراطوری اشکانی در ید قدرت ملکه قرار داشت .
آن دو با هم تاجگذاری کردند و
سکه هایی که فرهاد پنجم با ملکه موزا ضرب کردند موجب شد موزا اولین شاه زن در تاریخ ایران شود و فرهاد پنجم وی را به عنوان ملکه شاهان مفتخر کرد و کنترل پادشاه و اداره امور کشور را هم به مادرش سپرد .

پادشاه پیش از او فرهاد چهارم و پادشاه پس از او ارد سوم نام داشت .

وی زاده ۱۷ پیش از میلاد بود و در سده یکم میلادی درگذشت .

فرهاد پنجم از دودمان اشکانیان ، دارای دین و مذهب مزدیسنا و پدرش فرهاد چهارم بود .

در سکه های فرهاد پنجم صورت او و مادرش هر دو دیده میشود .
از سکه های ضرب شده آنها این گونه استنباط میشود که از ۴ پیش از میلاد تا ۲ میلادی سلطنت کرده و تاریخ نویسان هم غالباً همین سالها را یاد کرده اند .
خاندان اشکانی از فرهاد پنجم ناراضی بودند چرا که او از ارمنستان صرف نظر کرد ، در صورتی که از دوران مهرداد دوم دولت پارت نظر خاصی به این کشور داشت و میخواست آن را همچون سنگری در برابر روم در تحت نفوذ خود نگه دارد .
به علت های گوناگون وضع فرهاد پنجم در ایران مشکل شد و در نهایت شورشی بر علیه وی رخ داد و بعد از زد و خورد مختصر ، بزرگان کشور مقام و جایگاه او را گرفتند و سپس وی را کشتند .
از اتفاقات مهم زمان او تولد عیسی مسیح بود .

در سال ۱ میلادی ملکه موزا به پسرس فرهاد پنجم گفت اگر اشکانی دست از ارمنستان نکشد این نبرد ادامه خواهد یافت و در همین سالها عهد نامه فرهاد پنجم با امپراطوری روم منعقد میگردد .
به علت این عهد قوای اشکانی از ارمنستان دست کشی و عقب نشینی کردند .

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x