محمد چهارم

0 144

محمد چهارم یا آوجی محمد ، نوزدهمین سلطان امپراطوری عثمانی بود ، که از سال ۱۶۴۸ تا سال ۱۶۸۷ به مدت ۳۹ سال حکومت کرد .

پدرش سلطان ابراهیم یکم و مادرش تورخان سلطان نام داشت .

او در ۲ ژانویه ۱۶۴۲ در کاخ توپ‌قاپی شهر استانبول زاده شد و در ۸ اوت ۱۶۴۸ پس از ابراهیم یکم ، به جای او بر تخت سلطنت نشست .

او همچنین در ۶ ژانویه ۱۶۹۳ در سن ۵۱ سالگی در ادرنه درگذشت ، وی را در مسجد جدید ، استانبول به خاک سپردند و پس از او سلیمان دوم به عنوان سلطان عثمانی بر تخت نشست .

محمد چهارم از خاندان عثمانی و دین و مذهبش اسلام بود .

وی در جنگ وین از ژان سوم سوبیسکی شکست خورد . محمد با کمک و پشتیبانی والده کوسم سلطان به سلطنت رسید .

با توجه به اینکه محمد چهارم در شش سالگی صاحب تاج و تخت شد ، در سه سال ابتدائی حکومتش کوسم سلطان به عنوان نایب السلطنه حکومت را اداره می‌کرد و بعد از مرگ او والده تورخان سلطان نایب السلطنه شد.

« کناره‌گیری از سلطنت »
سپاه سلطان محمد چهارم به خاطر شکست در جنگِ (Mohac) نسبت به امپراتور خود بی اعتماد شدند . به همین سبب قیام کردند و خلع سلطان محمد چهارم و به دنبالش بر تخت نشستن برادرش سلیمان را خواستار شدند. محمد چهارم هم وادار شد در سال ۱۶۸۷ از سلطنت کناره‌گیری کند .

« خانواده نوزدهمین سلطان عثمانی ، محمد چهارم »

« همسران »
* گلنوش سلطان ، خاصگی سلطان محمد چهارم و والده سلطان مصطفی دوم و احمد سوم بود.
* گلنار قادین
* عفیفه قادین

« پسران »
* مصطفی دوم
* احمد سوم
* شاهزاده بایزید
* شاهزاده سلیمان

« دختران »
* خدیجه سلطان ، متولد ۱۶۶۸ ، وی در ۹ مه ۱۷۴۳ در گذشت ، او را در مسجد جدید استانبول به خاک سپردند . در سال ۱۶۷۵ با داماد مصطفی پاشا و در سال ۱۶۹۰ با داماد حسن پاشا پیمان زناشویی بست .

* امت‌الله سلطان ، متولد ۱۶۷۰ ، وی در دسامبر ۱۷۰۰ درگذشت ، او را در مسجد جدید استانبول به خاک سپردند . در سال ۱۶۸۷ با داماد قاسم مصطفی پاشا پیمان زناشویی بست .

* ام‌کلثوم سلطان ، متولد ۱۶۷۸ ، وی در سپتامبر ۱۷۲۰ درگذشت ، او را در مسجد جدید استانبول به خاک سپردند . در سال ۱۶۹۴ با داماد کرکس کوچک عثمان پاشا پیمان زناشویی بست .

* فاطمه سلطان ، متولد ۱۶۸۰ ، وی در ۶ دسامبر ۱۷۰۰ درگذشت ، او را در مسجد جدید استانبول به خاک سپردند . در سال ۱۶۹۵ با داماد کرکس ابراهیم پاشا و در سال ۱۶۹۷ با توپال یوسف پاشا پیمان زناشویی بست .

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x