ممنون رودسی

0 1,038

ممنون رودسی ( به یونانی : Μέμνων ο Ρόδιος ) فرمانده مزدوران و اجیرشدگان یونانیِ در خدمت داریوش سوم ، سیزدهمین و آخرین پادشاه رسمی هخامنشی ، در زمان کشورگشایی اسکندر در آسیا در سال ۳۳۴ پیش از میلاد بود . ممنون ، مطلع و آگاه از فقدان و کمبود تدارکات و آذوقهٔ سپاه مقدونیه ، سیاست زمین سوخته را دنبال و انجام می داد . وی در نبرد گرانیک ، فرماندهی مزدوران یونانی را بر عهده گرفت اما سربازانش به وسیله مقدونیان ، قتل‌ عام شدند . ممنون پس از آن عزم تسخیر و فتح جزایر اژه را با استفاده از ناوگان دریایی هخامنشیان کرد و در حالی که اسکندر در فاسلیس اردو زده بود ، مستقیماً به مقدونیه هجوم برد . ممنون موفق شد جزیرهٔ خیوس و اکثر لسبوس را تصرف کند . دموستن که از پیروزی و موفقیت ‌های ممنون مطلع شد ، به مهیا و آماده کردن آتن و چند دولت‌شهر یونانی دیگر برای قیام علیه اسکندر پرداخت ؛ اما اسپارت ( شهر مشهور باستانی در شبه‌ جزیرهٔ موزه واقع در یونان ) آمادهٔ نبرد علیه ممنون و به نفع اسکندر شد . شانس به اسکندر رو کرد و ممنون در موتیلنه در اثر بیماری از دنیا رفت . وی قبل از مرگ ، فرماندهی لشگرش را به خواهر زاده‌اش ، فارنابازوس ، واگذار کرد .
بسیاری از محققان بر این عقیده اند که اگر لشکرکشی ممنون با موفقیت انجام می شد ، اسکندر در ادامهٔ کشورگشایی در آسیا با مشکل رو به رو می ‌شد و احتمال داشت که به زودی شکست بخورد . اما باید به این نکته توجه داشت که تنها بعد از شکست فاحش و آشکار هخامنشیان در نبرد ایسوس ( نخستین نبرد مستقیم اسکندر با سپاه داریوش سوم بود ) بود که استراتژی ممنون قوت و نیرو گرفت و به اجرا گذاشته شد و تا آن زمان مزایای آن استراتژی عملاً از میان رفته بود چرا که اسکندر نشان داده بود که برای دستیابی و رسیدن به اهداف عالیه‌ اش حتی می ‌تواند از یونان هم چشم پوشی کند .
ممنون برادر منتور رودسی ( سردار یونانی و مقتدر اردشیر سوم و ساتراپ صفحات دریایی آسیای صغیر بود ) ، برادر زن آرتابازوس فریگیه‌ای ، و شوهر و دایی بارسینه دختر آرتاباز دوم بود .
تاریخ دقیق تولد و مرگ ممنون رودسی مشخص نیست .

4.7 3 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
50
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x