نوربانو سلطان

0 167

نوربانو سلطان ، که با نام عفیفه نوربانو سلطان نیز شناخته می‌شود ، نام اصلی وی سیسیلیا یا الیویا بافو بوده است .

نام کامل او نیز ، دولتلو عصمتلو عفیفه نوربانو عتیق والده سلطان عالیت الشان حضرتلری بوده .

او در جزیره پاروس در دریای اژه که متعلق به جمهوری ونیز بود در سال ۱۵۲۵ ( حدودا ) زاده شد .

نوربانو خاصگی سلطان و همسر عقدی سلطان سلیم دوم ، مادربزرگ محمد سوم و همچنین یکی از چهره‌های برجسته و مشهور در دوره سلطنت زنان بود که از ۷ سپتامبر ۱۵۶۶ تا ۱۵ دسامبر ۱۵۷۴ در این مقام و جایگاه بود ، پیش از او خرم سلطان و پس از او صفیه سلطان در این جایگاه قرار داشتند .

او همچنین والده سلطان ، مراد سوم بود که از ۱۵ دسامبر ۱۵۷۴ تا ۷ دسامبر ۱۵۸۳ در این جایگاه قرار داشت ، پیش از او حفصه سلطان و پس از او صفیه سلطان این جایگاه را از آن خود کردند .

نوربانو صاحب چهار فرزند با نام های مراد سوم ، اسماخان سلطان ، گوهرخان سلطان و شاه سلطان شد .

او دختر نیکُلُ ونیر و ویولانتا بافو بود .

دین و مذهب وی اسلام و پیش از آن کاتولیک رومی یا یهودی یا ارتودکس بوده است .

او در سال ۱۵۴۰ توسط بارباروس خیرالدین پاشا دزدیده شد .
وی پیش از ورود به دربار عثمانی اصالتی ونیزی داشته‌ است . برخی تاریخ نویسان او را یهودی ونیزی معرفی کرده‌اند و عده ای دیگر پیرو کلیسای کاتولیک روم .

« خاصگی سلطان »

نوربانو مورد علاقه ترین همسر شاهزاده سلیم شد ( که در سال ۱۵۶۶ به عنوان سلطان سلیم دوم به سلطان عثمانی تبدیل شد ) .
زمانی که همسرش سلیم هنوز شاهزاده بود ، نوربانو سرپرست حرمسرای شوهر خود در مانیسا بود .
هنگامی که سلیم سلطان شد ، همسر موردعلاقه خود ، نوربانو را به عنوان خاصگی نوربانو سلطان معرفی کرد ، و اجازه داد در تمام دوران سلطنت و حکومت خود در کاخ توپقاپی بماند .
حتی پس از اینکه سلیم شروع به پذیرش معاشرت با زنان دیگر کرد ، نوربانو همچنان به عنوان همسر محبوب سلطان سلیم دوم ، بخاطر زیبایی و هوش زیادش باقی ماند و هیچ زنی موفق نشد تاثیری که نوربانو بر سلیم می گذارد را داشته باشد . وی به عنوان مادر وارث ظاهری و قانونی ، و به عنوان مشاور اصلی همسر خود عمل کرد همان گونه که مادرشوهر خود خرم سلطان انجام داده بود .
سلطان سلیم دوم به علت احترام به قضاوت خوب همسرش ، اکثراً با نوربانو در مورد موضوعات مختلف مشاوره میکرد و از راهنمایی های وی استفاده میکرد .

نوربانو در طول حکومت و سلطنت شوهرش به چهره ای قدرتمند و با نفوذ تبدیل شد . طبق گفته برخی منابع ، تأثیر وی طوری بود که نوربانو سلطان به صورت موثری دولت را در کنار وزیر بزرگ سوکلو محمد پاشا اداره میکرد .

اواخر سلطنت سلطان سلیم دوم در سال ۱۵۷۴ ، خاصگی سلطان نوربانو روزانه ۱۳۰۰ سکه طلا دریافت می کرد ، در حالی که سایر کنیزها و خاتون های سلطان سلیم ، که هر یک مادر یک فرزند بودن ، فقط ۴۰ سکه نقره از خزانه دولتی دریافت می کردند .

« والده سلطان »

شاهزاده مراد به عنوان فرماندار مانیسا به سواحل اژه اعزام شده بود و وقتی سلطان سلیم دوم در سال ۱۵۷۴ از دنیا رفت ، در آنجا بود .
این بهترین فرصت برای کسی بود که بتواند با مرگ سلطان پیشین و تا آمدن سلطان بعدی به پایتخت قدرت را به دست بگیرد .
نوربانو این مسئله را بیشتر از هر کسی متوجه شد و سریع عمل کرد .
امنیت و حفظ حریم خصوصی در حرمسرا سخت ترین مکان در هر کجا بود و هیچ کس نمی دانست که واقعاً سلطان سلیم دوم فوت شده است .
نوربانو به هیچ کس در این مورد چیزی نگفت و جسد مرده همسر خود را در یخدان مخفی پنهان کرد و برای پسرش به مانیسا نامه ای فرستاد تا پسرش سریعاً به استانبول بیاید .
این امر تا دوازده روز بعد ، هنگامی که مراد وارد کاخ شد و نوربانو جسد شوهر فقید خود را تحویل داد ، به طور عمومی فاش نشده بود .
پسرش مراد با عنوان سلطان مراد سوم بر تخت سلطنت نشست و نوربانو والده سلطان شد ، بالاترین و عالی رتبه ترین مقام و جایگاهی که یک زن در امپراتوری عثمانی می توانست در آن باشد .

زیر سلطه نوربانو بر حرمسرای امپراتوری ، احترام بسیار زیاد پسرش مراد و نیز ضعف پسرش نسبت به او نوربانو موفق شد نقش اصلی را در دولت داشته باشد .
به این ترتیب والده سلطان به مقام و جایگاه بسیار والایی رسید و به یک مقام رسمی ، مهم ، قدرتمند و بسیار بانفوذ سلسله امپراطوری عثمانی تبدیل شد .
پول جیب نوربانو ماهانه به ۲۰،۰۰۰ سکه طلا می رسید ، که در میان اعضای فرماندهان و مقامات عالی رتبه به مقدار بالایی رسیده بود ، و به عنوان شاخص این قدرت بزرگ در نظر گرفته می شود .

« فرزندان »

* شاه سلطان ، متولد ۱۵۴۴ در مانیسا بود ، او در سپتامبر ۱۵۸۰ در استانبول درگذشت ، وی را در مقبره زال محمود پاشا در مسجد ایوب سلطان به خاک سپردند .

* اسماخان سلطان ، متولد ۱۵۴۴ در مانیسا بود ، او در ۸ اوت ۱۵۸۵ در استانبول درگذشت ، وی را در مقبره سلیم دوم در مسجد ایا صوفیا به خاک سپردند .

* گوهرخان سلطان ، متولد ۱۵۴۴ در مانیسا بود ، او در سال ۱۶۰۴ در استانبول درگذشت ، وی را در مقبره سلیم دوم در مسجد ایا صوفیا به خاک سپردند .

* مراد سوم ، متولد ۴ ژوئیه ۱۵۴۶ در مانیسا بود ، او در ۱۶/۱۷ ژانویه سال ۱۵۹۵ در استانبول درگذشت ، وی را در آرامگاه مراد سوم در مسجد ایاصوفیا به خاک سپردند .

« مرگ و پایان نوربانو سلطان »

نوربانو در ۷ دسامبر سال ۱۵۸۳ سرانجام در ۵۸ سالگی در استانبول درگذشت ، وی را در مسجد ایا صوفیا در کنار همسرش سلطان سلیم دوم به خاک سپردند .

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x