پادشاهی ایشتوویگو

0 192

ایشتوویگو یا آستیاگ، چهارمین پادشاه مادها بود که امپراطوری صدساله آنها را تسلیم هخامنشیان کرد. طبق منابع تاریخی هرودوت، دوران سلطنت این پادشاه از سال 585 تا 550 پیش از میلاد به مدت 35 سال طول کشید تا در نهایت، در شورشی که توسط کوروش بزرگ رهبری شد؛ به پایان رسید.

ایشتوویگو در منابع تاریخی

از دوران حکومت ایشتوویگو، موارد زیادی برای ثبت در تاریخ به جا نمانده است. معتبرترین منبع برای بررسی زندگی او، تاریخ­نگاری­های هرودوت است که می­توان از آنها برای قضاوت در مورد سلطنت ایشتوویگو و سقوط امپراطوری ماد، استفاده کرد. هرودوت، چند اقدام تاریخی مهم را به ایشتوویگو نسبت داده است که پراهمیت­ترین آنها، خاتمه دادن به جنگ با لیدیه به شمار می­رود. از دیگر اقدامات مهم در دوران سلطنت ایشتوویگو، می­توان به مواردی نظیر لشکرکشی به قفقاز و ایلام اشاره کرد.

باید بدانید که علاوه بر هرودوت، کتزیاس هم از دوران سلطنت آخرین پادشاه ماد، سخن به میان آورده است؛ اما تاریخ­شناسان، حرف­های او را به عنوان منبعی معتبر برای بررسی تاریخ به شمار نمی­آورند. ایشتوویگو در آثار هرودوت، چهره بسیار متفاوتی با سخنان کتزیاس دارد.

پادشاهی ایشتوویگو

پیشینه و خانواده

پادشاهی ماد با سلطنت دیاکو آغاز شد و پس از آن، به پسر و نوه او، هووخشتره رسید. ایشتوویگو که نسل چهارم این پادشاهی و فرزند هووخشتره بود؛ پس از مرگ پدر در میانه جنگ با لیدیه، به فرمانروایی رسید و ماموریت ناتمام هووخشتره یعنی شورش علیه لیدی­ها را به پایان رساند که در نهایت، منجر به صلح با آنها شد.

نتیجه صلح با لیدیه

جنگ با لیدیه، با صلح میان آنها و امپراطوری ماد به پایان رسید. در نتیجه این صلح، ایشتوویگو با آرینیس وصلت کرد و از این ازدواج، دو فرزند به نام­های ماندانا و آمیتیس برجا ماند. آمیتیس، با کمبوجیه یکم ازدواج کرد و فرزند پسری به دنیا آورد که در نهایت، علیه پدربزرگ خویش، ایشتوویگو، قیام کرد و سلطنت وی را به پایان رساند. نام این فرزند، کوروش دوم بود که با نام کوروش بزرگ نیز شناخته می­شود.

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x