وقایع دوران پادشاهی فرورتیش

0 91

در دوران سلطنت دومین پادشاه ماد یعنی فرورتیش، فرزند دیاکو، قبایل ماد تبدیل به حکومتی یگانه و متحد شدند و امپراطوری خود را در میان دیگر پادشاهی­های جهان باستان، تثبیت کردند. در دوران سلطنت فرورتیش، وقایع بسیاری رخ دادند که سرنوشت خانواده وی و همچنین امپراطوری ماد را تغییر دادند. در ادامه، به بررسی این وقایع گسترده می­پردازیم.

از اسارت تا پادشاهی فرورتیش

زندگی فرورتیش تا مدت طولانی، در تبعیدی که به ناچار به آن دچار شده بودند؛ گذشت. دیاکو، پدر او به همراه تمامی اعضا خانواده، به خاک آشور تبعید شدند و فرورتیش، در این سرزمین تربیت شد و رشد کرد. آشوریان، به فرزند دیاکو اعتماد کردند و او را به ریاست ایالتی در ناحیه همدان کنونی، منصوب نمودند. آنها گمان می­کردند که فرورتیش، به علت این­که دست­پرورده خود آنهاست؛ از راهی پیروی خواهد کرد که به نفع سیاست­های حکومت آنها باشد.

وقایع پادشاهی فرورتیش

در نهایت، فرورتیش با رسیدن به اوج قدرت و نفوذ خود همانند پدر به قوم آشور، اعلام جنگ کرد. در این مسیر، او با اقوام پارس متحد شد و با استفاده از این اتحاد، قسمت زیادی از سرزمینی که قوم آشور از ماد گرفته بودند را باز پس گرفت. اما با خارج شدن یکی از اقوام متحد مادها از پیمان، جنگ آشوریان و مادها ناتمام باقی ماند؛ اما فرورتیش موفق شد تا برخی از ایالت­های مادها را به قلمرو خود برگرداند و پادشاهی متحد را شکل دهد.

آغاز سلطنت خونین

امپراطوری مستقل اقوام ماد، توسط فرورتیش و با جنگ­هایی خونین آغاز شد. پس از قیام علیه آشور، فروتیش حمله­های خود را به سمت سرزمین­های پارس ادامه داد و با فتح شرقی و جنوبی، مرزهای امپراطوری خود را گسترش داد. فرورتیش، پادشاهی قدرتمند بود و موفق شد تا در تمامی دوران سلطنت خود، قدرت و نفوذ پادشاهی ماد بر سایر امپراطوری­ها را حفظ کند.

آخرین نبرد پادشاهی فرورتیش

فرورتیش، دومین پادشاه ماد، از سال 675 تا 653 پیش از میلاد بر اقوام ماد سلطنت کرد و سرنوشت این سرزمین را برای همیشه تغییر داد. دوران سلطنت پادشاهی که شکوه و اعظمت را برای امپراطوری خود به ارمغان آورد؛ با مرگ وی در جریان دومین حمله به آشوریان به پایان رسید.

سال 652 یا 653 پیش از میلاد، سخت­ترین سال پادشاهی آشوریان بود که بزرگترین بحران­های تاریخی در تمام دوران امپراطوری را برای آنها به همراه داشت. درگیری­های داخلی و قیام شاهزاده آشوری، نیروهای این پادشاهی را بسیار ضعیف کرد و فرصت مناسبی برای امپراطوری ماد فراهم آورد تا برای بار دوم به سرزمین­های آشوریان حمله کند. فرورتیش قصد داشت تا جنگ ناتمامی که به شروع کرده بود را به پایان رساند و در برخی از منابع، روایت می­شود که پادشاه ماد، به پیروزی­هایی نیز دست یافته بود. در نهایت، در جریان یکی از نبردهای خونین با قوم آشور، فرورتیش جاه­طلب کشته شد و پایان سلطنت یکی از تاثیرگذارترین پادشاهان ماد را رقم زد.

 پادشاهی فرورتیش

در تعدادی از متون تاریخی، ذکر شده است که این دو قیام ناتمام علیه آشوریان، پس از فرورتیش برای پسر او، هووخشتره به جا ماند که وی، این جنگ­ها را تا شکست کامل اقوام آشور، ادامه داد.

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x