درباره نویسنده

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

مطالب مشابه

8 ديدگاه

 1. 1

  پریسا

  یکی از همان کسانی که پیش بینی شکست ایران رو کرد رستم فرخزاد بود که باعث نا امیدی تمام سپاه ایران شد و به جای تدبیر در جنگ کار رمل و اسطرلاب و ستاره روی آورده و گفت که ما نمی تونیم پیروز بشیم و اعراب مارو شکست میدند!

  که من با سپاهی به سختی درم
  به رنج و غم و شوربختی درم

  رهایی نیابم سرانجام ازین
  خوشا باد نوشین ایران زمین

  ، قبلاً خود را شکست خورده میداند و باید یکی از دلایل شکست هم رستم فرخزاد باشه

  پاسخ
  1. 1.1
   بردیا

   بردیا

   در کل نمی توان رستم فرخزاد رو به قصور متهم کرد در حالی که بزرگ مردی همچون فردوسی بزرگ او را با صفاتی مثل: “خردمند”، “جهاندار”، “پهلوان”،”باهوش”و… خطاب کرده است،

   که رستم بدش نام و بیدار بود / خردمند و گرد و جهاندار بود
   ستاره شمر بود و بسیار هوش / به گفتارش موبد نهاده دو گوش

   در مورد اینکه شما با خواندن شکست قادسیه مثل تمامی دوستان آزرده خاطر می شوید شکی نیست ولی عادلانه نیست که درمورد یکی از بزرگان ایران ننگ ناآگاهی بیالاییم در بیت بالا رستم فرخزاد سرانجام کار را با استفاده از علم نجوم میداند. اما همانطور که میدانید برای دفاع از کشور قدمی به عقب نمی نهد و حتی جان خویش را نیز فدا می کند.

   پاسخ
   1. 1.1.1

    هیچکس

    خیانت های رستم فرخزاد
    1. خود رستم فرخزاد با کشتن آذرمیدخت بنا به دلایل شخصی، به سقوط ساسانیان کمک کرد چرا که پوراندخت بسیار مدبر و کاردان بود چرا که در مدت کوتاه سلطنت کارای بسیاری برای بهبود وضع کشور انجام داد ولی کشته شدن پوراندخت و روی کار آمدن یزدگرد بی تجربه باعث پیروزی اعراب شد.
    2. رستم فرخزاد همچنین با کشتن فیروزان رقیب خود در رسیدن به سپهسالاری ایران دودستگی در ارتش ایران به وجود آورد.
    3. رستم از قبل پیش بینی شکست رو کرده و این روحیه نا امیدی رو به تمام سپاهیان و دربار و مردم انتقال داد و باعث شکست های سپاه های ایران در جنگهای مختلف شد.
    با تشکر

    پاسخ
    1. 1.1.1.1
     بردیا

     بردیا

     لطفا این نوشته را مطالعه نمایید
     رستم فرخزاد رازی

     پاسخ
 2. 2

  محمد

  سلام
  یکی دیگر از دلایل شکست. ساسانیان از اعراب میتونه شکست روم در سوریه باشه که با شکست سپاه رومی عملا اعراب تمام سپاهیان خودشون رو به جنگ ایرانیان فرستادند

  پاسخ
 3. 3

  شیدا

  سلام
  دلیل دیگه میتونه سقوط دولت حیره به دست خسروپرویز باشه که مطیع ایران بودند

  پاسخ
 4. 4

  مهدی

  هرچی بود تمام شد باید ایرانی جدید و قدرتمند ساخت به پشتوانه تجارب قبلی

  پاسخ
 5. 5

  نگران

  هر کشور یا هر حکومتی که بخشی از نیروهای جنگیش ،ماهیتی مزدوری باشد عاقبتی نکبت بار خواهد داشت، متاسفانه در ایران همیشه ترک ها وعرب ها بخشی از نیروی نظامی بوده واز همین ناحیه ایران آسیب جدی وهولناکی را تجربه کرده وحتی مغلوب آنها شده ( حکومت اعراب مسلمان وحشی وحکومت مغولها وگورکانیان و سلجوقیان وغزنویان و افغان ها

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه غیر قانونی بوده و پیکرد قانونی دارد.