تبدیل خط فارسی به اوستایی (کیبورد خط اوستایی)

آ آو آن اَ اِ اِ اِ اِ اُ اُ اُ اَنگ او ای اِی
ب پ ت ت ث ج چ خ خ خ د ذ ر ز ژ Enter
س ش ش ش غ ف ک گ ل م ن ن نقطه نقطه نقطه نگ
و و و ه ی ی

در راستای آموزش خط اوستایی (دبیره) و بنا به درخواست کاربران در این بخش کیبورد خط اوستایی (صفحه کلید اوستایی) را آماده کرده ایم که شما می توانید با استفاده از این کیبورد خط اوستایی می توانید عمل تبدیل کلمات فارسی به اوستایی ، تبدیل اسم به خط اوستایی، یا هر واژه یا جمله ای را انجام دهید.

خط اوستایی یا پهلوی؟
خط اوستایی و پهلوی دو خطی که در زمان ساسانیان ایرانیان با آن می نوشته اند. خط اوستایی و خط پهلوی بسیار به یکدیگر شبیه هستند البته در حالت خواندن و صحبت کردن کاملا یکی می باشد ولی در نوشتن کمی با یکدیگر تفاوت دارند و این کیبورد، کیبورد خط اوستایی است (خطی که اوستای مقدس بدان نوشته شده است. کتاب مقدس اوستا)

استفاده از کیبورد خط اوستایی
همانطور که مشاهده می کنید در کیبورد بالا برای برخی بندواژه ها (حروف) چند مورد نوشته شده است که برای چگونگی استفاده از آنان در جای درست واژه ها، به آموزه های خط اوستایی بازگشت کنید (آموزش خط اوستایی به طورکامل). برای مثال 2 نوع ” و ” وجود دارد که یکی از آنان هیچ گاه در اول واژه ها نمی آید و دومی نیز در میانه و پایان واژه ها می آید و ….

در کیبورد بالا 3 نوع نقطه وجود دارد که که پس از هر واژه این نقطه ها نوشته می شود تا هر واژه به آسانی خوانده و نوشته شود. برای دانلود نوشته خود نیز پس از نوشتن واژه های خود دکمه “دانلود” را بفشارید تا نوشته در کامپیوتر/موبایل تان بارگذاری شود.

دانلود فونت خط اوستایی
در آموزه نخست خط اوستایی فونت خط اوستایی را برایتان جهت دانلود قرار دادیم ولی بار دیگر در این بخش همان فونت را همراه با یک فونت جدید خط اوستایی برایتان برای دانلود قرار میدهیم.

دانلود فونت نوع 1
دانلود فونت نوع 2

نصب در موبایل
برای نصب اپلیکیشن تبدیل خط اوستایی با قابلیت نصب در موبایل نیز (قابلیت کپی پیست) روی “تبدیل خط های باستانی (میخی، اوستایی)” کلیک نمایید.

پایان سخن
در صورت داشتن هر گونه پرسشی آن را در بخش کامنت ها در زیر همین برگ بیان نمایید، ما خوش حال می شویم که به شما پاسخ بدهیم وهمچنین تاریخ پارسی را در سوشول مدیا به آدرس @parshistoryofficial نیز دنبال کنید

سرچشمه:
تاریخ پارسی – بردیا

3.8 26 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
152 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x