نبرد ماد و لیدی، جنگ کسوف یا هالیس

2 14,939

نبرد کسوف یا نبرد هالیس در اوایل قرن ششم قبل از میلاد در آناتولی (ترکیه کنونی) جنگ مادها و لیدی ها می باشد. به گفته هرودوت مورخ یونانی باستان، نبرد با «تبدیل روز به شب» با خورشیدگرفتگی قطع شد و نتیجه یک تساوی بود که منجر به مذاکره هر دو طرف برای یک معاهده صلح و پایان یک جنگ شش ساله شد.

خورشید گرفتگی ناگهان در اوج نبرد

هرودوت می نویسد که در سال ششم جنگ، لیدی ها و مادها در نبردی بلاتکلیف بودند که ناگهان روز به شب تبدیل شد و منجر به توقف جنگ و مذاکره هر دو طرف برای توافق صلح شد. هرودوت همچنین اشاره می کند که از دست دادن نور روز توسط تالس فیلسوف یونانی از شهر میلتوس پیش بینی شده بود. با این حال، او به محل نبرد اشاره نمی کند.

چرا جنگ مادها و لیدی ها اتفاق افتاد؟

پس از آن، به دلیل امتناع آلیاتس شاه لیدی از پس فرستادن افراد فراری و دشمن ماد، که هوخشتره برای درخواست آنها از او فرستاد، جنگ بین لیدی ها و مادها در گرفت و به مدت پنج سال با موفقیت های مختلف ادامه یافت. در جریان آن، مادها بر لیدیها پیروز شدند و لیدیها نیز بر مادها پیروز شدند.

جنگ مادها و لیدی ها

مادها دارای حدود 3 هزار سرباز بودند و لیدی ها نیز همین حدود نیرو داشتند. در میان نبردهای دیگر آنها درگیری یک شب بود. با این حال، از آنجایی که تعادل به نفع هیچ یک از ملت ها نبود، نبرد دیگری در سال ششم روی داد که در جریان آن، درست با گرم شدن نبرد، روز به طور ناگهانی به شب تبدیل شد. این رویداد توسط تالس، پیشگویی شده بود، که از قبل به یونی ها در مورد آن هشدار داد و همان سالی را که واقعاً در آن اتفاق افتاد، برای آن تثبیت کرد. مادها و لیدیا، هنگامی که تغییر را مشاهده کردند، جنگ را متوقف کردند، و به طور یکسان مشتاق توافق بر سر شرایط صلح بودند.

جنگ کسوف یا نبرد هالیس

به عنوان بخشی از شرایط قرارداد صلح، آرینیس دختر آلیاتس با آستیاگ یا همان ایشتوویگو پسر هوخشتره ازدواج کرد و رودخانه هالیس (رودخانه کیزیلیرماک کنونی) مرز دو کشور متخاصم اعلام شد.

جنگ مادها و لیدی ها در منابع دیگر

اگر توصیف هرودوت از این رویداد به عنوان خورشید گرفتگی خوانده شود، بر اساس محاسبات نجومی مدرن می توان آن را با خورشید گرفتگی 28 مه 585 قبل از میلاد (معروف به کسوف تالس) شناسایی کرد، بنابراین تاریخ دقیق آن را به دست می آوریم.
برخی از محققان برای مکان نبرد، رودخانه هالیس را در منطقه مرزی بین هر دو پادشاهی قرار داده اند. همانطور که اسحاق آسیموف اشاره می کند، این اولین کسوف ثبت شده است که تاریخ آن به طور دقیق قبل از وقوع آن تعیین شده است.

با این حال، چنین قرائتی به دلایل مختلفی مشکل ساز است و از این رو توسط دانشمندان مختلف مورد اختلاف است. به عنوان مثال، دانش نجومی شناخته شده موجود در آن زمان برای تالس برای پیش بینی کسوف کافی نبود. همچنین، کسوف کمی قبل از غروب خورشید در هر مکان قابل قبولی از نبرد رخ می‌داد، و وقوع نبردها در آن زمان از روز بسیار غیرمعمول بود. علاوه بر این، بر اساس فهرست پادشاهان ماد و طول سلطنت آنها در جاهای دیگر توسط هرودوت گزارش شده است، هوخشتره 10 سال قبل از کسوف درگذشت.

آیا نوشته هرودوت صحیح بود؟

یک نظریه جایگزین در مورد تاریخ نبرد نشان می دهد که هرودوت با بی دقتی وقایعی را بازگو می کرد که شخصاً شاهد آن نبوده است، و علاوه بر این، داستان خورشید گرفتگی تفسیر نادرستی از متن او است. بر اساس این دیدگاه، آنچه اتفاق افتاده می‌تواند ماه گرفتگی درست قبل از طلوع ماه، در غروب باشد.

اگر سپاهیان دو طرف مانند چند روز گذشته، فعالیت‌های رزمی خود را در انتظار یک ماه کامل برنامه‌ریزی می‌کردند، غروب ناگهانی با طلوع ماه بسته کاملاً شوک‌کننده بود. اگر این نظریه درست باشد، تاریخ نبرد 585 قبل از میلاد نیست (تاریخی که پلینی بر اساس تاریخ خورشید گرفتگی داده است)، بلکه احتمالاً 3 سپتامبر 609 قبل از میلاد یا 4 ژوئیه 587 قبل از میلاد خواهد بود، تاریخی که چنین ماه گرفتگی هایی در زمان غروب رخ داده است.

سرچشمه: کوین للوکس: نبرد کسوف

 

3.4 5 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
1
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x