درباره نویسنده

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

مطالب مشابه

9 ديدگاه

 1. 1
  Avatar

  بابک

  در بخشی از متن طوری گفتید که انگار طرف اسپارت هستید اینجا : اسپارتیان از هر سو در محاصره ایرانیان قرار گرفته بودند همگی در راه دفاع از میهن جان باختند

  پاسخ
  1. 1.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   ما طرف هیچکدام نبوده و تاریخ و واقعیت را با ذکر منابع در سایت قرار داده ایم.

   پاسخ
 2. 2
  Avatar

  Yasin

  یعنی ایران اخرش شکست می خوره

  پاسخ
 3. 3
  Avatar

  mj

  اگه طرف هیچ کسی نبودی نمینوشتی هوا و هوس اول اینکه به روشنی اومده وقتی اتن فتح شد حتی یک سرباز ایرانی به زن یونانی تجاوز نکرده بجوز اتش زدن متروپولیس با بقیه اتن کاری نداشتن بعدشم اونا حمله کردن و شهر های مرزی مارو اتش زدن با مردمش ما هوا و هوس داشتیم؟ مراقب باش بهتره زیاد از اونا حمایت نکنی چون چیزی بهت نمیرسه

  پاسخ
  1. 3.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   در وهله نخست هیچ سخنی درباره تجاوز به مردم یونان در نوشته بالا نیست.
   دوم درباره واژه “هوا و هوس” در زمان خشایارشا جنگ با یونان فیصله یافته و خشایارشا به ظاهر به بهانه شکست ماراتون به یونان حمله کرد ولی در باطن در اندیشه فتح یونان بود.
   همانطور که گفته شد نوشته ها از سرچشمه (منابع) گفته شده در سایت قرار داده شده است.
   با سپاس

   پاسخ
 4. 4
  Avatar

  Mj

  با سلام یه مقدار درمورد به اتش کشده شدن لیدیه پایتخت سارد تحقیق کنید که مربوط به اتش زدن اکروپولیس میشه ممنون

  پاسخ
  1. 4.1
   بردیا

   بردیا

   در تواریخ غربی نوشته شده که پس پیروزی خشایارشا در ترموپیل و بس از ورود به آتن آن شهر را بهبه دلیل به آتش سارد، پایتخت لیدی که یونانیان آن را به آتش کشیده و ویران کرده بودند، آن را به آتش کشیده و حصار های شهر را از بیخ و بن کند.

   برخی از مورخان همچون بارن انگلیسی بر این عقیده است که پادشاه ایران فقط قلعه آکروپولیس را در آتن ویران کرد و شهر آتن دست نخورده باقی ماند. آتن شهری بود بلادفاع، یعنی شهری که برای حفظ آن نجنگیده بودند و مردمان آن آن را رها کرده و به شهرهای دیگر فرار کرده بودند در آن زمان هم هرگز شهرهای بلادفاع توسط ارتش های ایران ویران نمی شد.

   پاسخ
   1. 4.1.1
    Avatar

    Mj

    کاملا درسته ولی درمورد کشور گشایی همه دوست داشتن که امپراطوری خودشونو گسترش بدن ولی یه بخشی از تاریخ هم هست که گفته شده خشایار به خاطر این خیلی فشار برای فتح کامل یونان داشت چون میخواست به وسیت پدر عمل کنه و از عملی نشدنش خیلی ناراحت میشده ولی به هر حال ما توی اون زمان نبودیم و اطلاعات غربی هم چون دشمن بودن خیلی ایرانو درست نشون نمیدادن

    پاسخ
    1. 4.1.1.1
     بردیا

     بردیا

     تاریخ هخامنشیان را یونانیان نوشته اند و در غلو کردن آن نوشته ها هیچ تردیدی نیست. در مورد وصیت که گفتید اطلاعی ندارم و دلیل جنگ خشایارشا با یونان هم اصرار یونانیان فراری که در دربار حضور داشتند و همچنین مردونیه داماد داریوش در راضی کردن خشایارشا برای حمله به یونان بوده است (هرچند که خود خشایارشا پس از شروع جنگ مایل به جبران شکست ماراتون و گوشمالی دادن یونانیان و همچنین فتح اروپا شد)

     پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه غیر قانونی بوده و پیکرد قانونی دارد.