About the author

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

Related Articles

25 Comments

 1. 1

  بابک

  در بخشی از متن طوری گفتید که انگار طرف اسپارت هستید اینجا : اسپارتیان از هر سو در محاصره ایرانیان قرار گرفته بودند همگی در راه دفاع از میهن جان باختند

  Reply
  1. 1.1

   بردیا

   درود
   ما طرف هیچکدام نبوده و تاریخ و واقعیت را با ذکر منابع در سایت قرار داده ایم.

   Reply
 2. 2

  Yasin

  یعنی ایران اخرش شکست می خوره

  Reply
 3. 3

  mj

  اگه طرف هیچ کسی نبودی نمینوشتی هوا و هوس اول اینکه به روشنی اومده وقتی اتن فتح شد حتی یک سرباز ایرانی به زن یونانی تجاوز نکرده بجوز اتش زدن متروپولیس با بقیه اتن کاری نداشتن بعدشم اونا حمله کردن و شهر های مرزی مارو اتش زدن با مردمش ما هوا و هوس داشتیم؟ مراقب باش بهتره زیاد از اونا حمایت نکنی چون چیزی بهت نمیرسه

  Reply
  1. 3.1

   بردیا

   درود
   در وهله نخست هیچ سخنی درباره تجاوز به مردم یونان در نوشته بالا نیست.
   دوم درباره واژه “هوا و هوس” در زمان خشایارشا جنگ با یونان فیصله یافته و خشایارشا به ظاهر به بهانه شکست ماراتون به یونان حمله کرد ولی در باطن در اندیشه فتح یونان بود.
   همانطور که گفته شد نوشته ها از سرچشمه (منابع) گفته شده در سایت قرار داده شده است.
   با سپاس

   Reply
   1. 3.1.1

    ه

    تو چطوری از باطن خشایارشا خبر داری

    Reply
 4. 4

  Mj

  با سلام یه مقدار درمورد به اتش کشده شدن لیدیه پایتخت سارد تحقیق کنید که مربوط به اتش زدن اکروپولیس میشه ممنون

  Reply
  1. 4.1

   بردیا

   در تواریخ غربی نوشته شده که پس پیروزی خشایارشا در ترموپیل و بس از ورود به آتن آن شهر را بهبه دلیل به آتش سارد، پایتخت لیدی که یونانیان آن را به آتش کشیده و ویران کرده بودند، آن را به آتش کشیده و حصار های شهر را از بیخ و بن کند.

   برخی از مورخان همچون بارن انگلیسی بر این عقیده است که پادشاه ایران فقط قلعه آکروپولیس را در آتن ویران کرد و شهر آتن دست نخورده باقی ماند. آتن شهری بود بلادفاع، یعنی شهری که برای حفظ آن نجنگیده بودند و مردمان آن آن را رها کرده و به شهرهای دیگر فرار کرده بودند در آن زمان هم هرگز شهرهای بلادفاع توسط ارتش های ایران ویران نمی شد.

   Reply
   1. 4.1.1

    Mj

    کاملا درسته ولی درمورد کشور گشایی همه دوست داشتن که امپراطوری خودشونو گسترش بدن ولی یه بخشی از تاریخ هم هست که گفته شده خشایار به خاطر این خیلی فشار برای فتح کامل یونان داشت چون میخواست به وسیت پدر عمل کنه و از عملی نشدنش خیلی ناراحت میشده ولی به هر حال ما توی اون زمان نبودیم و اطلاعات غربی هم چون دشمن بودن خیلی ایرانو درست نشون نمیدادن

    Reply
    1. 4.1.1.1

     بردیا

     تاریخ هخامنشیان را یونانیان نوشته اند و در غلو کردن آن نوشته ها هیچ تردیدی نیست. در مورد وصیت که گفتید اطلاعی ندارم و دلیل جنگ خشایارشا با یونان هم اصرار یونانیان فراری که در دربار حضور داشتند و همچنین مردونیه داماد داریوش در راضی کردن خشایارشا برای حمله به یونان بوده است (هرچند که خود خشایارشا پس از شروع جنگ مایل به جبران شکست ماراتون و گوشمالی دادن یونانیان و همچنین فتح اروپا شد)

     Reply
 5. 5

  محمد رضا

  سلام و عرض ادب به دوستان عزیز
  من به عنوان یک ایرانی به تاریخ مملکتم افتخار میکنم و نیاز ب گفتن نیست ک جنگ عقیدتی و فرهنگی ما با تمدن غرب هنوز هم ادامه داره هرچند جنگ نظامی در کار نیست ولی اگر ما یکی از دو سنگر اصلی خودمون یعنی سنگرهویت ایرانی بودن و سنگرمسلمان بودن خود را خالی کنیم قطعا شکستی را تجربه خواهیم کرد که در تاریخ نظیر نخواهد داشت. نصیحت من به عنوان یک برادر و یک هموطن از این مرز و بوم این است که اجازه ندهید دشمن با ایجاد تفرقه میان ما و ایجاد دو قطبی ایرانی بودن یا مسلمان بودن بر ما چیره بشود. لازم ب ذکر است که من نژادپرست نبوده و نخواهم بود اما به عنوان یک ایرانی به هویت ملی خودم میبالم و همینطور به مسلمان بودن خودم. کوروش به قدری انسانی شریف بود که در قران کریم آیاتی به نام آیات ذوالقرنین وجود دارد که مربوط به کوروش یکتاپرست میشود که علاقمندان به این موضوع حتما درموردش تحقیق کنند. البته من به عنوان یک مسلمان، کشتار ها و کشورگشایی های سقیفه رو قبول نداشته و حتی این موضوع مورد تایید اهل بیت هم نبوده و شیوه اهل بیت برای گسترش اسلام شمشیر و نیزه و خشونت نبوده بلکه مهربانی و عقلانیت و عدالت بوده. شاید یکی از دلایل مسلمان ماندن ما ایرانی ها همین عدالت و مهربانی و عقلانیت اهل بیت علیهم السلام بوده وگرنه اگر زور شمشیر ملاک باشد از مغولان بدتر کسی بر سر ما ایرانی ها شمشیر نکوبید. در پناه خداوند متعال.

  Reply
 6. 6

  Nima

  دفعه بعدی ک خاستی درباره تاریخ چیزی بنویسی اول برو درباره اش تحقیق کن و واقعیتو بنویس ن ک بشینی پای تلویزیون و فیلم مضخرف( برخیزیدن یک اپراطوری) رو نگا کنی و فک کنی همین اتفاق افتاده

  Reply
  1. 6.1

   اژی

   عزیزجان شما اول نگارش صحیح فارسی رو یادبگیر بعد از کسی که اطلاعات تاریخی بی طرفانه و بامنبع داره خرده بگیر. نه تنها تمامی مردان تاریخ ایران باستان قدیس نبودند بلکه تمام مردان اسلام هم قدیس نبودند پس به عنوان یک ایرانی باید بی طرف بود.

   Reply
  2. 6.2

   Mr_Adler_

   درست نوشته شده

   Reply
   1. 6.2.1

    علی

    درست نوشته بود؟؟؟!!!!
    خاستی – خواستی
    مضخرف – مزخرف
    نگا و ن و ک و غیره هم که جای خودش.

    Reply
 7. 7

  رضا

  بسیار کامل و پر محتوا بود سپاس از دوستان دست اندرکار…

  Reply
  1. 7.1

   سپاه جاویدان

   ولی همه حرف های شما رو یه یونانی به نام هرودودت نوشته ودردناک اینه که نوشته ها ونگاره های ایرانی توسط عرب های ملخ خور نابود ودر اب ریخته شد حتی بعدا در دوره چنگیز بسیاری از نوشته های ایرانی از بین رفت از کجا معلوم هرودوت یونانی تاریخ را به نفع یونان باز گردانده باشد در نهایت حیف

   Reply
 8. 8

  کوروش

  علت شروع جنگ کشتن پیک خشایار شاه توسط اسپارتا بود . اسپارتا پس از کشتن پیک شاه ایران که برای اخذ غرامت جنگ ماراتون به اروپا فرستاده شده بود . متوجه قانون شکنی شدند . و در صدد درامدند اشتباه خود را جبران کنند . بهمین جهت چند فرمانده نظامی را حامل نامه ای سر بسته به ایران فرستادند . نامه در ایران باز شد . متن نامه چنین بود که افراد حامل نامه را به جبران کشته شدن پیک ایرانی مجازات کنید . و هدایا مارا بپذیرید . از کشته شدن پیک ایرانی که سهوی صورت گرفته گذشت کنید . خشایار شاه در پاسخ نامه مینویسد ما رسم بر میهمان کشی نداریم . پیک ها را به اسپارتا برمیگرداند و لشکر را جهت فتح اروپا گسیل میدارد .

  Reply
 9. 9

  یکی

  با عرض سلام
  شمار واقعی ارتش هخامنشیان چند نفر بوده؟

  Reply
 10. 10

  اژی

  بسیار از متن بی طرفانه و دقیق شما لذت بردم دوست عزیز. پاینده باشید.

  Reply
 11. 11

  Mr_Adler_

  واقعاً قشنگ بود. دنبالش بودم دمتون گرم

  Reply
 12. 12

  سرباز پارسی

  سلام دوستام داستان سرایی الکیه فقط یک کلمه کافیه که بگم هنگام حمله اسکندر به ایران اریو برزن ۳۰۰ تا نیرو داشت که مورخان خارجی سعی دارن بگن بیشتره تا الان با اون همه مدرک و اینا که خودشونو کشتن تونستن بگن ۷۰۰ تا نیرو داشتا اقا ۳۰۰ کجا بوده واقعیت نداره این چزا اگه ۳۰۰ تانک بودن هم ۳ روز دوون نمیوردن اصلا مدرکی هم نیست که بگن ایران رو اسکندر فتح کرده چون از حمله ی اون به هند هیچ مدرکی نیست فیلم ۳۰۰ رو ۳ تا جوون دانشجو ساختن توی گفته های تاریخی و مدرک های واقعی تر حدود ۱۱هزار تا ۱۸ هزار یونانی بودن و نه ۳۰۰ تا ۷۰۰۰ تا اسپارتا بوده اسپارتا ها اصلا جنگجوی قهرمان افسانه ای نبودن افراد افسرده جامعه یونان بودن اگه شماها با این مدارک میگین ما بیطرفیم دروغ میگین چون اگه تو حمله ی اول ایران در روز اول به یونانی ها اگه با ریاضیات حساب کنیم اگه به زای هر یونانی ۴۸ ایرانی میمرد ارتشون تموم میشد اینکه یه یونامی خیانت کرد چقدر حالب اون همون چوپانی نیست که تو حمله اسکندر به اریوبرزن خیانت کرد افسانه و تقلید با هم

  Reply
 13. 13

  علیرضا

  برای شادی روح فالا نژهای یونانی …
  این قصه ایی که با تحریف و چاشنی آزادی سمبل کردین نه واقعیت داره نه سندیت . اربابان شما درام غم انگیزی در تخیلات خودشان درست کرده اند شما هم نامش را سند و واقعیت تاریخی به خورد ملت میدین .
  اولا : یونان بعنوان ساتراپ ایران دست به شورش و نفاق بین ساتراپ های ایران زده بود . شورش با نبرد برای آزادی دو مقوله متفاوت هستند . نه تنها یونان بلکه مصر و شامات و دیگر ساتراپهای ایران در آن زمان از بهترین شرایط زندگی برخوردار بودند و پس از گردنکشی ، فتنه و شورش و خروج از ساتراپ بودن تا امروز هیچکدام روز خوش ندیده اند چون در ذاتشان تجاوز و زیاده خواهی است .
  شما هم بجای تاریخ نویسی یک هیئت شهدای فالانژ مقیم مرکز راه بندازین و اونجا نوحه خونی کنید و بخاطر شهدای فالانژ مردم رو به گریه بندازین موفق تر هستید .

  Reply
  1. 13.1

   س ن روشن

   درتمامی آنچه به عنوان لئونیداس درمتن آمده،درواقع حماسه ی ملی ودینی آریوبرزن بزرگ بوده که نامهاعوض گردیده. واقعیت درقالب شعر حماسی برای نخستین باردرسایت snroshan.ir بیان شده وغروری است برای ایران وایرانی که بخواندوبداند.

   Reply
 14. 14

  س ن روشن

  درواقع درماجرای فوق،نام آریوبرزن بزرگ بالئونیداس جایگزین شده است.شرح حماسه ی جاودان آریوبرزن درقالب شعر درسایت ‌‌
  SNROSHAN.IR برای نخستین باربه این نبرد ملی ودینی پرداخته است .

  Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.