درباره نویسنده

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

مطالب مشابه

615
دیدگاه بگذارید

avatar
234 تعداد کامنت ها
381 تعداد پاسخ ها
86 دنبال کننده ها
 
جنجالی ترین کامنت
Hottest comment thread
270 تعداد نویسنده های کامنت ها
آرشاویربردیاکامرانابولفضلعلی Recent comment authors
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مشترک شدن برای
مجید
مهمان
مجید

ووو
درود استاد
فقط میتونم بگم عالیییی ❤❤❤

احمد
مهمان
احمد

اصلا” “خط ميخي پارسي باستان”توهمي بيش نيست.خط ميخي بابلي،عيلامي،و…چندتاي ديگر وجود داشته اند اما اين يك قلم چه صيغه اي هست؟

اهورا
مهمان
اهورا

شما پیش از اینکه وارد این سایت بشوید کمی مطالعه کنید برایتان ضرر ندارد. اصلا شما که این طوری فکر میکنید چرا به این سایت امده اید و به دنبال اموزش خطی هستید که به قول خودتان اصلا توهمی بیش نیست؟؟

علی۱۲
مهمان
علی۱۲

خودت برو مطالعه کن

وقتی چیزی رو نمیدونی چرا حرف میزنی

ما ایرانیا هر چیزی رو به خودمان نسبت میدیم

اهورا
مهمان
اهورا

دوست عزیزی که با اسم دیگه میای جواب میدی، خط میخی مال ایران و ایرانی هاست و در این هیچ شکی نیست که بخوان به خودشون نسبت بدن. خط میخی که در تخت جمشید و … هست یک سند بسیار بسیار بزرگ است که این ثابت می کنه حالا شما چیو میگید که هر چیزی رو به خودشون نسبت میدن؟!

علی۱۲
مهمان
علی۱۲

اشتباه نکن قبل از اینکه خط میخی در تخت جمشید باشد و در حکومتهای اریایی پیدا بشه این خط در تمدنهای عیلامیان و بابلیان و…بوده من وقتی در موزد چیزی حرف میزنی بایستی سند محکمی داشته باشی
تمام جهان میدونند که این خط و خط سومری اصلا ربطی به کشورمون اریان نداره ما فقط استفاده کننده هستیم
اگر به کتاب سال اول رهنمایی تاریخ قدیم مراجعه کنید که دور نیست و تخصصی هم زیاد نیست
وقتی اریایها وارد کشور شدن چندین تمدن وجود داشتن و خط و طریقه زندگی کردن و کار رو از عیلامیان یاد گرفتن
خارج از تعصب میهن پرستی بایستی واقعیت را گفت

qiamt
مهمان
qiamt

شما ی سر ب کتاب ایران سرزمین جاوید بزن ،که چهار جلدی و هرجلد ۶۰۰ صفحه ای ،اون وقت میفهمی ک همه چیز پیدایشش از ایران و آریاییها بوده،ن نژاد پرستم و ن از سر تعصب حرف میزنم

مهراب
مهمان
مهراب

مگه عیلام مال کدوم کشور عیلام هم مال ایران دیگه مال امریکا یا چین نیستش. حالا چه فرقی به حال ما میکنه که باهم دعوا کنیم؟

رضا
مهمان
رضا

راست می گه عیلام مال منطقه جنوب غربه پس مال کجایت اما مال اریایی ها نیست چون اریایی ها مهاجر بودن عیلامیان نژاد اصیل ایرانین

آراد
مهمان
آراد

خط سومری‌که اصلا این شکلی نیست،این شکلیه :خیلی فرق داره

رضا 1386
مهمان
رضا 1386

اقای محترم تمام مدارک اعم از :کتاب هردوت/اسناد به جامانده از پائشاهان ایران تا ورود اسلام این چنین بوده وهمینطور یادداشت های دانشمند رومی اقای استروئی گفته که زبان پارسی یکی از بهترین زبان های دنیا است /و باید یاد اوری کنم که زبان و نوع نوشتن ما با ورود اعراب تغیر کرد و تمام باستان شناسان میگن که این نوع خط مال ایران بوده و است

صادق
مهمان
صادق

به خاطر وقاحتت که خودت را ایرانی جلوه می دهی باید از شرم از خدایت نیست بشوی. من ایرانی نیستم ولی هر جا بی عدالتی ببینم زیر پا آن را نابود می کنم. خط میخی از آن ایرانیها هست و پیش از ایرانیها هیچ تمدنی در ایران نبوده. تمام دنیا هم این حقیقتهای تاریخی را می دانند و تمام دنیا هستند و بوده اند که طریقه زندگی و استفاده از خلاقیت و نبوغ را از ایرانیها و یونانیها یاد گرفتند. خودت حرف بیخود می زنی و هیچ مدرکی نداری و فقط دروغ پشت سر هم می گویی. جهنم برای از خدا بیخبرانی مثل تو هست. اگر ایرانیها تعصب هم داشته باشند بسیار بهتر از تو هستند و میهن پرستی لایق هست که در هر ایرانی وجود داشته باشد. اینکه از میهن پرستی ایرانیها می ترسی خودش نشان می دهد که از عربهای پابرهنه و دشمن همه کشورهایی هستی که افتخار تاریخی دارند. اگر جای ایرانیها بودم اصلا نمی گذاشتم تو وارد سایتها بشی. چقدر بدبخت هستی که این دروغها را می گویی. تغییر اسم حتی بچه را هم گول نمی زند. کاش خودت توهمی بیش نبودی. دنیا به خاطر فرومایه های مثل تو انقدر جای بدی شده. برو و تا… خواندن بیشتر»

رضا 1386
مهمان
رضا 1386

من از دوزخ و بهشت نمی ترسم تو هم اگه پارسی نیستی چرا اومدی اینجا //بعدش بهشت فقط مخصوص ی دین نیست// من اگه دروغ میگم برو کتاب هردوت بخون ی چیزی یاد می گیری //به قول خودم با ادم ی که فقط ی کتاب خوندع{کتاب های مذهبی}}دوری کن و بحث نکن ..

BiDL
مهمان
BiDL

ببینید خیلی چیزها برای ایران بوده وازین خاک برخاسته شده منتها به اسم دیگرسرزمین ها شناخته شده همه ماخوب اینو میدونیم که همواره بسیاری ازافتخارات که مهد شکل گیریشون مال سرزمینمون بوده و ایران بعنوان گهواره ای بوده براش به اسم دیگر نقاط جهان ثبت شده
حالا ممکنه ادعاهایی مبنی بر این بحث ها دیده باشید اماخب اصالتش مال جایی هست که اصیله و سرزمین ما بی شک ادعای پوچ و بی هدفی نمیکنه!

ممد
مهمان
ممد

داداش برو از کره ای ها یاد بگیر که از امپراطوری کوچیکشون چه جور حمایت می کنن

علی
مهمان
علی

این خط میخی خط میخی پارسی باستان هست. خط میخی انواع زیادی داره ایلامی، بابلی، سومری، اکدی و… این خط به فرمان داریوش ابداع شد و الفبا این خط با دیگر خط های میخی تفاوت دارد

ساسان
مهمان
ساسان

وطن فروشان در کشور بسیار زیاد شدن.ما چیمون از چینیا کمتره که هنوز فرهنگ خودشون رو دارن به خصوص زبان و خط.

مهران م.
مهمان
مهران م.

اشتباه نکنید لطفا ایرانیان عزیز هموطن. اینها که می بینید حرف بیخودی می زنند که مرغ پخته هم خنده اش می گیره، ایرانی نیستند. متاسفانه فقط ایرانیها نیستند که فارسی می تونن بنویسن. متاسفانه خیلی از قومهای وحشی و بی تمدن هستن که زبان فارسیما رو هم یاد گرفتن. بهتون قول می دم که این افرادی که می بینید علیه ایران و ایرانی به فارسی می نویسن به هیچ عنوان به هیچ شکل و فرمی ایرانی نیستند. نام نمی برم کشور و قوم و ایلشون رو که قابل انتشار باشه نوشته ام ولی ایرانیهای عزیز خودتون می دونید که منظورم این هست که اینها از کدام قومها و خطه هایی هستن که دارن طبق معمول دروغگویی می کنن و به فارسی خودشون رو ایرانی جا می زنن. دروغگویی آنلاین براشون آسان هست. آگاه باشید که اینها ایرانی نیستن. فعلا که حتی کشور چین دارن فارسی تدریس می کنن و حتی اونها هم می تونن بیان به دروغ بگن ایرانی هستن که خدارو صد هزار مرتبه شکر، به هیچ عنوان نیستند.

شاهان
مهمان
شاهان

در زمان کوروش کبیر خط میخی بود

مسیح
مهمان
مسیح

درود! برادر من! تمام دنیا و ‘یونسکو’ دارند می گویند که این زبان برای ایرانیان و آریایی ها ست، ولی تو، که یک ایرانی هستی داری می گویی که این زبان برای ما نیست؟؟
چرا ما ایرانی ها اینگونه هستیم؟؟؟؟ اهورا مزدا به ما ایرانیان آریایی فرهنگ بیشتری بدهد.

هلیا
مهمان
هلیا

چی می زنید شماها خدا وکیلی؟ با هر دو طرفم. جفتتون به یک اندازه افراطی هستید. امان از آدمی که کم خوانده!!!! تحریف درباره تاریخ باستان ما بسیار زیاده. انگیزه های این تحریف و بعضا بی سوادیهای عامل این تحریفها هم زیاد بوده. ولی گله اصلی من از ایران دوستانیه که به نام ایرانی خواهی چشم بر حقیقت و درستی میبندن. کجای این تاریخی که بهش میبالید ثنره ای چون شما رو پس میده؟؟ قسم میخورم هر دو طرف این دعوا نه ایرانیت رو فهمیدید نه زرتشت رو نه اسلام رو. از هیچ کدوم این سه تا شما دو سر افراط بیرون نمیاد. شماها هر دوتون با این سه نام بیگانه ایید. الکی هم اسم علی و کوروش و زرتشت و… رو رو خودتون نذارید.

اهورا
مهمان
اهورا

کسی مجبورتون کرده .تشریف ببر هر سایتی دوست داری

صادق
مهمان
صادق

“ما ایرانیها” … دروغگوی فرومایه هستی. من که ایرانی نیستم هم با اطمینان می بینم که احتمالا عرب هستی ولی اصلا ایرانی نیستی. این کارها عاقبتی ندارند جز بدبختی بیشتر خودت. شرم کن تا روزی که به جهنم بفرستندت.

نفس
مهمان
نفس

نگو ما ایرانی ها! ما ایرانی ها آدم هایی مثل شما که ب هوییت خودشون پشت میکنن و بد میگن از خودمون نمیدونیم. وقتی از تمدن های بزرگی ک در ایران شکل گرفته صحبت میکنیم آدم های وطن فروش و بی وجودی مثل شما میان میگن “خب عیلامی، میان رودان و… که اصلا ربطی به ایران و آریایی نداره ” وقتی هم که از تمدن بزرگ آریایی صحبت میکنیم باز دوباره پیداتون میشه و میگید “ایرانی ها که از نژاد آریایی ها نیستند کلی جنگ شده و نژاد اصیل آریایی از بین رفته و با بقیه نژاد ها ترکیب شده”.
من واقعا نمیفهمم دنبال چی هستید

DaRyuSH
مهمان
DaRyuSH

چ فرق داره بین چند میلیون قدردان از این آموزش یکی این چنین بد اندیش باشه!

علی
مهمان
علی

ی متن خط میخی دارم با کیبوردتون نمیشه ترجمه کرد انگار

مازیار
مهمان
مازیار

احمق نباش
تا احمق نخواننت
یزدان پاک قطع کند دستان اهریمن را از این سرزمین اریایی

حیدر
مهمان
حیدر

سلام
سومری و بابلی ها که امروزه شده عراق تحته قلمرو امپراتوری کوروش بنیان گذار سلسه هخامنشیان بوده
خطه میخی از تولد تا امروز به نامه ایران سند خورده
جدا از تعصب باید حقیقت را گفت . . . !
در ضمن من خودم عربه عراق هستم.
با تشکر از مدیریت سایت . . .

علی
مهمان
علی

تاریخ خیلی بزرگه چندتا سوال دارم
ایا قبل از ورود اریایها این تمدنها وجود داشتن یانه مثل عیلامیان وسومریها و…؟؟؟قبل از حمله کوروش این خط که به خط میخی و سومری معروف هست کشف شده یا نه با دلیل و چرا به اسم میخی و سومری نامگذاری شده ؟؟؟
در دوران باستان چون ما خط نداشتیم مجبور به استفاده از خط میخی و سومری شدیم البته در ان زمان اولین خط خط میخی و سومری بود که کل جهان رو در بر میگرفت قبل از حمله کوروش این قلمرو جزء آریایها حساب نمیشد چون تمدن بیش ۵۰۰۰قبل ورود اریایها بوده و تاریخ و علما و حاکمان و از همه مهمتر خط خودشون رو داشتند
اقای عراقی یه سوال چند کلاس خوندی
برو درستو بخون بی سواد و نظر نده

ایران وحبه
مهمان
ایران وحبه

سلام و درود بر شما باد
اطلاعات شما درست نیست چون سومر و اکد و بابل را کوروش در جنگی که داشتند گرفت و خط انها با خط میخی فرق میداشت. سپاس
بدرود

کورش
مهمان
کورش

منظور از ایران مرزهای کوچک امروز نیست…..منظور فرهنگ ایرانیه که تمام فلات ایران رو در برمیگیره. درسته آریایی ها این خط رو از مردمی گرفتند که حتی قبل از ما هم اینجا بودند . ولی در نهایت سردمداران یکپارچگی همون قبیله ها و قومیت ها شدند نژاد آریایی چنان با نژاد های دیگر ایران آمیخته و پیوند خورده که عملا نمیتوان تفاوتی عمیقی میان آنها دید تمام این ملت ها با جان و دل پذیرفتند که برای سال ها زیر پرچم ایران و پارس بایستند . شاید حتی بتوان گفت کورش با یکپارچه کردن آنها بقای خیلی هایشان را تضمین کرد و این ملت ها با رضایت خود به ایران پیوستند وبرخلاف دیگر فتوحات خبری از خونریزی و تخریب فرهنگ نبود.

هلیا
مهمان
هلیا

عاخه چه جوری اینهمه تعصب و دروغ رو تو اون کاسه سر کوچیکتون جا دادید؟؟؟ فرهنگ ایرانی از ازل بوده؟؟؟؟ قبل از ورود آریاییها (یک قوم از روسیه امروزی) تمدنهای بزرگی در چپ و راست این فلات وجود داشتن. ما حاصل اختلاط با اونها هستیم. این تاریخ و فرهنگ و پهناوری که شما میگی از یه جایی به بعده. از اول که نبوده. چرا نمیخواهید قبول کنید؟؟؟؟

محسن
مهمان
محسن

زرشک همه میگن اریایی ها از هند اومدن ،شما میگی از روسیه اومدن .تا نژادمون نچسبوندن به سرخپوستای امریکا بحث عوص کنید لطفا ،برید سراغ مختار ،جومونگ و……. این همه موضوع خوب هست .همه گی هم که یه پا دانشمندیم دیگه

مهران م.
مهمان
مهران م.

چرا نمی خوای قبول کنی که توهمات و کارهای مسخره ات واضح هست برای کسانی که مثل خودت عقب ماندگی ذهنی ندارن؟ نامهای متفاوت و ادعای مسخره ترت مبنی بر ایرانی بودنت فقط باعث تمسخر بیشتر ایرانیها نسبت به خودت می شه. سوادت حتی در این حد هم نیست که بفهمی که آریاییها تقریبا تمام شمال و شرق و مرکز اروپا رو در بر گرفته و بله از اولین قومهایی بودن که وجود داشتن. در سمت غرب ایران عربها هستن. در چپ نژادهای بربر با چشمان تنگ. واقعا ادعای مضحکت جوکی خنده داره که اطمینان دارم اگر برای روانپزشک ببری بلافاصله بستری فوری در بیمارستان روانی رو برات تجویز می کنه. توصیه می کنم اینکارو هر چه زودتر انجام بدی پیش از اینکه در هر کشور ناچیزی که هستی به موجود زنده ای صدمه ای بزنی.

حیدر
مهمان
حیدر

از طرز جواب دادنت و توضیح دادنت مشخصه چه ادم فهمیده و دانایی هستی یه نگاه به طرزه نگارش خودت بنداز خداوکیلی خندت نمیگیره؟
در دوران باستان چون ما خط نداشتیم رفتیم از همسایه خط سومری قرض گرفتیم هههههههههه
انگاری مهمون اومده خونمون یخمون تموم شده بعد رفتیم از همسایه بگیریم خخخخخخخخ
(در ضمن اینو هم به اطلاع شما میرسونم که بنده پدر و برادرم در راه حفظ ایران اسلامی شهید شدند
پدرم در بخش حفاظت اطلاعات سپاه قدس بود که توسط مجاهدین خلق داخل خاک عراق شهید شدند

(خودت عراقی باشی ولی برایه دفاع از ایران تویه کشورت عراق ترور بشی بعد هم بالای جنازه 31 تیر خورده بلند داد بزنن اینا جاسوسای ایران بودن)

به این جمله ام فکر کن

درسته من اصالتا عراقی هستم ولی از تو بیشتر ایرانیم . . .

هلیا
مهمان
هلیا

بین فرهنگها چیزی هست با نام اشاعه فرهنگی. عین پیاز و نون نمیرن از هم چیزی بگیرن در مراوده و جنگ از هم برمیگیرن. افتاد؟ عمرا عراقی باشی. الکی اینجوری میگی که یعنی مثلا اعراب کشته مرده ایرانی هم داریم.

حیدر
مهمان
حیدر

به یگانگی خالق هر دومون قسم بنده یک عرب هستم که پدرش سال 1976 از عراق به دلیل حمایت از مذهب شیعه و خمینی اخراج شد و بازگشتش مشمول حکم اعدام میشد وقتی پدرم به ایران اومد یک سپاه درست شد بنام سپاه بدر که متشکل از عراقیهایی بود که مذهب شیعه داشتن و صدام انها را به دلیل ایرانی بودن یا ایران دوست بودن اخراج کرده بود فرمانده این سپاه شهید دقایقی بود
البته من خودم یزد بدنیا اومدم و عربی هم فوولم و فارسی هم که مشاهده میکنید
علی ای حال هیچ عربی کشته مرده ایرانی نیست که غیره فارس رو از خودش ندونه (کووروش شاه شاهان شاه بابل (عراق)بود و شاه ایران )
اکثر عربهای عراقی علل الخصوص شیعه ها واقعا فدایی ایران هستن علتش رو نمیدونم ولی واقعا ایران و رهبرش رو دوست دارن و تاپای جان ازش دفاع میکنن اونم علتش رو نمیدونم یعنی شما هلیا خانوم کاری کردی که علت ایران دوست بودنمون رو ندونم

حیدر
مهمان
حیدر

هلیا به خاک پاک ایران سوگند که در ایرانی بودن تو باید شک کرد

مهران م.
مهمان
مهران م.

ایرانی نیست. صد در صد. پستهایی مثل این که مادر و پدر به خود ندیدن به راحتی آنلاین دروغگویی می کنن و با فارسی ناقصی که استفاده می کنن فکر می کنن همه عقب مانده های ذهنی ای هستن که باور کنن. به هیچ روی ایرانی نیست. به شما قول میدم. متاسفانه خیلی از ناپاکان که هیچیک ایرانی نیستند فارسی یاد گرفتن (البته به طور ناقص و مضحکی که در توهمات و مزخرفاتی که نوشته می بینید).

مهران م.
مهمان
مهران م.

آهاهاهاهاها پس اینهمه دروغگویی و جز فز خودت عراقی هستی؟! هاهاهاهاها
از تروریستهایی؟ از میزان توهم و طرز ناقص و کاملا نامرتبط ادعاهات معلومه خیلی داغونی. شیمیایی ای؟ یا چیزی مصرف می کنی؟ یا هر سه؟
فرهنگ از جنگ میاد؟! هاهاهاهاهاها
دقیقا مثل این می مونه که من بهت بگم برو سیانور بخور، توهماتت رو خوب می کنه (البته برای تو می کنه هاها) اگه “فرهنگ از جنگ میاد”! هاهاها

مهران م.
مهمان
مهران م.

تمام کامنت توهمیت داره داد می زنه ایرانی نیستی حتی واژگانی که به کار بردی. دلقک اجنبی، تاریخ طبق توهمات شما رقم نمی خوره. این خطوط از زمانی وجود داشتند که ایرانیها اونهارو بوجود آوردند. سکوت ایرانیها در برابر پایین دستایی مثل تو از روی لطف و صلح طلبیشون هست. با این حد بی سوادی کمترین کاریت باید این باشه که ساکت بشینی بذاری سواد دارها گفتگو کنند.
حتی کمترین تحلیل هم ازت برنمی آد. تاریخ ایران بیش از 7000 سال هست. در حال حاضر حدود 10000 سال تخمین زده شده. مال کدام قوم و کشور پس افتاده ای که حتی دستور زبان فارسی رو هم بلد نیستی.

ایران وحبه
مهمان
ایران وحبه

سلام و درود بر شما باد
بسیار بسیار زیاد سپاسگذارم از پشتیبانی شما در مورد ایران و کوروش بزرگ و شما و ما هم نسل هستیم.باهم دیگر برادر هستیم.سپاس
بدرود

هلیا
مهمان
هلیا

ایران منشا جهان نیست. خدای بزرگ! چه طور نمیدونی اولین تمدن جهان بین النهرین هست؟ آریاییها که نامشان تا ابد شریف باد بعد از تمدنهای سومری و عیلامی و بین النهرینی هستن. بله ما هم خط داشتیم اما بعد از اونها. اونها تمدن داشتن که کوچروهای آریایی به ایران رسیدن. اونموقع بومیانی در ایران بودن که بسیار چهره زشتی داشتن و کوتاه و تیره گون بودن (همان دیوهای شاهنامه)آریاییها که همان روسها هستن در اصل اینها رو در جنگهای طولانی اسیر کردن و کشتن و سرزمین خودشون رو که اتفاقا اون اوایل اصلا هم یکپارچه نبود و به سه سرزمین مجزا تقسیم میشد برپا کردن. و تازه همسایه بین النهرینی ها شدن. شکر خدا که که در ایران به دنیا آمدم ولی به خدا به اهورامزدا به کوروش و داریوش و همه و همه قسم، جهان از ما متولد نشده! اینقدر متعصب نباشید. ماها مخلوطی از بومیان فلات ایران + آریاییهایی که از اطراف سیبری و روسیه آمدن+ مغولها+ اعراب هستیم. ما اینطوری همه جهانیم نه اونطوری پان ایرانیستها تحریف میکنن. آریاییها بعد از سرمای شدید سیبری به جنوب حرکت کردن که رسیدن به شمال ایران و سه قسمت شدن هند رفتن به ایران وارد شدن و به اروپا رفتن.… خواندن بیشتر»

مهران م.
مهمان
مهران م.

اصلا به خودم زحمت خواندن بیشتر توهماتت رو ندادم. از توهمای قبلیت انقدر خندیدم که دلم درد گرفته. به بیمارستان روانی مراجعه کن. حتی در عراق هم باید بیمارستان روانی وجود داشته باشه. بهشون در مورد توهمات بی وقفه ات بگو. بگو در تاریخی من در آوردی در توهماتت گم شدی و چپ و راست با توهماتت برای مردم مزاحمت بوجود میاری. خودشون بلافاصله برات بستری تمام وقت در بیمارستان روانی با داروهای لازمه رو تجویز می کنند. چون حالت و وضعت مشخصا خیلی بد هست شاید اصلا بدون توضیح دادن هم خودشون بلافاصله اینکارو کنن برات. هر چه زودتر اینکارو بکن قبل از اینکه توهماتت بهت بگن یکی در اطرافت هیولای 8سره. اون مادر و پدرت هم که ولت کردن، درسته که بهشون حق می دم که وحشت کنن و حالشون بد شه از دیدن اینکه بچشون (به احتمال خیلی زیاد پسرشون و پسر به قول خودت زشت و کریه چهره و معلولشون) یه دیوانه اسکیزوفرنیه با توهمات بی وقفه، ولی واقعا به همه دین دارن که خودشون از همون اول نبردنت بندازنت توی یه سلول مخصوص دیوانه ها یا با آزمایشات لازم آگاه بشن که بچه شون به دلیل نقص عمده روانی ای که داره باید از تولدش… خواندن بیشتر»

مهران م.
مهمان
مهران م.

درود به شما که حقیقت طلب و پیرو انصاف هستید.

امیر
مهمان
امیر

لطف کن حرف نزن بی شرف

شاهین بابائی
مهمان
شاهین بابائی

# Line: 1 [ ]/ # : a-d-m : d-a-r-y-v-u-š : x-š-a-y-ϑ-i-y : v-z-r-k : x-š-a-y-ϑ-i-[y : x-š-a-y]-ϑ-i-y-/a-n-a-m # : adam : Dārayavauš : xšāyaϑiya : vazraka : xšāyaϑiya : xšāyaϑiyānām # # Line: 2 [] [ ] / # : x-š-a-y-ϑ-i-y [:] p-a-r-s-i-y : x-š-a-y-ϑ-i-y : d-h-[y-u-n-a-m :] vi-š-t-/a-s-p-h-y-a # : xšāyaϑiya : Pārsaiy : xšāyaϑiya : dahyūnām : Vištāspahyā # # Line: 3 [ !! ] # : p-u-ç : a-r-š-a-m-h-y-a : n-p-a : h-x-a-m-n-i-š-[i-y !! : ϑ]-a-t-i-y : # : puça : Aršāmahyā : napā : Haxāmanišiya !! : ϑātiy : # # Line: 4 [ ] / # d-a-r-y-v-u-š : x-š-a-y-ϑ-i-y : m-n-a : p-i-t-a : vi-š-t-a-s-p : vi-š-t-a-s-p-[h-y-a : p-i-t]-a : a-r-š-/a-m # Dārayavauš : xšāyaϑiya : manā : pitā : Vištāspa : Vištāspahyā : pitā : Aršāma # # Line: 5 [ ] / # : a-r-š-a-m-h-y-a : p-i-t-a : a-r-i-y-a-r-m-n : a-r-i-y-a-r-m-n-h-y-a : p-i-t-[a : c-i-š-p-i-š] : c-i-š-p-/a-i-š # : Aršāmahyā : pitā : Ariyāramna : Ariyāramnahyā : pitā : Cišpaiš : Cišpāiš # # Line: 6 !! [ ]/ # : p-i-t-a : h-x-a-m-n-i-š !! : ϑ-a-t-i-y : d-a-r-y-v-u-š : x-š-a-y-[ϑ-i-y : a-v]-h-y-r-a-/di-i-y # : pitā : Haxāmaniš !! : ϑātiy :… خواندن بیشتر»

شاهین بابائی
مهمان
شاهین بابائی

دسترسی به ساختار نوشتاری این کتیبه در لینک زیر. به علت عدم دیکود شدن حروف به نوشتار پارسی باستان، لینک زیر را ملاحضه کنید:
https://github.com/rolandwalker/unicode-fonts/blob/master/samples/old_persian.txt

elma
مهمان
elma

درود و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی بسیار عالی من این نوشتار می توانم بخوانمو فقط در نوشتار مشکل دارم و اینکه جستجو فونت خط میخی و پهلوی اشکانی می کنم برای کامپیوتر و نوشتار در ورد ،لطفا راهنمایی کنید
سپاس فراوان
مانایی و سپنتایی باشید در پناه اهورا مزدا یکتا

شاهین بابائی
مهمان
شاهین بابائی

خوشحالم دوستانی را میبینم که مشتاق به گویش و نوشتار ایران باستان هستند. برای ثبت نوشتار باستانی در نرم افزار ها شما می توانید در لینک زیر یک سری از فونت های قابل شناسایی تمام نرم افزار ها را دانلود کنید و در پوشه فونت ویندوز کپی کنید. کلیدهای دستوری در داخل فایل های فشرده آنها موجود است.
اهورامزدا نگه دار این سرزمین
https://www.fontspace.com/category/old%20persian

elma
مهمان
elma

درود و عرض ادب سپاس فراوان استاد گرامی
من خودم شخصا این روند یادگیری ادامه خواهم دادم و اینکه در حال تحصیل ارشد باستان شناسی گرایش دوران تاریخی می باشم و واقعا نیازمند یادگیری خطوط می باشم.

مهران م.
مهمان
مهران م.

سپاس فراوان از شما بزرگوار و زحماتتون در این زمینه،
به شخصه با وجود اینکه رشته های تخصصی/پژوهشی و کارم مرتبط به این زمینه نیست، من هم بسیار مشتاق یادگیری بیشتر در اینباره هستم و تا الان هم در سطح مبتدی یادگیری آوا و نگارش خط ایران باستان پیش رفتم.
با سپاس از لینکی که فرمودید.
پاینده و پیروز باشید.

عمید
مهمان
عمید

ضمن عرض سلام. بدون داشتن مطالعه اظهار نظر نفرمایید.

حسین نعمت اللهی آستارا
مهمان
حسین نعمت اللهی آستارا

احمد جان – شما یا ( پان ترک یا پان عرب )
1-اگر عرب هستین : شما دلایلی بیارین که قبل از حمله اعراب به ایران عربی حرف میزدین و نژاد شما عرب بوده
2- اگر ترک هستین :شما دلایلی بیارین که قبل از حمله مغولها ترکی حرف میزدین و نژاد شما ترک بوده
– ولی پارسی زبان ها دلایلی دارن که به زبان پارسی یا به فهم اعراب چون پ ندارند (فارسی) به 2 خط مینوشتند یکی مذهبی (پهلوی ) و دیگری ( میخی ) که اسناد ها همچنان موجوده .
ولی در زبان ترکی کدام خط از زمین سر در آورده که بگه من 3000 سال قدمت دارم – یا اعراب به چند زبان مینوشتند 2-3-4 یا کلا یک زبان .
همیشه هزوارش تو زبانها وجود داره
در کل من میگم همه زبانها خوب و عالی هستن برای مردم خودشون کافی و خود مردم اون منطقه چون میفهمن . دلیلی نداره بگیم کی بالا کی پائینه .
در اینجا سخن از فکر های کوچک به میان میاد . ما جواب مغز های زنگ زده شما رو دادیم.

پویان
مهمان
پویان

«خط میخی» به خودی خودش خط خاصی نیست، بلکه یک شیوه‌ی نشانه‌گذاری هست. این شیوه در دوران باستان و توسط زبان‌های گوناگونی از جمله همون بابلی، ایلامی، سومری، … و البته پارسی استفاده می‌شده. روندی که طی کرده یک روند تکاملی و درختی بوده و احتمالاً هم سومریان اوّلین‌بار به چنین شیوه‌ای برای نگارش رو آوردن. روش‌های استفاده هم گوناگون بوده، مثلاً سومری‌ها این خط رو به صورت واژه‌نگاشت/لوگوگرام به کار می‌بردن (شبیه خط چینی، کاراکترها بجای این که نماد واج باشن، مستقیماً بیانگر واژه هستن) و یا پارسی‌ها به صورت هجایی/سیلابلی (شبیه خط کُره‌ای یا هانگول، هر کاراکتر نه نماد یک واج، بلکه نماد یک هجای کامل و تشکیل‌شده از یک مصوت و یک یا چند صامت هست). بنابراین لفظ «خط میخی پارسی باستان» لازمه استفاده بشه تا با مثلاٌ «خط میخی سومری باستان» اشتباه گرفته نشه.
«این یک قلم» هم صیغه‌ی دیگریست مثل بقیه‌ی اون صیغه‌ها!

حسین نعمت اللهی آستارایی
مهمان
حسین نعمت اللهی آستارایی

درود
تمامی خط ها اینگونه هستند ولی حرف شما متین

هلیا
مهمان
هلیا

کسی با این حرف مشکل نداشت. شما متوجه دعوا نشدید. ایرانیهای متعصب فکر کردن جهان از ایران شروع شده. نمیخوان قبول کنن مبدع خط میخی و نشانه ای ایرانیها نبودن و این به واسطه اشاعه فرهنگی به ایرانیان رسیده. نمیخوان قبول کنن بین النهرین و عیلام و سومر و مصر قبل از ورود آریاییها یا همان اجداد روسشون به فلات مرکزی وجود داشتن. ببینید خطوط بالا رو گفتن اونها مال ایران بودن و نمیدونم فرهنگ ایران پهنه جهان رو گرفته بوده. بابا عاخه هنوز روسها به ایران نیومده بودن اینا بودن بعد چه جوری فرهنگ کوروش قبل از ورود اجدادش جهان رو گرفته بوده؟ خب کم آبرو ریزی کنید. یه کاری کردن جایی تا شروع میکنی از ایرانیت بگی فکر میکنن میخوای لاف بزنی. حال آدم از این تعصبهای بیخودی بد میشه. من واقعا کامنتها رو چک میکنم امیدوارم همه کامنتهامو منتشر کنن و سانسور نشه.

Iran
مهمان
Iran

سلام ولی شواهدی هست که میگه قبل از کشور های دیگه ایران بوده
در اصل همه ی کشور ها بودن ولی کشف نشده بودن و هر دانشی که داشتن فقط توی کشور خودشون بوده و اگر شما میگین که ایرانی ها خط رو اختراع کردن با این موضوع کسی مشکلی نداره و ایرانی ها خط میخی رو اختراع کردن ولی کشور های دیگه خط های دیگه رو کشف کرده بودن
من ادعایی ندارم ولی تا جایی که من مطالعه کردم و میدونم ایران قبلا بزرگتر بوده حالا این که خط تو کجای کشور کشف شده یا توی کدوم سلسله بوده مهم نیست مهم اینه که توی ایران بوده و حالا این که اون شهری که توش خط اختراع شده الان یه کشور هست برای خودش رو کاری نداریم
خسته نباشید

مهران م.
مهمان
مهران م.

در بین همه توهماتت این هم پس هست که “ایرانیها روس هستن”؟! هاهاهاها وای من … انصافا هرگز هیچ کیس بیماری و توهمات روانی به شدت مال تورو ندیدم و نشنیدم. حتما به بیمارستان روانی مراجعه کن. به عنوان یکی از شدیدترین اسکیزوفرنیهای تاریخ می تونن روت آزمایش کنن.
ضمنا با ادعای دروغ به ایرانی بودن به ایرانیها توهین نکن. کاملا مشخص هست که از کدوم پست خونه ای هستی. 🙂
و مثلا عوامل سایت باید بترسن که گفتی چک می کنی سایت رو؟! هاهاهاهاهاهاهاها سایت که به کنار، واقعا جای تعجب هست که کیس بیمار روانی ای مثل تو اصلا اجازه دسترسی داشتن به اینترنت رو داره.
ضمنا بی سواد اسکیزو، آریاییها اجداد بسیاری بودن. قومی بزرگ که به خیلی جاهای دنیا رفتند و در حال حاضر بیشتر اروپاییها شامل آلمانیها، روسها، ایرانیها، … اجداد آریایی دارند. گویا خیلی با آریایی مشکل داری؟ توهماتت در مورد نژاد خودت، نژاد سامی بهت چی گفتن عقب مونده توهمی کوچولو؟

محمد
مهمان
محمد

اشتهات برای گو.هخوری خیلی زیاده

deniz
مهمان
deniz

سلام احسنت بر شما
خط میخی اصلا پارسی نیست. و برگرفته از تمدن سومر و عیلام و بابلی است.

مهران م.
مهمان
مهران م.

در همون امتداد … تو روی کره زمین نیستی … روی کره مشتری هستی. 🙂

امیر محمد
مهمان
امیر محمد

سلام خدمت دوست عزیزم، اگه ناراحت نمیشی لازمه که بهت بگم خط میخی که عامه مردم مبتکر اون رو سومریان میانرودانی می دونن شامل خطوط میخی (سومری، عیلامی، اَکِدی، بابِلی، اوگارتی، اَنشانی و پارسی) بوده که لازمه خدمتت عرض کنم که خط محدوده ایران خط میخی عیلامی بوده که بعده ها به خط میخی اَنشانی تبدیل شد و کورش کبیر هم پرورش یافته این خط بوده ولی به دلیل احترام کورش نسبت به مردم سرزمین بابل به خط میخی بابلی منشور خودش رو می نویسه ولی سال ها بعد داریوش کبیر پسر ویشتاسپ نوه آرشام از نواده های هخامنش برای سهولت در حجاری و حکاکی الواح و کتیبه های پارسیان به جای خط میخی میانرودانی با 400 نماد از خط میخی پارسی با 35 حرف و 2 واژه جدا کن و 8 نماد خلاصه شده پر کاربرد (خدا، زمین، اهورامزدا و …) که ابتکار خودش بوده استفاده می کنه و این خط در بین مردم مورد قبول قرار می گیره و تا زمان اسکندر گُجَستَک پابرجا باقی می مونه (:

هلیا
مهمان
هلیا

سلام و درود بر شما. دوست عزیز تا جایی که من دیدم و متوجه شدم دعوا از جای دیگه ای شروع شد. دوستان میگن ما خودمون از اول خط داشتیم از جایی نیاوردیم. خب گویا نمیخوان باور کنن اون اول که چیزی به نام خط بوده و اختراع شده و کارکردی مشخص پیدا کرده بوده، مال ایران نبوده مال سومر بوده بعد بقیه اقوام هم خط مشابه اون یا خط خودشون رو ابداع و استفاده کردن. این رو متعصبانه نفی میکنن. چه خوششون بیاد چه نیاد چه قبول کنن چه نکنن بعد از سومر هر کس هر خطی آورده به هر شکلی شبیه یا متفاوت، اختراع سومریان رو تکرار کرده. چرخ یکبار اختراع شد. بقیه تغییراتی دادن. فقط هم خط نیست کلی چیز دیگه هست که بین اقوام و فرهنگها به صورت آموزش، اشاعه، تهاجم فرهنگی و مانند اینها مبادله شده. زشته اینقدر تعصب کور کورانه. باشه خط کوروش خان مال خودش بوده ولی سومریها مبدع خط در جهان هستن. هیچ کس نمیتونه چرخ رو برای بار دوم اختراع کنه. اهورا مزدا از تعصب نجاتتون بده. ضمنا وقتی اینطوری میگید آریایی هستید یادتون بیارید اون اجداد آریایی در واقع از شمال فلاتی که امروزه ایران میخوانندش وارد ایران شدن. در… خواندن بیشتر»

بینظیر
مهمان
بینظیر

اصل حرفتون رو فهمیدم که خط میخی پارسی در حقیقت تغییر یافته خط سومری هست.
و کل درگیری سر پان ایرانیسم و تعصب بیجای همه ماست .حالا یکی سر گذشته تاریخی یکی سر دین یکی سر مذهب و حتی سر جنسیت.که همه ی این تعصبات از بنیاد غلط هستن.
ولی خود فردوسی مگه تو کدوم قرن زندگی میکرده که اجداد قبل از هخامنشیا رو هم دیده که بهشون میگفته دیو؟؟!
ینی هنوزم هست از اجداد اصلیمون

مهران م.
مهمان
مهران م.

هموطن ایرانی عزیزم،
نام این تناقضها و ادعاهای مضحک “اسکیزوفرنی” هست، بیماری جدی ای که در اون بیمار از هرگونه تفکر منطقی و شناسایی دلیل و معلول ناتوان هست و به جاش توهماتش جایگزین می شن بخ خصوص وقتی در این شدتی که در این می بینید باشه. بهتون قول می دم طبق همه چیزی که در این صفحه نوشته “هلیا” یک پسر بی سواد عرب عراقی هست که هم از معلولیت ذهنی و هم جسمی رنج می بره که به احتمال زیاد رنگ پدر و مادر هم به خودش ندیده چون اگر دیده بود، بیماری و توهمات بسیار شدیدش رو می دیدن و به بیمارستان روانی می بردنش و از اونجا که عراق رسیدگی به مردمش نداره، این لقمه حرام، در اینترنت به دروغ ادعا به ایرانی بودن می کنه و در مورد توهماتش می گه که خداروشکر همگی حقیقت رو راجع بهش روشن می کنن. گویا پسرک معلول حقیر خیلی توی زندگی خالیش مشکلات زیادی داره.

مهران م.
مهمان
مهران م.

خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ هاهاهاههاهاهاههاهاهاهااهاهها خوب خوبه خوشحالم که هر لحظه ات شامل توهمات و دردی هست که برای ما مردمی که روانمون سالم هست قابل درک نیست.
چه خوشت بیاد چه نیاد نه ایرانیها و نه حقایق کوچکترین اهمیتی براشون نداره که توی عراقی و بیمار حقیر چه توهماتی داری. تاریخ بوقوع پیوسته و برای همیشه ثبت شده. هر چقدر که تو خودت رو بزنی و بخوای توهماتت رو به خورد دیگری بدی هیچ چیزی در تاریخ و بویزه تاریخ درخشان ایران و ایرانیها تغییر نخواهد کرد.
دیگه انقدر مثکه داری خودتو تیکه پاره می کنی که توی این نوشته های توهمیت خودت نوشته های پیشترو نقض کردی. خخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخخ
بازم می گم. هر چه زودتر به بیمارستان روانی مراجعه کن. داروهای ضد توهم شاید در دوز بسیار بالا بتونن توهماتت رو برای چند لحظه هم که شده متوقف کنن. بعدا می تونی به پرستاری چیزی در همون بیمارستان روانی در عراقت بگی به نیابتت از ایرانیان طلب پوزش و حلالیت کنه برای مزخرفاتی که اینجا نوشتی.

Vatan parast
مهمان
Vatan parast

این چرت و پرتا که گفتی جدیده؟
مرتیکه بی ارزش تو کی باشی که خط نیاکانمون ، خطی که هزاران هزار سال تمدن پشتش خوابیده رو زیر سوال میبری

jin kazama
مهمان
jin kazama

اسکلی دیگه احمق ایلامی نه عیلامی کلاس چندمی کوچولو

رضا
مهمان
رضا

ایلام یک استان بچه اون امپراطوری بزرگ عیلام بوده

مجید
مهمان
مجید

چی میگی برا خودت انگلیسی والا تو معلومه ایرانی نیستی تخ….از تبار روس و انگلیس هست

mvm
مهمان
mvm

خط میخی را میشود در باره پیشینه اش بیشتر گفتگو کرد ولی یک چیز قطعی هست اگر زرتشت اسپیتمان را با دست کم 3865 سال گذشته در نظر داشته باشیم بنابر این گاتا ها که اندیشه های ایشان بوده و در سندیت ان تردیدی نیست ((( گذشته از تلاشهای پیگیرانه ی گروهی ایرانستیز برای کتمانش علیرغم وجود ان در منابع تمدنهای گوناگون و وجود باورمندان ان ))) و نوشته های ان به چه دبیره ای (خط) نگاشته شده است ؟؟؟؟ در این شکی نیست که ایرانیان چه از مناطق دیگر با جابجایی وارد ایران شده باشند و یا بر پایه کاوشهای جدید از ساکنین کهن فلات ایران بوده اند که در پی گرم تر شدن مدارهای پایینی و رواج خشکسالی به فرارودان ( اند رانووا) کوچ کردند و دوباره در هزاره های پسین به مدارهای پایین تر وارد شده باشند انها دارای دبیره ی ویژه خود بوده اند و بهره داریوش یزرگ از دبیره مبخی ارامی نخستین بار برای قابل فهم بودن ان در گستره سیاسی انروز ایران بزرگ بوده است و نه به معنای نداشتن دبیره و خط برای خود چرا که این دبیره جدید کاربردش بیشتر در ارشیو و نگاهداری اسناد بوده ولی کارها و امور دینی همچنان… خواندن بیشتر»

ایلیا
مهمان
ایلیا

فارسی بگو ببینیم چی داری میگی.

میلاد مهران
مهمان
میلاد مهران

گوه بگیر مغز عنتو

مانی
مهمان
مانی

ببخشید جنابعالی تُرک هستید؟؟

parsa
مهمان
parsa

درود پس کتیبه های نزدیک بیستون و یا کتیبه نقش رستم و یا گنج نامه رو شما نوشتی ما بیخبر موندیم

علی
مهمان
علی

اونی که توهمه خط طورچیه که از خط سُغذی وام گرفته شده

محمد
مهمان
محمد

چرت نگو .برو فعلا درس و مشقتو بنویس تا یکم بیشتر زبون این عرب های حرومی رو تو کله پوکت بکنن حداقل دست خالی ازین دنیا نری .تو ایران ک جا نداری حداقل به عنوان یک عرب حرومی بمیری

شاهان
مهمان
شاهان

محمد از ایمیل من استفاده نکن

علی
مهمان
علی

تو خیلی گوه خوردی

BiDL
مهمان
BiDL

خط میخی مال ایرانه باکدوم منبع و ادعا میای این حرفارو میزنی حتی اگر به اندازه یه چیز ابتدایی از تاریخ اصلی ایران بدونی بی هدف چیزی نمیگی هرچند شاید هدفی پشت این ادعای پوچ باشه

اهورا
مهمان
اهورا

درود
کار بسیار بسیار پسندیده ای می باشد سپاس فراوان از شما بابت آگاهی رساندن به و آموزش خط ایرانیان و شناساندن به ما.❤❤❤
پاینده باشید

امیر
مهمان
امیر

دمتون گرم من عاشق هخامنشیان هستم

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

درود
من اسمم رو تایپ کردم چه طوری میتونیم اونو به موبایلم سیو.کنم؟
ممنون

مازیار
مهمان
مازیار

میشه بلطف خودتون اسم مازیار و سوده رو هم به خط میخی نشون بدین
سپاس و درود بر شما

مازیار
مهمان
مازیار

ممنون میشم اگه پاسخ بدین
سپاس از شما

Amir
مهمان
Amir

لطفا اگر نرم افزاری برای آموزش، ویا نصب فونت آن بر روی کیبورد هست، راهنمایی کنید!

امیر
مهمان
امیر

سلام مجدد مزاحم شدم، گفتید از طریق کیبورد سایت میشه تایپ کرد، ولی منظورمن این بود که آیافونت کیبورد برای تایپ در ویندوز یا اندروید هم امکان پذیر است، که روی گوشی یا رایانه نصب بشه، و بتونیم در موارد نیاز تایپ کنیم !؟ آیا اقدامی در این مورد انجام شده،؟ چون نام و فونت قابل تایپ برروی کیبورد خود گوشی یا ویندوز نیست، و در سایت که تایپ میکنی تایپ نام و کلمات غیره قابل اشتراک یا انتقال در برنامه ی دیگر نیست، متشکرم، در مورد خط پهلوی یا خطوط دیگر باستانی از بدوی تا میانه هم همچین اقدامی کرده یا در دست دارید! واقعاً فارق از هر چیزی این آشنایی با زبانهای باستانی به خصوص پارسی،به جوانان و علاقه مندان قابل ستایش است، سپاس

Aram
مهمان
Aram

خط میخی از چپ به راست نوشته و خونده میشه؟!

ali
مهمان
ali

سلام همایون چجوری میشه ؟

محیا
مهمان
محیا

سلام‌ ممکنه محیا رو میخی بنویسید لطفا

Sara
مهمان
Sara

محیا
مهمان
محیا

سلام‌
ممکنه محیا رو میخی بنویسید

اینستاگرام ها
مهمان
اینستاگرام ها

درود بر شما استاد عالیه مطالبتون

Banafshe
مهمان
Banafshe

سلام ميشه اسم وحيد تايپ كنيد واسم ، ح نداره توي كيبورد !!!
وحيد و بنفشه
لطفا براي تتو ميخوام ميترسم اشتباه كنم

Zf
مهمان
Zf

اسم ریحانه به خط میخی

Ghj
مهمان
Ghj

سلام لطفا اسم حسین جان به میخی رو برام بذارین
ممنون

ایدا
مهمان
ایدا

دروود
اسم خدا را میشه برای من بنویسید لطفا

علی
مهمان
علی

سلام حرف ع نداره اسم من علی است پس نمیشه ؟ ؟ اگه میشه بفرستین

زهرا
مهمان
زهرا

پاسخ به احمد
واقعا وقتی آگاهی ندارین لزومی به اظهار نظر هم از سوی شما نیست. این خطوط که گفتید بله بودند اما خط میخی در ایلام و بعدها کتیبه های هخامنشی هم در آوا و هم در ساختار با میخی اکدی متفاوت بودند اگه اینطور نبود کتیبه های هخامنشی به چهار زبان روایت نداشتند.

roham
مهمان
roham

درود بر سازنده این کیبورد و درود دیگه برا این ساید واقعا خیلی به دردم خورد

محمد
مهمان
محمد

ببخشید کیبرد رو دانلود و نصب کردم حالا چطوری باید فعالش کنم تا بشه باهاش تایپ کرد؟

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.