درباره نویسنده

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

مطالب مشابه

488
دیدگاه بگذارید

avatar
197 تعداد کامنت ها
291 تعداد پاسخ ها
79 دنبال کننده ها
 
جنجالی ترین کامنت
Hottest comment thread
200 تعداد نویسنده های کامنت ها
بردیاحسنحمیدداریوشمانی Recent comment authors
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مشترک شدن برای
مجید
مهمان
مجید

ووو
درود استاد
فقط میتونم بگم عالیییی ❤❤❤

احمد
مهمان
احمد

اصلا” “خط ميخي پارسي باستان”توهمي بيش نيست.خط ميخي بابلي،عيلامي،و…چندتاي ديگر وجود داشته اند اما اين يك قلم چه صيغه اي هست؟

اهورا
مهمان
اهورا

شما پیش از اینکه وارد این سایت بشوید کمی مطالعه کنید برایتان ضرر ندارد. اصلا شما که این طوری فکر میکنید چرا به این سایت امده اید و به دنبال اموزش خطی هستید که به قول خودتان اصلا توهمی بیش نیست؟؟

علی۱۲
مهمان
علی۱۲

خودت برو مطالعه کن

وقتی چیزی رو نمیدونی چرا حرف میزنی

ما ایرانیا هر چیزی رو به خودمان نسبت میدیم

اهورا
مهمان
اهورا

دوست عزیزی که با اسم دیگه میای جواب میدی، خط میخی مال ایران و ایرانی هاست و در این هیچ شکی نیست که بخوان به خودشون نسبت بدن. خط میخی که در تخت جمشید و … هست یک سند بسیار بسیار بزرگ است که این ثابت می کنه حالا شما چیو میگید که هر چیزی رو به خودشون نسبت میدن؟!

علی۱۲
مهمان
علی۱۲

اشتباه نکن قبل از اینکه خط میخی در تخت جمشید باشد و در حکومتهای اریایی پیدا بشه این خط در تمدنهای عیلامیان و بابلیان و…بوده من وقتی در موزد چیزی حرف میزنی بایستی سند محکمی داشته باشی
تمام جهان میدونند که این خط و خط سومری اصلا ربطی به کشورمون اریان نداره ما فقط استفاده کننده هستیم
اگر به کتاب سال اول رهنمایی تاریخ قدیم مراجعه کنید که دور نیست و تخصصی هم زیاد نیست
وقتی اریایها وارد کشور شدن چندین تمدن وجود داشتن و خط و طریقه زندگی کردن و کار رو از عیلامیان یاد گرفتن
خارج از تعصب میهن پرستی بایستی واقعیت را گفت

qiamt
مهمان
qiamt

شما ی سر ب کتاب ایران سرزمین جاوید بزن ،که چهار جلدی و هرجلد ۶۰۰ صفحه ای ،اون وقت میفهمی ک همه چیز پیدایشش از ایران و آریاییها بوده،ن نژاد پرستم و ن از سر تعصب حرف میزنم

ممد
مهمان
ممد

داداش برو از کره ای ها یاد بگیر که از امپراطوری کوچیکشون چه جور حمایت می کنن

علی
مهمان
علی

این خط میخی خط میخی پارسی باستان هست. خط میخی انواع زیادی داره ایلامی، بابلی، سومری، اکدی و… این خط به فرمان داریوش ابداع شد و الفبا این خط با دیگر خط های میخی تفاوت دارد

ساسان
مهمان
ساسان

وطن فروشان در کشور بسیار زیاد شدن.ما چیمون از چینیا کمتره که هنوز فرهنگ خودشون رو دارن به خصوص زبان و خط.

شاهان
مهمان
شاهان

در زمان کوروش کبیر خط میخی بود

مسیح
مهمان
مسیح

درود! برادر من! تمام دنیا و ‘یونسکو’ دارند می گویند که این زبان برای ایرانیان و آریایی ها ست، ولی تو، که یک ایرانی هستی داری می گویی که این زبان برای ما نیست؟؟
چرا ما ایرانی ها اینگونه هستیم؟؟؟؟ اهورا مزدا به ما ایرانیان آریایی فرهنگ بیشتری بدهد.

DaRyuSH
مهمان
DaRyuSH

چ فرق داره بین چند میلیون قدردان از این آموزش یکی این چنین بد اندیش باشه!

مازیار
مهمان
مازیار

احمق نباش
تا احمق نخواننت
یزدان پاک قطع کند دستان اهریمن را از این سرزمین اریایی

حیدر
مهمان
حیدر

سلام
سومری و بابلی ها که امروزه شده عراق تحته قلمرو امپراتوری کوروش بنیان گذار سلسه هخامنشیان بوده
خطه میخی از تولد تا امروز به نامه ایران سند خورده
جدا از تعصب باید حقیقت را گفت . . . !
در ضمن من خودم عربه عراق هستم.
با تشکر از مدیریت سایت . . .

علی
مهمان
علی

تاریخ خیلی بزرگه چندتا سوال دارم
ایا قبل از ورود اریایها این تمدنها وجود داشتن یانه مثل عیلامیان وسومریها و…؟؟؟قبل از حمله کوروش این خط که به خط میخی و سومری معروف هست کشف شده یا نه با دلیل و چرا به اسم میخی و سومری نامگذاری شده ؟؟؟
در دوران باستان چون ما خط نداشتیم مجبور به استفاده از خط میخی و سومری شدیم البته در ان زمان اولین خط خط میخی و سومری بود که کل جهان رو در بر میگرفت قبل از حمله کوروش این قلمرو جزء آریایها حساب نمیشد چون تمدن بیش ۵۰۰۰قبل ورود اریایها بوده و تاریخ و علما و حاکمان و از همه مهمتر خط خودشون رو داشتند
اقای عراقی یه سوال چند کلاس خوندی
برو درستو بخون بی سواد و نظر نده

ایران وحبه
مهمان
ایران وحبه

سلام و درود بر شما باد
اطلاعات شما درست نیست چون سومر و اکد و بابل را کوروش در جنگی که داشتند گرفت و خط انها با خط میخی فرق میداشت. سپاس
بدرود

کورش
مهمان
کورش

منظور از ایران مرزهای کوچک امروز نیست…..منظور فرهنگ ایرانیه که تمام فلات ایران رو در برمیگیره. درسته آریایی ها این خط رو از مردمی گرفتند که حتی قبل از ما هم اینجا بودند . ولی در نهایت سردمداران یکپارچگی همون قبیله ها و قومیت ها شدند نژاد آریایی چنان با نژاد های دیگر ایران آمیخته و پیوند خورده که عملا نمیتوان تفاوتی عمیقی میان آنها دید تمام این ملت ها با جان و دل پذیرفتند که برای سال ها زیر پرچم ایران و پارس بایستند . شاید حتی بتوان گفت کورش با یکپارچه کردن آنها بقای خیلی هایشان را تضمین کرد و این ملت ها با رضایت خود به ایران پیوستند وبرخلاف دیگر فتوحات خبری از خونریزی و تخریب فرهنگ نبود.

حیدر
مهمان
حیدر

از طرز جواب دادنت و توضیح دادنت مشخصه چه ادم فهمیده و دانایی هستی یه نگاه به طرزه نگارش خودت بنداز خداوکیلی خندت نمیگیره؟
در دوران باستان چون ما خط نداشتیم رفتیم از همسایه خط سومری قرض گرفتیم هههههههههه
انگاری مهمون اومده خونمون یخمون تموم شده بعد رفتیم از همسایه بگیریم خخخخخخخخ
(در ضمن اینو هم به اطلاع شما میرسونم که بنده پدر و برادرم در راه حفظ ایران اسلامی شهید شدند
پدرم در بخش حفاظت اطلاعات سپاه قدس بود که توسط مجاهدین خلق داخل خاک عراق شهید شدند

(خودت عراقی باشی ولی برایه دفاع از ایران تویه کشورت عراق ترور بشی بعد هم بالای جنازه 31 تیر خورده بلند داد بزنن اینا جاسوسای ایران بودن)

به این جمله ام فکر کن

درسته من اصالتا عراقی هستم ولی از تو بیشتر ایرانیم . . .

ایران وحبه
مهمان
ایران وحبه

سلام و درود بر شما باد
بسیار بسیار زیاد سپاسگذارم از پشتیبانی شما در مورد ایران و کوروش بزرگ و شما و ما هم نسل هستیم.باهم دیگر برادر هستیم.سپاس
بدرود

امیر
مهمان
امیر

لطف کن حرف نزن بی شرف

شاهین بابائی
مهمان
شاهین بابائی

# Line: 1 [ ]/ # : a-d-m : d-a-r-y-v-u-š : x-š-a-y-ϑ-i-y : v-z-r-k : x-š-a-y-ϑ-i-[y : x-š-a-y]-ϑ-i-y-/a-n-a-m # : adam : Dārayavauš : xšāyaϑiya : vazraka : xšāyaϑiya : xšāyaϑiyānām # # Line: 2 [] [ ] / # : x-š-a-y-ϑ-i-y [:] p-a-r-s-i-y : x-š-a-y-ϑ-i-y : d-h-[y-u-n-a-m :] vi-š-t-/a-s-p-h-y-a # : xšāyaϑiya : Pārsaiy : xšāyaϑiya : dahyūnām : Vištāspahyā # # Line: 3 [ !! ] # : p-u-ç : a-r-š-a-m-h-y-a : n-p-a : h-x-a-m-n-i-š-[i-y !! : ϑ]-a-t-i-y : # : puça : Aršāmahyā : napā : Haxāmanišiya !! : ϑātiy : # # Line: 4 [ ] / # d-a-r-y-v-u-š : x-š-a-y-ϑ-i-y : m-n-a : p-i-t-a : vi-š-t-a-s-p : vi-š-t-a-s-p-[h-y-a : p-i-t]-a : a-r-š-/a-m # Dārayavauš : xšāyaϑiya : manā : pitā : Vištāspa : Vištāspahyā : pitā : Aršāma # # Line: 5 [ ] / # : a-r-š-a-m-h-y-a : p-i-t-a : a-r-i-y-a-r-m-n : a-r-i-y-a-r-m-n-h-y-a : p-i-t-[a : c-i-š-p-i-š] : c-i-š-p-/a-i-š # : Aršāmahyā : pitā : Ariyāramna : Ariyāramnahyā : pitā : Cišpaiš : Cišpāiš # # Line: 6 !! [ ]/ # : p-i-t-a : h-x-a-m-n-i-š !! : ϑ-a-t-i-y : d-a-r-y-v-u-š : x-š-a-y-[ϑ-i-y : a-v]-h-y-r-a-/di-i-y # : pitā : Haxāmaniš !! : ϑātiy :… خواندن بیشتر»

شاهین بابائی
مهمان
شاهین بابائی

دسترسی به ساختار نوشتاری این کتیبه در لینک زیر. به علت عدم دیکود شدن حروف به نوشتار پارسی باستان، لینک زیر را ملاحضه کنید:
https://github.com/rolandwalker/unicode-fonts/blob/master/samples/old_persian.txt

elma
مهمان
elma

درود و عرض ادب خدمت شما دوست گرامی بسیار عالی من این نوشتار می توانم بخوانمو فقط در نوشتار مشکل دارم و اینکه جستجو فونت خط میخی و پهلوی اشکانی می کنم برای کامپیوتر و نوشتار در ورد ،لطفا راهنمایی کنید
سپاس فراوان
مانایی و سپنتایی باشید در پناه اهورا مزدا یکتا

شاهین بابائی
مهمان
شاهین بابائی

خوشحالم دوستانی را میبینم که مشتاق به گویش و نوشتار ایران باستان هستند. برای ثبت نوشتار باستانی در نرم افزار ها شما می توانید در لینک زیر یک سری از فونت های قابل شناسایی تمام نرم افزار ها را دانلود کنید و در پوشه فونت ویندوز کپی کنید. کلیدهای دستوری در داخل فایل های فشرده آنها موجود است.
اهورامزدا نگه دار این سرزمین
https://www.fontspace.com/category/old%20persian

elma
مهمان
elma

درود و عرض ادب سپاس فراوان استاد گرامی
من خودم شخصا این روند یادگیری ادامه خواهم دادم و اینکه در حال تحصیل ارشد باستان شناسی گرایش دوران تاریخی می باشم و واقعا نیازمند یادگیری خطوط می باشم.

عمید
مهمان
عمید

ضمن عرض سلام. بدون داشتن مطالعه اظهار نظر نفرمایید.

حسین نعمت اللهی آستارا
مهمان
حسین نعمت اللهی آستارا

احمد جان – شما یا ( پان ترک یا پان عرب )
1-اگر عرب هستین : شما دلایلی بیارین که قبل از حمله اعراب به ایران عربی حرف میزدین و نژاد شما عرب بوده
2- اگر ترک هستین :شما دلایلی بیارین که قبل از حمله مغولها ترکی حرف میزدین و نژاد شما ترک بوده
– ولی پارسی زبان ها دلایلی دارن که به زبان پارسی یا به فهم اعراب چون پ ندارند (فارسی) به 2 خط مینوشتند یکی مذهبی (پهلوی ) و دیگری ( میخی ) که اسناد ها همچنان موجوده .
ولی در زبان ترکی کدام خط از زمین سر در آورده که بگه من 3000 سال قدمت دارم – یا اعراب به چند زبان مینوشتند 2-3-4 یا کلا یک زبان .
همیشه هزوارش تو زبانها وجود داره
در کل من میگم همه زبانها خوب و عالی هستن برای مردم خودشون کافی و خود مردم اون منطقه چون میفهمن . دلیلی نداره بگیم کی بالا کی پائینه .
در اینجا سخن از فکر های کوچک به میان میاد . ما جواب مغز های زنگ زده شما رو دادیم.

پویان
مهمان
پویان

«خط میخی» به خودی خودش خط خاصی نیست، بلکه یک شیوه‌ی نشانه‌گذاری هست. این شیوه در دوران باستان و توسط زبان‌های گوناگونی از جمله همون بابلی، ایلامی، سومری، … و البته پارسی استفاده می‌شده. روندی که طی کرده یک روند تکاملی و درختی بوده و احتمالاً هم سومریان اوّلین‌بار به چنین شیوه‌ای برای نگارش رو آوردن. روش‌های استفاده هم گوناگون بوده، مثلاً سومری‌ها این خط رو به صورت واژه‌نگاشت/لوگوگرام به کار می‌بردن (شبیه خط چینی، کاراکترها بجای این که نماد واج باشن، مستقیماً بیانگر واژه هستن) و یا پارسی‌ها به صورت هجایی/سیلابلی (شبیه خط کُره‌ای یا هانگول، هر کاراکتر نه نماد یک واج، بلکه نماد یک هجای کامل و تشکیل‌شده از یک مصوت و یک یا چند صامت هست). بنابراین لفظ «خط میخی پارسی باستان» لازمه استفاده بشه تا با مثلاٌ «خط میخی سومری باستان» اشتباه گرفته نشه.
«این یک قلم» هم صیغه‌ی دیگریست مثل بقیه‌ی اون صیغه‌ها!

حسین نعمت اللهی آستارایی
مهمان
حسین نعمت اللهی آستارایی

درود
تمامی خط ها اینگونه هستند ولی حرف شما متین

محمد
مهمان
محمد

اشتهات برای گو.هخوری خیلی زیاده

deniz
مهمان
deniz

سلام احسنت بر شما
خط میخی اصلا پارسی نیست. و برگرفته از تمدن سومر و عیلام و بابلی است.

امیر محمد
مهمان
امیر محمد

سلام خدمت دوست عزیزم، اگه ناراحت نمیشی لازمه که بهت بگم خط میخی که عامه مردم مبتکر اون رو سومریان میانرودانی می دونن شامل خطوط میخی (سومری، عیلامی، اَکِدی، بابِلی، اوگارتی، اَنشانی و پارسی) بوده که لازمه خدمتت عرض کنم که خط محدوده ایران خط میخی عیلامی بوده که بعده ها به خط میخی اَنشانی تبدیل شد و کورش کبیر هم پرورش یافته این خط بوده ولی به دلیل احترام کورش نسبت به مردم سرزمین بابل به خط میخی بابلی منشور خودش رو می نویسه ولی سال ها بعد داریوش کبیر پسر ویشتاسپ نوه آرشام از نواده های هخامنش برای سهولت در حجاری و حکاکی الواح و کتیبه های پارسیان به جای خط میخی میانرودانی با 400 نماد از خط میخی پارسی با 35 حرف و 2 واژه جدا کن و 8 نماد خلاصه شده پر کاربرد (خدا، زمین، اهورامزدا و …) که ابتکار خودش بوده استفاده می کنه و این خط در بین مردم مورد قبول قرار می گیره و تا زمان اسکندر گُجَستَک پابرجا باقی می مونه (:

Vatan parast
مهمان
Vatan parast

این چرت و پرتا که گفتی جدیده؟
مرتیکه بی ارزش تو کی باشی که خط نیاکانمون ، خطی که هزاران هزار سال تمدن پشتش خوابیده رو زیر سوال میبری

jin kazama
مهمان
jin kazama

اسکلی دیگه احمق ایلامی نه عیلامی کلاس چندمی کوچولو

مجید
مهمان
مجید

چی میگی برا خودت انگلیسی والا تو معلومه ایرانی نیستی تخ….از تبار روس و انگلیس هست

mvm
مهمان
mvm

خط میخی را میشود در باره پیشینه اش بیشتر گفتگو کرد ولی یک چیز قطعی هست اگر زرتشت اسپیتمان را با دست کم 3865 سال گذشته در نظر داشته باشیم بنابر این گاتا ها که اندیشه های ایشان بوده و در سندیت ان تردیدی نیست ((( گذشته از تلاشهای پیگیرانه ی گروهی ایرانستیز برای کتمانش علیرغم وجود ان در منابع تمدنهای گوناگون و وجود باورمندان ان ))) و نوشته های ان به چه دبیره ای (خط) نگاشته شده است ؟؟؟؟ در این شکی نیست که ایرانیان چه از مناطق دیگر با جابجایی وارد ایران شده باشند و یا بر پایه کاوشهای جدید از ساکنین کهن فلات ایران بوده اند که در پی گرم تر شدن مدارهای پایینی و رواج خشکسالی به فرارودان ( اند رانووا) کوچ کردند و دوباره در هزاره های پسین به مدارهای پایین تر وارد شده باشند انها دارای دبیره ی ویژه خود بوده اند و بهره داریوش یزرگ از دبیره مبخی ارامی نخستین بار برای قابل فهم بودن ان در گستره سیاسی انروز ایران بزرگ بوده است و نه به معنای نداشتن دبیره و خط برای خود چرا که این دبیره جدید کاربردش بیشتر در ارشیو و نگاهداری اسناد بوده ولی کارها و امور دینی همچنان… خواندن بیشتر»

میلاد مهران
مهمان
میلاد مهران

گوه بگیر مغز عنتو

مانی
مهمان
مانی

ببخشید جنابعالی تُرک هستید؟؟

اهورا
مهمان
اهورا

درود
کار بسیار بسیار پسندیده ای می باشد سپاس فراوان از شما بابت آگاهی رساندن به و آموزش خط ایرانیان و شناساندن به ما.❤❤❤
پاینده باشید

امیر
مهمان
امیر

دمتون گرم من عاشق هخامنشیان هستم

محمدرضا
مهمان
محمدرضا

درود
من اسمم رو تایپ کردم چه طوری میتونیم اونو به موبایلم سیو.کنم؟
ممنون

مازیار
مهمان
مازیار

میشه بلطف خودتون اسم مازیار و سوده رو هم به خط میخی نشون بدین
سپاس و درود بر شما

مازیار
مهمان
مازیار

ممنون میشم اگه پاسخ بدین
سپاس از شما

Amir
مهمان
Amir

لطفا اگر نرم افزاری برای آموزش، ویا نصب فونت آن بر روی کیبورد هست، راهنمایی کنید!

امیر
مهمان
امیر

سلام مجدد مزاحم شدم، گفتید از طریق کیبورد سایت میشه تایپ کرد، ولی منظورمن این بود که آیافونت کیبورد برای تایپ در ویندوز یا اندروید هم امکان پذیر است، که روی گوشی یا رایانه نصب بشه، و بتونیم در موارد نیاز تایپ کنیم !؟ آیا اقدامی در این مورد انجام شده،؟ چون نام و فونت قابل تایپ برروی کیبورد خود گوشی یا ویندوز نیست، و در سایت که تایپ میکنی تایپ نام و کلمات غیره قابل اشتراک یا انتقال در برنامه ی دیگر نیست، متشکرم، در مورد خط پهلوی یا خطوط دیگر باستانی از بدوی تا میانه هم همچین اقدامی کرده یا در دست دارید! واقعاً فارق از هر چیزی این آشنایی با زبانهای باستانی به خصوص پارسی،به جوانان و علاقه مندان قابل ستایش است، سپاس

Aram
مهمان
Aram

خط میخی از چپ به راست نوشته و خونده میشه؟!

ali
مهمان
ali

سلام همایون چجوری میشه ؟

محیا
مهمان
محیا

سلام‌ ممکنه محیا رو میخی بنویسید لطفا

Sara
مهمان
Sara

محیا
مهمان
محیا

سلام‌
ممکنه محیا رو میخی بنویسید

اینستاگرام ها
مهمان
اینستاگرام ها

درود بر شما استاد عالیه مطالبتون

Banafshe
مهمان
Banafshe

سلام ميشه اسم وحيد تايپ كنيد واسم ، ح نداره توي كيبورد !!!
وحيد و بنفشه
لطفا براي تتو ميخوام ميترسم اشتباه كنم

Zf
مهمان
Zf

اسم ریحانه به خط میخی

Ghj
مهمان
Ghj

سلام لطفا اسم حسین جان به میخی رو برام بذارین
ممنون

ایدا
مهمان
ایدا

دروود
اسم خدا را میشه برای من بنویسید لطفا

علی
مهمان
علی

سلام حرف ع نداره اسم من علی است پس نمیشه ؟ ؟ اگه میشه بفرستین

زهرا
مهمان
زهرا

پاسخ به احمد
واقعا وقتی آگاهی ندارین لزومی به اظهار نظر هم از سوی شما نیست. این خطوط که گفتید بله بودند اما خط میخی در ایلام و بعدها کتیبه های هخامنشی هم در آوا و هم در ساختار با میخی اکدی متفاوت بودند اگه اینطور نبود کتیبه های هخامنشی به چهار زبان روایت نداشتند.

roham
مهمان
roham

درود بر سازنده این کیبورد و درود دیگه برا این ساید واقعا خیلی به دردم خورد

محمد
مهمان
محمد

ببخشید کیبرد رو دانلود و نصب کردم حالا چطوری باید فعالش کنم تا بشه باهاش تایپ کرد؟

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.