فیلیپ دوم سلوکی، آخرین پادشاه سلوکیان

0 653

بیوگرافی فیلیپ دوم سلوکی
فیلیپ دوم فیلورومئوس آخرین پادشاه و سی امین پادشاه سلسله سلوکیان و پسر فیلیپ یکم بود. لقب او یعنی فیلورومئوس در زبان باستانی یونانی به معنای دوستدار رُم می باشد. فیلیپ دوم را با لقب “باروپُس” به معنای “سنگین‌ پا” نیز می شناسند.

دوران پادشاهی فیلیپ دوم سلوکی
فیلیپ دوم سلوکی پادشاهی سمبولیک بود و در واقع هیچ اختیاری به عنوان شاه نداشت و زیر نظر پمپی سردار معروف روم در دههٔ ۶۰ (پیش از میلاد مسیح) بر سرزمین هایی از سوریه و شامات فرمان می‌راند. فیلیپ دوم با پسرعموی خویش یعنی آنتیوخوس سیزدهم رقابتی شدید داشتند تا خود را در مقابل پمپی مفید جلوه دهند ولی پمپی به هیچ کدام از انان روی خوشی نشان نمی داد.

مرگ فیلیپ و آنتیوخوس و پایان یافتن عمر سلسله سلوکی
در سال 56 پیش از میلاد مسیح پمپی آنتیوخوس سیزدهم را کشت و خود فیلیپ دوم را نیز برکنار کرد. فیلیپ پس از برکناری داماد برنیس چهارم پرنسس بطلمیوسی شد ولی پس از آنان فیلیپ به دست رومیان و به طور مخفیانه به قتل رسید.

فیلیپ گرچه فقط یک چهره گمنام در زمان سلسله سلوکیان بود ولی او به عنوان آخرین پادشاه از این سلسله هلنی بود که با مرگش به دست رومیان عمر سلسله سلوکیان به پایان رسید و تنها نام ایشان در برگ های غبارآلود تاریخ به عنوان مردمی جنگجو بر جای ماند.

2.8 4 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
88
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x