معرفی 3 سپاه خاص و عجیب تاریخ

2 1,573

در طول تاریخ ارتش ها و سپاهیان گوناگونی تشکیل شده و از بین رفته اند و فقط نام و خاطره آنان بنا بر روش و تاثیر آنان بر روزگار ایشان، در یاد ها، خاطره ها و در نوشته ها بر جای مانده است. در طول تاریخ برخی از سپاهیان و ارتش ها دارای ویژگی های بسیار خاص و بی مانندی بوده اند که در طول تاریخ هیچ گاه تکرار نشده است.

در این پست قصد داریم تا به سه سپاه خاص و عجیب تاریخ اشاره کنیم:رتبه سوم: سپاه جاویدان

سپاه جاویدان


جاودانه ها یا جاویدان ایرانی نامی بود که به یک واحد زبده پیاده نظام سنگین اسلحه یا به اصطلاح امروزی زره پوش بودند که متشکل بود از 10000 سرباز در ارتش امپراتوری هخامنشی. این یگان از طریق نقش خود به عنوان گارد امپراتوری در کنار کمک به صفوف ارتش دائمی امپراتوری ایران در مقام دوگانه خدمت کرد.
سربازان جاودانه ها سربازنی بودند که از هر جهت آموزش دیده بودند و در طول حیات سلسله هخامنشی، شهره جهان باستان بودند. دلیل نامگذاری جاودانه یا نامردنی بر روی ایشان این بود که تعداد این سپاه همیشه 10 هزار تن بود و به محض کشته شدن هر سربازی، سرباز جدیدی جای او را می گرفت.رتبه دوم: برزرک ها

برزک ها


برزرکز (Berserker) یا برزرک (berserk) (به معنی خرسینه‌پوش) جنگجویان ژرمنی بودند که از ایشان بیشتر در ادبیات نروژی باستانی یاد شده و به عنوان جنگجویانی وحشیی و شوریده‌سر معروف بودند. این لقب ریشه کلمه امروزی berserk در انگلیسی است که به معنی دیوانه و شوریده است.

بیشتر مورخان بر این باورند که برزرکرها پیش از جنگ، خود را به حالت خشم و خلسه درمی‌آوردند و بعضی نیز معتقدند که آن‌ها احتمالاً از خوردنی‌های مخدر استفاده می‌کرده‌اند که آنان را تبدیل به جنگجویانی بی پروا و وحشی می کرد که هیچ ترسی از مرگ نداشتند.

آن‌ها برای ترساندن دشمنان همیشه لباسی از پوست خرس بر تن داشتند و نام برزرکر نیز از دو قسمت ber (خرس) و serkr (پیراهن) تشکیل یافته است. بنا بر روایت‌ها برزرکرها به هنگام نبرد عریان می‌شدند.رتبه نخست: ماملوک ها

ماملوک ها


ماملوک ها گروه از سربازان مصری قرون وسطایی بودند که طریقه تشکیل این سپاه بدین گونه بود که این سربازان را از دوران کودکی از سرزمین های مختلف دزدیده و از همان دوران کودکی به آنان روش های مختلف جنگجویی آموزش میدادند.
ایشان پس از گذراندن آموزش های جنگی به سربازان خارق العاده ای تبدیل می شدند که شکست دادن این سربازان در میدان نبرد امری بسیار سخت و ناممکن بود.

خوانندگان گرامی میتوانند نظرات خود را در رابطه با نوشته بالا در زیر همین برگه در بخش دیدگاه ها بیان نمایند.

سرچشمه: تاریخ پارسی – بردیا

4.5 2 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
2 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x