About the author

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

Related Articles

37 Comments

 1. 1

  A.B.D

  سلام
  صفویان که ترک بودن نوشتین ایرانی؟

  Reply
  1. 1.1

   بردیا

   درود
   خیر تبار ایشان به صوفیان می رسد که ایرانی بوده اند.

   Reply
  2. 1.2

   مسعود

   اشغال وطن فروش جد ونیای صفویان از دیار ارتابیل که یکی از ایالت های ایران بود تشکیل شده بود

   Reply
   1. 1.2.1

    ابوالفضل صفویه

    صفویان از نسل و نوادگان ترکهای سلجوقی بودند اونوقت چطور سلجوقیان ترک اند اما صفویان که از نوادگان آنها هستند ایرانی اند ترک بودن صفویان اثبات شده است و این موضوع ربطی به وطن فروشی ندارد هم سلجوقیان و هم نوادگان سلجوقی ها یعنی صفویان ترک نژاد هایی بودند که برای ایران جنگیدند

    Reply
    1. 1.2.1.1

     بردیا

     درود
     خاندان صفویه به‌طور قطع دارای ریشهٔ ایرانی است نه ریشهٔ ترکی که گاهی بدان خوانده می‌شود. این احتمال وجود دارد که اصلیت این خاندان از کردستان ایران آمده باشد که بعدها به آذربایجان کوچ کرده‌اند. جایی که آن‌ها زبان ترکی آذربایجانی را از ترک‌زبانان آنجا فراگرفته و سرانجام در سدهٔ یازدهم میلادی در شهر اردبیل جای گزیده‌اند.
     با سپاس

     Reply
   2. 1.2.2

    گرگ خاقان آخر

    ایران اسمش ایران نیست نامش ایرانااست فارس برگرفته ازعربی است ایران کشور توران است من پاشا گرگ بازمانده ازگرگ خان ترکی هستم وروزی تمام جهان ماله ماتوران ها می شود ماگرگ هستیم وباغیرت .

    Reply
    1. 1.2.2.1

     بتوچه

     آقا گرگه ی وقت منو نخوری

     Reply
    2. 1.2.2.2

     یه نفر

     رستم شیر بود که همه شما گرگا رو تیکه پاره کرو

     Reply
  3. 1.3

   کیان

   بابا این کار ها چیه تمام ترک های که بر ایران حکومت کرده اند آذری بودند یعنی آریایی بودند ، همچین میگین ایرانی و ترکی که انگار ما از هم جداییم تا آنجا که من میدانم ترک های ترکیه که نژاد عثمانی دارن و با روس ها و اروپایی ها قاطی شدن آریایی نیستند ولی ترک های ایران که آذری هستند از ابتدا با گروه های دیگر آریای پارس ها و پارت ها برادر بودند و در کنار هم میجنگیدن من به عنوان یه پارس افتخار میکنم که آذری ها متعلق به کشور منم امیدوارم روزی برسه که این نژاد پرستی های مسخره به پایان برسه. که ریشه اون هم از دشمنان ماست که میخواهند بین ما تفرقه بیاندازند

   Reply
   1. 1.3.1

    سپهبد سورن

    سلام من ترم ۶ باستان شناسی هستم خواستم اینو بدونید که سلسله پادوسبانیان طبرستان دومین سلسله طولانی مدت جهان هستش بعد از دودمان تانگ چین که هنوز هم هست پادوسبانیان ۱۳۵۰ سال سلطنت کردن تا دوران سلطان حسین صفوی از بین رفتن حتی اعراب نتونستن از بین ببرنشون چون کوه پایه ای بود

    Reply
 2. 2

  شهروز

  طولانی ترین سلسله ایرانی اشکانیان بودن….عباسیان ایرانی نبودن….

  Reply
  1. 2.1

   بردیا

   درود
   این پست اختصاص به سلسله های کل تاریخ ایران دارد اعم از ایرانی و انیرانی. (کل سلسله هایی که در فلات ایران تشکیل شده) در این بین سلوکیان، غزنویان و تیموریان نیز ایرانی نبوده اند.
   با سپاس

   Reply
   1. 2.1.1

    آریو آرش

    البته اشکانیان تمام 476 سال را بر ایران حکومت کردند ولی عباسیان از آن 500 سال کلا 200 سالش قدرت واقعیی داشتند و تنها 100 و چند سالش را بر ایران حکومت کردند باقیش در بغداد و دیگر جاها بوده و صوری بوده

    Reply
    1. 2.1.1.1

     بردیا

     درود
     درست است ولی منظور ما در این بخش زنده بودن آن سلسله محاسبه شده است که هر چند به گفته شما به صورت تشریفاتی ولی پابرجا بوده اند.
     با سپاس

     Reply
     1. 2.1.1.1.1

      آریو آرش

      با این حساب باز هم اشکانیان باید رتبه 1 باشند چون اشکانیان ارمنستان تا زمان حکومت پیروز ساسانی به 2 صورت مستقل و نیمه مستقل تا سالها بر ارمنستان حکومت کردند.ولی پیج عالی دارید و این اختلاف نظرها هست. پیروز باشید

 3. 3

  نیما

  با درود
  سلسله عباسیان که اصلا ایرانی نبودند اما شما اونها را جزو سلسله ایرانی ها اورده اید ! سلسله عباسیان یکی از ایران ستیز ترین سلسله های عربی و اسلامی بود.
  نشانه ادعا من هم این است تو تاریخ نوشتند برای شناسایی مانویان که ایینی ایرانی -گنوسی بود یک مرغ جلو افراد میانداختند و میگفتند بکشید انرا اون موقع اگر کسی میگفت این کار را نمیکنم به جرم مانی گرایی همانجا سر از بدنش جدا میکردند.
  ایا این رفتار با ایرانیا ن و مانی گرا ها یک رفتار ایرانیست که سلسله وحشی و خون اشام عباسیان را ایرانی حساب کرده اید؟
  بدرود

  Reply
  1. 3.1

   بردیا

   درود
   در این پست 10 سلسله ای که در ایران حکومت کرده اند اورده شده است و به ایرانی بودن یا نبودن آنان کاری نداریم و اگر هم به نوشته توجه نمایید نوشته شده است که “ده سلسله ای که در ایران حکومت کرده اند” و نه “سلسله های ایرانی”
   در ایران ستیز بودن عباسیان و دیگران کاری نداریم و طبق تاریخ و حقایق این پست نوشته شده است.
   با سپاس

   Reply
  2. 3.2

   A.K

   چه گیری دادید. به جا علم آموزی و آشنایی با تاریخ همش میرید رو جزئیات یه کم فراتر از تعصب قومی نژادی فکر کنید.
   من خودم لک هستم شاید ایرانی ترین نژاد ایران میشه که حتی قبل از مادها هم در این سرزمین بوده ایم اما اگه یه شاه لک میومد و خونریزی میکرد و عدالت رو اجرا نمیکرد یه شاه بیگانه اما عادل رو برا اون هم نژادم ترجیح میدادم .
   به این فکر کنید که کدام یک از این ها بیشتر به فکر مردم زمان خود بوده است نه اصالت خون و نژاد.

   Reply
 4. 4

  امیر بوگاتی

  ****. مرگ بر انگلیس.درود بر آریایی.درود بر پارسیان.

  Reply
 5. 5

  عموغلو

  یاشاسین انسانیت یاشاسین آذربایجان یاشاسین (( ترک ))میلتی

  Reply
 6. 6

  عموغلو

  یه کلام فقط به نفع فارس نوشته مثل اینکه دوستمون سلطنت طلب و فارس پرست تشریف داره

  Reply
 7. 7

  عماد روزبهانی

  سلام و درود بر شما
  ببخشید من تا جایی که تحقیق کردم طولانی ترین سلسله باوندیان در طبرستان بودند که 694سال حکومت کردند

  Reply
  1. 7.1

   بردیا

   درود
   در اینجا به سلسله های بزرگ و مستقل اشاره شده است، باوندیان سلسله کوچمی بودند که اغلب فرمانبردار دیگر سلسله ها بودند و به نوعی جزو آن سلسله ها به حساب می آمدند.
   با سپاس

   Reply
 8. 8

  آریو آرش

  پیامم را نمیبینم؟

  Reply
 9. 9

  آریو آرش

  خلفای عباسی را خیلی از تاریخدانان باور دارند که خلافتشان نزدیک به 200 سال بوده و مابقیش صرفا تشریفات و صوری در عراق به عنوان قدرت معنوی دست نشانده آل بویه سلجوقیان و دیگران بودند،یعنی خلفای عباسی از این 500 سال تنها نزدیک به 200 سالش واقعی است و آنها تنها 100 و چند سالش را بر ایران حکومت کردند،اما اشکانیان تمام 480 سال را بر ایران یا بخش عظیمیش یعنی خراسان بزرگ و شمال ایران حکومت کردند.پس طولانی ترین حکومت بر ایران اشکانیان بودند.سلوکیان هم تا سال 150 قبل از میلاد باید حساب میکرد چون بعد از اون حتی سوریرم به شکل صوری داشتند و تابع اشکانیان بودند.

  Reply
 10. 10

  مهدی

  این نشون میده هیچ ظلمی پایدار نیسش هر حکومتی نگاه کنید آخرش به عیش و نوش شاهزادگان بی اعتنایی به مردم ختم میشه من خیلی تاریخ خوندم مخصوصا تاریخ کشورم که عاشقشم

  Reply
 11. 11

  مراد

  صفویان ترک بودند و هیچ‌کدام از قزلباشانِ صفوی ایرانی نبودند و سابقه‌ی اسکان در ایران را نداشتندچطور برای غزنویان و سلجوقیان نوشتید ترک اما برای صفویان نوشید ایرانی؟!

  Reply
  1. 11.1

   بردیا

   درود
   طبق اسناد و شواهد صفویان از تبار صوفیان می باشند که ایرانی بوده اند.

   Reply
 12. 12

  امیرعلی

  باسلام
  هخامنشیان 200 سال حکومت کردند درستش کنید

  Reply
  1. 12.1

   بردیا

   درود
   مدت دقیق 229 سال می باشد.
   با سپاس

   Reply
 13. 13

  گرشاه

  چرت و پرت گفتی، پادوسبانیان در طبرستان بیشترین حکومت رو داشتن، بعد عباسیان به طبرستان دسترسی نیافتند، نقشت اشتباهه

  Reply
 14. 14

  علیرضا

  سلسله پادوسبانیان رو گویا فراموش کردید

  Reply
 15. 15

  غلام

  نمیدونستم عباسیان جزو سلسله های ایرانی بوده . تا جایی که من بی سواد میدونستم اشکانیان با نزدیک ۵۰۰ سال طولانی ترین سلسله رو داشتن . خدا رو شکر امروز یه چیز جدید یاد گرفتم

  Reply
  1. 15.1

   بردیا

   درود
   در نوشته بالا همه سلسله های ایرانی چه غیر ایرانی گفته شده است هر چند که برخی از سلسله های بالا از اعراب یا ترکان بوده اند.
   با سپاس

   Reply
 16. 16

  عارف

  طولانی ترین حکومت یا سلسله ایران که دومین حکومت بزرگ جهان ( از نظر زمان ) هم هست مربوط به حکومت تپوری ( همون طبری یا مازنی الان ) به اسم پادوسبانیان هست که ۱۰۰۰ سال حکومت کردند . دومین حکومت طولانی ایران هم مربوط به یک حکومت تپوری به نام باوندیان هست که ۷۰۰ سال حکومت کردند . هرچند اینها از نظر وسعت کوچکند اما اگر زمان مد نظر باشد این سلسله ها باید در رتبه اول و دوم باشند .

  Reply
 17. 17

  ******

  ترک یعنی تخم مغول و ربطی به توران نداره ،توران مال پارسها و پارتهای آسیای میانه بوده ،اون نشان گرگ قبل از استفاده ترکها مال یکی از تیره های ایرانی بوده که امروزه در هندوستان سیک نام دارن

  Reply
  1. 17.1

   Amir

   به مولا حق گفتی

   Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.