10 ارتش بزرگ در جنگ جهانی اول

1 3,357

در جنگ جهانی اول و در بهبهه این جنگ خانمان سوز و نابودگر برخی کشورها اگر چه شکست خوردند و یا پیروز شدند ولی دارای ساختار ارتشی بسیار قدرتمند و دارای نفرات ارتش فراوان و آموزش دیده بودند که در این بخش به ده ارتش قدرتمندی که دارای بیشترین تعداد نفرات سرباز در جنگ جهانی اول بودند میپردازیم و این ده ارتش را از رتبه 1 تا 10 قرار می دهیم.

……………………………………………………

رتبه دهم: ژاپن
تعداد ارتش: 800،000 تن


ارتش ژاپن در جنگ جهانی اول

ژاپن از سال 1914 تا 1917 در جنگ جهانی اول شرکت داشت. ژاپن به ارتش های متفقین سه‌گانه که شامل کشورهای بریتانیا، فرانسه و روسیه می‌شد پیوست و نقشی بسیار تعیین کننده در تأمین امنیت خطوط دریایی در اقیانوس های آرام و هند، در برابر نیروی های دریایی قدرتمند امپراتوری آلمان داشت.


……………………………………………………

رتبه نهم: بلغارستان
تعداد ارتش: 1،200،000 تن

ارتش بلغارستان در جنگ جهانی اول

در چهاردهم ماه اکتبر 1915 پادشاهی بلغارستان به نفع قدرت‌های مرکز رسما وارد جنگ جهانی اول شد و به پادشاهی صربستان اعلام جنگ کرد. بلغارستان تا سی ام ماه سپتامبر 1918 که کشورهای های درگیر عهدنامه متارکه تسالونیکا را امضا کردند در این جنگ ماند.


……………………………………………………

رتبه هشتم: امپراتوری عثمانی
تعداد ارتش: 2،800،000 تن

ارتش عثمانی در جنگ جهانی اول

دولت عثمانی در سال 1914 میلادی به نفع قدرت های مرکزی یعنی آلمان و اتریش-مجارستان وارد جنگ شد و در ماه اکتبر سال 1918 از متفقین شکست خوردند. پس از آتش بس مودروس، بیشتر سرزمین های عثمانی بین بریتانیا، فرانسه، یونان و روسیه تقسیم شد.


……………………………………………………

رتبه هفتم: آمریکا
تعداد ارتش: 4،300،000 تن

ارتش آمریکا در جنگ جهانی اول

آمریکا از آغاز جنگ جهانی اول تا پایان در این جنگ حضور داشت. همواره آمریکا از حامیان اصلی انگلیس و سایر متفقین بود که با ارتش قدرتمند خود یکی از دلایل اصلی پیروزی متفقین در جنگ جهانی اول بود.


……………………………………………………

رتبه ششم: ایتالیا
تعداد ارتش: 5،600،000 تن

ارتش ایتالیا در جنگ جهانی اول

هنگامی که جنگ جهانی اول در ژوئیه 1914 آغاز شد، ایتالیا در اتحاد سه گانه با آلمان و اتریش-مجارستان شریک بود، که در نهایت به شکست ایشان انجامید.


……………………………………………………

رتبه پنجم: امپراتوری اتریش-مجارستان
تعداد ارتش: 7،800،000 تن

ارتش اتریش مجارستان در جنگ جهانی اول

اتریش-مجارستان یکی از قدرت های مرکزی و متحد آلمان در جنگ جهانی اول بود که با اعلامیه جنگ اتریش و مجارستان علیه پادشاهی صربستان در 28 ژوئیه 1914 آغاز شد. زمانی که مقامات نظامی آتش بس ویلا جوستی را امضا کردند، این کشور عملاً منحل شده بود. در 3 نوامبر 1918.


……………………………………………………

رتبه چهارم: فرانسه
تعداد ارتش: 8،400،000 تن

ارتش فرانسه در جنگ جهانی اول

فرانسه در جنگ جهانی اول در جبهه متفقین بود که نقش بسیار مهمی در آن اجرا کرد و آن نیز متوقف کردن ارتش قدرتمند آلمان بود که اگر شکست میخورد و جنگ در خاک فرانسه ادامه پیدا می کرد سرنوشت جنگ شاید به گونه ای دیگر رقم می خورد.


……………………………………………………

رتبه سوم: بریتانیا
تعداد ارتش: 8،900،000 تن

ارتش بریتانیا در جنگ جهانی اول

بریتانیا در طول جنگ جهانی اول 1914-1918 یک قدرت متفقین پیشرو بود. آنها علیه قدرت های مرکزی، عمدتا آلمان، جنگیدند. نیروهای بریتانیا در این برهه از زمان از لحاظ اسلحه و لجستیک بسیار گسترش یافتند و سازماندهی مجدد شدند.


……………………………………………………

رتبه دوم: امپراتوری آلمان
تعداد ارتش: 11،000،000 تن

ارتش آلمان در جنگ جهانی اول

آلمان بزرگترین و قدرتمندترین کشور در بین کشورهای قدرت مرکزی بود. کشور آلمان در 1 اوت 1914 وارد جنگ جهانی اول شد، زمانی که به روسیه اعلام جنگ کرد. طبق نقشه جنگی خود، روسیه را نادیده گرفت و ابتدا علیه فرانسه حرکت کرد و در 3 اوت اعلام جنگ کرد و ارتش اصلی خود را از طریق بلژیک برای تصرف پاریس از شمال فرستاد. ولی در طول جنگ و اتفقات آن با وجود داشتن ارتش قدرتمند خود از متفقین شکست خورد.


……………………………………………………

رتبه نخست: امپراتوری روسیه
تعداد ارتش: 13،000،000 تن

ارتش روسیه در جنگ جهانی اول

روسیه با بزرگترین ارتش جهان یعنی با داشتن 14 میلیون سرباز وارد جنگ جهانی اول شد. (اگرچه در آغاز جنگ، روسیه نمی توانست همه سربازان خود را مسلح کند، زیرا فقط 4.6 میلیون تفنگ در اختیار داشت).
روسیه با اکراه وارد جنگ بزرگ شد تا جایگاه خود را به عنوان یک قدرت بزرگ حفظ کند. با این حال، هنگامی که جنگ شروع شد، این اولین کشوری بود که در میان متفقین خواسته های ارضی خود را اعلام کرد، که قرار بود سرزمین هایی را در امتداد مرزهای آلمان و اتریش-مجارستان ضمیمه کند.

سرچشمه: تاریخ پارسی
خوانندگان گرامی میتواندد نظرات خود را در بخش دیدگاه ها در زیر صفحه بیان کنند.

2.8 4 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x