بهرام سوم ساسانی (بهرام بهرامیان)

0 7,325

پادشاهی بهرام سوم
بهرام سوم یا وهرام سوم در سال 293 میلادی به مدت چند ماه، پادشاه ایران ساسانی بود. پدر او بهرام دوم و مادر وی نیز شاپور دختک بود که وی بجای او بر تخت نشست. بهرام سوم بیش از چند ماه سلطنت نکرد. مدت پادشاهی او فقط ۴ ماه بود. بهرام سوم قبل از رسیدن به پادشاهی به وسیلۀ پدر خود به استانداری سیستان برگماشته شده بود و به همین جهت لقب سکانشاه یا شاه سیستان لقب گرفت.

در دوران پادشاهی بهرام سوم حادثۀ مهمی روی نداد و عمر کوتاه او مجالی و فرصتی در اختیارش نگذاشت که تا سرد و گرم جهانداری را بچشد و حس کند و جنگ و جدال و کشور داری را مورد تجربه قرار دهد و نقش آفرین حوادث و وقایع ناشی از آن ها باشد. بهرام سوم در همان سال جلوس یعنی سال 293 میلادی در گذشت.

سکه بهرام سوم
سکه‌هایی که می‌توان به او نسبت داد از لحاظ تعداد بسیار محدود بوده و به خاطر نداشتن اطمینان بسیاری از آنها اغلب به نرسه نسبت داده شده است.

سکه بهرام سوم

از آنجا که بیشتر سکه‌هایی که به بهرام سوم نسبت داده می‌شوند نرم‌تر از حد معمول بوده و جزئیات تاج او ضعیف است. باستان شناسان بر این معتقدند که وی با تاج طلایی با لبه کنگره‌دار و دو شاخ گوزن بسیار بزرگ که در هر سویی متصل به تاج شده است، در تصویر مشخص است. کره ساسانی بین شاخ‌های گوزن و جلوی تاج قرار گرفته‌است.

بهرام سوم در شاهنامه
فردوسی بزرگ از بهرام دوم، بهرام بهرامیان نام میبرد که پس از رسیدن به شاهی، با عدل و داد با مردم رفتار می کند و پس از فقط 4 ماه چون از مرگ خود آگاه می شود نرسه را جانشین خود اعلام می کند و نرسه پسرش بجای بهرام سوم بر تخت نشست.

سرچشمه ها
شاهنامه
آرتور کریستین سن

3 1 رای
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x