چرا ساسانیان آثار اشکانیان را نابود کردند؟!

14 3,106

در بسیاری از نوشته ها آمده است که ساسانیان پس از شکست دادن اشکانیان تمامی آثار و نوشته ها و سازه های مربوط به ایشان را به کلی نابود ساختند! و برخی نیز در پاسخ این کار گفته اند که شیوه سلسله های ایرانی این گونه بوده است و پس از روی کار آمدن و به قدرت رسیدن از سلسله پیشین خود منتفر بوده و همه آثار ایشان را نابود کرده اند.

اما به نظر این پاسخی درست و کاملی برای این پرسش و دلیل نیست و ما در این پست قصد داریم تا دلایل نابود کردن آثار اشکانیان به دست ساسانیان را بازگو کرده و کمی در باره آن توضیح دهیم.

بازگشت به 500 سال پیش از ساسانیان
در زمانی که سلسله پرشکوه هخامنشی ( سلسله هخامنشیان از ابتدا تا انتها ) به دست یونانیان و مقدونی ها سقوط کرد و سرتاسر ایران به دست ایشان افتاد، یونانیان همواره در سعی و تلاش بودند تا فرهنگ ایران را هلنی (یونانی) کرده و آن را نابود سازند هر چند که هرگز موفق نشده و طولی نکشید که دریافتند که ردای بزرگ هخامنشی برای یونانیان بسیار گشاد بوده و در طول کمتر از 80 سال اشکانیان دیگر قوم ایرانی بر ضد ایشان و با شعار آزاد سازی ایران از دست غربی ها به پا خاسته و ایشان را مغلوب کردند.

در این میان و در طول این 80 سال (حدودا) فرهنگ هلنی (از جمله خط، اسامی، طرح ساختمان ها) کمی در ایران رواج پیدا کرده بود و گهگاهی اشکانیان بر روی سکه ها و یا سنگنبشته ها (و صرفا به دلیل رواج داشتن آن) به خط یونانی حک میکردند و طرح برخی از ساختمان ها نیز به طرح و شکل یونانی درآمده بود.

نقطه عطف روی کار آمدن ساسانیان
پس از شکست اشکانیان از ساسانیان و پایان کار ایشان، اردشیر بابکان موسس سلسله ساسانی با شعار بازگشت به زمان هخامنشی و ایرانیت و از بین بردن باقی مانده فرهنگ هلنی در ایران، کار خویش را آغاز کرد.

در اینجا نکته ای وجود دارد که به عقیده نویسنده، شاید اردشیر برای تحکیم پایه های قدرت خویش و جلب رضایت مردم و برانگیختن عرق ملی ایرانیان و به نوعی یادآوری شکوه هخامنشیان، این اهداف را مطرح کرد هر چند که نباید فراموش کنیم که برخی از سخنان وی در مورد از بین بردن آثار یونانی اشکانیان و حذف و نابود سازی کامل فرهنگ هلنی باقی مانده (و نه آثار خود اشکانیان) در ایران در زمان اشکانیان نیز درست بود.

چرا ساسانیان آثار اشکانیان را نابود کردند؟!
در اینجا پس از توضیحات بالا به پاسخ این پرسش رسیدیم که چرا ساسانیان آثار اشکانیان را پس از سقوط ایشان نابود کردند؟ زیرا ساسانیان از غربی ها به دلیل شکست خوردن هخامنشیان کینه دیرینه داشتند و آثار اشکانیان نیز بنا به دلایل گفته شده در بالا یعنی به دلیل داشتن خط یونانی یا طرح های ساختمان که به طرح و فرهنگ یونانی ساخته شده بود، را به کلی (یا بیشترشان) را نابود ساختند(بار دیگر صرفا آثار یونانی و نه اشکانی) تا به گفته خودشان به اصل و ایرانیت خود بازگردند و باعث پاک شدن و از بین رفتن فرهنگ هلنی در ایران شده و یاد و خاطره شکست از یونانیان را به دست فراموشی بسپارند.

خوانندگان گرامی میتوانند نظرات خود را در زیر همین برگه در بخش نظرات ارسال نمایند.

سرچشمه: تاریخ پارسی – بردیا

4.3 4 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
14 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x