اردوان یکم

0 32

اردوان یکم ( اشک هفتم ) ( که بر پایه صورت ترتیبی قدیم مورخان ، « اردوان دوم » یا اشک هفتم میشود ) هفتمین یا هشتمین پادشاه سلسله اشکانی بود که از سال ۱۲۷ پیش از میلاد تا سال ۱۲۴/۱۲۳ پیش از میلاد بر ایران حکومت می کرد .

او عموی فرهاد دوم بود و بعد از کشته شدن او به دست سکاها بر تخت سلطنت نشست .
اردوان وادار به ادامه مقابله با طایفه یوئه چی شد . این قوم به دلیل فشار هونها به سوی ایران رانده شده بودند . بر اثر فشار آنها پادشاهی باکتریا نابود شد و به سرزمین هند انتقال یافت ، اما آن نیز پس از شصت سال منقرض شد و یوئه چی ها در باکتریا فرمانروایی تاسیس کردند که در تاریخ ، موسوم به کوشان است .

پادشاه پیش از او فرهاد دوم و پادشاه پس از او مهرداد دوم نام داشت .

وی از دودمان اشکانیان ، دین و مذهبش مزدیسنا و فرزند فریاپت بود .

اردوان یکم در سال ۱۲۳/۱۲۴ پیش از میلاد درگذشت و پس از او پسرش مهرداد دوم بر تخت سلطنت نشست .

وی مانند فرهاد دوم در نبرد با یوئه چی ها از ناحیه بازو زخم برداشت و بر اثر آن زخم از دنیا رفت .
در همین زمان صحراگردانی که متشکل از چند قبیله مختلف ، شامل سکاها و تخاری ها ، بودند و در منابع چینی با عنوان یوئه چی شناخته میشوند ، به حکومت یونانی بلخ یورش بردند و این سلسله را که آخرین مقاومتگاه یونانیان در شرق محسوب می شد ، از بین بردند .
این چنین به نظر می آمد که حمله صحراگردان در حال نابودی همه قدرتهای فلات ایران بود . اردوان نیز در این دوران در نبردی با سکاها کشته شد و سکاهای مهاجم با شکست دادن اشکانیان در شرق ، به سمت جنوب حرکت کردند و بخشی از آنها در شهر زرنج ساکن شدند و آن را به نام خود ، سکستان ( سیستان ) نامگذاری کردند .

این نفوذ سکایی در داخل خاک ایران ، تاثیرات فرهنگی بسیاری داشت که در به وجود آمدن عصر پهلوانی وادبیات حماسی نقش بزرگی را ایفا کرد .

پس از اردوان وظیفه غلبه و چیره شدن بر سکاها و مستحکم کردن مجدد قدرت اشکانی به پسرش مهرداد دوم ( اشک نهم ) ، واگذار شد .

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x