چرا نام پرشیا به ایران تغییر کرد؟

47 1,608

ایران یا پرشیا ؟ مسئله این است
بدون مقدمه میرم سراغ اصل مطلب ؛ با ما همراه باشید تا علت تغییر نام (علت تغییر نام پرشیا به ایران چه بود) را برایتان در ادامه بازگو کنیم.

تا نگردی اشنا زین پردی رمزی مشنوی گوش نا محرم نباشد جای پیفام سروش

زمزمه های تغییر نام پرشیا به ایران

در سال ۱۹۳۰ میلادی (۱۳۰۸) در زمان رضا شاه پهلوی زمزمه هایی برای تغیر نام پرشیا به ایران شروع شد و این در خواست در مارس ۱۹۳۵(۱۳۱۲) رویداد جدیدی را در ایران شروع کرد؛ ایران بانویی که تا بحال راه های خیلی سختی را طی کرده بود . (حالا چرا ایران ؟ نام ایران از دیرباز که قدمت ان به زرتشتیان ؛ نزدیک ۱۰۰۰ سال قبل از میلاد مسیح بر می گشت اما همواره با تغییرات نام دیگری در این نام همچون اریا ( به معنای سرزمین اریایی ها استفاده میشد .))

و برخلاف تصورات، بریتانیایی ها درخواست کردند که به استفاده از پرشیا ادامه دهند زیرا ایران بیش از حد شبیه عراق بود (Iraq و Iran) و هر دو کشور در جنگ جهانی دوم درگیر بودند و توسط بریتانیا اشغال شده بودند و چرچیل نگرانی هایی را بیان کرد که شباهت نام آنها گیج کننده است. به همین دلیل پس از رضا شاه فرزندش محمد رضا شاه در سال ۱۹۵۹ میلادی اجازه استفاده هر دو نام را در کتاب های رسمی داد اما این رویداد دیگر در تاریخ ایران ثبت شده بود و نام کشور به ایران تغییر پیدا کرده بود و کل هستی نام رسمی ایران را پذیرفته بود .

رضا شاه که بود ؟

رضا شاه متولد ۲۴ اسفند ۱۲۵۶ و از اهالی مازندران بود . او بنیان گذار سلسله پهلوی بود شاهنشاهی که بعد از سلسه قاجاریان به وقوع پیوست او از سال ۱۳۰۴ تا ۱۳۲۰ به مدت ۱۶ سال شاهنشاه ایران بود و با اشغال ایران توسط متفقین(امریکا و شوروی و انگلیس) در جنگ جهانی دوم او مجبور به استعفا شد و سلطنت را به ولیعهدش محمدرضا شاه واگذار کرد.

او در اوایل کار خودش در اسفند ۱۲۹۹ به فرمانده ای قوای قزاق در ایران در آمد و این عنوان را تا ۱۰ ابان ۱۳۰۴ به یدک کشید .

علت تغییر نام پرشیا به ایران چه بود؟

خب علت تغییر نام پرشیا به ایران چه بود؟ طبق گفته بیشتر مورخان این کار یک دلیل داشت و شاید برایتان جالب باشد که بعضی از مورخان این کار را نابودی فرهنگ چندین هزاران ساله ایران میدونستند اما در زمان امپراتوری ساسانیان پرشیا به ایران تغییر کرده بود و مشکل آنچنانی به وجود نمی آمد ؛ ولی شما که رضا خان رو میشناسید با حرفش یکی بود و در سرانجام ان کار را انجام داد.

علت تغییر نام پرشیا به ایران چه بود

اولین و آخرین دلیل این بود که هیتلر اریایی گرا بود و رضا خان هم با این کار میتوانست رابطه میان ایران و المان خیلی خوب کنه و این کار رو هم کرد و شاید هم اگر رضا خان استفعا نمیداد ایران در جنگ جهانی دوم جز نیروی محور پدید می گشت .

گفتار پایانی :من خواستم این را خلاصه بگم اما اگر کسی کامل خواست بدوند که چه اتفاقاتی رخ داده به @sorna_setareh در تلگرام پیام دهد.

یادتان نرود که در این روز های سرد و طولانی مصرف گرایی و تجمل گرایی را ترک کرده و صرفه جویی را مد کرده باشید دوستدار شما سورنا

سوالات متداول:

واژه ایران از چه کلمه ای گرفته شده و به چه معناست؟

نام ایران از واژه اَایریَنَ یا آریا که به معنای سرزمین آریایی ها است گرفته شده و معنا می دهد.


نام کشور ایران در زمان قاجار؟

اسم های رسمی ایران در داخل کشور به صورت دولت عَلیّهٔ ایران و ممالک محروسه ایران بود. در جوامع بین المللی نیز به صورت پرشیا بود.


نام ایران در شاهنامه؟

نام ایران در شاهنامه فردوسی به صورت اشکال مختلف بکار رفته است، در شاهنامه قریب به شصت هزار بیت دارد، بیشتر از 1400 بار واژه ایران به تنهایی، و واژگان ایران زمین ، ایران شهر و ایرانی و… هم صدها بار… تکرار شده است.


نام قدیم ایران سه حرفی؟

در برخی نوشته ها نام ایران به صورت ” ایر” یا ” پرس ” آمده است.


4.1 10 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
47 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x