لیست 10 نفره کم سن ترین پادشاهان تاریخ جهان

3 2,868

در این بخش از سایت تاریخ پارسی به 10 تن از پادشاهان جوان ترین و کم سن ترین پادشاهان جهان از روزگاران دور تا به اکنون پرداخته ایم. این لیست مربوط به تاریخ جهان می باشد بدین معنی که شامل همه کشور های جهان از دوره باستان تا به امروز است.


رتبه دهم: امپراتور شون ژی
کشور: چین
سن به پادشاهی رسیدن: 5 سالگی


امپراتور-شون-ژی


امپراتور شون‌ژی سومین امپراتور از سلسله چینگ و نخستین فرمانروای این سلسله بود که برسرتاسر چین فرمان راند. شورای شاهزادگان و وزرا در ماه سپتامبر سال۱۶۴۳ میلادی وی را در سن پنج سالگی به جای پدرش امپراتور هونگ‌تایشی بر تخت شاهی نشاندند.رتبه نهم: لوئی چهاردهم
کشور: فرانسه
سن به پادشاهی رسیدن: 4 سالگی

لوئی چهاردهملوئی چهاردهم ملقب به لوئی کبیر پادشاه فرانسه و ناوار از ۱۴ ما مه سال ۱۶۴۳ میلادی تا زمان مرگش در ۷۷ سالگی بود. او میراث طولانی‌ترین پادشاهی در تاریخ فرانسه و هم‌چنین تمام پادشاهی های تاریخ اروپا را از خود بر جای نهاد.


رتبه هشتم: پویی
کشور: چین
سن به پادشاهی رسیدن: 2 سال و ده ماهگی

پویی

پویی در تاریخ ۷ فوریه ۱۹۰۶ در خاندان پادشاهی ایزن جورو به دنیا آمد و در تاریخ دوم ماه دسامبر سال 1908 و تنها در حالی که 2 سال و 10 ماه داشت، به عنوان دوازدهمین «امپراتور چین» از خاندان چینگ برگزیده شد. در تاریخ دوازدهم ماه فوریه1911 میلادی، انقلاب 1911 میلادی به رهبری سون یات سن به ثمر نشست و با اعلام «جمهوری چین» سلسله چینگ سقوط کرد. با این وجود، با میانجیگری ژنرال یوآن شیکای، پویی با داشتن القاب و مزایای سلطنتی از کلیه سمت‌های دولتی کنار گذاشته شد و فقط حق زندگی در شهر ممنوعه به همراه خانواده‌اش به او داده شد.


رتبه هفتم: پوماره سوم
کشور: پادشاهی تاهیتی
سن به پادشاهی رسیدن: 17 ماهگی

پوماره سوم

پوماره سوم فقط در 17 ماهگی در سال 1821 به پادشاهی تاهیتی رسید و در بین سال‌های 1821 و 1827پادشاهی کرد. او دومین پسر پادشاه پوماره دوم و همسر دومش، بود.


رتبه ششم: هنری پنجم
کشور: انگلیس
سن به پادشاهی رسیدن: 9 ماهگی

هنری پنجمهنری پنجم (16 سپتامبر 1386 میلادی – 31 اوت 1422 میلادی)، پادشاه انگلستان از سال 1413 میلادی تا هنگام مرگش در سال 1422 میلادی بود. او دومین پادشاه از سلسله لنکستر به حساب می‌آید.


رتبه پنجم: سبهوزای دوم
کشور: سوازیلند
سن به پادشاهی رسیدن: 4 ماهگی

سبهوزای دوم


سبهوزای دوم ملقب به مونا, یکی از شاهان سوازیلند بوده است که بین سال‌های 1899 تا 1982 در سوازیلند سلطنت کرده است. وی که چهار ماه پس از زاده شدن به مقام پادشاهی رسیده است با 83 سال سلطنت، سومین پادشاهی بلندمدت تاریخ برای پادشاهی را داشته است.


رتبه چهارم: ایوان ششم
کشور: روسیه
سن به پادشاهی رسیدن: 2 ماهگی

ایوان ششم


ایوان ششم یکی از شاهان روسیه بود که بین سال‌های 1740 تا1741 پادشاهی کرد. او در زندان کاترین کبیر کشته شد.


رتبه سوم: جان یکم
کشور: انگلیس
سن به پادشاهی رسیدن: 5 روزگی

جان یکم


جان، پادشاه انگلستان که با اسم جان لکلند نیز شناخته می‌شود، فرزند هنری دوم و الینور و برادر ریچارد اول (ریچارد شیردل) از شاهان دودمان پلانتاژنه انگلستان بوده است.


رتبه دوم: آلفونسوی سیزدهم
کشور: اسپانیا
سن به پادشاهی رسیدن: 1 ثانیه

آلفونسو سیزدهمآلفونسوی سیزدهم پادشاه کشور اسپانیا بین سال‌های 1886 تا 1931 بود. با توجه به درگذشت پدرش آلفونسوی دوازدهم یک سال پیش از آن، او از بدو تولد در این مقام قرار داشت تا این که با تشکیل جمهوری دوم اسپانیا از آن خلع و پادشاهی برای مدتی در این کشور لغو شد.


رتبه نخست: شاپور دوم
کشور: ایران
سن به پادشاهی رسیدن: پیش از زاده شدن

عکس شاپور دوم


شاپور دوم ساسانی پسر هرمز دوم پیش از زاده شدن پادشاه ایران بود و تاج کیانی بر روی شکم مادرشش یعنی ایفرا هرمز آویخته شده بود.

سرچشمه: تاریخ پارسی
خوانندگان می تواندد نظرات و دیدگاه خود را در زیر برگه در بخش کامنت ها بیان نمایند.

3.8 6 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
185
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x