About the author

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

Related Articles

18 Comments

 1. 1
  Avatar

  سارا

  سلام
  این جنگ یک جنگ کوچک بوده کع مورخان یونانی اون رو بزرگ جلوه دادند.
  با تشکر از سایت خوبتون

  Reply
 2. 2
  Avatar

  یک رهگذر

  باسلام و احترام
  بخدا تعجب می کنم شما ظاهرا” باید با هرودوت مورخ یونانی نسبتی داشته باشید ؟!… دوست عزیز بعنوان یک ایرانی تقاضا دارم خیانت را کنار بگذارید … شاید هم اطلاعات تاریخی شما اندک است و نباید شما را ملامت کرد ولی بهر حال خیانت به نیاکان ما خیانت به خانواده خودمان است … , و تف سربالا بحساب می آید .. مورخین آلمانی و فرانسوی پیروزی ایرانیان را ثابت کرده اند و خیل عظیمی از یونانیان به حالت اعتراض در مقابل سفارت فرانسه در یونان تظاهرات کردند … مگر چقدر زمان لازم است که یک سرباز یک تیر را از غلاف تیردان بردارد و پرتاب کند … عقل هم خوب چیزی است … از همه مهمتر PHIDIPPIDES یک سرباز یونانی بود او مسافت 42 کیلومتر را از ماراتن تا آتن یا اسپارتا دوید تا خبر شکست را بدهد و جان خود را بر سر اینکار گذاشت … مرگ PHIDIPPIDES خود نشان از شکست یونانیان و پیروزی ایرانیان است … مورخین معتقدند مگر یونانی ها نمی دانستند که اسب سریعتر از انسان می دود آیا در ماراتن یک اسب نبود به فیدی پایدس بدهند تا زودتر به آتن برسد و جان خود را هم از دست ندهد کتیبه ای فلزی پیدا شده که سرباز گارد جاویدان با قدی بلند در حال فرو کردن نیزه بر بدن کوچک اسپارتی یونانی است .. کاش میشد برایتان بفرستم … در سالامیس هم 1200 کشتی جنگی ایرانیان در مقابل فقط 200 قایق شکسته یونانیان .. ببین چگونه روز روشن را انکار می کنند … هرودت خائن دورغگو احمق نادان ناگهان 1000 کشتی جنگی ایرانیان را به قعر دریا می فرستد و آن را خشم زئوس می داند ( lol ) خدا را شکر که قبول دارند در ترموپیل شکست خوردند اما ببین با ساختن فیلم کثیفی مانند 300 آن را به پیروزی تبدیل می کنند … از اروپاییان کثیف بیش از این انتظار نیست اما تعجب و شگفتی من از این است که هموطنان عزیزم چرا اینگونه بر تاریخ پر شکوه ایران خیانت روا می دارند این شعر در ذهن تداعی می شود که :
  هر کس به طریقی دل ما می شکند بیگانه جدا دوست جدا می شکند بیگانه اگر می شکند حرفی نیست …. از دوست بپرسید که چرا می شکند ….. من در عجبم دوست چرا می شکند ………..اگر کمی تندروی بخرج دادم لطفا به بزرگواری خود مرا ببخشید . موفق و سلامت و تندرست باشید

  Reply
  1. 2.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   همه سرچشمه ها (منابع) تاریخ هخامنشیان (به جز کتیبه های خط میخی) نوشته یونانیان است و همه می دانند که در نوشته های آنان اغراق فراوان در تعداد سپاهیان و شکست ها و پیروزی ها شده است ولی برای انتشار این نوشته ها باید منبعی معتبر داشت تا بتوان آن را در انظار عموم قرار داد.
   در صورتی که گفته های شما دارای منبع معتبری است میتوانید آن نوشته را برای ما ارسال کرده و به نام خودتان (نویسنده) منتشر شود.
   با سپاس

   Reply
   1. 2.1.1
    Avatar

    یک رهگذر

    بردیا عزیز و گرامی – دوست نازنین و محترم
    با عرض سلام و احترام و ارادت
    در کامنت قبلی هم معذرت خواهی نموده بودم و باز هم استدعا دارم عذرخواهی حقیر را پذیرا باشید و از تهمت های ناروایی که زدم این بنده سراپا تقصیر را به بزرگواری خود ببخشید و گذشت فرمایید … حق با شماست …. متاسفانه در حمله اعراب به ایران و همچنین اسکندر به تخت جمشید کتابهای تاریخی ایرانیان بکلی از بین رفت و …. ولی مورخین فرانسوی و آلمانی مشترکا” از دشت ماراتن دیدن کردند و با تجزیه تحلیل کردن دست نوشته های هرودوت به این نتیجه رسیدند که یک سرباز یونانی با تجهیزات سنگینی که دارد مسافت مورد نظر را در 8 دقیقه باید طی کند و ………..و نیز مرگ فیدیپایدس که یک سرباز یونانی بود … عکسی دارم که فیدیپایدس سرباز یونانی در حالیکه خبر را می دهد و در حال مرگ و جان دادن است ولی افراد سنای یونان در حال شادی و هورا کشیدن هستند ( خنده دار است ) . در هر صورت امیدوارم دوباره آن شکوه و جلال گذشته به ایران بازگردد .
    آرزو دارم ساعاتی خوش را در کنار خانواده محترم سپری فرمایید و همیشه سلامت و تندرست باشید – موفق و سربلند باشید .

    Reply
    1. 2.1.1.1
     بردیا

     بردیا

     درود بر شما
     خواهش می کنم. گفته شما درست می باشد ولی همان گونه که در گفته شد برای پخش یک نوشته تاریخی باید یک سرچشمه (منبع معتبر) وجود داته باشد تا آن نوشته به صورت رسمی پخش شود و ارزش داشته باشد هر چند که نوشته های هرودوت خالی از اغراق و غلو نیست (از جمله سپاه یک میلیون و پانصد هزار تنی خشایارشا در جنگ ترموپیل) و هچنین گفته شما درباره فیدی پیدس …
     انتقاد شما وارد است ولی ما هم مجبور به انتشار نوسته های (با منبع معتبر) هستیم هرچند که می دانیم در آن بزرگنمایی و … بسیار شده است.
     سپاس…

     Reply
   2. 2.1.2
    Avatar

    فریدون

    لطفا کتاب هلنیسم دکتر احمدحامی را مطالعه فرمایید.

    Reply
   3. 2.1.3
    Avatar

    علیرضا یزدانی

    امروزه یکی از مهم ترین منابع در مطالعه علم تاریخ مطالقت با عقل هستش دوست گرامی.

    Reply
  2. 2.2
   Avatar

   اریو

   حرف دل بقیه رو زدی که سالها به مردم خودمون باید بگیم که 40000هزار سرباز با چه اذوقه ای به اروپا سفر کرده و با چه سرعتی فرار کردن .بازگشت به کشتی این تعداد سرباز نیاز به صفهای منظم داره و راه انداختن دوباره کشتی ها نیاز به زمان .تنها منبع در دنیا که همه حرفهاشو تکرار میکنن هرودت یونانیه و از خودشون در جنگ هایی که شکست خوردن تعریف و تمجید میکنن .توی فیلم 300میبینیم که با فهاشی و بد به تصویر کشیدن ایرانیها در جنگ ها چه ضربات بدی خوردن که فقط در این زمان میخان تاریخ خودشون رو پشت دروغ پنهون کنن .کسی که شکست خورده به دنبال دلیل و توجیح میگرده وگرنه پیروز میدان دشمنی رو که شکست داده دنبال شکستن دوبارش نیست.فقط افراد بازنده وقتی در عمل کاری از دستشون بر نمیاد روی به حرف و دروغ میارن

   Reply
 3. 3
  Avatar

  یک رهگذر

  با عرض سلام مجدد
  تقاضا دارم کامنت حقیر را پاک و حذف فرمایید – متشکرم

  Reply
  1. 3.1
   بردیا

   بردیا

   خواهش می کنم
   ما همان طور که از تعریف شما خوش حال می شویم از انتقاد شما نیز خوش حال هستیم و نیازی به حذف کامنت جنابعالی نیست.

   Reply
   1. 3.1.1
    Avatar

    یک رهگذر

    با عرض سلام و ارادت
    خیلی متشکرم لطف فرمودید در ضمن آموزش خط میخی بسیار عالی و آموزنده بود که در هیج وبلاگی این را ندیدم – ممنون و سپاس

    Reply
 4. 4
  Avatar

  فرزاد

  سلام دوست عزیزبازم به شماکه نسبت به تاریخ کشورمون ایران عزیز وفادارید.دورودوسلام من به شماو وطن دوستانی مانندشما.آفرین و دورودبه شرف شما.هم میهن عزیزم.

  Reply
  1. 4.1
   Avatar

   یک رهگذر

   خواهش می کنم ولی زیاده روی کردم این وبلاگ واقعا” زیباست و دوستان زحمت کشیده اند جای تقدیر و تشکر دارد

   Reply
 5. 5
  Avatar

  Bahman

  انصافا دمت گرم ،خیلی تاثیر گذار گفتی،باتشکر

  Reply
 6. 6
  Avatar

  امیر محمد

  سلام
  درباره اسم ارایشهای نظامی اشتباه کردین
  فالانکس یا فالانژ ارایشیه که توی اون صفوف فشرده میشن و هر صف نیزه خودش رو به سمت بیرون میگیره و گاهی اوقات تا 4،5 صف از نیروها نیزه هایی با اندازه متفاوت دارن
  اون آرایش مشهور رومی ها اسمش testudo هستش نه فالانکس

  Reply
  1. 6.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   واژه به کار برده شده درست می باشد و شیوه جنگ رومی ها نیز دقیقا گرده برداری شده از سپاه یونان باستان بوده است.
   با سپاس

   Reply
 7. 7
  Avatar

  Raha

  واقعا مایه ی تاسف است اینکه شما هیچگونه دیدگاه تحلیلی در روایت تاریخ نداشته باشید و صرفا اقدام به نقل قول نوشته های هرودوت نمایید این در حالی است که حتی مورخان مدرن غربی نیز این آمار و اعداد را قبول ندارند و اساسا روایت هرودوت و خصوصا پلوتارک از ماراتن آمیخته به لحن حماسی است و نه روایت مستند تاریخ !!! برای روشن تر شدن مطلب می توانید به روایت پلوتارک از نحوه ی کشته شدن Cynaegirus از فرماندهان یونان در جنگ ماراتن مراجعه کنید سعی کنید تاریخ را نه نقل قول بلکه تحلیل کنید صرف گفته گفته های دیگران تاریخ نگاری نیست

  Reply
 8. 8
  Avatar

  علیرضا یزدانی

  نام سایتت رو یه چیز دیگه بزار تا زمانی که آدم دنبال چیزی در باره تاریخ ایران باستان میگرده به اشتباه وارد این سایت نشه دوست عزیز.

  Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.