درباره نویسنده

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

مطالب مشابه

5
دیدگاه بگذارید

avatar
3 تعداد کامنت ها
2 تعداد پاسخ ها
0 دنبال کننده ها
 
جنجالی ترین کامنت
Hottest comment thread
4 تعداد نویسنده های کامنت ها
بردیاحساممحمدمحمد Recent comment authors
  مشترک شدن  
جدیدترین قدیمی ترین بیشترین رای
مشترک شدن برای
محمد
مهمان
محمد

[[دریڪ یا زریڪ]]

نام اولین سکه زر دوران باستان،
میراث ارزشمند و سندی معتبر از تاریخ کهن، معرف قدمت و ریشه اصلی دو ایل بزرگ زاگرس نشین [[(دیرڪ و زیرڪ)]]

[[دیرڪوند(دریڪوند)]] مهمترین ایل کهن منطقه بکر و سرسخت رشته کوه زاگرس است، این ایل بزرگ زاگرس نشین از طوایف فراوانی تشکیل شده و محل سکونتش منطقه ای معروف به “بالاگریوه” که به معنای بالانشین است میباشد، منطقه ای که زمانی جایگاه شاهان [[ساسانی]] ، [[اشکانی]] و [[هخامنشیان]] بوده و در دل خود یکی از ۶ گنجینه بزرگ جهان، همان [[(گنج بزرگ کلماکره)]] را جای داده و نشان از ناگفته های سر بر مهر بسیار دارد.
●همچنین مردمان این ایل کهن بجز ایران در استانهای کردنشین کشورهای عراق، ترکیه و شهرستان [[(دیرک)]] استان حسکه سوریه نیز سکونت دارند.
●امیدواریم روزی توسطه افراد محقق و تاریخ پژو، با کمک میراث بجامانده از دوران کهن (اشیاء، نامها، منطقه و…) بدور از داستان و روایات نادرست، بصورت علمی، مستند و صحیح به تاریخ واقعی این کهن دیار دست یابیم، باسپاس

محمد
مهمان
محمد

⭕ ارنست هرتسفلد و بسیاری از تاریخدانان برجسته بر این باورند که (دریڪ) از ریشه کلمه دارا گرفته شده که نام داریوش هخامنشی میباشد. داریوش یا داریوس یونانی شده نام دارا پادشاه هخامنشی میباشد. لذا داریوش پس از ضرب سکه طلا آن را بنام خود منتسب نمود. داریڪ یا دریڪ یعنی منسوب به دارا. بعدها نام این سکه به یونان هم کشیده شد بطوریکه هم اکنون واحد پول کشور یونان داخام میباشد که از نام دریڪ گرفته شده است. علاوه بر این در چندین کشور عربی همسایه نیز این نام برای واحد پول انتخاب شد. درهم که از نام دراخام یا دریڪ اقتباس شده است. در نتیجه با چنین مستندات تاریخی و نظرات پژوهشگران و محققین چنین استنبات میشود که دریڪ یا دیرڪ “وندها” منتسب موین داریوش هخامنش هستند. البته برخی دیگر از محققان بر این باورند که سڪه ی دریڪ پیش از این هم ضرب میشده آنچه مسلم است اینکه ضرب این سڪه زر از امتیازات ویژه شاه بوده است. ✔طایفه های دارای پسوند (وند) دو گروهند؛ ۱- گروهی که در دوران هخامنشیان بنام پیشه (شغل) نیای خود به آن معروف شدند، مانند (دریڪ “وند” = خزانه دار).(سپه “وند” = نگهبان سپاه).(باز “وند” = مسئول عقابها).(ترکاش “وند” = مسئول تیروکمانها)… خواندن بیشتر»

حسام
مهمان
حسام

خشایار اشتباهه
خشای ار شاه یعنی پسر شاه شاهان

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.