مرگ داریوش بزرگ

5 6,723

وقتی خبر شکست ماراتون به داریوش رسید. خشم او که به واسطه یورش ایونی ها به سارد و آتش زدن آن بسیار شدید بود دو چندان شد و عزم و اراده اش را در لشکر کشی به یونان راسخ ساخت. پس با عجله مأمورانی را به تمام ساتراپی ها فرستاد و دستور داد این بار بیشتر از سری های پیش لشکریان، جهازات دریایی، اسب و وسایل باربری و همچنین ساز و برگ سپاه فراهم آورند. بدین ترتیب فرمان شاهی تا اکناف امپراتوری رسید و یونان هدف لشکرکشی اعلام شد. زبده ترین نفرات برای خدمات جنگی احضار شدند و تدارکات گوناگون رفته رفته تکمیل شد و سراسر قاره آسیا سه سال در تب و تاب جنگ به سر برد .

اما مقدور نبود که داریوش انتقام خود را از آتن و ارتریا بازستاند و امپراتوری ایران را تا مناطق وحشی ناشناخته اوپا گسترش دهد. او در سال ۴۸۶ پیش از میلاد پس از ۳۶ سال سلطنت پربار در گذشت. داریوش قبل از مرگ جانشین خود را اعلام کرده بود. او از همسر اول خود که دختر یکی از همدستانش علیه گئومات مغ بود، سه پسر داشت، و از همسر دومش آتوسا دختر کوروش بزرگ که از همان زمان تبدیل به افسانه شده بود نیز دارای ۴ پسر بود . از میان این دو آتوسا نفوذ بیشتری در شاه و دربار او داشت لذا از این رو بزرگ ترین پسر وی خشایارشا به عنوان وارث تخت و تاج تعیین شد.

داریوش یکم یکی از بزرگترین پادشاهان تاریخ ایران و همچنین جهان باستان بود، تدبیرات او در امر کشور داری و اداره آن بسیار خاص بود و همان طور که شاهد بودیم توانست کشوری بحران زده و در حال سقوط هخامنشیان را در دوران تاریک پس از برکناری گئومات، را نجات دهد و تمام شورشیان را سرکوب کند. به گفته مورخان پس از کشته شدن گئومات مُغ در بین ساتراپی های ایران تنها یک یا دو ساتراپی به داریوش وفادار ماندند و تمامی ساتراپی ها بر علیه داریوش به پا خواستند و داریوش بزرگ با تصرف مجدد کل امپراتوری ایران به آنان ثابت کرد که پادشاهی مصمم و مدبر است. هر چند پس از مرگ او پادشاه بزرگ دیگر به نام خشایارشا بر تخت نشست ولی او هرگز قدرت پدر را نداشت. اگر ما کوروش بزرگ را جزو سلسله هخامنشی به حساب نیاوریم، داریوش بزرگ، بزرگترین و قدرتمند ترین پادشاه هخامنشیان بود

3.2 14 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
5 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x