آموزش خط میخی (آموزه سوم)

276 4,071

در آموزه یا درس سوم آموزش خط میخی به آموزش باقی مانده بندواژه (حروف) خط میخی خواهیم پرداخت. این آموزه واپسین آموزه برای آموزش بندواژه ها می باشد و از آموزه چهارم به بعد به آموزش برگردان (ترجمه) کتیبه های خط میخی خواهیم پرداخت و به شما آموزش خواهیم داد تا چگونه کتیبه های خط میخی را همچون خطی که همین حالا در حال خواندن آن هستید، را به راحتی بخوانید.

خُب به آموزش ادامه بند واژه ها می پردازیم:

چگونه خط میخی را بخوانیم

 

در خط میخی برخی از واژه ها کاربرد بسیار داشتند. نویسندگان خط میخی برای سهولت کار نوشتن و همچنین خواندن برای این گونه واژه ها که کاربردشان زیاد بود یک علامت ساختند تا به جای نوشتن مجدد همان واژه از این علامت کوتاه استفاده کنند. اینواژه ها را در ادامه خواهیم آموخت. ما این واژه ها را به اصطلاح واژه های مخفف مینامیم. شما ازین به بعد هر گاه این واژه های مخفف را دیدید باید به این صورت بخوانید:

 

کلمات مخفف میخی

 

در ادامه آموزه سوم چند نکته را که به خواندن درست واژه ها کمکتان میکند اشاره میکنم.

  1. حرف آ در خواندن خط میخی در آغاز واژه ها بیاید هم آ و هم اَ خوانده می شود.
  2. در خط میخی هر گاه حرف استثنا در خط میخی پیش از حروف استثنایی در خواندن خط میخی بیاید؛ این بندواژه نوشته نمی شود.
  3. هنگامی که حرف آ در خواندن خط میخی در پایان واژه ها نوشته شود حتما باید آ خوانده شود ولی اگر در بین واژه ها یا در آغاز واژه ها بیاید به صورت اَ نیز ممکن است خوانده شود.

در اینجا به پایان درس یا آموزه سوم خط میخی در تاریخ پارسی رسیده ایم. در صورتی که سوال و یا مشکلی در آموزه سوم داشتید و یا جایی از این آموزه برایتان گنگ به نظر رسید لطفا سوالاتتان را در زیر همین صفحه در بخش نظرات بیان نمایید. ما خوش حال می شویم که به نظر شما را در این باره بدانیم و یا به سوالاتتان درباره این آموزش ها پاسخ بدهیم.

3.7 22 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
276 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x