10 جنگ کوتاه تاریخ جهان

0 42

ده جنگ کوتاه تاریخ که در یک چشم به هم زدن تمام شد. برای این فهرست، به جنگ‌ها و نبردهای تاریخی می‌پردازیم که در کمترین زمان حل شده‌اند. شمارش معکوس ما شامل فتح نورمن، جنگ ده روزه، جنگ فوتبال و موارد دیگر است! امروز در حال معرفی 10 جنگ برتر تاریخ در سایت تاریخ پارسی هستیم. برای این فهرست، به جنگ‌ها و نبردهای تاریخی می‌پردازیم که در کمترین زمان حل شده‌اند. با کدام یک از این درگیری های زودگذر آشنا بودید؟ در نظرات به ما اطلاع دهید!

10: جنگ ارمنستان و گرجستان – 24 روز

در سال 1918 پس از جنگ جهانی اول، ارمنستان و گرجستان هر دو از امپراتوری روسیه آزاد شدند. دو کشور همسایه تازه استقلال یافته به زودی درگیر مناقشه ای در مورد کنترل سرزمین های لری و آخالکلکی شدند. در این مرحله، نیروهای عثمانی که برخی از این مناطق را در طول جنگ اشغال کرده بودند، عقب نشینی کردند و با وجود اینکه ارامنه بودند، آنها را تحت کنترل گرجستان قرار دادند. در 7 دسامبر 1918، این اختلاف خصمانه شد و نیروهای متفقین برای یافتن راه حلی فراخوانده شدند. آنها برای تبدیل منطقه لری به یک منطقه بی طرف مذاکره کردند و بعداً منطقه را به طور مساوی بین دو کشور تقسیم کردند. در 31 دسامبر، آتش بس اعلام شد و به جنگ 24 روزه پایان داد که گرجستان و ارمنستان متحمل خسارات سنگینی شدند.

9: فتح نورمن – 16 روز

در سال 28 سپتامبر 1066 میلادی، دوک نرماندی، که بعدها و معروف‌تر به نام ویلیام فاتح شناخته شد، با سربازانش در انگلستان فرود آمد تا پادشاه شود. هارولد گادوینسون، که در آن زمان بر انگلستان حکومت می کرد، پس از درگذشت برادر همسرش، ادوارد اعتراف کننده، بر تخت سلطنت نشست. پس از خنثی کردن تلاش برای تهاجم پادشاه نروژ هارالد هاردرادا در شمال، گادوینسون بخشی از ارتش خود را برای مبارزه با نورمن ها به جنوب لشکر کشید. این منجر به نبرد تاریخی هیستینگز در 14 اکتبر شد، زمانی که ویلیام به راحتی گادوینسون را شکست داد و تاج را به دست آورد. در حالی که در سال های بعد شورش های متعددی رخ داد، جنگ در آن روز در کمتر از دو هفته به پایان رسید.

8: جنگ صربستان و بلغارستان – 14 روز

در سپتامبر 1885 میلادی، بلغارستان اتحاد خود را با استان روملیه شرقی عثمانی اعلام کرد. این اقدام به شدت با مخالفت صربستان همسایه روبرو شد، زیرا می‌ترسیدند که نفوذ خود را در منطقه بالکان از دست بدهند. با حمایت اتریش-مجارستان، پادشاه صربستان، میلان اول، در 14 نوامبر به بلغارستان اعلام جنگ کرد. در حالی که آنها افراد مورد علاقه برای پیروزی بودند، نیروهای صرب با مخالفت شدید مخالفان خود روبرو شدند، که در نبردهای حیاتی پیروز شدند و شروع به اشغال سرزمین خود کردند. اتریش-مجارستان با دیدن نوشته های روی دیوار، از بلغارستان خواست که جنگ خود را متوقف کند، در غیر این صورت، ارتش آنها از طرف صربستان مداخله خواهد کرد. از این رو، آتش بس در 28 نوامبر امضا شد که اتحاد بلغارستان در سطح بین المللی به رسمیت شناخته شد.

7: جنگ هند و پاکستان – 13 روز

در سال 1971 میلادی و پس از استقلال پاکستان در سال 1947، تنش هایی بین سرزمین های شرقی و غربی به وجود آمد که در نهایت به جنگ آزادیبخش بنگلادش تبدیل شد. با درگیری که منطقه را از هم پاشید، میلیون ها بنگالی به هند همسایه پناه بردند. در 3 دسامبر 1971، پاکستان حمله غافلگیرانه ای را به 11 فرودگاه هند انجام داد و خصومت داستانی بین دو کشور را دوباره شعله ور ساخت. با این حال، طولی نکشید که هند بر پاکستان تسلط یافت، زیرا آنها کاملاً برای جنگ آماده بودند و حملات هوایی، زمینی و دریایی هماهنگی را علیه مخالفان خود انجام دادند. در 16 دسامبر، پاکستان پس از متحمل شدن نزدیک به 10000 سرباز، رسماً به هند تسلیم شد. این امر همچنین به جنگ آزادیبخش بنگلادش و به رسمیت شناختن رسمی آنها به عنوان یک کشور مستقل پایان داد.

6: جنگ ده روزه – 10 روز

در 25 ژوئن 1991، اسلوونی استقلال خود را از یوگسلاوی پس از یک همه پرسی با اکثریت قاطع به تصویب رساند. از آنجایی که آنها با این اعلامیه مخالفت کردند، دولت یوگسلاوی از همان روز بعد شروع به پیشروی ارتش خود، همچنین به نام JNA، به سمت مرز اسلوونی کرد. این درگیری رسماً در بیست و هفتم و پس از شلیک اولین گلوله توسط یک افسر ارتش ملی آغاز شد و ده روز به طول انجامید. در 7 ژوئیه، هر دو کشور، در کنار کرواسی، توافقنامه بریونی را تحت هدایت جامعه اروپا امضا کردند که به جنگ پایان داد. این توافقنامه همچنین خروج JNA از اسلوونی و توقف فعالیت های استقلال در این کشور را به مدت سه ماه الزامی کرد.

5: جنگ سگ ولگرد – 10 روز

این نبرد که با نام کمتر دراماتیک حادثه در پتریچ نیز شناخته می شود، در 19 اکتبر 1925 بین بلغارستان و یونان پس از سال ها روابط تیره آغاز شد. در مورد اینکه دقیقاً چه چیزی منجر به این جنگ شد، روایت های مختلفی وجود دارد، اما در محبوب ترین نسخه، یک سرباز یونانی در 18 اکتبر از مرز عبور کرد تا سگ خود را تعقیب کند. سپس توسط یک نگهبان بلغاری مورد اصابت گلوله قرار گرفت و کشته شد. بلغارستان از این حادثه عذرخواهی کرد، اما یونان خواستار مجازات تیرانداز و پرداخت دو میلیون فرانک فرانسه به عنوان غرامت شد. هنگامی که آنها امتناع کردند، یونان نیروهایی را به کشور فرستاد تا آنها را به زور دست بزنند. جامعه ملل به سرعت وارد عمل شد و در مورد قطعنامه ای مذاکره کرد و جنگ را در 29 اکتبر خاتمه داد.

4: جنگ شش روزه – 6 روز

در سال 1967 پس از چندین دهه اختلاف مرزی بین اسرائیل و کشورهای عربی همسایه، اوضاع در 5 ژوئن زمانی که اسرائیل حمله هوایی علیه مصر انجام داد، تشدید شد. این حمله تقریباً نیروی هوایی مصر را نابود کرد و منجر به کشته شدن 15 صلح‌بان سازمان ملل شد. برخورد مشابهی در سوریه، اردن و عراق و به دنبال آن درگیری با نیروهای روی زمین انجام شد. سازمان ملل وارد عمل شد و میانجی‌گری یک توافق آتش‌بس را انجام داد که در 11 ژوئن توسط همه کشورهای آسیب‌دیده امضا شد. این نبرد اصلاً یک جنگ نزدیک نبود. اسرائیل کمتر از 1000 کشته داشت، در حالی که مجموع کشورهای عربی تقریباً 20،000 متحمل شدند. اسرائیل همچنین چندین دستاورد زمینی مانند نوار غزه، شبه جزیره سینا و کرانه باختری رود اردن به دست آورد..

3: جنگ روسیه و گرجستان – 5 روز

در حالی که اغلب آن را جنگ پنج روزه می نامند، این درگیری در یک دوره طولانی تر بین روسیه و تحت الحمایه سابق آن، گرجستان، تشدید شد. تنش بین دو کشور از زمان اعلام استقلال گرجستان در سال 1991، درست قبل از انحلال اتحاد جماهیر شوروی، محسوس بود. روابط آنها پس از انتخاب ولادیمیر پوتین بیشتر متشنج شد و در سال 2008 به نقطه شکست رسید، زمانی که ناتو وعده داد گرجستان را به عضویت خود اضافه کند. روسیه از جنبش های استقلال طلبانه در اراضی گرجستان اوستیای جنوبی و آبخازیا حمایت کرد و در 1 اوت، نیروهای تحت حمایت روسیه در اوستیای جنوبی به روستاهای گرجستان حمله کردند. ارتش گرجستان در پاسخ در 7 اوت وارد اوستیای جنوبی شد. روسیه با ادعای دروغین مبنی بر اینکه گرجستان مرتکب نسل کشی شده است، به گرجستان حمله کرد تا اینکه در 12 اوت نیکلا سارکوزی رئیس جمهور فرانسه درباره آتش بس مذاکره کرد.

2: جنگ فوتبال – 100 ساعت

در 27 ژوئن 1969، تیم های فوتبال السالوادور و هندوراس در مرحله مقدماتی جام جهانی فوتبال 1970 به مصاف یکدیگر رفتند. این بازی در نهایت توسط السالوادور برنده شد و باعث شد روابط متشنج بین دو کشور از کنترل خارج شود. کمتر از سه هفته بعد، در 14 جولای، نیروی هوایی سالوادور به هندوراس حمله کرد و به این کشور حمله کرد. اگرچه آنها در ابتدا به سرعت پیشروی کردند، اما السالوادورها به زودی با مقاومت قابل توجهی از سوی سربازان هندوراس مواجه شدند. سپس هندوراس از سازمان کشورهای آمریکایی خواست تا آتش بسی ترتیب دهد و رسماً درگیری را در 18 ژوئیه پایان دهد. با این حال، تا سال 1980 بود که السالوادور و هندوراس معاهده صلحی را امضا کردند که اختلاف طولانی مدت مرزی خود را حل و فصل می کرد.

1: جنگ انگلیس و زنگبار – 38 دقیقه

در 27 آگوست 1896، جنگی آغاز شد و در زمان کمتری نسبت به قسمت “چیزهای عجیب” به پایان رسید. درگیری شامل خالد بن برقش بود که پس از مرگ ناگهانی عمویش، سلطان طرفدار بریتانیا، حمد بن ثوینی، خود را به عنوان حاکم زنگبار منصوب کرده بود. حتی بسیاری معتقد بودند که خالد در مرگ حمد نقش داشته است. این امر به نفع مقامات بریتانیا نبود، زیرا آنها خواهان شخص دیگری مسئول بودند. آنها برای خالد اولتیماتوم فرستادند که کاخ را تخلیه کند، اما او در عوض آن را با سربازان محاصره کرد. در بیست و هفتم، کشتی‌های جنگی بریتانیا گلوله‌هایی را بر روی کاخ باریدند و عملاً در 38 دقیقه نبرد را پیروز شدند. تنها یک بریتانیایی در این روند مجروح شد، در حالی که زنگبار حدود 500 تلفات داشت.

سرچشمه: تاریخ پارسی – بردیا

0 0 رای ها
رأی دهی به این نوشته
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
265
0
اندیشه خود را به یادگار بگذارید!x