About the author

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

Related Articles

111 Comments

 1. 1
  Avatar

  آریانا

  من شنیدم که رستم فرخزاد در نبرد تن به تن با سعد وقاص به دست او کشته می شود. سعد وقاص با استفاده از طوفان شن ناگهان ضربه شمشیری بر سر رستم وارد میکند و سپاه ایران با دیدن کشته شده رستم هزیمت میکنند. کدوم روایت درسته؟

  Reply
  1. 1.1
   بردیا

   بردیا

   درباره مرگ رستم فرخزاد روایت های مختلفی گفته شده است و نمی توان گفت که کدام روایت درست است!
   1. به نظر فردوسی بزرگ رستم در نبرد تن به تن با سعد وقاص کشته می شود. در این نبرد رستم ضربه شمشیری بر اسپ سعد وارد می کند و سعد بر زمین می خورد ولی هنگامی که رستم می خواهد ضربه دوم را بر سعد وارد کند ناگهان طوفان شن می شود و رستم ناچار از اسب پیاده می شود ولی نمی تواند جایی را ببینید و ناگهان سعد وقاص ضربه شمشیری را بر سر رستم وارد میکند.
   2. در منابع دیگری رستم در هنگام طوفان به زیر شتری می رود و یک عرب با بریدن طناب بار و بنه شتر نا دانسته صندوق سنگینی را بر پشت رستم می افکند که رستم ناتوان شدن و خود را به آب می زند که سرانجام به دست آن عرب کشته می شود.
   3. در منابع دیگری در شبیخون روز سوم جنگ، اعراب با استفاده از طوفان شن به ایرانیان شبیخون می زنند و ایرانیان در زوزه کشان طوفان شن بی آنکه بتوانند حتی نفرات خودی را از دشمن تشخیص بدهند با اعراب وارد جنگ می شوند. در همین هنگام رستم فرخزاد را در سراپرده خود که در وسط اردوگاه ایرانیان بود، کشته می یابند.

   Reply
  2. 1.2
   Avatar

   روزبه

   سلام خدمت شما لطفا این منابع که فرمودید را به اختصار و یا کامل ذکر کرده و نام ببرید تا با نویسنده ها و منابعشان آشنا شویم و ما هم مثل شما در این زمینه به تحقیق بپردازیم هرچند میدانیم که خلیفه اول و دوم و سوم اعراب در زمان اسلام و مرگ محمد مصطفی جایگاه خلافت را قبل از علی بن ابیطالب ربودند ❎ بگذریم لطفا در رابطه با مبحث طوفان شِن در آن زمان که هنوز سد سازی و کم آبی نبوده و اینکه در غرب که مناطق کوهپایه اییست و خود ایران تا شبه جزیره عربستان سر سبز بوده و کشاورزی بوده نیز توضیح دهید و چرا نیرو ها با وجود نقل قول داستان به وجود رستم فرخزاد که او نیز یکی از شجاعترین و دلیر ترین فرماندهان ایرانی بود و آیا ایران با آن همه وسعت سرزمین دیگر فرمانده و دلیرانی نداشته که با مرگ و کشته شدن یک فرمانده آنچنان از هم گسسته شود مثل این می ماند که بعد از شهادت چمران و یا شهید همت و یا حسن باقری ما در نبرد با عراق کل جنگ را از کف دتده و شکست بخوریم در ضمن هنوز شاه که زنده بود پس چرا نا امیدی؟ مگر اینکه مردم ایران از ستم شاهان به کمک شاهان نشتافته باشند و چرا بعد ها طبق نظر دانشمندان زرتشتی ها هنوز هم در ایران هستند و آزادانه زندگی میکنند و مجبور به تغیر مذهب نشده اند ولی اکثر مردم از اسلام به زرتشت در روزگار ما تغیر مذهب ند ادند ولو بعد از صد ها و صد ها سال؟
   چگونه از وجود تاریخ دقیق طبق داستان یعنی نوامبر سال 636 میلادی اطلاع هست اکا از دیگر اتفاقات مهم مثل کشته شدن رستم و باقی ماجرا اطلاعات دقیقی نیست

   لطفا جواب سوال ها را بفرمایید با تشکر فراوان از طرف میهن پرست وفادار

   Reply
   1. 1.2.1
    بردیا

    بردیا

    درود
    با تشکر از نظر شما
    در وهله اول این مطلب هیچ ربطی به خلفای و جانشینی آنان ندارد و فقط به جنگ قادسیه پرداخته است.
    دوست گرامی نوشته بالا تماما برگرفته از شاهنامه، تاریخ طبری و هزاره های گمشده نوشته دکتر پرویز رجبی (جلد سوم) و کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران نوشته دکتر عبدالعظیم رضایی هست.
    در مورد جنگ قادسیه، این جنگ در بیابان ها درگرفت سپاه ایران دچار کم آبی بودند چنانچه که به قول فردوسی سپاهیان و اسبان گِل تر می خورند از فرط تشنگی. شکستن سد ها هم در واپسین سال های پادشاهی خسرو پرویز رخ داد. (پیش از جنگ با اعراب) و واقعه طوفان شن و کشته شدن رستم همه مورخان متفق القول هستند.

    سه روز اندر آن جایگه جنگ بود
    سر آدمی سم اسپان به سود

    شد ازتشنگی دست گردان ز کار
    هم اسپ گرانمایه از کارزار

    لب رستم از تشنگی شد چو خاک
    دهن خشک و گویا زبان چاک چاک

    چو بریان و گریان شدند از نبرد
    گل تر به خوردن گرفت اسپ و مرد

    در مورد کشته شدن رستم و فروپاشی سپاه ایران هم باید گفت که رستم سپه سالار ایران در آن هنگام بود و از تمامی سرداران یک تن و گردن بالا تر بود. به هر حال در تمامی جنگ ها بیشتر افراد سپاه را بی تجربه ها تشکیل می دهند و در 90% جنگ های باستان هنگامی که سپاهیان فرمانده خود را از دست می دادند می پنداشتند که دیگر همه چیز تمام شده است و جنگ را باخته اند. سپاه ایران هم در این جنگ از این قضیه مستثنا نبود. هر چند که بخشی از سپاه ایران پس از کشته شدن رستم و هزیمت سپاه ایران، در میدان نبرد ماندند و جنگیدند و عقب نشینی نکردند.
    این را هم باید اضافه کرد که ساسانیان پس از جنگ قادسیه نیز از اعراب شکست خوردند و قادسیه تنها جنگ ساسانیان و اعراب نبود.

    در مورد مرگ رستم هم در کامنت بالا عرض شد که به نظر فردوسی رستم در نبردی تن به تن با سعد کشته می شود ولی در دیگر منابع (تاریخ طبری،کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران و…) رستم هنگام طوفان شن به زیر شتری پناه می برد و یکی از اعراب با بریدن بند شتر صندوق های سنگین را بر روی رستم می اندازد و سپس او را می کشد. به دلیل اینکه چگونگی مرگ رستم به چند روایت گفته شده است ولی تاریخِ این جنگ در همه منابع یکی است.

    Reply
   2. 1.2.2
    Avatar

    امیر ارسلان

    احسن . همینو بگو . به این میگن ایرانی اصیل درحد واندازه دانش حرف زدی. اگر واقعا ایرانی باشی در هر جای ایران باشی به کل ایران و ایرانی احترام میذاری . در حد دانش حرف زدن هم نوعی احترامه . هر هر جور حرف بزند اول ذات خودش نمایان میشود .
    تا مرد سخن نگفته باشد عیب وهنرش نهفته باشد

    Reply
   3. 1.2.3
    Avatar

    آریایی

    سوالاتتان بسیار احمقانه هست و جبه هی شما معلوم هست و زمان جواب ب همگی کاری بی حاصل میباشد ولی از سوال آخر که میپرسی تاریخ جنگ دقیق هست ولی جزئیات جنگ نه!معلوم هست از تاریخ و…چیزی سر در نمیاری چون زمان و تاریخ واقعه همیشه بر جای و بر خاطرات میماند و جزئیات است که کمرنگ میشود

    Reply
   4. 1.2.4
    Avatar

    arsalan

    خوبه ک هنوز ترس تو وجودت هس ک اسم سه خلیفه اول رو نمیتونی ب زبون بیاری

    Reply
  3. 1.3
   Avatar

   زوپیر

   روایتی که شما فرمودید برگرفته از شاهنامه ست.روایات بسیاری ست در این باب
   زنده باد و نامشان جاودانه. ولی رستم فرخزاد تا پای جان جنگید در کتاب ذبیح الله منصوری نوشته که بقدری به رستم تیر ونیزه زدن که مانند خار پشت شده بود ولی درفش رو ننداخته بود و موقعی که می‌خواست جان به جهاندار تقدیم کند درفشو طوری بزمین کوبید وکنار درفش شهید شد که درفش هنوز ایستاده و پابرجا بود

   Reply
   1. 1.3.1
    بردیا

    بردیا

    درود
    در شاهنامه رستم در جنگی تن به تن با سعد وقاص کشته می شود و فرمایش شما درست می باشد.
    با سپاس

    Reply
   2. 1.3.2
    Avatar

    آریوبرزن

    اتفاقا در حدیثی میفرمایند: حب الوطن من الایمان
    و سرداران بزرگی که در راه وطنی چون ایران عزیز جان به جهان آفرین تسلیم کردند جاودان و قابل ستایشند.
    شهادت هنر مردان خداست.
    البته به نظر بنده آریوبرزن هم یکی از بزرگان تاریخ ایران هست که باید بیشتر به آن پرداخت.
    و اینکه فراموش نکنیم خسارتی که از جانب حملات رومیان(غرب) و مغولها و ترکان (عثمانیها) به ایران وارد شده صدها برابر بالاتر از اعراب بوده و چه بسا پس از ورود اسلام به ایران، این سرزمین وارد عصر جدیدی از پیشرفت و تمدن و تحول گردید که اتصافا قابل چشم پوشی نیست و این خود بیانگر پیوند بسیار عمیق و قابل ستایش ایران و اسلام بوده و هست. پاینده باد وطنم

    Reply
    1. 1.3.2.1
     Avatar

     آریایی

     خسارات و تجاوز تازی ها(اعراب) از مغول و ترک و… هم بیشتر بوده.
     از همه بدتر بوده.

     Reply
   3. 1.3.3
    Avatar

    خسرو پرویز

    درست است رستم پور فرخزاد از نامی ترین های ایران است افتخار ما هست
    اما تلزی زده ها قصد تخریب ایران باستان را دارند

    Reply
  4. 1.4
   Avatar

   امین

   این مطلب افسانه هست و در هیچ منبع تاریخی نقل نشده، به گواهی تاریخ رستم و سعد هر دو از حضور و درگیری در نبرد امتناع کردن و نظاره گر بودن، متاسفانه در این صفحه هم مطالب خلاف تاریخ کم نیست!! مثلا تعداد سپاهیان اسلام در بیشتر منابع کمتر از سپاه ایران ذکر شده

   Reply
   1. 1.4.1
    Avatar

    ایران

    بقیه منابع. انسان های وطن فروش هستند که میخواهند ایران را خوار کنند . تعداد اعراب بسیار بیشتر بود.

    Reply
 2. 2
  Avatar

  هومن

  سپاس از اطلاعتون درباره نبرد قادسیه میگن نیرو ساسانی ۳۰هزار تا بود بعضیا میگن ۱۰۰ هزار تا کدوم درسته ؟
  یه نفر هم هست میگه حمله اعراب دروغه نظر شما چیه ؟

  Reply
  1. 2.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   در برخی منابع تعداد نفرات سپاه ایران 30 هزار و در برخی منابع 20 هزار و در برخی منابع نیز 100 تن آورده شده است. که شاید 100 هزار تن نزدیک تر به واقعیت باشد. حمله اعراب به ایران نیز حقیقت داشته است چرا که منابع بسیاری در این باره وجود دارد

   Reply
 3. 3
  Avatar

  حمید

  سلام وقت بخیر نقش امام حسین و امام حسن در قادسیه چه بود

  Reply
  1. 3.1
   Avatar

   محمد

   کاملا دروغه….من تحقیق کردم

   Reply
  2. 3.2
   Avatar

   پوریا

   در عاشورای ایران نقشی نداشتند اما در نبرد طبرستان یا مازندران و قتل عام مردم طبرستان راس سپاه بودند

   Reply
 4. 4
  Avatar

  rasool

  درود بر شما بسیار خوب ودقیق نوشتین باید خدمت هموطنان گرامی عرض کنم تاریخ رو فاتحان مینویسن پس به نفع خودشون مینویسن ..بعضیها هم که میخوان تاریخ رو نقض کنن امثال روزبه(سلمان فارسی)که به کمک اعراب شتافتن و به لشکر ایران خیانت کردن موردی نداره راحت باشن چون تا بوده در ایران خیانت بوده و تمام پادشاهان ایرانی توسط خیانت خودی نابود شدند و وطنمون به خاک و خون کشیده شد ایران خونهای بسیار و پادشاهان بیعرضه زیادی رو به خودش دیده.

  Reply
  1. 4.1
   Avatar

   *

   خاک تو سرتون سلمان فارسی صحابه پیامبره واینو از یاد نبرید اونا لشکر اسلام بودند خداوند بوسیله اونا دینو به همه رسوند اونا روحیه معنوی داشتند و خداوند یارو و یاور مسلمانان بود و لعنت پیامبر ساسانیان را نابود کرد و پیامبر فتح ایرانو مژده داده بود ما ایرانی ها هرچه فرمانده داشته باشیم در برابر اسلام تسلیمیم (( نصرمن الله و فتح قریب ))

   Reply
   1. 4.1.1
    Avatar

    ممل

    کس نگو بابا گلابی وطن فروش تخم عرب

    Reply
    1. 4.1.1.1
     Avatar

     محمدامین

     شعور ایرانی ها اینقدره؟
     چه طور به ایرانی بودنمون بیشتر ازمسلمان بودنمون بنازیم؟!
     ای دارنده گفتار نیک، پندار نیک ، کردار نیک!

     Reply
    2. 4.1.1.2
     Avatar

     میج

     فقط جنگ اعراب و یاد میکنید.غارت های روسیه و انگلستان چی؟

     Reply
   2. 4.1.2
    Avatar

    مانیا

    یعنی واقعا خددتو ی ایرانیی میدونی منکه شک دادم ب گذشتت ک ی نگاه بندازی میبیتی توام ی عرب زاده ی بی صفتی واقعا برای تو و لمثال تو جز تاسف کاری از کسی بر نمیاد بی سولدی . کوکورانه قضاوت و جانبداری از ویژگیهای اعراب ایرانی نماست

    Reply
   3. 4.1.3
    Avatar

    کیا

    از اونایی که مادرتم دو دستی تقدیم میکردی

    Reply
   4. 4.1.4
    Avatar

    فرید

    سلام
    برادر من کسی نگفت که دین اسلام بده ، ولی عربی که دختراشون را زنده طنده گور میکردند و ملخ میخوردند و بت میپرستیدند ، اینها میخواستند دین به ما معرفی کنند هیچ ایرانی تا کنون بت نپرستیده ما همیشه یکتا پرست بودیم . اگه اعراب حمله نمیکردند ما خودمون مسلمان درست و حسابی میشدیم . حضرت علی به عمر همین را گفت

    Reply
    1. 4.1.4.1
     Avatar

     Mr

     فرید محترم که بنظر سعی در رعایت انصاف میکنید. من ایرانی هستم و بایرانی بودن هم افتخار میکنم و در مورد هیجکدام از ایرادات شما بر اعراب هم قصد اعتراض ندارم و برخی هم واقعأ انجام میشد که اسلام منعش کرد ولی تحقیر اعراب بخاطر ملخ خوردن یک انتقاد سست و بی پایه ایست نه اینکه قسمتی از قوتشان در میان برخی از اعراب سوسمار و ملخ نبوده بلکه این در ان زمان چیز عجیبی نبوده. من بخاطر حرفه ام به اکثر نقاط دنیا سفر کرده ام ودر کشورهای بسیار پیشرفته قرن ۲۱ حیواناتی جزو غذایشان دیده ام انهم به عنوان لوکس کا شما شاید نگاه هم نکنید از ملخ بو داده در هنگ گنک تا عقرب زنده در تایوان تا سوسمار و سگ ووو و این مطلب را از یک مقاله در اینمورد ضمیمه میکنم.
     “بله بعضی‌ها در عربستان سعودی سوسمار و ملخ می‌خورند.
     اما اینها قوت غالب در عربستان سعودی نیست و در بقیه کشورهای عربی هم لقمه مردم نمی‌شود. آشپزی عربی یکی از مکتب‌های آشپزی جهان است و غذاهایی مثل فلافل، حمص و شاورما محبوبیت بین‌المللی دارند.
     عرب‌ها فقط ملخ نمی‌خورند و فقط هم عرب‌ها نیستند که ممکن است ملخ و چیزهای عجیب دیگر بخورند. تازه سازمان ملل هم خوردن حشراتی مثل ملخ را به عنوان یکی از راه‌های مبارزه با گرسنگی، آلودگی و گرمایش زمین توصیه می‌کند.
     از این گذشته خوردن چیزهای عجیب و غریبی مثل حشرات از چین گرفته تا فرانسه پرطرفدار است و اصولا در کشورهای مختلف حیواناتی را می‌خورند که قاعدتا برای خیلی‌ها عجیب است، از اسب و فیل گرفته تا اختاپوس!
     سابقه ملخ خوردن هم طولانی است و یهودیت درباره کوشر بودن آن حکم دارد. به این ترتیب یادمان باشد که عرب‌ها فقط ملخ نمی‌خورند.
     دفعه بعد که خواستید قومی را به خاطر عادت غذایی‌شان تحقیر کنید منظره وحشتناک کله پاچه خوری و تصویر آن را از نگاه یک غیرایرانی تصور کنید.

     Reply
     1. 4.1.4.1.1
      Avatar

      ۰ر دا

      دوست عزیز دارید مغلطه میکنید ، توی کشور چین علاوه بر حشره خواری حتی جنین انسانم میخورن ، مشکل از طعام نیست مشکل در جایی دیگر هستش

   5. 4.1.5
    Avatar

    مهدی

    ریدم تو تفکرات تو خودفروخته لاشی

    Reply
   6. 4.1.6
    Avatar

    تورين

    تو تخم همون بيناموسايي كه خيانت كردن تو قادصيه

    Reply
   7. 4.1.7
    Avatar

    علی

    اعراب در حمله به ایران فقط دغدغه غنیمت و غارت داشتند . کدام اسلام ؟

    Reply
  2. 4.2
   Avatar

   کامران

   سلمان حداقل چندسال قبل از اسلام درمدینه وبرده یک یهودی بوده واصلا درجنگ قادسیه از سمت ایران به سمت اعراب نرفته،،التماس تفکر

   Reply
  3. 4.3
   Avatar

   مهدی

   لایک داری

   Reply
 5. 5
  Avatar

  روح رستم فرخ هرمزد ايران اسپهبد!!

  سرداران و ايران اسپهبدان ساسانى هم وقتى به مردم معترض و دست خالى ميرسيدند، هركدام براى خودشان شير ژيان و رستم دستان و ابرپهلوانى بودند و به راحتى جمعشان ميكردند اما متاسفانه در زمانى كه با افراد مسلح هرچند پاپتى روبرو ميشدند، زير شتر ميخوابيدند يا سوراخ موش جستجو ميكردند و در نهايت سرشان به بريدن ميرفت!!!..

  Reply
 6. 6
  Avatar

  سجاد

  با سلام، جناب ادمین عده ای میگویند خلیفه چهارم با فتوحات مخالف بوده و عده ای میگویند حسن بن علی و حسین بن علی در این جنگ ها حضور داشتند کدام یک به نظر شما به واقعیت از نظر تاریخی نزدیک تر است؟! خیلی ممنون

  Reply
 7. 7
  Avatar

  رستم فرخزاد

  هیچ ذلتی و خواری برای یک ملت مانند دزدیدن هویت و فرهنگ یک ملت نیست همونطور که اعراب مغولان رومی ها همیشه تهاجم به سوی کتاب خانه هاو مراکز علمی ما حمله میکردن و کتاب خانه های مارو اتیش میزدن تا ما بویی از تمدن بزرگ ساسانی و ساسانی ها نبریم و در جهل بمانیم هیچ چیزی بد تر از جهل نیست برای انسان که حرف هر نفهمی رو باور کنیم و از اصل خودمون دور بشیم ولا اینکه در مقابل اصل خودمون جبپه بگیریم فقط میتونم تاسف بخورم چون هیچ کاری از دستم بر نمیاد چه رستم ها برای این کشور کشته شدن و فداکاری کردن الان ما برده نشدیم اونوقت اقای مفو میاد به تمدن 7000ساله ایرانی او اریایی توهین میکنه و بعد جانب داری یک مشت بیابان گردو میگیره که بویی از فرهنگو تمدن نبردن ولا اینکه ***** هست مثل اون عربها

  Reply
  1. 7.1
   Avatar

   مجتبی

   به ‌گواهی تاریخ هیچگاه پادشاهان ساسانی ارزشی برای مردم عادی قایل نبودند و کشور ایران به صورت طبقاتی اداره می شد که مردم طبقه عادی حتی اجازه داشتن سوا د هم نداشتند و بزرگترین دلیل شکست دولت ساسانی عدم حمایت مردم از آن حکومت ظالم بود.

   Reply
   1. 7.1.1
    Avatar

    پارس

    نه که بعدش که ایران اسلامی شد همه جا پر شد از کتابخونه و دانشمندو همه مردم هم راضیه راضی بودن از وضع زندگیشون و با اربابانه اعرابشون از نظر طبقاتی یکی بودن. اصلا از اون موقع تا همی الان همه از همه چیز راضی هستن. به قول عادل فردوسی پور چقد خوبیم ما ….

    Reply
   2. 7.1.2
    Avatar

    بابك خرمدين

    با وجود اين سخنان شما پس چطور 100 هزار نفر سپاه جان بر كف از خود مردم با رستم فرخزاد وارد صحنه ي نبرد شدند؟

    Reply
   3. 7.1.3
    Avatar

    محمد

    بنا بر تاریخ پنجم ابتدایی؟

    Reply
  2. 7.2
   Avatar

   هرمز

   … شعری می گی داداش رستم

   Reply
 8. 8
  Avatar

  Babak

  رستم‌فرحزاد دمت گرم موافقم

  Reply
 9. 9
  Avatar

  رضا

  هر چه بوده و هر چه شده متاسفانه اعراب موفق شدند فکر و تمدن و حکومت خودشون رو با ترکیبی از زور و قلدری و البته خطابه ها و آخوندهایی که خیلی هاشون هم اتفاقا ایرانی بودند بر ملت پارس و ایرانی مسلط کنن و احتمال قوی هم هست همونطوری که خیلی از ایرانیهایی که الان دارن به گسترش فرهنگ عرب خدمت می کنن و به بندگی کشیدن مردم پارس و ایرانی به دست عربها بخاطر منافع مادی به اعراب کمک و به وطن خودشون خیانت می کنن از همین امثال در جنگ قادسیه به اعراب خوشخدمتی کرده و به وطن خودشون خیانت کرده باشن و باعث تاراج جان و مال و ناموس ایرانی به دست اعراب ملخ خور شده باشند و صد البته همینطور هم هست و فرهنگ اصیل ایرانی و احترام و مهربانی اوستایی و زرتشتی رو در کتابهای تاریخ دفن کردند. البته هر کسی مسوول زندگی خودشه ولی عموم جامعه ایرانی در سراشیبی سقوط آزاده

  Reply
 10. 10
  Avatar

  هومن

  با درود ببخشید میگم این راسته میگن حمله تازیان دروغه اخه تو یه سایتی زده بودن نبرد قادسیه نبرد دروغی ست
  باسپاس از پاسخ تون

  Reply
  1. 10.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   حمله اعراب به ایران واقیعت دارد چرا که منابع بسیاری از جمله شاهنامه،تاریخ طبری و …. وجود دارد.

   Reply
 11. 11
  Avatar

  saeed

  دوستان بادرودبه شمابایدعرض کنم یکی ازعمده ترین دلایل شکست ایرانیان حماقت وبیشعوری جناب رستم فرخزاده!این بابا قبل ازاینکه با دشمن روبروبشه خودشو باخته بوده وبالطبع وقتیکه فرمانده اصلی جوری خودشو خیس کنه که ازهمان خراسان که حرکت میکنه داٸم درحال خواندن آیه یٲس بوده وباعث سرایت این ترس و وادادگی به افسران وفرماندهان زیردستش تا اون قشوچی وآشپزو دربان چادرش شده !باورکنیدبخداتازه اون سرباز بیچاره ساسانی که فرارنکرده وجنگیده واقعاکارخارقالعاده ای کردن!چون من اگربودم یک ثانیه هم حاضرنبودم توی اردوگاه همچین بیعرضه ای وایستم!تازه این احمق چندماه وقت میگذاره ویکی یکی سپاهیان دشمن را که ازلحاظ روحی ته دلشون ازاسم وآوازه ارتش ایران میترسیدند وخودشان راحقیرمیدانستندرابه اردوگاه ارتش وسپاه ایران میاره وانگار جلسات بازسازی روحی وروانی براشون میذاره وبه اصطلاح ریکاوریشون میکنه وهرروز دم غروب وقتی سربازان دشمن برمیگشتند ،فرماندهان وافسران سپاه ایران را توی چادرش جمع میکردهوته دلشون رو خالی میکرده وباورکنیدروزبه روز روحیه سپاه عرب درحال بازسازی تقویت بوده وسپاه ایران برعکس درحال هزیمت و ازهم پاشیدگی! اگه باورتون نمیشه تاریخ ابن خلدون را بخونید وکلاهتونو قاضی کنید وببینیدخداوکیلی هیچ دیوانه ای رفتاروگفتاراین سردار رستم را انجام میده!؟ من شک ندارم که سعدابن ابی وقاص ویاخالدابن ولید نقششون درپیروزی اعراب وفتح ایران درمقایسه بارستم فرخزاد،هرکدام5%که جمعامیشه خالد وسعد10%ورستم یک تنه85%باعث فتح ایران وپیروزی اعراب شده اند و5%باقیمانده هم نقش زمین وزمان و….!!!

  Reply
  1. 11.1
   Avatar

   کوروش

   نه رستم فرمانده دلیری بود وه تقصیر سلمان فارسی وطن فروش بود که ایران شکست خورد بعدش هر کی غیرت داشته باشه از وطنش دفاع میکنه چ ربطی به فرمنده داره

   Reply
 12. 12
  Avatar

  سیاوش

  آخرش نفهمیدیم چهار ماه معطلی در قادسیه به خاطر ترس اعراب بود یا ستاره شناسی رستم فرخزاد؟
  بعد ایشون که ستاره شناسی بلد بود نمی دونست کدوم فصل سال سرده و کدوم گرم که موجب شکست سپاه ایران نشه؟

  Reply
  1. 12.1
   Avatar

   آریا

   رستم به نوعی میخواست با اعراب صلح بکنه و اونارو از جنگ منصرف کنه و شاید این 4 ماه معطلی به این دلیل بوده

   Reply
 13. 13
  Avatar

  امیر ارسلان

  سلمان و ابوذر میدانستند که اعراب لیاقت اسلام را ندارند طبق برداشت از ایه همانطور که خدا میفرماید قدرت اسلام روزی از اعراب به پارسها انتقال میدهم . علت شکست در قادسیه وجود حاکم خود رای ساسانی وحاکمان قبل از ان بود که سرداران و فرزندان دلیر و سرمایه های ملی ما را با بی تدبیری وعدم پذیرش مشورت فرماندهان جنکها را با اعمال رای خود شروع و به کام مرگ پیش میبردند .
  نگاه نکن الان خدا هر تصمیمی را به عهده ملت گذاشته و ازادانه رییس جمهور مانیستی و فاشیستی و ترسو ضد ایرانی را بر سرکار نیاوریم قبلا در اداره کشور مردم ایران حقی نداشتند در حالیکه جانفشانی های زیادی برای ایران کردند وهمگی با خریت بعضی پادشاه ازبین میرفت همچنان که زحمت کوروش وداریوش را ازبین بردند و ایران وسیع را به ارزانی و بدون جنگ باختند
  الان خدا همه ملت تک به تک شریف ایران را در اداره مملکت سهیم کرده ولی به خاطر عدم رشد عقلانی بعضی هموطنان که بدون داشتن علم ،نظرات قاطع و سخاوتمندانه شبیه اعراب میدهند ،مانع رشد وبالندگی ایران میشوند
  ما هموطنانی داریم که خودمان را عرب زاده خطاب میکنند میدهند
  شرافت ،دلیری،جوانمردی اکثریت ایران بود که باعث شد خدا اسلام ازنوع مذهب شیعه را به ایرانیها بدهد
  پیغمبر و امامان نیز بارها گفته اند از نسل پارسها بودن افتخار است و قدرت اسلا در نهایت متعلق به پارسهاست .اراده خدا بود که مسلمان شویم نه اینکه اعراب ما را مسلمان کردند
  خیانت و کج فهمی و بی وفایی از خصوصیت اعراب است به گونه ای که از همان روزی که پیغمبر اسلام رحلت یافتند عرب خیانت به دین را شروع کرد و در هر مرحله ای امام را به شهادت رسانید
  هموطن عزیزم تصمیم بگیر تا در جایی که تخصص نداری خدا وکیلی نظر ندی .علامه هم که باشی نظر دادنچ سخته علم وتخصص و مطالعه میخواد وگرنه فردا باید در مقابل خدا جوابگو باشی

  Reply
  1. 13.1
   Avatar

   محمد

   کدوم آیه گفته اسلام از عرب به پارسها منتقل میشه؟چزا آسمون ریسمون میبافی؟
   توصیه ی خودت در آخر رو بهش عمل کن که گفتی :
   “”هموطن عزیزم تصمیم بگیر تا در جایی که تخصص نداری خدا وکیلی نظر ندی .علامه هم که باشی نظر دادنچ سخته علم وتخصص و مطالعه میخواد وگرنه فردا باید در مقابل خدا جوابگو باشی””

   Reply
  2. 13.2
   Avatar

   ناشناس

   بله کاملا درسته گفته میشه حضرت علی گفتن روزی ایرانیان با اعراب برای اسلام می جنگند

   Reply
 14. 14
  Avatar

  تبرستان

  جانم فدای مازندران که توی جنگ با اعراب توسط اون قوم آلوده فطح نشد.

  Reply
  1. 14.1
   Avatar

   مهسا

   اتفاقا خطه ي مازندران جزء اولين شهرها در ايران بودكه بيشتريييييييم تعداد شيعه رو داشت به طوريكه در زمان حمله ي تاتار و مغول تمااام ايران از مازندران طبعيت كردند و دست به قيام زدند. تاريخ رو آنگونه كه يك عده ضد دين ضد بشر كه بخاطر منافع خودشون ميخوان زردشت زردشت كنن، باور نكنيد تاريخ رو با واقعيت مطالعه كنيد. قيام و نهضت سربداران از مازندران شروع شد مردم ايران قرنها پيش از صفويه شيعه مذهب بودند و باذكر خيدر حيدر تونستن تاتار رو شكست بدن. اگر مردمي با عقل خود و با جان و دل ديني رو نپذيرفته باشن چطور ممكنه زمانيكه مغىل به ايران مستولي شد طن ساليان دراز ايراينيان به كيش اسلام و شيعه باقي ماندند و در نهايت هم مغولان رام نشدني رو هم مسلمان كردند حتي! ايرانيان اگر به ميل و با تفكر به اسلام نگرويده بودند در زمان مغول حداقل، دست از كيش اسلام ميكشيدند نه اينكه تاتارها رو هم مثل خود مسلمان كنن… همين پاسخ دندان شكنيست بر ياوه گويان و بر امثال كسروي دروغ صفت

   Reply
  2. 14.2
   Avatar

   محمد

   اوایل فتح نشد ولی بعد فتح شد..سرچ کنین

   Reply
 15. 15
  Avatar

  تبرستان

  تبرستان کبیر همیشه آزاد باد

  Reply
 16. 16
  Avatar

  چیا

  باید بپذیریم کە شکست ایرانیان بە خاطر اختلافات داخلی بین ایرانیان بوده وگرنە هیچ عقل سلیمی نمی تواند بپذیرد کە سپاە پر عظمت و شکوە ایران کە قدرتمندترین سپاە جهان بودە در مقابل مشتی عرب بیابانگرد شکست بخورە اعرابی کە فنون جنگ مانند شمشیر زنی و تیراندازی و حتی اسب سواری را خوب نمی دانستند در حالی کە ایرانیان از کودکی فنون جنگی را آموزش می دیدند. شک نکنید خیانتی بزرگ در کار بودە عدەای از ایرانیان خواستەاند دین زرتشتی و پادشاهی ساسانی را بە وسیلە و همکاری با اعراب از بین ببرند.وگرنە هرگز اعراب بە تنهایی توانایی رویارویی با بزرگترین قدرت دنیا در آن زمان را نداشتەاند.مرگ بر خیانتکار در هر دورە و زمانی.

  Reply
  1. 16.1
   Avatar
 17. 17
  Avatar

  zaraa

  این جنگ حمله اعراب و ایران نیست درواقع حمله سنی ها به ایرانه…!!!!!!!!!! چون به وسیله ی ظالم ترین شخص در اسلام و رهبری ملعون ترین شخص که خلافت رو دزدید جنگ رخ داد! اگر به وسیله ی ائمه بود مردم به نیکی یاد میکردند نه با خشم و ناراحتی..

  Reply
 18. 18
  Avatar

  مهدی

  سلام
  خیلی ها رو دیدم که توی نظرات دارند به سلمان توهین میکنند
  ولی توی متن شما بیشتر به نظر میاد طوفان ما رو شکست داده
  لطفا مشخص کنید سلمان مقصره یا طوفان تا بیشتر از این توهین نشه.
  ممنون از جوابتون

  Reply
  1. 18.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   چند دلیل باعث شکست ساسانیان در جنگ قادسیه بود و نمی توان فقط یک دلیل برای این شکست بیان کرد و همانطور که در بالا گفته شده دلایل متعددی می توان برای این شکست بیان کرد که دو دلیلی که بیان کردید را نیز شامل می شود.

   Reply
  2. 18.2
   Avatar

   ایلیا

   داداش سلمان فارسی خیلی قبل تر از جنگ قادسیه به صحابه پیامبر ملحق شده اصلا سلمان تو سپاه ایران نبوده که بخواد بره جزو سپاه اسلام که ایران شکست بخوره این جنگ حدود ۱۰ الی ۱۵ سال بعد از شهادت پیامبر رخ داده(ادمین بیسواد) ما کلی حدیث و روایت داریم از پیامبر راجع به سلمان فارسی . سلمان از زمان پدر بزرگ پیامبر حضرت عبدالمطلب و قبل از اسلام جز صحابه رسول الله بوده حتی زماد کودکی پیامبر همه جا مراقب پیامبر بوده اصلا در جنگ قادسیه انقدر پیر بوده که توان جنگیدن نداشته شمارو به خدا یه کم تنصاف داشته باشید و از نا آگاهی مردم سو استفاده نکنید….

   Reply
   1. 18.2.1
    Avatar

    بابک

    با سواد شهادت پیامبر،کی کشتش!!!!

    Reply
 19. 19
  Avatar

  مهدی

  سلام
  من فقط یک سوال دارم ، و ممنون میشم اگر دوستان خودشون عاقلانه و به دور از هر گونه تعصب نژاد پرستانه جوابش رو برا خودشون نگه دارن.
  همه ی ما ایرانیها علی الخصوص شیعیان از ماجرای شهادت حضرت زهرا خبر داریم. در اون روزی که خلیفه ی دوم ملعون اومد برای بیعت اجباری و…. تا آخر داستان ،میدونیم که حضرت به خاطر مصالح اسلام سکوت کرد.
  علاوه بر حضرت۶ مرد دیگه که سلمان عزیز ما ایرانی ها هم جزو اون هفت نفر بود حظور داشت،در همه ی تواریخ داریم که سلمان کوچک ترین حرکتی انجام نداد چون نگاه اصحاب به امیرالمومنین بود، حالا چطور ممکنه تو جنگی مثل قادسیه که خود امیرالمومنین شرکت نکرده به سلمان اجازه ی شرکت بده؟
  این تهمت بزرگی که به جناب سلمان زدند بسیار نارواست.

  Reply
  1. 19.1
   Avatar

   کامران

   درود برشما ،درقرن اخیر غربیهای کثیف نژادپرست با غلبه بر کشورهای خاورمیانه وگذاشتن پادشاهان دست نشانده در عربستان سعودی،ایران و….هرچه اراجیف توانستند وارد کتابهای به اصطلاح تاریخی کردند وبگذریم که بیشتر تاریخ ساسانیان واسلام ازروی تاریخ طبری کپی شده که یک عرب سنی متعصب بوده وهرچه تونسته به سود اعراب نوشته، غربیها ی نژادپرست جنایتکار از همین سواستفاده کرده وبرای تشدید اختلافات درملل خاورمیانه واستمرار استعمارخود،از فراماسونهای نفوذی خود درایران و….استفاده کرده وتاریخ را ان طور که خواستند به خورد مردم ایران و……دادند ومتاسفانه الان عده ای غرب پرست بااتهام به ایرانیان مسلمان وطن دوست به عرب زاده یا عرب پرست برطبل خودباختگی ووطن فروشی میزنندتا دوباره ایرانو تقدیم غربیهای سرمایه دار نژادپرست بدهند وخود هم کاسه لیشون بشوند،اما زهی خیال باطل،،درضمن همین محمدرضاشاه خود با عربهای سعودی وهابی وعربهای مصری و….واسرائیل جهودانژادپرست رابطه ای بسیارخوب داشت وحتی خودش از فوزیه مصری بچه عرب زاده داشته،،،آینده ازآن ایرانیان مسلمان است هرچند که غرب پرستا خودشان را به آب واتش بزنن

   Reply
  2. 19.2
   Avatar

   فرزان

   احمق اگه ایرانی باشی نمیگی عزیز دل ما ایرانیها اونم یه خائن در ضمن تاریخ تازیا چه ربطی ب ما ایرانیا داره چرا اینقدر بی وطنید

   Reply
   1. 19.2.1
    Avatar

    علی

    نادان سلمان فارسی از ابتدای نوجوانی به مکه رفت خب همچین کسی چطور میتونه رازهای سری جنگ را که مال ایرانیان بود دانسته باشه خب اگر سلمان فارسی می‌توانست باعث شکست اعراب شود چرا زودتر به پیامبر نگفت تازه سلمان فارسی مخالف عمر بود پس چرا به پیامبر نگفت و در زمان کسی که با او مخالف بود این راز ها را لو داد
    در ضمن سلمان فارسی باعث شد تا شهر تیسفون بدون جنگ و خونریزی فتح شود.
    پس بفهم سلمان به این خاطر در جنگ حضور داشت تا مانع خونریزی مردمان کشورش شود.
    حقیقت رو بفهم

    Reply
 20. 20
  Avatar

  امیرخلیلی

  سقوط ساسانیان
  ************
  تورج دریایی و سقوط ساسانیان
  ***********
  حمله اعراب به استان فارس، به نقل از تورج دریایی
  ***********

  Reply
  1. 20.1
   بردیا

   بردیا

   دوست گرامی گذاشتن لینک دیگر وبسایت ها به جهت تبلیغ، بر خلاف قوانین سایت می باشد.
   با سپاس

   Reply
 21. 21
  Avatar

  امیر

  اینقدر زیبا شرح داستان جنگ رو دادین که تمام وقایع تو ذهن آدم بشکل تصویر درمیاد
  ولی تصاویری تاریک و ترسناک

  Reply
 22. 22
  Avatar

  مهرداد

  به نام زرتشت:
  مردم ایران این رو بدانید که در تاریخ جنگ های ایران و اعراب دروغ های بزرگی نوشته شده…چه طور ممکنه که ایران ساسانی با آن همه عظمت به همین سادگی و آن هم تنها در یک جنگ چهار روزه به اعراب شکست خورده باشند.در آن زمان ایران از شمال غربی با امپراتوری روم شرقی و از شرق با ترک تباران و از دیگر نقاط هم با دشمنان دیگری در جنگ بوده که با تمام این جنگ ها هیچگاه ایران شکست نخورده اما چه چطور ایران از اعراب ناگهان شکست خورده…ای مردم مطمئن باشید که در آن زمان اتفاقی افتاده که انسان امروزی از آن اتفاق بی خبر هستند…. همانطور که در متن نوشته شده چهار هزار نفر از سربازان ایرانی به ایران خیانت میکنند و وارد لشگر اعراب به فرماندهی عمر صعد مار به دوش میشوند تا به خیلفه عمر مار به دوش کمک کنند.این واقعه در بسیاری نوشته های تاریخی آورده شده است.اما به نظر من بیشتر از چهار هزار نفر به لشگر ایران خیانت کرده اند…احتمالأ بیشتر از چهل هزار نفر از سربازان و ده ها فرمانده ی ایرانی برای پیوستن به اعراب فریب خورده بودند و به ایرانی های خیانت کردند…و از طرفی امپراطوری روم شرقی که سربازان کمی در شامات داشته از اعراب شکست خورده و لشگری سی هزار نفری به قادسیه آمده اند که همین دو دلیل باعث شکست سپاه ایران شده…آری اعراب به ایران و سوریه و شمال آفریقا تازیدند و مناطق زیادی از جهان را همانند مغولان وحشی به تصرف خودشان درآوردند.طولی نکشید که همین اعراب خودشان با خودشان جنگیدند و جنگ های پی در پی ای با هم دیگر به وجود آوردند که این جنگ های اسلامی که بین فرقه ها و مذهب های مختلف اسلامی به وجود آمد.ببینید که چگونه وهابیون با سونی ها و سونی ها با شیعه ها و اهل حق ها با سنی ها و داعشی ها با شیعه ها میجنگند…اسلامی که مثلأ یک دین واحد بود بلا فاصله بعد از حضرت محمد به ده ها مذهب تبدیل شد و امامان و خلیفه ها برای به دست آوردن قدرت و به دست آوردن جایگاه شاهی چه جنگ ها را که به وجود نیاوردند و چه قدر با برادران و پسر عموهای مسلمان خود نجنگیدند .بنی امیه و بنی هاشم که هم خون هم هستند هم دیگر را کشتند.

  Reply
 23. 23
  Avatar

  فرزاد

  خاک تو سر رستم فرخزاد ترسو کنن که نره زیر شتر مخفی بشه
  مرد بودی میومدی تو میدون
  بعدشم اینهمه دینار رو برده بودی که به اعراب رشوه بدی؟
  پس معلومه روی قدرت سربازهات حساب نمیکردی
  چونکه اونها به زور برات می جنگیدن و از حکومت ناراضی بودن وگرنه به سمت دشمن پناه نمی آوردن

  Reply
  1. 23.1
   Avatar

   پارسی

   خاک تو سر خودت سوسمارخور.درود به شرف زرتشت.درود براریایها.

   Reply
   1. 23.1.1
    Avatar

    م

    بابا این حرفارو جمع کنید اینا مال ۱۴۰۰ سال پیش از اون موقع خیلی چیزا فرق کرده ها

    Reply
   2. 23.1.2
    Avatar

    آریوبرزن

    بنده یک ایرانی طبرستانی هستم و ریشه ما برمیگردد به زادگاه شاه پهلوی اماااااا
    کاملا مخالف نژاد پرستی هستم چون نژاد پرستی نشانه جهل هست.
    درضمن به مسلمان بودنم بیشتر افتخار میکنم تا به ایرانی بودنم چون ایران محدود به مرزهاست ولی دین و اسلام مرزی نداردو فراتر از مرزهای خاکیست.
    نژاد پرستان و متعصبین بی خرد در جهل خودتان غرق شوید که این غرق شدن برایتان بهتر است

    Reply
    1. 23.1.2.1
     Avatar

     مهمان

     کلا اسم ایدیتو بزار سعد ابن ابی وقاص بجای اریو برزن

     Reply
  2. 23.2
   Avatar

   رضا

   دفعه اخرت باشه به قهرمان ملی و اصیل پارسی توهین میکنی

   Reply
 24. 24
  Avatar

  مریم

  بی شرف شمایید که هموطن عرب دارین و گستاخانه توهین میکنید … خداوند دست اجنبیان رو از سر خواهر مادرتون کوتاه نکنه چه عرب و چه اروپایی و انگلیسی و امریکایی…اگه یکم شعور داشتید و تاریخ بخوندید زمان ساسانی نزدیک ۲۰شاه و شاهزاده رو طی چندماه یا خلع کردن یا کشتن جنگ های داخلی ایران و بی اعتمادی و خودکامگی موبدان زرتشتی باعث تفرقه و شکست بود

  Reply
 25. 25
  Avatar

  جاوید

  ایران در طول تاریخ از سه قوم شکست خورد .ولی هیچکاه فرهنگ اونها را نپذیرفت .در برابر یونان در دوره هخامنشی در برابر اعراب و در برابر مِِغول.
  الان هیچ اثری از فرهنگ یونانی یا مِغولی بین ایرانیها وجود نداره.
  ولی فرهنگ اعراب که دین اسلام بود مورد قبول ایرانیها واقع شد.
  من فکر کنم تحقیق روی این موضوع خیلی مهمه.
  اگه اون روز به زور اسلام را انتخاب کردیم در دوره های بعد که ایران از حکومت اعراب جدا شد مجبور نبود که مسلمان باشه.

  Reply
 26. 26
  Avatar

  مهدی

  ایرانیان یا بهتره بگیم اقوام شاهانی که بر ایران حکومت میکردند بارها و بارها با سایر ملل جنگیدند و یا پیروز شدند و یا شکست خوردند به نظر شما هخامنشیان که شکست خوردند ایا جامعه ایران از هم پاشید ؟ درست هست که مقداری زبان پارسی باستان تغییر کرد و دین مردم هم دچار فروپاشی شد ولی ببینید دوباره با ظهور اشکانیان برگشتیم ولی دوباره خاندان ساسان اومد رو کار زبان پلهوی اشکانی کم رنگ شد دین مردم هم دوباره فروپاشی شد تا اینکه اعراب خاندان ساسان رو شکست دادند خب طبیعی هست که پارسی میانه زبان تغییر میکنه و دین بهی این دفعه چون واقعا دیگه جونی براش نمونده برای همیشه از بین میره ولی ایا ایران و مردم ایران از بین رفتند ؟ نه دوباره برگشیم با شکوه بیشتر با دانشمندان بیشتر با شعرای بیشتر زبان پارسی خودمون رو نگه داشتیم فرهنگ باستانی خودمون رو نگه داشتیم شما یه سر برید به عراق یا سوریه یا عربستان و امارات ایا به نظر شما فرهنگ عربی انها با فرهنگ ما یکی هست؟ بلاخره حتما چیزی بوده که خاندان ساسان شکست میخوره حتما چیزی بوده که امپراطوری روم شکست میخوره مهم این هست تاریخ بخونیم درس بگیریم یاد بگیریم قوی تر کنیم وگرنه اگر در قادسیه هم شکست نمیخوردیم به نظر ایا خاندان ساسان امروز وجود داشتند؟

  Reply
 27. 27
  Avatar

  ظهور دوباره امپراطوری

  کثافت

  Reply
 28. 28
  Avatar

  Mahdi

  سلام ایرانیان عزیز
  کردار نیک-پندار نیک- گفتار نیک
  یه نگاهی به پیام هایی که دادید بندازید
  کدوم یک از این ۳ عبارت رو رعایت کردید؟؟؟
  اگه به کورش افتخار میکنید به رفتارش هم عمل کنید
  حداقل به هم به خاطر عقایدمون توهین نکنیم
  لطفا با استدلال به هم جواب بدید
  بعضی ها خب اعتقاد دارند سلمان فارسی خیانت کرد و یک سری دیگه هم اعتقاد دارند عوامل مهم تری وجود داره
  لطفا ایرانی واقعی باشد و به جای فحاشی کمی اعتقادات و تفکر هم دیگه رو محترم بدونید
  با اینجور صحبت کردن به نتیجه ای جز شدید تر شدن اختلافات نمیرسید.

  Reply
  1. 28.1
   Avatar

   کامران

   درودبرشما

   Reply
  2. 28.2
   Avatar

   کلهر

   دوست من این جمله ک تحت هرشرایطی باید ب عقاید هم احترام گذاشت جمله بسی اشتباه است.
   آیا احترام ب عقیده ای ک ب پایه تجاوز و کشتار است ب انسانیت بی احترامی نکرده ایم؟
   بنده شخصا تنها ب انسانیت احترام میکنم

   Reply
 29. 29
  Avatar

  آرتیاس

  درود به همه دوستان
  در مورد تعدا سپاه ایران فک کنم 20هزار نفر درست تر بوده
  در مورد لشکر اعراب فک کنم بسیار بیشتر از ایران بودن
  برای تخمین سپاه عرب کافیه لشکر خالد بن ولید رو در نظر بگیریم که 100 هزار نفرد بود و بعد از توفیقات اولیه شاهد هجوم چند برابری اعراب به جبهه علیه ساسانیان بودیم پس احتمالا لشکر اعراب در قادسیه 500 تا 700 هزار نفر بوده
  نتیجه جنگ از ابتدا مشخص بوده و رستم فرخ زاد بهتر از هرکسی میدانست که ساسانیان حریف تازیان نمیشن

  هیچ راهی برای شکست اعراب وجود نداشت اما یه راه داشت که با استفاده از نیروی دریایی قدرتمند ساسانی میشد اعراب و وادار به صلح کرد یعنی نیروی دریایی ساسانی اگه خودشو به مکه میرسوند تمام لشکر پر تعداد تازیان مجبور به برگشت میشدند چون کعبه رو در خطر میدیدن

  Reply
  1. 29.1
   Avatar

   Shayan

   بنظر شما کسانی که برای غارت اومدن چرا بایدب خاطر یه مکان دینی برگردن؟

   Reply
 30. 30
  Avatar

  آرتیاس

  در مورد حمله اعراب نباید از رو احساس و تعصب حرف زد
  ما با یک ارتش بسیار نیرومند و قوی و مجهز و البته پر تعداد طرفیم که ارتش ساسانی هرچقد اونارو کشتن تموم نشدن پس مشکل بی تدبیری شاهنشاه ایران یا ارتشش نبود بلکه پر تعداد بودن اعرابه
  این حمله اگه در دوران حکومت خسرو انوشیروان و خسرو پرویز هم اتفاق می افتاد باز هم پیروزی با اعراب بود و احتمالا نواحی عربی زیر دجله ذو از دست میدادیم
  تنها شاه ساسانی که میتونست سپاه عرب رو شکست بده شاپور دوم بود

  Reply
  1. 30.1
   Avatar

   آریایی

   داداش قصه نخور ما تو جنگ ایران و عراق کل عربا رو شکست دادیم همه اعراب عراق رو چه از نظر نیروی انسانی چه از نظر سلاحی کمک کردن

   Reply
 31. 31
  Avatar

  فرهاد

  منابع شما و کلیه منابع که خبر از جنگ میان اعراب یا اسلام با ایرانیان یا همان ساسانیان میدهد کاملا ساختگی و غیر واقعی هستند تاریخ طبری قصه پردازی بیش نیست و مدعی اتفاقاتی در دویست سال قبل شده تمامی شخصیت های صدر اسلام ساختگی و تخیلی می‌باشند هیچ جنگی میان اعراب و ایرانیان در نگرفته هیچ اثر ملموس و واقعی کتیبه سنگ نوشته گور دسته جمعی نشان از جنگ از این داستان های تخیلی در تاریخ وجود ندارد حتی اکنون که به مکه یا مدینه نگاه میکنیم هیچ اثری از وجود غارت ثروت عظیم ایرانیان که مدعی می‌شود در اختیار عرب ها رفت وجود ندارد حتی یک کوزه یک انگشتر یک شمشیر هیچ در صورتی که کلیه نشانه های جنگ های مختلف در محل آن جنگ اکنون نیز وجود دارد مثلا گورهای دسته جمعی زره ها بقایای شمشیرها مربوط به جنگ ایران روم در منطقه ماراتن هست یا غارت هند بدست نادرشاه افشار کلیه طلاها الماس کوه نور و تخت طاووس و.. موجود است . متاسفانه چه مسلمان ها چه منتقدان اسلام پایه تحقیق خود را بر طبری و تاریخ نویسان آن زمان که همگی قصه نویس بوده اند گذارده اند
  حقیقت وجودی اسلام ریشه در همان ایران و عرب های ایرانی بوده اسلام توسط شخص خاصی بوجود نیامده بقایای فرهنگ دینی مسیحی و زرتشتی بوده که بعدها به اسم اسلام اعلام هویت کرده همانطور که ما الان با شیعه دینی طرف هستیم که برآمده از اسلام و سنت های ایرانی هست و آنچنان فاصله از اسلام گرفته که گویی چند سال دیگر بعنوان دین مستقل اعلام موجودیت خواهد کرد
  دوستان مطالعات خود را فراتر از تاریخ های جعلی و ساختگی طبری و واقدی و .. کنید و با منطق و علم تاریخ شناسی باستان شناسی بهتره پی به حقیقت ببرید

  Reply
 32. 32
  Avatar

  محمد

  گمان نکنم که سرداری بزرگ تنومند .زیر شتر بخاطر طوفان قایم بشود .و با باری کمرش بشکند .به این سردار با جنگ تن ب تن کشته شد

  Reply
 33. 33
  Avatar

  Fardin

  احسنت.این کتاب دستشون نگرفتن اظهار نظر هم میکنن

  Reply
 34. 34
  Avatar

  Fardin

  متن خوب و بدون نقص بود ولی درباره تعداد سیاهی لشکر ایرانی ها شک دارم که درست باشه

  Reply
 35. 35
  Avatar

  mina

  .سلام .چرا از خیانت دیلمیان چیزی نگفتی؟همونا که الان بچه هاشون ادعا میکنن اعراب سرزمینشونو نتونست فتح کنه وبا رضایت قلبی مسلون شدن..دیلمیان جزو لشکر ایران بودن که تو همین قادسیه به لشکر اعراب پیوستن، اونم فبل شروع جنگ.حالا اگر بعد از محرز بودن شکست بود باز توجیح داشت.بیطرف تاریخو روایت کنید ..خلاصه تارخ ایران فقط خیانت بوده.اخریناشم مجاهدین یاهمون منافقین ویا گروهای ترورریستی که سربازان بیچاره رو میکشن

  Reply
 36. 36
  Avatar

  علی

  درور فراوان بر ایرانی و ایرانیان. شکست ایران از اعراب حقیقت تلخی است که دارای دو وجه مهم است. یکی شرایط و وضعیت بحرانی خود ایران و دیگری ظهور یک ملت یکپارچه شده و تحت تاثیر بشارت های اسلام که با توجه به ماهیت قبیله ای و جنگجو بودن به یک قدرت نوظهور و غیر قابل انکار تبدیل شدند. بخت بد برای ایرانیان این بود که این دو اتفاق همزمان افتاد درست مانند اواخر هخامنشیان و ظهور فیلیپ و اسکندر مقدونی.
  تقریبا تمامی منابع تاریخی در اواخر ساسانیان به شرایط پریشان جامعه ایران از نظر اقتصادی ، مذهبی، اجتماعی و نظامی و بخصوص سیاسی اشاره می کنند. مثلا شیرویه پسر خسرو پرویز در هنگام اعدام پدرش به فلاکت افتادن رعایا را بزرگترین گناه خسرو پرویز عنوان میکند. و در طی چهار سال بعدی هر سه چهار ماه یکبار کودتا در دستگاه حکومت اتفاق می افتد و هر کسی به حکومت میرسد کشته میشود. و این درحالی است که ایران درگیر جنگی 27 ساله با روم است. در این حال یزدگرد را در حالی که از این کشتار خوفناک دربار به آتشکده ای در فارس پناه برده می یابند و با اکراه بر تخت مینشانند. در این زمان حدود سه سال از تعرضات مرزی اعراب که آگاه از وضع آشفته ایران هستند گذشته و هم اینانند که خلیفه عرب را به حمله بیشتر تحریک میکنند. این نکته بسیار تاسف بر انگیز است که گویا ایرانیان به هیچ وجه متوجه خطر در حال نزدیک شدن نیستند و درگیر کشمکش های قدرت طلبانه اند. به طوریکه تا جنگ قادسیه بجز در جنگ پل در هشت جنگ مرزی شکست خورده اند. به لحاظ اجتماعی و باور های دینی به آنچنان انحطاط و خرافاتی رسیده اند که تازیان را چون دیوانی توصیف میکنند که شمشیر بر آنها کارگر نیست و بی شک اگر اسلام سرزمین ایران را تسخیر نمیکرد این مسیحیت بود که ایران را فرا میگرفت.
  و اما سپاه عرب ، بدون شک بخشی از شکست ایرانیان حقیر شمردن حریف بود از جمله مسخره نمودن سلاح و لباس اعراب ،در حالی که با تامل در عملکرد فرماندهان و رزمندگان عرب بی تردید و شور بختانه برای ایرانیان افراد لایق و قابلی در برابر سپاه ایران قرار گرفته بودند . طرح های نظامی ، عملیات فریب و حملات غافلگیرانه و در هم کوبنده سواران عرب برای اولین بار مفهوم سوار سراسر جوشن پوش و بی تحرک ایران را زیر سوال برد. از یاد نبریم که اعراب همزمان با دو ابر قدرت آن زمان یعنی ایران و روم جنگیدند و در همان سالی که قادسیه رقم خورد در شام جنگ یرموک هم رخ داد و عجیب است که در هر دو جنگ سپاه ایران و روم چند برابر اعراب هستند و در هردو جنگ پس از چندین روز نبرد اعراب پیروز می شوند و آن هم با نبوغ و مهارت فرماندهانشان. وقتی به همه این عوامل نگاه می کنیم عامل شکست ایران چیزی فراتر از یک حادثه یا خیزش موقتی اعراب بوده و شاید به قول جناب رستم فرخ زاد تقدیر الهی بوده ،که همه چیز دست به دست هم داد تا برگی از تاریخ این سرزمین ورق بخورد و عبرتی باشد برای ما تا سرزمینمان را با یکدلی و ایمان بسازیم.

  Reply
 37. 37
  Avatar

  Sam

  ایران دارای ده ها فرمانده بوده و دارای لشکر قدرتمند و توانا چگونه اعراب با 5و 6 فرمانده ایرانیان رو شکست دادند.و همچین چگونه سپاه ایران با ازدست دادن سپهسالار و با توجه به زنده بودن یزگرد قلب سپاه فرو پاشید و همه عقب نشینی کردن . در ضمن در برخی منابع به تجاوز جنسی اعراب به زن های ایرانی اشاره می کند مگر خدا سمت افراد با تقوا نیست پس چرا اعراب پیروز شدند و به چنین جنایتی دست زدند لطفا به سوال من جواب بدید.

  Reply
 38. 38
  Avatar

  محمد

  هرگز در تاریخ ایران اندوه بار تر از ان ندیدم که وطنم به دست بیگانگانی چون اسکندر واعراب لگد مال شود وما بجای ستایش فداکاری های ایرانیان از مهاجمان تمجید کردیم اگر چه حمله اسکندر نشان داد که وطنی بی دفاع داریم ومهاجمان به راحتی بر ایران مستولی میشدند ولی فراموش نکنیم علاوه بر وضعیت جغرافیایی خیانت خود ایرانیان باعث این شکست ها بودحمله اعراب را جنگ مذهبی ندانیم زیرا در قلمرو ایران باستان همه ادیان ازاد بودند که تبلیغ کنند در ایران یهودیان ومسیحیان در کنار زرتشتی ها زندگی می کردند هم داریوش سوم وهم یزگرد سوم قربانی خیانت در خراسان شدند به فرماندهان عرب نگاه کنید همانند خالد بن ولید هرگز جوانمرد نبودند ولی فرماندهان ایرانی همانند جوانشیر گردمانی شجاع وانسان بودند اری از ماست که بر ماست

  Reply
 39. 39
  Avatar

  امین کعبی

  اولا سپاه اعراب۳۶هزار نفر بود.وسپاه ایران۱۵۰هزار برو درست تاریخ بخون اینو که همه میدونن ورستم رو سعد ابن وقاص هم کشت .وثانیا هیچ خیانتی اتفاق نیوفتاد

  Reply
 40. 40
  Avatar

  کارن

  باید جنگ های ایران و روم رو هم موثر بدانیم . در پایان جنگ های ایران و روم ارتش ایران نابود شده بود . اعراب با ارتشی شکست خورده و خسته جنگیدند . همچنین اعراب متحد روم بودند این در خود قران هم هست . مسیحیان منطقه و مسیحیان ایران طرفدار اعراب و روم بودند .

  Reply
 41. 41
  Avatar

  بنده الله

  دلیل شکست آمپراتوری فارس وروم ومصر نداشتن ایمان وظلم وستم های شاهان زرتشتی ومسیحی اش است نه کمبود امکانات وارتش وصاحب این سایت می‌گوید تعدادسپاه ایران کمتر از مجاهدین بود واقعا که مسخره است همین الان هم جمعیت شبه جزیره عرب خیلی کمتر از ایرانمان است تازه آنزمان شام وعراق مسلمان نبوده اند وسپاه اسلام خیلی کمتر از سپاه ایران بود راستی میدانید که خسرو پرویز در مرو به دست آسیابان ی کشته شد خب چرا چون رژیم آن وقت ظالم بود به دست یک عامی به هلاکت رسید عزیز جانم شاه ایران چقدر ظالم وسفاک بود چه زرتشتی ستم گری خدا خوار وذلیلش کند در دنیا وآخرت هم او وهم سرداران طرفداران ستم وجور مسئله دوم همه ایرانیان که در همان وقت مسلمان نشدند بلکه به تدریج وتا پذیرفتن کامل چند شورش به راه انداختند لازم است بدانید در مصر 15 میلیون مسیحی از80میلون نفر جمعیتش وجود دارد لطفا برای خودتان هم که شده کمی خردورزی کنید سری هم به نوشته های مراد یوسفی بزنید بعد قضاوت کنید به سلامت

  Reply
 42. 42
  Avatar

  عدی

  شما اینجا بیان کردید
  تو همه چیزه جنگ ایران برنده بوده

  تو یه روایتی که من خوندم آمده بوده که رستم با سه هزار از سربازانش اولین روز جنگ به هلاکت رسیدند

  Reply
  1. 42.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   منظور پیش از جنگ قادسیه در همه جنگ ها پیروز بوده.

   Reply
 43. 43
  Avatar

  ایرانی

  عقل کل
  طبرستان مرکز مبارزه با اعراب بود ولی بعد ها به پایگاه شیعه تبدیل شد. اگه ایران زمان عمر فتح شد قاعدتا ما باید سنی
  باشیم.
  این بعلت عطوفت امامان شیعه نسبت به مردم طبرستانه

  Reply
 44. 44
  Avatar

  Arian

  عراب در جنگ رو در رو حریف ایران نشدند حتی با خیانت های سلمان فارسی خاِین و به دلیل طوفان شن بین دوطرف اتش بس موقت اجرا میشود.ولی اعراب در دل شب و طوفان شن به اردو گاه ایران شبیخون زده و چندتن از فرماندهان را میکشند در منبعی وفات رستم در این شب بوده ویا به شدت زخمی شده و اعراب برای شکستن قول و عهدشان اعلام میکنن در دین ما چیزی وجود دارد به نام تقیه!!ک همه ما کم وبیش با ان اشناییم.واضح است ک اوضاع کشور نابسامان بوده ولی اگر مردم از ظلم وستم به ستوه امده بودند به راحتی میتوانستند از کشور و حکومت در مقابل هجوم پیوسته روم دفاع نکنند.لطفا کتاب دکتر خنجی را بخوانید

  Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.