درباره نویسنده

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

مطالب مشابه

66 ديدگاه

 1. 1
  Avatar

  آریانا

  من شنیدم که رستم فرخزاد در نبرد تن به تن با سعد وقاص به دست او کشته می شود. سعد وقاص با استفاده از طوفان شن ناگهان ضربه شمشیری بر سر رستم وارد میکند و سپاه ایران با دیدن کشته شده رستم هزیمت میکنند. کدوم روایت درسته؟

  پاسخ
  1. 1.1
   بردیا

   بردیا

   درباره مرگ رستم فرخزاد روایت های مختلفی گفته شده است و نمی توان گفت که کدام روایت درست است!
   1. به نظر فردوسی بزرگ رستم در نبرد تن به تن با سعد وقاص کشته می شود. در این نبرد رستم ضربه شمشیری بر اسپ سعد وارد می کند و سعد بر زمین می خورد ولی هنگامی که رستم می خواهد ضربه دوم را بر سعد وارد کند ناگهان طوفان شن می شود و رستم ناچار از اسب پیاده می شود ولی نمی تواند جایی را ببینید و ناگهان سعد وقاص ضربه شمشیری را بر سر رستم وارد میکند.
   2. در منابع دیگری رستم در هنگام طوفان به زیر شتری می رود و یک عرب با بریدن طناب بار و بنه شتر نا دانسته صندوق سنگینی را بر پشت رستم می افکند که رستم ناتوان شدن و خود را به آب می زند که سرانجام به دست آن عرب کشته می شود.
   3. در منابع دیگری در شبیخون روز سوم جنگ، اعراب با استفاده از طوفان شن به ایرانیان شبیخون می زنند و ایرانیان در زوزه کشان طوفان شن بی آنکه بتوانند حتی نفرات خودی را از دشمن تشخیص بدهند با اعراب وارد جنگ می شوند. در همین هنگام رستم فرخزاد را در سراپرده خود که در وسط اردوگاه ایرانیان بود، کشته می یابند.

   پاسخ
  2. 1.2
   Avatar

   روزبه

   سلام خدمت شما لطفا این منابع که فرمودید را به اختصار و یا کامل ذکر کرده و نام ببرید تا با نویسنده ها و منابعشان آشنا شویم و ما هم مثل شما در این زمینه به تحقیق بپردازیم هرچند میدانیم که خلیفه اول و دوم و سوم اعراب در زمان اسلام و مرگ محمد مصطفی جایگاه خلافت را قبل از علی بن ابیطالب ربودند ❎ بگذریم لطفا در رابطه با مبحث طوفان شِن در آن زمان که هنوز سد سازی و کم آبی نبوده و اینکه در غرب که مناطق کوهپایه اییست و خود ایران تا شبه جزیره عربستان سر سبز بوده و کشاورزی بوده نیز توضیح دهید و چرا نیرو ها با وجود نقل قول داستان به وجود رستم فرخزاد که او نیز یکی از شجاعترین و دلیر ترین فرماندهان ایرانی بود و آیا ایران با آن همه وسعت سرزمین دیگر فرمانده و دلیرانی نداشته که با مرگ و کشته شدن یک فرمانده آنچنان از هم گسسته شود مثل این می ماند که بعد از شهادت چمران و یا شهید همت و یا حسن باقری ما در نبرد با عراق کل جنگ را از کف دتده و شکست بخوریم در ضمن هنوز شاه که زنده بود پس چرا نا امیدی؟ مگر اینکه مردم ایران از ستم شاهان به کمک شاهان نشتافته باشند و چرا بعد ها طبق نظر دانشمندان زرتشتی ها هنوز هم در ایران هستند و آزادانه زندگی میکنند و مجبور به تغیر مذهب نشده اند ولی اکثر مردم از اسلام به زرتشت در روزگار ما تغیر مذهب ند ادند ولو بعد از صد ها و صد ها سال؟
   چگونه از وجود تاریخ دقیق طبق داستان یعنی نوامبر سال 636 میلادی اطلاع هست اکا از دیگر اتفاقات مهم مثل کشته شدن رستم و باقی ماجرا اطلاعات دقیقی نیست

   لطفا جواب سوال ها را بفرمایید با تشکر فراوان از طرف میهن پرست وفادار

   پاسخ
   1. 1.2.1
    بردیا

    بردیا

    درود
    با تشکر از نظر شما
    در وهله اول این مطلب هیچ ربطی به خلفای و جانشینی آنان ندارد و فقط به جنگ قادسیه پرداخته است.
    دوست گرامی نوشته بالا تماما برگرفته از شاهنامه، تاریخ طبری و هزاره های گمشده نوشته دکتر پرویز رجبی (جلد سوم) و کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران نوشته دکتر عبدالعظیم رضایی هست.
    در مورد جنگ قادسیه، این جنگ در بیابان ها درگرفت سپاه ایران دچار کم آبی بودند چنانچه که به قول فردوسی سپاهیان و اسبان گِل تر می خورند از فرط تشنگی. شکستن سد ها هم در واپسین سال های پادشاهی خسرو پرویز رخ داد. (پیش از جنگ با اعراب) و واقعه طوفان شن و کشته شدن رستم همه مورخان متفق القول هستند.

    سه روز اندر آن جایگه جنگ بود
    سر آدمی سم اسپان به سود

    شد ازتشنگی دست گردان ز کار
    هم اسپ گرانمایه از کارزار

    لب رستم از تشنگی شد چو خاک
    دهن خشک و گویا زبان چاک چاک

    چو بریان و گریان شدند از نبرد
    گل تر به خوردن گرفت اسپ و مرد

    در مورد کشته شدن رستم و فروپاشی سپاه ایران هم باید گفت که رستم سپه سالار ایران در آن هنگام بود و از تمامی سرداران یک تن و گردن بالا تر بود. به هر حال در تمامی جنگ ها بیشتر افراد سپاه را بی تجربه ها تشکیل می دهند و در 90% جنگ های باستان هنگامی که سپاهیان فرمانده خود را از دست می دادند می پنداشتند که دیگر همه چیز تمام شده است و جنگ را باخته اند. سپاه ایران هم در این جنگ از این قضیه مستثنا نبود. هر چند که بخشی از سپاه ایران پس از کشته شدن رستم و هزیمت سپاه ایران، در میدان نبرد ماندند و جنگیدند و عقب نشینی نکردند.
    این را هم باید اضافه کرد که ساسانیان پس از جنگ قادسیه نیز از اعراب شکست خوردند و قادسیه تنها جنگ ساسانیان و اعراب نبود.

    در مورد مرگ رستم هم در کامنت بالا عرض شد که به نظر فردوسی رستم در نبردی تن به تن با سعد کشته می شود ولی در دیگر منابع (تاریخ طبری،کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران و…) رستم هنگام طوفان شن به زیر شتری پناه می برد و یکی از اعراب با بریدن بند شتر صندوق های سنگین را بر روی رستم می اندازد و سپس او را می کشد. به دلیل اینکه چگونگی مرگ رستم به چند روایت گفته شده است ولی تاریخِ این جنگ در همه منابع یکی است.

    پاسخ
   2. 1.2.2
    Avatar

    امیر ارسلان

    احسن . همینو بگو . به این میگن ایرانی اصیل درحد واندازه دانش حرف زدی. اگر واقعا ایرانی باشی در هر جای ایران باشی به کل ایران و ایرانی احترام میذاری . در حد دانش حرف زدن هم نوعی احترامه . هر هر جور حرف بزند اول ذات خودش نمایان میشود .
    تا مرد سخن نگفته باشد عیب وهنرش نهفته باشد

    پاسخ
   3. 1.2.3
    Avatar

    آریایی

    سوالاتتان بسیار احمقانه هست و جبه هی شما معلوم هست و زمان جواب ب همگی کاری بی حاصل میباشد ولی از سوال آخر که میپرسی تاریخ جنگ دقیق هست ولی جزئیات جنگ نه!معلوم هست از تاریخ و…چیزی سر در نمیاری چون زمان و تاریخ واقعه همیشه بر جای و بر خاطرات میماند و جزئیات است که کمرنگ میشود

    پاسخ
  3. 1.3
   Avatar

   زوپیر

   روایتی که شما فرمودید برگرفته از شاهنامه ست.روایات بسیاری ست در این باب
   زنده باد و نامشان جاودانه. ولی رستم فرخزاد تا پای جان جنگید در کتاب ذبیح الله منصوری نوشته که بقدری به رستم تیر ونیزه زدن که مانند خار پشت شده بود ولی درفش رو ننداخته بود و موقعی که می‌خواست جان به جهاندار تقدیم کند درفشو طوری بزمین کوبید وکنار درفش شهید شد که درفش هنوز ایستاده و پابرجا بود

   پاسخ
   1. 1.3.1
    بردیا

    بردیا

    درود
    در شاهنامه رستم در جنگی تن به تن با سعد وقاص کشته می شود و فرمایش شما درست می باشد.
    با سپاس

    پاسخ
  4. 1.4
   Avatar

   امین

   این مطلب افسانه هست و در هیچ منبع تاریخی نقل نشده، به گواهی تاریخ رستم و سعد هر دو از حضور و درگیری در نبرد امتناع کردن و نظاره گر بودن، متاسفانه در این صفحه هم مطالب خلاف تاریخ کم نیست!! مثلا تعداد سپاهیان اسلام در بیشتر منابع کمتر از سپاه ایران ذکر شده

   پاسخ
 2. 2
  Avatar

  هومن

  سپاس از اطلاعتون درباره نبرد قادسیه میگن نیرو ساسانی ۳۰هزار تا بود بعضیا میگن ۱۰۰ هزار تا کدوم درسته ؟
  یه نفر هم هست میگه حمله اعراب دروغه نظر شما چیه ؟

  پاسخ
  1. 2.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   در برخی منابع تعداد نفرات سپاه ایران 30 هزار و در برخی منابع 20 هزار و در برخی منابع نیز 100 تن آورده شده است. که شاید 100 هزار تن نزدیک تر به واقعیت باشد. حمله اعراب به ایران نیز حقیقت داشته است چرا که منابع بسیاری در این باره وجود دارد

   پاسخ
 3. 3
  Avatar

  حمید

  سلام وقت بخیر نقش امام حسین و امام حسن در قادسیه چه بود

  پاسخ
 4. 4
  Avatar

  rasool

  درود بر شما بسیار خوب ودقیق نوشتین باید خدمت هموطنان گرامی عرض کنم تاریخ رو فاتحان مینویسن پس به نفع خودشون مینویسن ..بعضیها هم که میخوان تاریخ رو نقض کنن امثال روزبه(سلمان فارسی)که به کمک اعراب شتافتن و به لشکر ایران خیانت کردن موردی نداره راحت باشن چون تا بوده در ایران خیانت بوده و تمام پادشاهان ایرانی توسط خیانت خودی نابود شدند و وطنمون به خاک و خون کشیده شد ایران خونهای بسیار و پادشاهان بیعرضه زیادی رو به خودش دیده.

  پاسخ
  1. 4.1
   Avatar

   *

   خاک تو سرتون سلمان فارسی صحابه پیامبره واینو از یاد نبرید اونا لشکر اسلام بودند خداوند بوسیله اونا دینو به همه رسوند اونا روحیه معنوی داشتند و خداوند یارو و یاور مسلمانان بود و لعنت پیامبر ساسانیان را نابود کرد و پیامبر فتح ایرانو مژده داده بود ما ایرانی ها هرچه فرمانده داشته باشیم در برابر اسلام تسلیمیم (( نصرمن الله و فتح قریب ))

   پاسخ
   1. 4.1.1
    Avatar

    ممل

    کس نگو بابا گلابی وطن فروش تخم عرب

    پاسخ
    1. 4.1.1.1
     Avatar

     محمدامین

     شعور ایرانی ها اینقدره؟
     چه طور به ایرانی بودنمون بیشتر ازمسلمان بودنمون بنازیم؟!
     ای دارنده گفتار نیک، پندار نیک ، کردار نیک!

     پاسخ
    2. 4.1.1.2
     Avatar

     میج

     فقط جنگ اعراب و یاد میکنید.غارت های روسیه و انگلستان چی؟

     پاسخ
   2. 4.1.2
    Avatar

    مانیا

    یعنی واقعا خددتو ی ایرانیی میدونی منکه شک دادم ب گذشتت ک ی نگاه بندازی میبیتی توام ی عرب زاده ی بی صفتی واقعا برای تو و لمثال تو جز تاسف کاری از کسی بر نمیاد بی سولدی . کوکورانه قضاوت و جانبداری از ویژگیهای اعراب ایرانی نماست

    پاسخ
   3. 4.1.3
    Avatar

    کیا

    از اونایی که مادرتم دو دستی تقدیم میکردی

    پاسخ
   4. 4.1.4
    Avatar

    فرید

    سلام
    برادر من کسی نگفت که دین اسلام بده ، ولی عربی که دختراشون را زنده طنده گور میکردند و ملخ میخوردند و بت میپرستیدند ، اینها میخواستند دین به ما معرفی کنند هیچ ایرانی تا کنون بت نپرستیده ما همیشه یکتا پرست بودیم . اگه اعراب حمله نمیکردند ما خودمون مسلمان درست و حسابی میشدیم . حضرت علی به عمر همین را گفت

    پاسخ
    1. 4.1.4.1
     Avatar

     Mr

     فرید محترم که بنظر سعی در رعایت انصاف میکنید. من ایرانی هستم و بایرانی بودن هم افتخار میکنم و در مورد هیجکدام از ایرادات شما بر اعراب هم قصد اعتراض ندارم و برخی هم واقعأ انجام میشد که اسلام منعش کرد ولی تحقیر اعراب بخاطر ملخ خوردن یک انتقاد سست و بی پایه ایست نه اینکه قسمتی از قوتشان در میان برخی از اعراب سوسمار و ملخ نبوده بلکه این در ان زمان چیز عجیبی نبوده. من بخاطر حرفه ام به اکثر نقاط دنیا سفر کرده ام ودر کشورهای بسیار پیشرفته قرن ۲۱ حیواناتی جزو غذایشان دیده ام انهم به عنوان لوکس کا شما شاید نگاه هم نکنید از ملخ بو داده در هنگ گنک تا عقرب زنده در تایوان تا سوسمار و سگ ووو و این مطلب را از یک مقاله در اینمورد ضمیمه میکنم.
     “بله بعضی‌ها در عربستان سعودی سوسمار و ملخ می‌خورند.
     اما اینها قوت غالب در عربستان سعودی نیست و در بقیه کشورهای عربی هم لقمه مردم نمی‌شود. آشپزی عربی یکی از مکتب‌های آشپزی جهان است و غذاهایی مثل فلافل، حمص و شاورما محبوبیت بین‌المللی دارند.
     عرب‌ها فقط ملخ نمی‌خورند و فقط هم عرب‌ها نیستند که ممکن است ملخ و چیزهای عجیب دیگر بخورند. تازه سازمان ملل هم خوردن حشراتی مثل ملخ را به عنوان یکی از راه‌های مبارزه با گرسنگی، آلودگی و گرمایش زمین توصیه می‌کند.
     از این گذشته خوردن چیزهای عجیب و غریبی مثل حشرات از چین گرفته تا فرانسه پرطرفدار است و اصولا در کشورهای مختلف حیواناتی را می‌خورند که قاعدتا برای خیلی‌ها عجیب است، از اسب و فیل گرفته تا اختاپوس!
     سابقه ملخ خوردن هم طولانی است و یهودیت درباره کوشر بودن آن حکم دارد. به این ترتیب یادمان باشد که عرب‌ها فقط ملخ نمی‌خورند.
     دفعه بعد که خواستید قومی را به خاطر عادت غذایی‌شان تحقیر کنید منظره وحشتناک کله پاچه خوری و تصویر آن را از نگاه یک غیرایرانی تصور کنید.

     پاسخ
 5. 5
  Avatar

  روح رستم فرخ هرمزد ايران اسپهبد!!

  سرداران و ايران اسپهبدان ساسانى هم وقتى به مردم معترض و دست خالى ميرسيدند، هركدام براى خودشان شير ژيان و رستم دستان و ابرپهلوانى بودند و به راحتى جمعشان ميكردند اما متاسفانه در زمانى كه با افراد مسلح هرچند پاپتى روبرو ميشدند، زير شتر ميخوابيدند يا سوراخ موش جستجو ميكردند و در نهايت سرشان به بريدن ميرفت!!!..

  پاسخ
 6. 6
  Avatar

  سجاد

  با سلام، جناب ادمین عده ای میگویند خلیفه چهارم با فتوحات مخالف بوده و عده ای میگویند حسن بن علی و حسین بن علی در این جنگ ها حضور داشتند کدام یک به نظر شما به واقعیت از نظر تاریخی نزدیک تر است؟! خیلی ممنون

  پاسخ
 7. 7
  Avatar

  رستم فرخزاد

  هیچ ذلتی و خواری برای یک ملت مانند دزدیدن هویت و فرهنگ یک ملت نیست همونطور که اعراب مغولان رومی ها همیشه تهاجم به سوی کتاب خانه هاو مراکز علمی ما حمله میکردن و کتاب خانه های مارو اتیش میزدن تا ما بویی از تمدن بزرگ ساسانی و ساسانی ها نبریم و در جهل بمانیم هیچ چیزی بد تر از جهل نیست برای انسان که حرف هر نفهمی رو باور کنیم و از اصل خودمون دور بشیم ولا اینکه در مقابل اصل خودمون جبپه بگیریم فقط میتونم تاسف بخورم چون هیچ کاری از دستم بر نمیاد چه رستم ها برای این کشور کشته شدن و فداکاری کردن الان ما برده نشدیم اونوقت اقای مفو میاد به تمدن 7000ساله ایرانی او اریایی توهین میکنه و بعد جانب داری یک مشت بیابان گردو میگیره که بویی از فرهنگو تمدن نبردن ولا اینکه ***** هست مثل اون عربها

  پاسخ
  1. 7.1
   Avatar

   مجتبی

   به ‌گواهی تاریخ هیچگاه پادشاهان ساسانی ارزشی برای مردم عادی قایل نبودند و کشور ایران به صورت طبقاتی اداره می شد که مردم طبقه عادی حتی اجازه داشتن سوا د هم نداشتند و بزرگترین دلیل شکست دولت ساسانی عدم حمایت مردم از آن حکومت ظالم بود.

   پاسخ
   1. 7.1.1
    Avatar

    پارس

    نه که بعدش که ایران اسلامی شد همه جا پر شد از کتابخونه و دانشمندو همه مردم هم راضیه راضی بودن از وضع زندگیشون و با اربابانه اعرابشون از نظر طبقاتی یکی بودن. اصلا از اون موقع تا همی الان همه از همه چیز راضی هستن. به قول عادل فردوسی پور چقد خوبیم ما ….

    پاسخ
   2. 7.1.2
    Avatar

    بابك خرمدين

    با وجود اين سخنان شما پس چطور 100 هزار نفر سپاه جان بر كف از خود مردم با رستم فرخزاد وارد صحنه ي نبرد شدند؟

    پاسخ
  2. 7.2
   Avatar

   هرمز

   … شعری می گی داداش رستم

   پاسخ
 8. 8
  Avatar

  Babak

  رستم‌فرحزاد دمت گرم موافقم

  پاسخ
 9. 9
  Avatar

  رضا

  هر چه بوده و هر چه شده متاسفانه اعراب موفق شدند فکر و تمدن و حکومت خودشون رو با ترکیبی از زور و قلدری و البته خطابه ها و آخوندهایی که خیلی هاشون هم اتفاقا ایرانی بودند بر ملت پارس و ایرانی مسلط کنن و احتمال قوی هم هست همونطوری که خیلی از ایرانیهایی که الان دارن به گسترش فرهنگ عرب خدمت می کنن و به بندگی کشیدن مردم پارس و ایرانی به دست عربها بخاطر منافع مادی به اعراب کمک و به وطن خودشون خیانت می کنن از همین امثال در جنگ قادسیه به اعراب خوشخدمتی کرده و به وطن خودشون خیانت کرده باشن و باعث تاراج جان و مال و ناموس ایرانی به دست اعراب ملخ خور شده باشند و صد البته همینطور هم هست و فرهنگ اصیل ایرانی و احترام و مهربانی اوستایی و زرتشتی رو در کتابهای تاریخ دفن کردند. البته هر کسی مسوول زندگی خودشه ولی عموم جامعه ایرانی در سراشیبی سقوط آزاده

  پاسخ
 10. 10
  Avatar

  هومن

  با درود ببخشید میگم این راسته میگن حمله تازیان دروغه اخه تو یه سایتی زده بودن نبرد قادسیه نبرد دروغی ست
  باسپاس از پاسخ تون

  پاسخ
  1. 10.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   حمله اعراب به ایران واقیعت دارد چرا که منابع بسیاری از جمله شاهنامه،تاریخ طبری و …. وجود دارد.

   پاسخ
 11. 11
  Avatar

  saeed

  دوستان بادرودبه شمابایدعرض کنم یکی ازعمده ترین دلایل شکست ایرانیان حماقت وبیشعوری جناب رستم فرخزاده!این بابا قبل ازاینکه با دشمن روبروبشه خودشو باخته بوده وبالطبع وقتیکه فرمانده اصلی جوری خودشو خیس کنه که ازهمان خراسان که حرکت میکنه داٸم درحال خواندن آیه یٲس بوده وباعث سرایت این ترس و وادادگی به افسران وفرماندهان زیردستش تا اون قشوچی وآشپزو دربان چادرش شده !باورکنیدبخداتازه اون سرباز بیچاره ساسانی که فرارنکرده وجنگیده واقعاکارخارقالعاده ای کردن!چون من اگربودم یک ثانیه هم حاضرنبودم توی اردوگاه همچین بیعرضه ای وایستم!تازه این احمق چندماه وقت میگذاره ویکی یکی سپاهیان دشمن را که ازلحاظ روحی ته دلشون ازاسم وآوازه ارتش ایران میترسیدند وخودشان راحقیرمیدانستندرابه اردوگاه ارتش وسپاه ایران میاره وانگار جلسات بازسازی روحی وروانی براشون میذاره وبه اصطلاح ریکاوریشون میکنه وهرروز دم غروب وقتی سربازان دشمن برمیگشتند ،فرماندهان وافسران سپاه ایران را توی چادرش جمع میکردهوته دلشون رو خالی میکرده وباورکنیدروزبه روز روحیه سپاه عرب درحال بازسازی تقویت بوده وسپاه ایران برعکس درحال هزیمت و ازهم پاشیدگی! اگه باورتون نمیشه تاریخ ابن خلدون را بخونید وکلاهتونو قاضی کنید وببینیدخداوکیلی هیچ دیوانه ای رفتاروگفتاراین سردار رستم را انجام میده!؟ من شک ندارم که سعدابن ابی وقاص ویاخالدابن ولید نقششون درپیروزی اعراب وفتح ایران درمقایسه بارستم فرخزاد،هرکدام5%که جمعامیشه خالد وسعد10%ورستم یک تنه85%باعث فتح ایران وپیروزی اعراب شده اند و5%باقیمانده هم نقش زمین وزمان و….!!!

  پاسخ
  1. 11.1
   Avatar

   کوروش

   نه رستم فرمانده دلیری بود وه تقصیر سلمان فارسی وطن فروش بود که ایران شکست خورد بعدش هر کی غیرت داشته باشه از وطنش دفاع میکنه چ ربطی به فرمنده داره

   پاسخ
 12. 12
  Avatar

  سیاوش

  آخرش نفهمیدیم چهار ماه معطلی در قادسیه به خاطر ترس اعراب بود یا ستاره شناسی رستم فرخزاد؟
  بعد ایشون که ستاره شناسی بلد بود نمی دونست کدوم فصل سال سرده و کدوم گرم که موجب شکست سپاه ایران نشه؟

  پاسخ
  1. 12.1
   Avatar

   آریا

   رستم به نوعی میخواست با اعراب صلح بکنه و اونارو از جنگ منصرف کنه و شاید این 4 ماه معطلی به این دلیل بوده

   پاسخ
 13. 13
  Avatar

  امیر ارسلان

  سلمان و ابوذر میدانستند که اعراب لیاقت اسلام را ندارند طبق برداشت از ایه همانطور که خدا میفرماید قدرت اسلام روزی از اعراب به پارسها انتقال میدهم . علت شکست در قادسیه وجود حاکم خود رای ساسانی وحاکمان قبل از ان بود که سرداران و فرزندان دلیر و سرمایه های ملی ما را با بی تدبیری وعدم پذیرش مشورت فرماندهان جنکها را با اعمال رای خود شروع و به کام مرگ پیش میبردند .
  نگاه نکن الان خدا هر تصمیمی را به عهده ملت گذاشته و ازادانه رییس جمهور مانیستی و فاشیستی و ترسو ضد ایرانی را بر سرکار نیاوریم قبلا در اداره کشور مردم ایران حقی نداشتند در حالیکه جانفشانی های زیادی برای ایران کردند وهمگی با خریت بعضی پادشاه ازبین میرفت همچنان که زحمت کوروش وداریوش را ازبین بردند و ایران وسیع را به ارزانی و بدون جنگ باختند
  الان خدا همه ملت تک به تک شریف ایران را در اداره مملکت سهیم کرده ولی به خاطر عدم رشد عقلانی بعضی هموطنان که بدون داشتن علم ،نظرات قاطع و سخاوتمندانه شبیه اعراب میدهند ،مانع رشد وبالندگی ایران میشوند
  ما هموطنانی داریم که خودمان را عرب زاده خطاب میکنند میدهند
  شرافت ،دلیری،جوانمردی اکثریت ایران بود که باعث شد خدا اسلام ازنوع مذهب شیعه را به ایرانیها بدهد
  پیغمبر و امامان نیز بارها گفته اند از نسل پارسها بودن افتخار است و قدرت اسلا در نهایت متعلق به پارسهاست .اراده خدا بود که مسلمان شویم نه اینکه اعراب ما را مسلمان کردند
  خیانت و کج فهمی و بی وفایی از خصوصیت اعراب است به گونه ای که از همان روزی که پیغمبر اسلام رحلت یافتند عرب خیانت به دین را شروع کرد و در هر مرحله ای امام را به شهادت رسانید
  هموطن عزیزم تصمیم بگیر تا در جایی که تخصص نداری خدا وکیلی نظر ندی .علامه هم که باشی نظر دادنچ سخته علم وتخصص و مطالعه میخواد وگرنه فردا باید در مقابل خدا جوابگو باشی

  پاسخ
 14. 14
  Avatar

  تبرستان

  جانم فدای مازندران که توی جنگ با اعراب توسط اون قوم آلوده فطح نشد.

  پاسخ
  1. 14.1
   Avatar

   مهسا

   اتفاقا خطه ي مازندران جزء اولين شهرها در ايران بودكه بيشتريييييييم تعداد شيعه رو داشت به طوريكه در زمان حمله ي تاتار و مغول تمااام ايران از مازندران طبعيت كردند و دست به قيام زدند. تاريخ رو آنگونه كه يك عده ضد دين ضد بشر كه بخاطر منافع خودشون ميخوان زردشت زردشت كنن، باور نكنيد تاريخ رو با واقعيت مطالعه كنيد. قيام و نهضت سربداران از مازندران شروع شد مردم ايران قرنها پيش از صفويه شيعه مذهب بودند و باذكر خيدر حيدر تونستن تاتار رو شكست بدن. اگر مردمي با عقل خود و با جان و دل ديني رو نپذيرفته باشن چطور ممكنه زمانيكه مغىل به ايران مستولي شد طن ساليان دراز ايراينيان به كيش اسلام و شيعه باقي ماندند و در نهايت هم مغولان رام نشدني رو هم مسلمان كردند حتي! ايرانيان اگر به ميل و با تفكر به اسلام نگرويده بودند در زمان مغول حداقل، دست از كيش اسلام ميكشيدند نه اينكه تاتارها رو هم مثل خود مسلمان كنن… همين پاسخ دندان شكنيست بر ياوه گويان و بر امثال كسروي دروغ صفت

   پاسخ
 15. 15
  Avatar

  تبرستان

  تبرستان کبیر همیشه آزاد باد

  پاسخ
 16. 16
  Avatar

  چیا

  باید بپذیریم کە شکست ایرانیان بە خاطر اختلافات داخلی بین ایرانیان بوده وگرنە هیچ عقل سلیمی نمی تواند بپذیرد کە سپاە پر عظمت و شکوە ایران کە قدرتمندترین سپاە جهان بودە در مقابل مشتی عرب بیابانگرد شکست بخورە اعرابی کە فنون جنگ مانند شمشیر زنی و تیراندازی و حتی اسب سواری را خوب نمی دانستند در حالی کە ایرانیان از کودکی فنون جنگی را آموزش می دیدند. شک نکنید خیانتی بزرگ در کار بودە عدەای از ایرانیان خواستەاند دین زرتشتی و پادشاهی ساسانی را بە وسیلە و همکاری با اعراب از بین ببرند.وگرنە هرگز اعراب بە تنهایی توانایی رویارویی با بزرگترین قدرت دنیا در آن زمان را نداشتەاند.مرگ بر خیانتکار در هر دورە و زمانی.

  پاسخ
 17. 17
  Avatar

  zaraa

  این جنگ حمله اعراب و ایران نیست درواقع حمله سنی ها به ایرانه…!!!!!!!!!! چون به وسیله ی ظالم ترین شخص در اسلام و رهبری ملعون ترین شخص که خلافت رو دزدید جنگ رخ داد! اگر به وسیله ی ائمه بود مردم به نیکی یاد میکردند نه با خشم و ناراحتی..

  پاسخ
 18. 18
  Avatar

  مهدی

  سلام
  خیلی ها رو دیدم که توی نظرات دارند به سلمان توهین میکنند
  ولی توی متن شما بیشتر به نظر میاد طوفان ما رو شکست داده
  لطفا مشخص کنید سلمان مقصره یا طوفان تا بیشتر از این توهین نشه.
  ممنون از جوابتون

  پاسخ
  1. 18.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   چند دلیل باعث شکست ساسانیان در جنگ قادسیه بود و نمی توان فقط یک دلیل برای این شکست بیان کرد و همانطور که در بالا گفته شده دلایل متعددی می توان برای این شکست بیان کرد که دو دلیلی که بیان کردید را نیز شامل می شود.

   پاسخ
 19. 19
  Avatar

  مهدی

  سلام
  من فقط یک سوال دارم ، و ممنون میشم اگر دوستان خودشون عاقلانه و به دور از هر گونه تعصب نژاد پرستانه جوابش رو برا خودشون نگه دارن.
  همه ی ما ایرانیها علی الخصوص شیعیان از ماجرای شهادت حضرت زهرا خبر داریم. در اون روزی که خلیفه ی دوم ملعون اومد برای بیعت اجباری و…. تا آخر داستان ،میدونیم که حضرت به خاطر مصالح اسلام سکوت کرد.
  علاوه بر حضرت۶ مرد دیگه که سلمان عزیز ما ایرانی ها هم جزو اون هفت نفر بود حظور داشت،در همه ی تواریخ داریم که سلمان کوچک ترین حرکتی انجام نداد چون نگاه اصحاب به امیرالمومنین بود، حالا چطور ممکنه تو جنگی مثل قادسیه که خود امیرالمومنین شرکت نکرده به سلمان اجازه ی شرکت بده؟
  این تهمت بزرگی که به جناب سلمان زدند بسیار نارواست.

  پاسخ
 20. 20
  Avatar

  امیرخلیلی

  سقوط ساسانیان
  ************
  تورج دریایی و سقوط ساسانیان
  ***********
  حمله اعراب به استان فارس، به نقل از تورج دریایی
  ***********

  پاسخ
  1. 20.1
   بردیا

   بردیا

   دوست گرامی گذاشتن لینک دیگر وبسایت ها به جهت تبلیغ، بر خلاف قوانین سایت می باشد.
   با سپاس

   پاسخ
 21. 21
  Avatar

  امیر

  اینقدر زیبا شرح داستان جنگ رو دادین که تمام وقایع تو ذهن آدم بشکل تصویر درمیاد
  ولی تصاویری تاریک و ترسناک

  پاسخ
 22. 22
  Avatar

  فرزاد

  خاک تو سر رستم فرخزاد ترسو کنن که نره زیر شتر مخفی بشه
  مرد بودی میومدی تو میدون
  بعدشم اینهمه دینار رو برده بودی که به اعراب رشوه بدی؟
  پس معلومه روی قدرت سربازهات حساب نمیکردی
  چونکه اونها به زور برات می جنگیدن و از حکومت ناراضی بودن وگرنه به سمت دشمن پناه نمی آوردن

  پاسخ
  1. 22.1
   Avatar

   پارسی

   خاک تو سر خودت سوسمارخور.درود به شرف زرتشت.درود براریایها.

   پاسخ
 23. 23
  Avatar

  مریم

  بی شرف شمایید که هموطن عرب دارین و گستاخانه توهین میکنید … خداوند دست اجنبیان رو از سر خواهر مادرتون کوتاه نکنه چه عرب و چه اروپایی و انگلیسی و امریکایی…اگه یکم شعور داشتید و تاریخ بخوندید زمان ساسانی نزدیک ۲۰شاه و شاهزاده رو طی چندماه یا خلع کردن یا کشتن جنگ های داخلی ایران و بی اعتمادی و خودکامگی موبدان زرتشتی باعث تفرقه و شکست بود

  پاسخ
 24. 24
  Avatar

  جاوید

  ایران در طول تاریخ از سه قوم شکست خورد .ولی هیچکاه فرهنگ اونها را نپذیرفت .در برابر یونان در دوره هخامنشی در برابر اعراب و در برابر مِِغول.
  الان هیچ اثری از فرهنگ یونانی یا مِغولی بین ایرانیها وجود نداره.
  ولی فرهنگ اعراب که دین اسلام بود مورد قبول ایرانیها واقع شد.
  من فکر کنم تحقیق روی این موضوع خیلی مهمه.
  اگه اون روز به زور اسلام را انتخاب کردیم در دوره های بعد که ایران از حکومت اعراب جدا شد مجبور نبود که مسلمان باشه.

  پاسخ
 25. 25
  Avatar

  مهدی

  ایرانیان یا بهتره بگیم اقوام شاهانی که بر ایران حکومت میکردند بارها و بارها با سایر ملل جنگیدند و یا پیروز شدند و یا شکست خوردند به نظر شما هخامنشیان که شکست خوردند ایا جامعه ایران از هم پاشید ؟ درست هست که مقداری زبان پارسی باستان تغییر کرد و دین مردم هم دچار فروپاشی شد ولی ببینید دوباره با ظهور اشکانیان برگشتیم ولی دوباره خاندان ساسان اومد رو کار زبان پلهوی اشکانی کم رنگ شد دین مردم هم دوباره فروپاشی شد تا اینکه اعراب خاندان ساسان رو شکست دادند خب طبیعی هست که پارسی میانه زبان تغییر میکنه و دین بهی این دفعه چون واقعا دیگه جونی براش نمونده برای همیشه از بین میره ولی ایا ایران و مردم ایران از بین رفتند ؟ نه دوباره برگشیم با شکوه بیشتر با دانشمندان بیشتر با شعرای بیشتر زبان پارسی خودمون رو نگه داشتیم فرهنگ باستانی خودمون رو نگه داشتیم شما یه سر برید به عراق یا سوریه یا عربستان و امارات ایا به نظر شما فرهنگ عربی انها با فرهنگ ما یکی هست؟ بلاخره حتما چیزی بوده که خاندان ساسان شکست میخوره حتما چیزی بوده که امپراطوری روم شکست میخوره مهم این هست تاریخ بخونیم درس بگیریم یاد بگیریم قوی تر کنیم وگرنه اگر در قادسیه هم شکست نمیخوردیم به نظر ایا خاندان ساسان امروز وجود داشتند؟

  پاسخ
 26. 26
  Avatar

  ظهور دوباره امپراطوری

  کثافت

  پاسخ
 27. 27
  Avatar

  Mahdi

  سلام ایرانیان عزیز
  کردار نیک-پندار نیک- گفتار نیک
  یه نگاهی به پیام هایی که دادید بندازید
  کدوم یک از این ۳ عبارت رو رعایت کردید؟؟؟
  اگه به کورش افتخار میکنید به رفتارش هم عمل کنید
  حداقل به هم به خاطر عقایدمون توهین نکنیم
  لطفا با استدلال به هم جواب بدید
  بعضی ها خب اعتقاد دارند سلمان فارسی خیانت کرد و یک سری دیگه هم اعتقاد دارند عوامل مهم تری وجود داره
  لطفا ایرانی واقعی باشد و به جای فحاشی کمی اعتقادات و تفکر هم دیگه رو محترم بدونید
  با اینجور صحبت کردن به نتیجه ای جز شدید تر شدن اختلافات نمیرسید.

  پاسخ
  1. 27.1
   Avatar

   کامران

   درودبرشما

   پاسخ
 28. 28
  Avatar

  آرتیاس

  درود به همه دوستان
  در مورد تعدا سپاه ایران فک کنم 20هزار نفر درست تر بوده
  در مورد لشکر اعراب فک کنم بسیار بیشتر از ایران بودن
  برای تخمین سپاه عرب کافیه لشکر خالد بن ولید رو در نظر بگیریم که 100 هزار نفرد بود و بعد از توفیقات اولیه شاهد هجوم چند برابری اعراب به جبهه علیه ساسانیان بودیم پس احتمالا لشکر اعراب در قادسیه 500 تا 700 هزار نفر بوده
  نتیجه جنگ از ابتدا مشخص بوده و رستم فرخ زاد بهتر از هرکسی میدانست که ساسانیان حریف تازیان نمیشن

  هیچ راهی برای شکست اعراب وجود نداشت اما یه راه داشت که با استفاده از نیروی دریایی قدرتمند ساسانی میشد اعراب و وادار به صلح کرد یعنی نیروی دریایی ساسانی اگه خودشو به مکه میرسوند تمام لشکر پر تعداد تازیان مجبور به برگشت میشدند چون کعبه رو در خطر میدیدن

  پاسخ
 29. 29
  Avatar

  آرتیاس

  در مورد حمله اعراب نباید از رو احساس و تعصب حرف زد
  ما با یک ارتش بسیار نیرومند و قوی و مجهز و البته پر تعداد طرفیم که ارتش ساسانی هرچقد اونارو کشتن تموم نشدن پس مشکل بی تدبیری شاهنشاه ایران یا ارتشش نبود بلکه پر تعداد بودن اعرابه
  این حمله اگه در دوران حکومت خسرو انوشیروان و خسرو پرویز هم اتفاق می افتاد باز هم پیروزی با اعراب بود و احتمالا نواحی عربی زیر دجله ذو از دست میدادیم
  تنها شاه ساسانی که میتونست سپاه عرب رو شکست بده شاپور دوم بود

  پاسخ
 30. 30
  Avatar

  محمد

  گمان نکنم که سرداری بزرگ تنومند .زیر شتر بخاطر طوفان قایم بشود .و با باری کمرش بشکند .به این سردار با جنگ تن ب تن کشته شد

  پاسخ
 31. 31
  Avatar

  Fardin

  احسنت.این کتاب دستشون نگرفتن اظهار نظر هم میکنن

  پاسخ
 32. 32
  Avatar

  Fardin

  متن خوب و بدون نقص بود ولی درباره تعداد سیاهی لشکر ایرانی ها شک دارم که درست باشه

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه غیر قانونی بوده و پیکرد قانونی دارد.