About the author

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

Related Articles

130 Comments

 1. 1

  آریانا

  من شنیدم که رستم فرخزاد در نبرد تن به تن با سعد وقاص به دست او کشته می شود. سعد وقاص با استفاده از طوفان شن ناگهان ضربه شمشیری بر سر رستم وارد میکند و سپاه ایران با دیدن کشته شده رستم هزیمت میکنند. کدوم روایت درسته؟

  Reply
  1. 1.1

   بردیا

   درباره مرگ رستم فرخزاد روایت های مختلفی گفته شده است و نمی توان گفت که کدام روایت درست است!
   1. به نظر فردوسی بزرگ رستم در نبرد تن به تن با سعد وقاص کشته می شود. در این نبرد رستم ضربه شمشیری بر اسپ سعد وارد می کند و سعد بر زمین می خورد ولی هنگامی که رستم می خواهد ضربه دوم را بر سعد وارد کند ناگهان طوفان شن می شود و رستم ناچار از اسب پیاده می شود ولی نمی تواند جایی را ببینید و ناگهان سعد وقاص ضربه شمشیری را بر سر رستم وارد میکند.
   2. در منابع دیگری رستم در هنگام طوفان به زیر شتری می رود و یک عرب با بریدن طناب بار و بنه شتر نا دانسته صندوق سنگینی را بر پشت رستم می افکند که رستم ناتوان شدن و خود را به آب می زند که سرانجام به دست آن عرب کشته می شود.
   3. در منابع دیگری در شبیخون روز سوم جنگ، اعراب با استفاده از طوفان شن به ایرانیان شبیخون می زنند و ایرانیان در زوزه کشان طوفان شن بی آنکه بتوانند حتی نفرات خودی را از دشمن تشخیص بدهند با اعراب وارد جنگ می شوند. در همین هنگام رستم فرخزاد را در سراپرده خود که در وسط اردوگاه ایرانیان بود، کشته می یابند.

   Reply
  2. 1.2

   روزبه

   سلام خدمت شما لطفا این منابع که فرمودید را به اختصار و یا کامل ذکر کرده و نام ببرید تا با نویسنده ها و منابعشان آشنا شویم و ما هم مثل شما در این زمینه به تحقیق بپردازیم هرچند میدانیم که خلیفه اول و دوم و سوم اعراب در زمان اسلام و مرگ محمد مصطفی جایگاه خلافت را قبل از علی بن ابیطالب ربودند ❎ بگذریم لطفا در رابطه با مبحث طوفان شِن در آن زمان که هنوز سد سازی و کم آبی نبوده و اینکه در غرب که مناطق کوهپایه اییست و خود ایران تا شبه جزیره عربستان سر سبز بوده و کشاورزی بوده نیز توضیح دهید و چرا نیرو ها با وجود نقل قول داستان به وجود رستم فرخزاد که او نیز یکی از شجاعترین و دلیر ترین فرماندهان ایرانی بود و آیا ایران با آن همه وسعت سرزمین دیگر فرمانده و دلیرانی نداشته که با مرگ و کشته شدن یک فرمانده آنچنان از هم گسسته شود مثل این می ماند که بعد از شهادت چمران و یا شهید همت و یا حسن باقری ما در نبرد با عراق کل جنگ را از کف دتده و شکست بخوریم در ضمن هنوز شاه که زنده بود پس چرا نا امیدی؟ مگر اینکه مردم ایران از ستم شاهان به کمک شاهان نشتافته باشند و چرا بعد ها طبق نظر دانشمندان زرتشتی ها هنوز هم در ایران هستند و آزادانه زندگی میکنند و مجبور به تغیر مذهب نشده اند ولی اکثر مردم از اسلام به زرتشت در روزگار ما تغیر مذهب ند ادند ولو بعد از صد ها و صد ها سال؟
   چگونه از وجود تاریخ دقیق طبق داستان یعنی نوامبر سال 636 میلادی اطلاع هست اکا از دیگر اتفاقات مهم مثل کشته شدن رستم و باقی ماجرا اطلاعات دقیقی نیست

   لطفا جواب سوال ها را بفرمایید با تشکر فراوان از طرف میهن پرست وفادار

   Reply
   1. 1.2.1

    بردیا

    درود
    با تشکر از نظر شما
    در وهله اول این مطلب هیچ ربطی به خلفای و جانشینی آنان ندارد و فقط به جنگ قادسیه پرداخته است.
    دوست گرامی نوشته بالا تماما برگرفته از شاهنامه، تاریخ طبری و هزاره های گمشده نوشته دکتر پرویز رجبی (جلد سوم) و کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران نوشته دکتر عبدالعظیم رضایی هست.
    در مورد جنگ قادسیه، این جنگ در بیابان ها درگرفت سپاه ایران دچار کم آبی بودند چنانچه که به قول فردوسی سپاهیان و اسبان گِل تر می خورند از فرط تشنگی. شکستن سد ها هم در واپسین سال های پادشاهی خسرو پرویز رخ داد. (پیش از جنگ با اعراب) و واقعه طوفان شن و کشته شدن رستم همه مورخان متفق القول هستند.

    سه روز اندر آن جایگه جنگ بود
    سر آدمی سم اسپان به سود

    شد ازتشنگی دست گردان ز کار
    هم اسپ گرانمایه از کارزار

    لب رستم از تشنگی شد چو خاک
    دهن خشک و گویا زبان چاک چاک

    چو بریان و گریان شدند از نبرد
    گل تر به خوردن گرفت اسپ و مرد

    در مورد کشته شدن رستم و فروپاشی سپاه ایران هم باید گفت که رستم سپه سالار ایران در آن هنگام بود و از تمامی سرداران یک تن و گردن بالا تر بود. به هر حال در تمامی جنگ ها بیشتر افراد سپاه را بی تجربه ها تشکیل می دهند و در 90% جنگ های باستان هنگامی که سپاهیان فرمانده خود را از دست می دادند می پنداشتند که دیگر همه چیز تمام شده است و جنگ را باخته اند. سپاه ایران هم در این جنگ از این قضیه مستثنا نبود. هر چند که بخشی از سپاه ایران پس از کشته شدن رستم و هزیمت سپاه ایران، در میدان نبرد ماندند و جنگیدند و عقب نشینی نکردند.
    این را هم باید اضافه کرد که ساسانیان پس از جنگ قادسیه نیز از اعراب شکست خوردند و قادسیه تنها جنگ ساسانیان و اعراب نبود.

    در مورد مرگ رستم هم در کامنت بالا عرض شد که به نظر فردوسی رستم در نبردی تن به تن با سعد کشته می شود ولی در دیگر منابع (تاریخ طبری،کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران و…) رستم هنگام طوفان شن به زیر شتری پناه می برد و یکی از اعراب با بریدن بند شتر صندوق های سنگین را بر روی رستم می اندازد و سپس او را می کشد. به دلیل اینکه چگونگی مرگ رستم به چند روایت گفته شده است ولی تاریخِ این جنگ در همه منابع یکی است.

    Reply
   2. 1.2.2

    امیر ارسلان

    احسن . همینو بگو . به این میگن ایرانی اصیل درحد واندازه دانش حرف زدی. اگر واقعا ایرانی باشی در هر جای ایران باشی به کل ایران و ایرانی احترام میذاری . در حد دانش حرف زدن هم نوعی احترامه . هر هر جور حرف بزند اول ذات خودش نمایان میشود .
    تا مرد سخن نگفته باشد عیب وهنرش نهفته باشد

    Reply
   3. 1.2.3

    آریایی

    سوالاتتان بسیار احمقانه هست و جبه هی شما معلوم هست و زمان جواب ب همگی کاری بی حاصل میباشد ولی از سوال آخر که میپرسی تاریخ جنگ دقیق هست ولی جزئیات جنگ نه!معلوم هست از تاریخ و…چیزی سر در نمیاری چون زمان و تاریخ واقعه همیشه بر جای و بر خاطرات میماند و جزئیات است که کمرنگ میشود

    Reply
   4. 1.2.4

    arsalan

    خوبه ک هنوز ترس تو وجودت هس ک اسم سه خلیفه اول رو نمیتونی ب زبون بیاری

    Reply
  3. 1.3

   زوپیر

   روایتی که شما فرمودید برگرفته از شاهنامه ست.روایات بسیاری ست در این باب
   زنده باد و نامشان جاودانه. ولی رستم فرخزاد تا پای جان جنگید در کتاب ذبیح الله منصوری نوشته که بقدری به رستم تیر ونیزه زدن که مانند خار پشت شده بود ولی درفش رو ننداخته بود و موقعی که می‌خواست جان به جهاندار تقدیم کند درفشو طوری بزمین کوبید وکنار درفش شهید شد که درفش هنوز ایستاده و پابرجا بود

   Reply
   1. 1.3.1

    بردیا

    درود
    در شاهنامه رستم در جنگی تن به تن با سعد وقاص کشته می شود و فرمایش شما درست می باشد.
    با سپاس

    Reply
   2. 1.3.2

    آریوبرزن

    اتفاقا در حدیثی میفرمایند: حب الوطن من الایمان
    و سرداران بزرگی که در راه وطنی چون ایران عزیز جان به جهان آفرین تسلیم کردند جاودان و قابل ستایشند.
    شهادت هنر مردان خداست.
    البته به نظر بنده آریوبرزن هم یکی از بزرگان تاریخ ایران هست که باید بیشتر به آن پرداخت.
    و اینکه فراموش نکنیم خسارتی که از جانب حملات رومیان(غرب) و مغولها و ترکان (عثمانیها) به ایران وارد شده صدها برابر بالاتر از اعراب بوده و چه بسا پس از ورود اسلام به ایران، این سرزمین وارد عصر جدیدی از پیشرفت و تمدن و تحول گردید که اتصافا قابل چشم پوشی نیست و این خود بیانگر پیوند بسیار عمیق و قابل ستایش ایران و اسلام بوده و هست. پاینده باد وطنم

    Reply
    1. 1.3.2.1

     آریایی

     خسارات و تجاوز تازی ها(اعراب) از مغول و ترک و… هم بیشتر بوده.
     از همه بدتر بوده.

     Reply
    2. 1.3.2.2

     AzadMehr AshaAvish

     اینکه کتابهای ما رو به عنوان هیزم سوزوندن نمیشه پیشرفت در عصری نوین … بعدش هم بیشتر دانشمندان اسلامی ایرانی بودند … تازی ها زبان منسجمی هم نداشتند و دستور زبان آنها را دانشمندی به نام سیبویه بوجود آورد ، بعد میگن تازینامه (قرآن) بهترین و دقیق ترین کتاب دنیاست … دانشمندان ایرانی بودند که تمدن اسلامی را نجات دادند و اینکه میگویند ایرانیان پس از مسلمان شدن دانشمند شدند کاملا اشتباه است چه بسا دانشورانی چون اورمزد و جاماسپ و نژادگ و بزرگمهر و مزدکیار و مانی و ماتیکان شینور بهامیدا و غیره که پیش از اسلام بودند و آثارشان باقیست . و درود بیکران بر دانشمندان ایرای پس از اسلام چون پورسینا و ابوریحان و خیام و مولانا و ابن حیان و ذکریای رازی.

     Reply
     1. 1.3.2.2.1

      صالح

      خواهشا به مقدسات بی احترامی نکنید
      اولا اینکه قرآن کلام خداست. و تمام فرامین الهی در آن گفته شده.
      ما به هیچ کدوم از شاهان شما هیچ توهینی نکردیم.
      ابوریحان و مولانا و ذکریای رازی از دانشمندان جهان اسلام هستند اسمشون رو کنار این کفار نیارید.

   3. 1.3.3

    خسرو پرویز

    درست است رستم پور فرخزاد از نامی ترین های ایران است افتخار ما هست
    اما تلزی زده ها قصد تخریب ایران باستان را دارند

    Reply
  4. 1.4

   امین

   این مطلب افسانه هست و در هیچ منبع تاریخی نقل نشده، به گواهی تاریخ رستم و سعد هر دو از حضور و درگیری در نبرد امتناع کردن و نظاره گر بودن، متاسفانه در این صفحه هم مطالب خلاف تاریخ کم نیست!! مثلا تعداد سپاهیان اسلام در بیشتر منابع کمتر از سپاه ایران ذکر شده

   Reply
   1. 1.4.1

    ایران

    بقیه منابع. انسان های وطن فروش هستند که میخواهند ایران را خوار کنند . تعداد اعراب بسیار بیشتر بود.

    Reply
    1. 1.4.1.1

     صالح

     اگر طبق حرف شما تعداد سپاهیان اسلام بیش تر بوده
     فقط یه معنی دا‌شته
     که تاریخ اسلام بسیار با تمدن بیش تری بوده
     و شهر ها و دیار های بزرگ تری داشتند

     Reply
 2. 2

  هومن

  سپاس از اطلاعتون درباره نبرد قادسیه میگن نیرو ساسانی ۳۰هزار تا بود بعضیا میگن ۱۰۰ هزار تا کدوم درسته ؟
  یه نفر هم هست میگه حمله اعراب دروغه نظر شما چیه ؟

  Reply
  1. 2.1

   بردیا

   درود
   در برخی منابع تعداد نفرات سپاه ایران 30 هزار و در برخی منابع 20 هزار و در برخی منابع نیز 100 تن آورده شده است. که شاید 100 هزار تن نزدیک تر به واقعیت باشد. حمله اعراب به ایران نیز حقیقت داشته است چرا که منابع بسیاری در این باره وجود دارد

   Reply
 3. 3

  حمید

  سلام وقت بخیر نقش امام حسین و امام حسن در قادسیه چه بود

  Reply
  1. 3.1

   محمد

   کاملا دروغه….من تحقیق کردم

   Reply
  2. 3.2

   پوریا

   در عاشورای ایران نقشی نداشتند اما در نبرد طبرستان یا مازندران و قتل عام مردم طبرستان راس سپاه بودند

   Reply
   1. 3.2.1

    صالح

    دروغه
    امام حسین این قدر با مردم ایران خوش رفتار بود که حتی با شاهدخت زیبای ایران ازدواج کرد
    (و مردم ازدواج ایشان را جشن گرفتند)

    Reply
 4. 4

  rasool

  درود بر شما بسیار خوب ودقیق نوشتین باید خدمت هموطنان گرامی عرض کنم تاریخ رو فاتحان مینویسن پس به نفع خودشون مینویسن ..بعضیها هم که میخوان تاریخ رو نقض کنن امثال روزبه(سلمان فارسی)که به کمک اعراب شتافتن و به لشکر ایران خیانت کردن موردی نداره راحت باشن چون تا بوده در ایران خیانت بوده و تمام پادشاهان ایرانی توسط خیانت خودی نابود شدند و وطنمون به خاک و خون کشیده شد ایران خونهای بسیار و پادشاهان بیعرضه زیادی رو به خودش دیده.

  Reply
  1. 4.1

   *

   خاک تو سرتون سلمان فارسی صحابه پیامبره واینو از یاد نبرید اونا لشکر اسلام بودند خداوند بوسیله اونا دینو به همه رسوند اونا روحیه معنوی داشتند و خداوند یارو و یاور مسلمانان بود و لعنت پیامبر ساسانیان را نابود کرد و پیامبر فتح ایرانو مژده داده بود ما ایرانی ها هرچه فرمانده داشته باشیم در برابر اسلام تسلیمیم (( نصرمن الله و فتح قریب ))

   Reply
   1. 4.1.1

    ممل

    کس نگو بابا گلابی وطن فروش تخم عرب

    Reply
    1. 4.1.1.1

     محمدامین

     شعور ایرانی ها اینقدره؟
     چه طور به ایرانی بودنمون بیشتر ازمسلمان بودنمون بنازیم؟!
     ای دارنده گفتار نیک، پندار نیک ، کردار نیک!

     Reply
    2. 4.1.1.2

     میج

     فقط جنگ اعراب و یاد میکنید.غارت های روسیه و انگلستان چی؟

     Reply
   2. 4.1.2

    مانیا

    یعنی واقعا خددتو ی ایرانیی میدونی منکه شک دادم ب گذشتت ک ی نگاه بندازی میبیتی توام ی عرب زاده ی بی صفتی واقعا برای تو و لمثال تو جز تاسف کاری از کسی بر نمیاد بی سولدی . کوکورانه قضاوت و جانبداری از ویژگیهای اعراب ایرانی نماست

    Reply
   3. 4.1.3

    کیا

    از اونایی که مادرتم دو دستی تقدیم میکردی

    Reply
    1. 4.1.3.1

     سلام

     حالم بهم خورد از لحن صحبت کثیف شما ها
     اسم خودتونم گذاشتید ایرانی؟؟

     Reply
    2. 4.1.3.2

     صالح

     توهم از اونایی که مادرتو 2 دستی تقدیم به یزد گرد سوم میکردی
     چون دین و ایمان نباشه
     انسان هر غلطی میکنه
     اما ما شرافت داریم حتی به سر ناموسمون چادر و روسری و.. میذاریم که حتی کسی بهشون نگاه هوس آلود نکنه

     Reply
     1. 4.1.3.2.1

      مسعود

      حق با صالحة

     2. 4.1.3.2.2

      صالح

      مسعود زر نرن شیره ای حرومی

   4. 4.1.4

    فرید

    سلام
    برادر من کسی نگفت که دین اسلام بده ، ولی عربی که دختراشون را زنده طنده گور میکردند و ملخ میخوردند و بت میپرستیدند ، اینها میخواستند دین به ما معرفی کنند هیچ ایرانی تا کنون بت نپرستیده ما همیشه یکتا پرست بودیم . اگه اعراب حمله نمیکردند ما خودمون مسلمان درست و حسابی میشدیم . حضرت علی به عمر همین را گفت

    Reply
    1. 4.1.4.1

     Mr

     فرید محترم که بنظر سعی در رعایت انصاف میکنید. من ایرانی هستم و بایرانی بودن هم افتخار میکنم و در مورد هیجکدام از ایرادات شما بر اعراب هم قصد اعتراض ندارم و برخی هم واقعأ انجام میشد که اسلام منعش کرد ولی تحقیر اعراب بخاطر ملخ خوردن یک انتقاد سست و بی پایه ایست نه اینکه قسمتی از قوتشان در میان برخی از اعراب سوسمار و ملخ نبوده بلکه این در ان زمان چیز عجیبی نبوده. من بخاطر حرفه ام به اکثر نقاط دنیا سفر کرده ام ودر کشورهای بسیار پیشرفته قرن ۲۱ حیواناتی جزو غذایشان دیده ام انهم به عنوان لوکس کا شما شاید نگاه هم نکنید از ملخ بو داده در هنگ گنک تا عقرب زنده در تایوان تا سوسمار و سگ ووو و این مطلب را از یک مقاله در اینمورد ضمیمه میکنم.
     “بله بعضی‌ها در عربستان سعودی سوسمار و ملخ می‌خورند.
     اما اینها قوت غالب در عربستان سعودی نیست و در بقیه کشورهای عربی هم لقمه مردم نمی‌شود. آشپزی عربی یکی از مکتب‌های آشپزی جهان است و غذاهایی مثل فلافل، حمص و شاورما محبوبیت بین‌المللی دارند.
     عرب‌ها فقط ملخ نمی‌خورند و فقط هم عرب‌ها نیستند که ممکن است ملخ و چیزهای عجیب دیگر بخورند. تازه سازمان ملل هم خوردن حشراتی مثل ملخ را به عنوان یکی از راه‌های مبارزه با گرسنگی، آلودگی و گرمایش زمین توصیه می‌کند.
     از این گذشته خوردن چیزهای عجیب و غریبی مثل حشرات از چین گرفته تا فرانسه پرطرفدار است و اصولا در کشورهای مختلف حیواناتی را می‌خورند که قاعدتا برای خیلی‌ها عجیب است، از اسب و فیل گرفته تا اختاپوس!
     سابقه ملخ خوردن هم طولانی است و یهودیت درباره کوشر بودن آن حکم دارد. به این ترتیب یادمان باشد که عرب‌ها فقط ملخ نمی‌خورند.
     دفعه بعد که خواستید قومی را به خاطر عادت غذایی‌شان تحقیر کنید منظره وحشتناک کله پاچه خوری و تصویر آن را از نگاه یک غیرایرانی تصور کنید.

     Reply
     1. 4.1.4.1.1

      ۰ر دا

      دوست عزیز دارید مغلطه میکنید ، توی کشور چین علاوه بر حشره خواری حتی جنین انسانم میخورن ، مشکل از طعام نیست مشکل در جایی دیگر هستش

   5. 4.1.5

    مهدی

    ریدم تو تفکرات تو خودفروخته لاشی

    Reply
    1. 4.1.5.1

     صادق

     معلوم بود که گفتار نیک شما ساسانی ها یک دروغی بیش نیست

     Reply
   6. 4.1.6

    تورين

    تو تخم همون بيناموسايي كه خيانت كردن تو قادصيه

    Reply
   7. 4.1.7

    علی

    اعراب در حمله به ایران فقط دغدغه غنیمت و غارت داشتند . کدام اسلام ؟

    Reply
    1. 4.1.7.1

     Hamid

     بی‌ناموس!!؟؟
     فعلا که فقط تو لحن و تفکر توی لاشی بی شرف ساسانی بی شرمی و بی ناموسی دیده میشه.

     Reply
  2. 4.2

   کامران

   سلمان حداقل چندسال قبل از اسلام درمدینه وبرده یک یهودی بوده واصلا درجنگ قادسیه از سمت ایران به سمت اعراب نرفته،،التماس تفکر

   Reply
  3. 4.3

   مهدی

   لایک داری

   Reply
 5. 5

  روح رستم فرخ هرمزد ايران اسپهبد!!

  سرداران و ايران اسپهبدان ساسانى هم وقتى به مردم معترض و دست خالى ميرسيدند، هركدام براى خودشان شير ژيان و رستم دستان و ابرپهلوانى بودند و به راحتى جمعشان ميكردند اما متاسفانه در زمانى كه با افراد مسلح هرچند پاپتى روبرو ميشدند، زير شتر ميخوابيدند يا سوراخ موش جستجو ميكردند و در نهايت سرشان به بريدن ميرفت!!!..

  Reply
 6. 6

  سجاد

  با سلام، جناب ادمین عده ای میگویند خلیفه چهارم با فتوحات مخالف بوده و عده ای میگویند حسن بن علی و حسین بن علی در این جنگ ها حضور داشتند کدام یک به نظر شما به واقعیت از نظر تاریخی نزدیک تر است؟! خیلی ممنون

  Reply
 7. 7

  رستم فرخزاد

  هیچ ذلتی و خواری برای یک ملت مانند دزدیدن هویت و فرهنگ یک ملت نیست همونطور که اعراب مغولان رومی ها همیشه تهاجم به سوی کتاب خانه هاو مراکز علمی ما حمله میکردن و کتاب خانه های مارو اتیش میزدن تا ما بویی از تمدن بزرگ ساسانی و ساسانی ها نبریم و در جهل بمانیم هیچ چیزی بد تر از جهل نیست برای انسان که حرف هر نفهمی رو باور کنیم و از اصل خودمون دور بشیم ولا اینکه در مقابل اصل خودمون جبپه بگیریم فقط میتونم تاسف بخورم چون هیچ کاری از دستم بر نمیاد چه رستم ها برای این کشور کشته شدن و فداکاری کردن الان ما برده نشدیم اونوقت اقای مفو میاد به تمدن 7000ساله ایرانی او اریایی توهین میکنه و بعد جانب داری یک مشت بیابان گردو میگیره که بویی از فرهنگو تمدن نبردن ولا اینکه ***** هست مثل اون عربها

  Reply
  1. 7.1

   مجتبی

   به ‌گواهی تاریخ هیچگاه پادشاهان ساسانی ارزشی برای مردم عادی قایل نبودند و کشور ایران به صورت طبقاتی اداره می شد که مردم طبقه عادی حتی اجازه داشتن سوا د هم نداشتند و بزرگترین دلیل شکست دولت ساسانی عدم حمایت مردم از آن حکومت ظالم بود.

   Reply
   1. 7.1.1

    پارس

    نه که بعدش که ایران اسلامی شد همه جا پر شد از کتابخونه و دانشمندو همه مردم هم راضیه راضی بودن از وضع زندگیشون و با اربابانه اعرابشون از نظر طبقاتی یکی بودن. اصلا از اون موقع تا همی الان همه از همه چیز راضی هستن. به قول عادل فردوسی پور چقد خوبیم ما ….

    Reply
   2. 7.1.2

    بابك خرمدين

    با وجود اين سخنان شما پس چطور 100 هزار نفر سپاه جان بر كف از خود مردم با رستم فرخزاد وارد صحنه ي نبرد شدند؟

    Reply
   3. 7.1.3

    محمد

    بنا بر تاریخ پنجم ابتدایی؟

    Reply
   4. 7.1.4

    Amir

    توی تمام کشور های جهان همیشه طبقات اجتماعی همیشه وجود داشته و این بخاطر قدرت طلبی اکثر انسان هاست. با همه اینا کشور ایران خیلی وقتا خیلی پادشاه های خوبی هم داشته. اینکه مردم از حکومت حمایت نکردن بخاطر اشتباهات خسرو پرویز بود که حاکمان شهر ها و فرماندهان نظامی رو قدرت داد تا هم موجب برکناری خودش بشه هم موجب این بشه که بعدش هرج و مرج تو کشور پیش بیاد و مردم از حکومت ناراضی بشند البته به جنگ های اشتباه خسرو پرویز علیه روم هم باید اشاره کرد که باعث خشم بیشتر مردمم شد این حرکتش که اگه خسرو پرویز تصمیمات بهتری میگرفت خیلی اتفاقات متفاوتی میفتاد که البته خیلی از چیزی که گفتی دور نشیم و به این اشاره میکنم که همین الانش تو کشور خودمون از اول انقلاب تا الان طبقات اجتماعی بودن و در دوره شاه و حتی در انگلستان هم همین هست هنوز و همه غربی های سرمایه دار اونام طبقه اجتماعی دارن قطعا فرزندان یک ادم کارخانه در در شرکت امریکایی، خیلی میتونن از حقوق بیشتری برخوردار بشند مثلا میتونن تلاش کنن برن مجلس اون کشور یا خیلی از امکانات گرون قیمت بهره مند بشن که این خودش با باقی مردم طبقه های متفاوتی ایجاد میکنه. تنها راه ریشه کن شدن طبقات اجتماعی اینه که مردم همگی خمس و زکاتشون رو بدن و علم یاد بگیرن و کشورشون رو توسعه بدن اینجوری هست که این اتفاق میفته ولی مسلمونا هیچ وقت بهش عمل نکردن

    Reply
  2. 7.2

   هرمز

   … شعری می گی داداش رستم

   Reply
 8. 8

  Babak

  رستم‌فرحزاد دمت گرم موافقم

  Reply
 9. 9

  رضا

  هر چه بوده و هر چه شده متاسفانه اعراب موفق شدند فکر و تمدن و حکومت خودشون رو با ترکیبی از زور و قلدری و البته خطابه ها و آخوندهایی که خیلی هاشون هم اتفاقا ایرانی بودند بر ملت پارس و ایرانی مسلط کنن و احتمال قوی هم هست همونطوری که خیلی از ایرانیهایی که الان دارن به گسترش فرهنگ عرب خدمت می کنن و به بندگی کشیدن مردم پارس و ایرانی به دست عربها بخاطر منافع مادی به اعراب کمک و به وطن خودشون خیانت می کنن از همین امثال در جنگ قادسیه به اعراب خوشخدمتی کرده و به وطن خودشون خیانت کرده باشن و باعث تاراج جان و مال و ناموس ایرانی به دست اعراب ملخ خور شده باشند و صد البته همینطور هم هست و فرهنگ اصیل ایرانی و احترام و مهربانی اوستایی و زرتشتی رو در کتابهای تاریخ دفن کردند. البته هر کسی مسوول زندگی خودشه ولی عموم جامعه ایرانی در سراشیبی سقوط آزاده

  Reply
 10. 10

  هومن

  با درود ببخشید میگم این راسته میگن حمله تازیان دروغه اخه تو یه سایتی زده بودن نبرد قادسیه نبرد دروغی ست
  باسپاس از پاسخ تون

  Reply
  1. 10.1

   بردیا

   درود
   حمله اعراب به ایران واقیعت دارد چرا که منابع بسیاری از جمله شاهنامه،تاریخ طبری و …. وجود دارد.

   Reply
 11. 11

  saeed

  دوستان بادرودبه شمابایدعرض کنم یکی ازعمده ترین دلایل شکست ایرانیان حماقت وبیشعوری جناب رستم فرخزاده!این بابا قبل ازاینکه با دشمن روبروبشه خودشو باخته بوده وبالطبع وقتیکه فرمانده اصلی جوری خودشو خیس کنه که ازهمان خراسان که حرکت میکنه داٸم درحال خواندن آیه یٲس بوده وباعث سرایت این ترس و وادادگی به افسران وفرماندهان زیردستش تا اون قشوچی وآشپزو دربان چادرش شده !باورکنیدبخداتازه اون سرباز بیچاره ساسانی که فرارنکرده وجنگیده واقعاکارخارقالعاده ای کردن!چون من اگربودم یک ثانیه هم حاضرنبودم توی اردوگاه همچین بیعرضه ای وایستم!تازه این احمق چندماه وقت میگذاره ویکی یکی سپاهیان دشمن را که ازلحاظ روحی ته دلشون ازاسم وآوازه ارتش ایران میترسیدند وخودشان راحقیرمیدانستندرابه اردوگاه ارتش وسپاه ایران میاره وانگار جلسات بازسازی روحی وروانی براشون میذاره وبه اصطلاح ریکاوریشون میکنه وهرروز دم غروب وقتی سربازان دشمن برمیگشتند ،فرماندهان وافسران سپاه ایران را توی چادرش جمع میکردهوته دلشون رو خالی میکرده وباورکنیدروزبه روز روحیه سپاه عرب درحال بازسازی تقویت بوده وسپاه ایران برعکس درحال هزیمت و ازهم پاشیدگی! اگه باورتون نمیشه تاریخ ابن خلدون را بخونید وکلاهتونو قاضی کنید وببینیدخداوکیلی هیچ دیوانه ای رفتاروگفتاراین سردار رستم را انجام میده!؟ من شک ندارم که سعدابن ابی وقاص ویاخالدابن ولید نقششون درپیروزی اعراب وفتح ایران درمقایسه بارستم فرخزاد،هرکدام5%که جمعامیشه خالد وسعد10%ورستم یک تنه85%باعث فتح ایران وپیروزی اعراب شده اند و5%باقیمانده هم نقش زمین وزمان و….!!!

  Reply
  1. 11.1

   کوروش

   نه رستم فرمانده دلیری بود وه تقصیر سلمان فارسی وطن فروش بود که ایران شکست خورد بعدش هر کی غیرت داشته باشه از وطنش دفاع میکنه چ ربطی به فرمنده داره

   Reply
 12. 12

  سیاوش

  آخرش نفهمیدیم چهار ماه معطلی در قادسیه به خاطر ترس اعراب بود یا ستاره شناسی رستم فرخزاد؟
  بعد ایشون که ستاره شناسی بلد بود نمی دونست کدوم فصل سال سرده و کدوم گرم که موجب شکست سپاه ایران نشه؟

  Reply
  1. 12.1

   آریا

   رستم به نوعی میخواست با اعراب صلح بکنه و اونارو از جنگ منصرف کنه و شاید این 4 ماه معطلی به این دلیل بوده

   Reply
 13. 13

  امیر ارسلان

  سلمان و ابوذر میدانستند که اعراب لیاقت اسلام را ندارند طبق برداشت از ایه همانطور که خدا میفرماید قدرت اسلام روزی از اعراب به پارسها انتقال میدهم . علت شکست در قادسیه وجود حاکم خود رای ساسانی وحاکمان قبل از ان بود که سرداران و فرزندان دلیر و سرمایه های ملی ما را با بی تدبیری وعدم پذیرش مشورت فرماندهان جنکها را با اعمال رای خود شروع و به کام مرگ پیش میبردند .
  نگاه نکن الان خدا هر تصمیمی را به عهده ملت گذاشته و ازادانه رییس جمهور مانیستی و فاشیستی و ترسو ضد ایرانی را بر سرکار نیاوریم قبلا در اداره کشور مردم ایران حقی نداشتند در حالیکه جانفشانی های زیادی برای ایران کردند وهمگی با خریت بعضی پادشاه ازبین میرفت همچنان که زحمت کوروش وداریوش را ازبین بردند و ایران وسیع را به ارزانی و بدون جنگ باختند
  الان خدا همه ملت تک به تک شریف ایران را در اداره مملکت سهیم کرده ولی به خاطر عدم رشد عقلانی بعضی هموطنان که بدون داشتن علم ،نظرات قاطع و سخاوتمندانه شبیه اعراب میدهند ،مانع رشد وبالندگی ایران میشوند
  ما هموطنانی داریم که خودمان را عرب زاده خطاب میکنند میدهند
  شرافت ،دلیری،جوانمردی اکثریت ایران بود که باعث شد خدا اسلام ازنوع مذهب شیعه را به ایرانیها بدهد
  پیغمبر و امامان نیز بارها گفته اند از نسل پارسها بودن افتخار است و قدرت اسلا در نهایت متعلق به پارسهاست .اراده خدا بود که مسلمان شویم نه اینکه اعراب ما را مسلمان کردند
  خیانت و کج فهمی و بی وفایی از خصوصیت اعراب است به گونه ای که از همان روزی که پیغمبر اسلام رحلت یافتند عرب خیانت به دین را شروع کرد و در هر مرحله ای امام را به شهادت رسانید
  هموطن عزیزم تصمیم بگیر تا در جایی که تخصص نداری خدا وکیلی نظر ندی .علامه هم که باشی نظر دادنچ سخته علم وتخصص و مطالعه میخواد وگرنه فردا باید در مقابل خدا جوابگو باشی

  Reply
  1. 13.1

   محمد

   کدوم آیه گفته اسلام از عرب به پارسها منتقل میشه؟چزا آسمون ریسمون میبافی؟
   توصیه ی خودت در آخر رو بهش عمل کن که گفتی :
   “”هموطن عزیزم تصمیم بگیر تا در جایی که تخصص نداری خدا وکیلی نظر ندی .علامه هم که باشی نظر دادنچ سخته علم وتخصص و مطالعه میخواد وگرنه فردا باید در مقابل خدا جوابگو باشی””

   Reply
  2. 13.2

   ناشناس

   بله کاملا درسته گفته میشه حضرت علی گفتن روزی ایرانیان با اعراب برای اسلام می جنگند

   Reply
 14. 14

  تبرستان

  جانم فدای مازندران که توی جنگ با اعراب توسط اون قوم آلوده فطح نشد.

  Reply
  1. 14.1

   مهسا

   اتفاقا خطه ي مازندران جزء اولين شهرها در ايران بودكه بيشتريييييييم تعداد شيعه رو داشت به طوريكه در زمان حمله ي تاتار و مغول تمااام ايران از مازندران طبعيت كردند و دست به قيام زدند. تاريخ رو آنگونه كه يك عده ضد دين ضد بشر كه بخاطر منافع خودشون ميخوان زردشت زردشت كنن، باور نكنيد تاريخ رو با واقعيت مطالعه كنيد. قيام و نهضت سربداران از مازندران شروع شد مردم ايران قرنها پيش از صفويه شيعه مذهب بودند و باذكر خيدر حيدر تونستن تاتار رو شكست بدن. اگر مردمي با عقل خود و با جان و دل ديني رو نپذيرفته باشن چطور ممكنه زمانيكه مغىل به ايران مستولي شد طن ساليان دراز ايراينيان به كيش اسلام و شيعه باقي ماندند و در نهايت هم مغولان رام نشدني رو هم مسلمان كردند حتي! ايرانيان اگر به ميل و با تفكر به اسلام نگرويده بودند در زمان مغول حداقل، دست از كيش اسلام ميكشيدند نه اينكه تاتارها رو هم مثل خود مسلمان كنن… همين پاسخ دندان شكنيست بر ياوه گويان و بر امثال كسروي دروغ صفت

   Reply
  2. 14.2

   محمد

   اوایل فتح نشد ولی بعد فتح شد..سرچ کنین

   Reply
  3. 14.3

   مصطفی

   جانم فدای سپاه اسلام که از شما تبرستانی های آلوده شکست نخورد.

   Reply
 15. 15

  تبرستان

  تبرستان کبیر همیشه آزاد باد

  Reply
 16. 16

  چیا

  باید بپذیریم کە شکست ایرانیان بە خاطر اختلافات داخلی بین ایرانیان بوده وگرنە هیچ عقل سلیمی نمی تواند بپذیرد کە سپاە پر عظمت و شکوە ایران کە قدرتمندترین سپاە جهان بودە در مقابل مشتی عرب بیابانگرد شکست بخورە اعرابی کە فنون جنگ مانند شمشیر زنی و تیراندازی و حتی اسب سواری را خوب نمی دانستند در حالی کە ایرانیان از کودکی فنون جنگی را آموزش می دیدند. شک نکنید خیانتی بزرگ در کار بودە عدەای از ایرانیان خواستەاند دین زرتشتی و پادشاهی ساسانی را بە وسیلە و همکاری با اعراب از بین ببرند.وگرنە هرگز اعراب بە تنهایی توانایی رویارویی با بزرگترین قدرت دنیا در آن زمان را نداشتەاند.مرگ بر خیانتکار در هر دورە و زمانی.

  Reply
  1. 16.1
 17. 17

  zaraa

  این جنگ حمله اعراب و ایران نیست درواقع حمله سنی ها به ایرانه…!!!!!!!!!! چون به وسیله ی ظالم ترین شخص در اسلام و رهبری ملعون ترین شخص که خلافت رو دزدید جنگ رخ داد! اگر به وسیله ی ائمه بود مردم به نیکی یاد میکردند نه با خشم و ناراحتی..

  Reply
 18. 18

  مهدی

  سلام
  خیلی ها رو دیدم که توی نظرات دارند به سلمان توهین میکنند
  ولی توی متن شما بیشتر به نظر میاد طوفان ما رو شکست داده
  لطفا مشخص کنید سلمان مقصره یا طوفان تا بیشتر از این توهین نشه.
  ممنون از جوابتون

  Reply
  1. 18.1

   بردیا

   درود
   چند دلیل باعث شکست ساسانیان در جنگ قادسیه بود و نمی توان فقط یک دلیل برای این شکست بیان کرد و همانطور که در بالا گفته شده دلایل متعددی می توان برای این شکست بیان کرد که دو دلیلی که بیان کردید را نیز شامل می شود.

   Reply
  2. 18.2

   ایلیا

   داداش سلمان فارسی خیلی قبل تر از جنگ قادسیه به صحابه پیامبر ملحق شده اصلا سلمان تو سپاه ایران نبوده که بخواد بره جزو سپاه اسلام که ایران شکست بخوره این جنگ حدود ۱۰ الی ۱۵ سال بعد از شهادت پیامبر رخ داده(ادمین بیسواد) ما کلی حدیث و روایت داریم از پیامبر راجع به سلمان فارسی . سلمان از زمان پدر بزرگ پیامبر حضرت عبدالمطلب و قبل از اسلام جز صحابه رسول الله بوده حتی زماد کودکی پیامبر همه جا مراقب پیامبر بوده اصلا در جنگ قادسیه انقدر پیر بوده که توان جنگیدن نداشته شمارو به خدا یه کم تنصاف داشته باشید و از نا آگاهی مردم سو استفاده نکنید….

   Reply
   1. 18.2.1

    بابک

    با سواد شهادت پیامبر،کی کشتش!!!!

    Reply
   2. 18.2.2

    Amir

    ببینید؛ حتی اگه پیر بوده هم قطعا عربا اونقدر باهوش بودن که بخوان از وجودش برای مشاوره استفاده کنند؛ علاوه بر این حتی در صورت عدم وجود سلمان فارسی در اون موقعیت هم خیانت برخی ایرانیا و پیوستنشون به اعراب و فاش کردن اسرار نظامی ایران هم کاملا قابل درکه حالا چه سلمان بوده یا نبوده.

    Reply
 19. 19

  مهدی

  سلام
  من فقط یک سوال دارم ، و ممنون میشم اگر دوستان خودشون عاقلانه و به دور از هر گونه تعصب نژاد پرستانه جوابش رو برا خودشون نگه دارن.
  همه ی ما ایرانیها علی الخصوص شیعیان از ماجرای شهادت حضرت زهرا خبر داریم. در اون روزی که خلیفه ی دوم ملعون اومد برای بیعت اجباری و…. تا آخر داستان ،میدونیم که حضرت به خاطر مصالح اسلام سکوت کرد.
  علاوه بر حضرت۶ مرد دیگه که سلمان عزیز ما ایرانی ها هم جزو اون هفت نفر بود حظور داشت،در همه ی تواریخ داریم که سلمان کوچک ترین حرکتی انجام نداد چون نگاه اصحاب به امیرالمومنین بود، حالا چطور ممکنه تو جنگی مثل قادسیه که خود امیرالمومنین شرکت نکرده به سلمان اجازه ی شرکت بده؟
  این تهمت بزرگی که به جناب سلمان زدند بسیار نارواست.

  Reply
  1. 19.1

   کامران

   درود برشما ،درقرن اخیر غربیهای کثیف نژادپرست با غلبه بر کشورهای خاورمیانه وگذاشتن پادشاهان دست نشانده در عربستان سعودی،ایران و….هرچه اراجیف توانستند وارد کتابهای به اصطلاح تاریخی کردند وبگذریم که بیشتر تاریخ ساسانیان واسلام ازروی تاریخ طبری کپی شده که یک عرب سنی متعصب بوده وهرچه تونسته به سود اعراب نوشته، غربیها ی نژادپرست جنایتکار از همین سواستفاده کرده وبرای تشدید اختلافات درملل خاورمیانه واستمرار استعمارخود،از فراماسونهای نفوذی خود درایران و….استفاده کرده وتاریخ را ان طور که خواستند به خورد مردم ایران و……دادند ومتاسفانه الان عده ای غرب پرست بااتهام به ایرانیان مسلمان وطن دوست به عرب زاده یا عرب پرست برطبل خودباختگی ووطن فروشی میزنندتا دوباره ایرانو تقدیم غربیهای سرمایه دار نژادپرست بدهند وخود هم کاسه لیشون بشوند،اما زهی خیال باطل،،درضمن همین محمدرضاشاه خود با عربهای سعودی وهابی وعربهای مصری و….واسرائیل جهودانژادپرست رابطه ای بسیارخوب داشت وحتی خودش از فوزیه مصری بچه عرب زاده داشته،،،آینده ازآن ایرانیان مسلمان است هرچند که غرب پرستا خودشان را به آب واتش بزنن

   Reply
  2. 19.2

   فرزان

   احمق اگه ایرانی باشی نمیگی عزیز دل ما ایرانیها اونم یه خائن در ضمن تاریخ تازیا چه ربطی ب ما ایرانیا داره چرا اینقدر بی وطنید

   Reply
   1. 19.2.1

    علی

    نادان سلمان فارسی از ابتدای نوجوانی به مکه رفت خب همچین کسی چطور میتونه رازهای سری جنگ را که مال ایرانیان بود دانسته باشه خب اگر سلمان فارسی می‌توانست باعث شکست اعراب شود چرا زودتر به پیامبر نگفت تازه سلمان فارسی مخالف عمر بود پس چرا به پیامبر نگفت و در زمان کسی که با او مخالف بود این راز ها را لو داد
    در ضمن سلمان فارسی باعث شد تا شهر تیسفون بدون جنگ و خونریزی فتح شود.
    پس بفهم سلمان به این خاطر در جنگ حضور داشت تا مانع خونریزی مردمان کشورش شود.
    حقیقت رو بفهم

    Reply
 20. 20

  امیرخلیلی

  سقوط ساسانیان
  ************
  تورج دریایی و سقوط ساسانیان
  ***********
  حمله اعراب به استان فارس، به نقل از تورج دریایی
  ***********

  Reply
  1. 20.1

   بردیا

   دوست گرامی گذاشتن لینک دیگر وبسایت ها به جهت تبلیغ، بر خلاف قوانین سایت می باشد.
   با سپاس

   Reply
 21. 21

  امیر

  اینقدر زیبا شرح داستان جنگ رو دادین که تمام وقایع تو ذهن آدم بشکل تصویر درمیاد
  ولی تصاویری تاریک و ترسناک

  Reply
 22. 22

  مهرداد

  به نام زرتشت:
  مردم ایران این رو بدانید که در تاریخ جنگ های ایران و اعراب دروغ های بزرگی نوشته شده…چه طور ممکنه که ایران ساسانی با آن همه عظمت به همین سادگی و آن هم تنها در یک جنگ چهار روزه به اعراب شکست خورده باشند.در آن زمان ایران از شمال غربی با امپراتوری روم شرقی و از شرق با ترک تباران و از دیگر نقاط هم با دشمنان دیگری در جنگ بوده که با تمام این جنگ ها هیچگاه ایران شکست نخورده اما چه چطور ایران از اعراب ناگهان شکست خورده…ای مردم مطمئن باشید که در آن زمان اتفاقی افتاده که انسان امروزی از آن اتفاق بی خبر هستند…. همانطور که در متن نوشته شده چهار هزار نفر از سربازان ایرانی به ایران خیانت میکنند و وارد لشگر اعراب به فرماندهی عمر صعد مار به دوش میشوند تا به خیلفه عمر مار به دوش کمک کنند.این واقعه در بسیاری نوشته های تاریخی آورده شده است.اما به نظر من بیشتر از چهار هزار نفر به لشگر ایران خیانت کرده اند…احتمالأ بیشتر از چهل هزار نفر از سربازان و ده ها فرمانده ی ایرانی برای پیوستن به اعراب فریب خورده بودند و به ایرانی های خیانت کردند…و از طرفی امپراطوری روم شرقی که سربازان کمی در شامات داشته از اعراب شکست خورده و لشگری سی هزار نفری به قادسیه آمده اند که همین دو دلیل باعث شکست سپاه ایران شده…آری اعراب به ایران و سوریه و شمال آفریقا تازیدند و مناطق زیادی از جهان را همانند مغولان وحشی به تصرف خودشان درآوردند.طولی نکشید که همین اعراب خودشان با خودشان جنگیدند و جنگ های پی در پی ای با هم دیگر به وجود آوردند که این جنگ های اسلامی که بین فرقه ها و مذهب های مختلف اسلامی به وجود آمد.ببینید که چگونه وهابیون با سونی ها و سونی ها با شیعه ها و اهل حق ها با سنی ها و داعشی ها با شیعه ها میجنگند…اسلامی که مثلأ یک دین واحد بود بلا فاصله بعد از حضرت محمد به ده ها مذهب تبدیل شد و امامان و خلیفه ها برای به دست آوردن قدرت و به دست آوردن جایگاه شاهی چه جنگ ها را که به وجود نیاوردند و چه قدر با برادران و پسر عموهای مسلمان خود نجنگیدند .بنی امیه و بنی هاشم که هم خون هم هستند هم دیگر را کشتند.

  Reply
 23. 23

  فرزاد

  خاک تو سر رستم فرخزاد ترسو کنن که نره زیر شتر مخفی بشه
  مرد بودی میومدی تو میدون
  بعدشم اینهمه دینار رو برده بودی که به اعراب رشوه بدی؟
  پس معلومه روی قدرت سربازهات حساب نمیکردی
  چونکه اونها به زور برات می جنگیدن و از حکومت ناراضی بودن وگرنه به سمت دشمن پناه نمی آوردن

  Reply
  1. 23.1

   پارسی

   خاک تو سر خودت سوسمارخور.درود به شرف زرتشت.درود براریایها.

   Reply
   1. 23.1.1

    م

    بابا این حرفارو جمع کنید اینا مال ۱۴۰۰ سال پیش از اون موقع خیلی چیزا فرق کرده ها

    Reply
   2. 23.1.2

    آریوبرزن

    بنده یک ایرانی طبرستانی هستم و ریشه ما برمیگردد به زادگاه شاه پهلوی اماااااا
    کاملا مخالف نژاد پرستی هستم چون نژاد پرستی نشانه جهل هست.
    درضمن به مسلمان بودنم بیشتر افتخار میکنم تا به ایرانی بودنم چون ایران محدود به مرزهاست ولی دین و اسلام مرزی نداردو فراتر از مرزهای خاکیست.
    نژاد پرستان و متعصبین بی خرد در جهل خودتان غرق شوید که این غرق شدن برایتان بهتر است

    Reply
    1. 23.1.2.1

     مهمان

     کلا اسم ایدیتو بزار سعد ابن ابی وقاص بجای اریو برزن

     Reply
  2. 23.2

   رضا

   دفعه اخرت باشه به قهرمان ملی و اصیل پارسی توهین میکنی

   Reply
 24. 24

  مریم

  بی شرف شمایید که هموطن عرب دارین و گستاخانه توهین میکنید … خداوند دست اجنبیان رو از سر خواهر مادرتون کوتاه نکنه چه عرب و چه اروپایی و انگلیسی و امریکایی…اگه یکم شعور داشتید و تاریخ بخوندید زمان ساسانی نزدیک ۲۰شاه و شاهزاده رو طی چندماه یا خلع کردن یا کشتن جنگ های داخلی ایران و بی اعتمادی و خودکامگی موبدان زرتشتی باعث تفرقه و شکست بود

  Reply
 25. 25

  جاوید

  ایران در طول تاریخ از سه قوم شکست خورد .ولی هیچکاه فرهنگ اونها را نپذیرفت .در برابر یونان در دوره هخامنشی در برابر اعراب و در برابر مِِغول.
  الان هیچ اثری از فرهنگ یونانی یا مِغولی بین ایرانیها وجود نداره.
  ولی فرهنگ اعراب که دین اسلام بود مورد قبول ایرانیها واقع شد.
  من فکر کنم تحقیق روی این موضوع خیلی مهمه.
  اگه اون روز به زور اسلام را انتخاب کردیم در دوره های بعد که ایران از حکومت اعراب جدا شد مجبور نبود که مسلمان باشه.

  Reply
  1. 25.1

   Amir

   اسلام قطعا دین کامله و همین باعث شد مردم به اسلام گرایش پیدا کنن بخاطر مقاومت شدید مناطق هایی مثل منطقه بزرگ فارس اعراب حتی حاضر بودند که پارس ها بدون اینکه به دینشون بیان فقط حکومت اونارو قبول کنن و خراج بدن ولی چون مردم خودشون اسلام رو برتر دیدن این دین رو قبول کردن؛ به هر حال من اعراب رو خوب نمیدونم ولی توهینم نمیکنم فقط میگم که دلیل گرایش مردم ایران به اسلام منطقشون بوده نه زورو شمشیر البته اینم بگم بعضی جاها اعراب به پستی تمام کشتار میکردند و بزور اسلام رو به مردم تحویل دادن ولی خیلی جاها مردم خودشون انتخاب کردن که این نشانه منطق مردم اون زمان بوده که درستی رو به بدی ترجیج دادن

   Reply
 26. 26

  مهدی

  ایرانیان یا بهتره بگیم اقوام شاهانی که بر ایران حکومت میکردند بارها و بارها با سایر ملل جنگیدند و یا پیروز شدند و یا شکست خوردند به نظر شما هخامنشیان که شکست خوردند ایا جامعه ایران از هم پاشید ؟ درست هست که مقداری زبان پارسی باستان تغییر کرد و دین مردم هم دچار فروپاشی شد ولی ببینید دوباره با ظهور اشکانیان برگشتیم ولی دوباره خاندان ساسان اومد رو کار زبان پلهوی اشکانی کم رنگ شد دین مردم هم دوباره فروپاشی شد تا اینکه اعراب خاندان ساسان رو شکست دادند خب طبیعی هست که پارسی میانه زبان تغییر میکنه و دین بهی این دفعه چون واقعا دیگه جونی براش نمونده برای همیشه از بین میره ولی ایا ایران و مردم ایران از بین رفتند ؟ نه دوباره برگشیم با شکوه بیشتر با دانشمندان بیشتر با شعرای بیشتر زبان پارسی خودمون رو نگه داشتیم فرهنگ باستانی خودمون رو نگه داشتیم شما یه سر برید به عراق یا سوریه یا عربستان و امارات ایا به نظر شما فرهنگ عربی انها با فرهنگ ما یکی هست؟ بلاخره حتما چیزی بوده که خاندان ساسان شکست میخوره حتما چیزی بوده که امپراطوری روم شکست میخوره مهم این هست تاریخ بخونیم درس بگیریم یاد بگیریم قوی تر کنیم وگرنه اگر در قادسیه هم شکست نمیخوردیم به نظر ایا خاندان ساسان امروز وجود داشتند؟

  Reply
 27. 27

  ظهور دوباره امپراطوری

  کثافت

  Reply
 28. 28

  Mahdi

  سلام ایرانیان عزیز
  کردار نیک-پندار نیک- گفتار نیک
  یه نگاهی به پیام هایی که دادید بندازید
  کدوم یک از این ۳ عبارت رو رعایت کردید؟؟؟
  اگه به کورش افتخار میکنید به رفتارش هم عمل کنید
  حداقل به هم به خاطر عقایدمون توهین نکنیم
  لطفا با استدلال به هم جواب بدید
  بعضی ها خب اعتقاد دارند سلمان فارسی خیانت کرد و یک سری دیگه هم اعتقاد دارند عوامل مهم تری وجود داره
  لطفا ایرانی واقعی باشد و به جای فحاشی کمی اعتقادات و تفکر هم دیگه رو محترم بدونید
  با اینجور صحبت کردن به نتیجه ای جز شدید تر شدن اختلافات نمیرسید.

  Reply
  1. 28.1

   کامران

   درودبرشما

   Reply
  2. 28.2

   کلهر

   دوست من این جمله ک تحت هرشرایطی باید ب عقاید هم احترام گذاشت جمله بسی اشتباه است.
   آیا احترام ب عقیده ای ک ب پایه تجاوز و کشتار است ب انسانیت بی احترامی نکرده ایم؟
   بنده شخصا تنها ب انسانیت احترام میکنم

   Reply
 29. 29

  آرتیاس

  درود به همه دوستان
  در مورد تعدا سپاه ایران فک کنم 20هزار نفر درست تر بوده
  در مورد لشکر اعراب فک کنم بسیار بیشتر از ایران بودن
  برای تخمین سپاه عرب کافیه لشکر خالد بن ولید رو در نظر بگیریم که 100 هزار نفرد بود و بعد از توفیقات اولیه شاهد هجوم چند برابری اعراب به جبهه علیه ساسانیان بودیم پس احتمالا لشکر اعراب در قادسیه 500 تا 700 هزار نفر بوده
  نتیجه جنگ از ابتدا مشخص بوده و رستم فرخ زاد بهتر از هرکسی میدانست که ساسانیان حریف تازیان نمیشن

  هیچ راهی برای شکست اعراب وجود نداشت اما یه راه داشت که با استفاده از نیروی دریایی قدرتمند ساسانی میشد اعراب و وادار به صلح کرد یعنی نیروی دریایی ساسانی اگه خودشو به مکه میرسوند تمام لشکر پر تعداد تازیان مجبور به برگشت میشدند چون کعبه رو در خطر میدیدن

  Reply
  1. 29.1

   Shayan

   بنظر شما کسانی که برای غارت اومدن چرا بایدب خاطر یه مکان دینی برگردن؟

   Reply
 30. 30

  آرتیاس

  در مورد حمله اعراب نباید از رو احساس و تعصب حرف زد
  ما با یک ارتش بسیار نیرومند و قوی و مجهز و البته پر تعداد طرفیم که ارتش ساسانی هرچقد اونارو کشتن تموم نشدن پس مشکل بی تدبیری شاهنشاه ایران یا ارتشش نبود بلکه پر تعداد بودن اعرابه
  این حمله اگه در دوران حکومت خسرو انوشیروان و خسرو پرویز هم اتفاق می افتاد باز هم پیروزی با اعراب بود و احتمالا نواحی عربی زیر دجله ذو از دست میدادیم
  تنها شاه ساسانی که میتونست سپاه عرب رو شکست بده شاپور دوم بود

  Reply
  1. 30.1

   آریایی

   داداش قصه نخور ما تو جنگ ایران و عراق کل عربا رو شکست دادیم همه اعراب عراق رو چه از نظر نیروی انسانی چه از نظر سلاحی کمک کردن

   Reply
 31. 31

  فرهاد

  منابع شما و کلیه منابع که خبر از جنگ میان اعراب یا اسلام با ایرانیان یا همان ساسانیان میدهد کاملا ساختگی و غیر واقعی هستند تاریخ طبری قصه پردازی بیش نیست و مدعی اتفاقاتی در دویست سال قبل شده تمامی شخصیت های صدر اسلام ساختگی و تخیلی می‌باشند هیچ جنگی میان اعراب و ایرانیان در نگرفته هیچ اثر ملموس و واقعی کتیبه سنگ نوشته گور دسته جمعی نشان از جنگ از این داستان های تخیلی در تاریخ وجود ندارد حتی اکنون که به مکه یا مدینه نگاه میکنیم هیچ اثری از وجود غارت ثروت عظیم ایرانیان که مدعی می‌شود در اختیار عرب ها رفت وجود ندارد حتی یک کوزه یک انگشتر یک شمشیر هیچ در صورتی که کلیه نشانه های جنگ های مختلف در محل آن جنگ اکنون نیز وجود دارد مثلا گورهای دسته جمعی زره ها بقایای شمشیرها مربوط به جنگ ایران روم در منطقه ماراتن هست یا غارت هند بدست نادرشاه افشار کلیه طلاها الماس کوه نور و تخت طاووس و.. موجود است . متاسفانه چه مسلمان ها چه منتقدان اسلام پایه تحقیق خود را بر طبری و تاریخ نویسان آن زمان که همگی قصه نویس بوده اند گذارده اند
  حقیقت وجودی اسلام ریشه در همان ایران و عرب های ایرانی بوده اسلام توسط شخص خاصی بوجود نیامده بقایای فرهنگ دینی مسیحی و زرتشتی بوده که بعدها به اسم اسلام اعلام هویت کرده همانطور که ما الان با شیعه دینی طرف هستیم که برآمده از اسلام و سنت های ایرانی هست و آنچنان فاصله از اسلام گرفته که گویی چند سال دیگر بعنوان دین مستقل اعلام موجودیت خواهد کرد
  دوستان مطالعات خود را فراتر از تاریخ های جعلی و ساختگی طبری و واقدی و .. کنید و با منطق و علم تاریخ شناسی باستان شناسی بهتره پی به حقیقت ببرید

  Reply
 32. 32

  محمد

  گمان نکنم که سرداری بزرگ تنومند .زیر شتر بخاطر طوفان قایم بشود .و با باری کمرش بشکند .به این سردار با جنگ تن ب تن کشته شد

  Reply
 33. 33

  Fardin

  احسنت.این کتاب دستشون نگرفتن اظهار نظر هم میکنن

  Reply
 34. 34

  Fardin

  متن خوب و بدون نقص بود ولی درباره تعداد سیاهی لشکر ایرانی ها شک دارم که درست باشه

  Reply
 35. 35

  mina

  .سلام .چرا از خیانت دیلمیان چیزی نگفتی؟همونا که الان بچه هاشون ادعا میکنن اعراب سرزمینشونو نتونست فتح کنه وبا رضایت قلبی مسلون شدن..دیلمیان جزو لشکر ایران بودن که تو همین قادسیه به لشکر اعراب پیوستن، اونم فبل شروع جنگ.حالا اگر بعد از محرز بودن شکست بود باز توجیح داشت.بیطرف تاریخو روایت کنید ..خلاصه تارخ ایران فقط خیانت بوده.اخریناشم مجاهدین یاهمون منافقین ویا گروهای ترورریستی که سربازان بیچاره رو میکشن

  Reply
 36. 36

  علی

  درور فراوان بر ایرانی و ایرانیان. شکست ایران از اعراب حقیقت تلخی است که دارای دو وجه مهم است. یکی شرایط و وضعیت بحرانی خود ایران و دیگری ظهور یک ملت یکپارچه شده و تحت تاثیر بشارت های اسلام که با توجه به ماهیت قبیله ای و جنگجو بودن به یک قدرت نوظهور و غیر قابل انکار تبدیل شدند. بخت بد برای ایرانیان این بود که این دو اتفاق همزمان افتاد درست مانند اواخر هخامنشیان و ظهور فیلیپ و اسکندر مقدونی.
  تقریبا تمامی منابع تاریخی در اواخر ساسانیان به شرایط پریشان جامعه ایران از نظر اقتصادی ، مذهبی، اجتماعی و نظامی و بخصوص سیاسی اشاره می کنند. مثلا شیرویه پسر خسرو پرویز در هنگام اعدام پدرش به فلاکت افتادن رعایا را بزرگترین گناه خسرو پرویز عنوان میکند. و در طی چهار سال بعدی هر سه چهار ماه یکبار کودتا در دستگاه حکومت اتفاق می افتد و هر کسی به حکومت میرسد کشته میشود. و این درحالی است که ایران درگیر جنگی 27 ساله با روم است. در این حال یزدگرد را در حالی که از این کشتار خوفناک دربار به آتشکده ای در فارس پناه برده می یابند و با اکراه بر تخت مینشانند. در این زمان حدود سه سال از تعرضات مرزی اعراب که آگاه از وضع آشفته ایران هستند گذشته و هم اینانند که خلیفه عرب را به حمله بیشتر تحریک میکنند. این نکته بسیار تاسف بر انگیز است که گویا ایرانیان به هیچ وجه متوجه خطر در حال نزدیک شدن نیستند و درگیر کشمکش های قدرت طلبانه اند. به طوریکه تا جنگ قادسیه بجز در جنگ پل در هشت جنگ مرزی شکست خورده اند. به لحاظ اجتماعی و باور های دینی به آنچنان انحطاط و خرافاتی رسیده اند که تازیان را چون دیوانی توصیف میکنند که شمشیر بر آنها کارگر نیست و بی شک اگر اسلام سرزمین ایران را تسخیر نمیکرد این مسیحیت بود که ایران را فرا میگرفت.
  و اما سپاه عرب ، بدون شک بخشی از شکست ایرانیان حقیر شمردن حریف بود از جمله مسخره نمودن سلاح و لباس اعراب ،در حالی که با تامل در عملکرد فرماندهان و رزمندگان عرب بی تردید و شور بختانه برای ایرانیان افراد لایق و قابلی در برابر سپاه ایران قرار گرفته بودند . طرح های نظامی ، عملیات فریب و حملات غافلگیرانه و در هم کوبنده سواران عرب برای اولین بار مفهوم سوار سراسر جوشن پوش و بی تحرک ایران را زیر سوال برد. از یاد نبریم که اعراب همزمان با دو ابر قدرت آن زمان یعنی ایران و روم جنگیدند و در همان سالی که قادسیه رقم خورد در شام جنگ یرموک هم رخ داد و عجیب است که در هر دو جنگ سپاه ایران و روم چند برابر اعراب هستند و در هردو جنگ پس از چندین روز نبرد اعراب پیروز می شوند و آن هم با نبوغ و مهارت فرماندهانشان. وقتی به همه این عوامل نگاه می کنیم عامل شکست ایران چیزی فراتر از یک حادثه یا خیزش موقتی اعراب بوده و شاید به قول جناب رستم فرخ زاد تقدیر الهی بوده ،که همه چیز دست به دست هم داد تا برگی از تاریخ این سرزمین ورق بخورد و عبرتی باشد برای ما تا سرزمینمان را با یکدلی و ایمان بسازیم.

  Reply
 37. 37

  Sam

  ایران دارای ده ها فرمانده بوده و دارای لشکر قدرتمند و توانا چگونه اعراب با 5و 6 فرمانده ایرانیان رو شکست دادند.و همچین چگونه سپاه ایران با ازدست دادن سپهسالار و با توجه به زنده بودن یزگرد قلب سپاه فرو پاشید و همه عقب نشینی کردن . در ضمن در برخی منابع به تجاوز جنسی اعراب به زن های ایرانی اشاره می کند مگر خدا سمت افراد با تقوا نیست پس چرا اعراب پیروز شدند و به چنین جنایتی دست زدند لطفا به سوال من جواب بدید.

  Reply
  1. 37.1

   سليمان

   دروغ نگو خب تو از کجا میدونی که ایرانیان قبل از اسلام با تقوا بودن؟؟
   یه حرف من در آوردی
   تو از کجا میدونی که تجاوزی شکل گرفت!؟؟ اینم یه حرف ساختگیه
   فقط خداست که حقیقت رو میدونه
   ببین ما خبر نداریم 150 سال پیش دقیقا چه اتفاقایی افتاد
   حالا چه برسه به 1500 سال پیش

   Reply
 38. 38

  محمد

  هرگز در تاریخ ایران اندوه بار تر از ان ندیدم که وطنم به دست بیگانگانی چون اسکندر واعراب لگد مال شود وما بجای ستایش فداکاری های ایرانیان از مهاجمان تمجید کردیم اگر چه حمله اسکندر نشان داد که وطنی بی دفاع داریم ومهاجمان به راحتی بر ایران مستولی میشدند ولی فراموش نکنیم علاوه بر وضعیت جغرافیایی خیانت خود ایرانیان باعث این شکست ها بودحمله اعراب را جنگ مذهبی ندانیم زیرا در قلمرو ایران باستان همه ادیان ازاد بودند که تبلیغ کنند در ایران یهودیان ومسیحیان در کنار زرتشتی ها زندگی می کردند هم داریوش سوم وهم یزگرد سوم قربانی خیانت در خراسان شدند به فرماندهان عرب نگاه کنید همانند خالد بن ولید هرگز جوانمرد نبودند ولی فرماندهان ایرانی همانند جوانشیر گردمانی شجاع وانسان بودند اری از ماست که بر ماست

  Reply
 39. 39

  امین کعبی

  اولا سپاه اعراب۳۶هزار نفر بود.وسپاه ایران۱۵۰هزار برو درست تاریخ بخون اینو که همه میدونن ورستم رو سعد ابن وقاص هم کشت .وثانیا هیچ خیانتی اتفاق نیوفتاد

  Reply
 40. 40

  کارن

  باید جنگ های ایران و روم رو هم موثر بدانیم . در پایان جنگ های ایران و روم ارتش ایران نابود شده بود . اعراب با ارتشی شکست خورده و خسته جنگیدند . همچنین اعراب متحد روم بودند این در خود قران هم هست . مسیحیان منطقه و مسیحیان ایران طرفدار اعراب و روم بودند .

  Reply
 41. 41

  بنده الله

  دلیل شکست آمپراتوری فارس وروم ومصر نداشتن ایمان وظلم وستم های شاهان زرتشتی ومسیحی اش است نه کمبود امکانات وارتش وصاحب این سایت می‌گوید تعدادسپاه ایران کمتر از مجاهدین بود واقعا که مسخره است همین الان هم جمعیت شبه جزیره عرب خیلی کمتر از ایرانمان است تازه آنزمان شام وعراق مسلمان نبوده اند وسپاه اسلام خیلی کمتر از سپاه ایران بود راستی میدانید که خسرو پرویز در مرو به دست آسیابان ی کشته شد خب چرا چون رژیم آن وقت ظالم بود به دست یک عامی به هلاکت رسید عزیز جانم شاه ایران چقدر ظالم وسفاک بود چه زرتشتی ستم گری خدا خوار وذلیلش کند در دنیا وآخرت هم او وهم سرداران طرفداران ستم وجور مسئله دوم همه ایرانیان که در همان وقت مسلمان نشدند بلکه به تدریج وتا پذیرفتن کامل چند شورش به راه انداختند لازم است بدانید در مصر 15 میلیون مسیحی از80میلون نفر جمعیتش وجود دارد لطفا برای خودتان هم که شده کمی خردورزی کنید سری هم به نوشته های مراد یوسفی بزنید بعد قضاوت کنید به سلامت

  Reply
 42. 42

  عدی

  شما اینجا بیان کردید
  تو همه چیزه جنگ ایران برنده بوده

  تو یه روایتی که من خوندم آمده بوده که رستم با سه هزار از سربازانش اولین روز جنگ به هلاکت رسیدند

  Reply
  1. 42.1

   بردیا

   درود
   منظور پیش از جنگ قادسیه در همه جنگ ها پیروز بوده.

   Reply
 43. 43

  ایرانی

  عقل کل
  طبرستان مرکز مبارزه با اعراب بود ولی بعد ها به پایگاه شیعه تبدیل شد. اگه ایران زمان عمر فتح شد قاعدتا ما باید سنی
  باشیم.
  این بعلت عطوفت امامان شیعه نسبت به مردم طبرستانه

  Reply
 44. 44

  Arian

  عراب در جنگ رو در رو حریف ایران نشدند حتی با خیانت های سلمان فارسی خاِین و به دلیل طوفان شن بین دوطرف اتش بس موقت اجرا میشود.ولی اعراب در دل شب و طوفان شن به اردو گاه ایران شبیخون زده و چندتن از فرماندهان را میکشند در منبعی وفات رستم در این شب بوده ویا به شدت زخمی شده و اعراب برای شکستن قول و عهدشان اعلام میکنن در دین ما چیزی وجود دارد به نام تقیه!!ک همه ما کم وبیش با ان اشناییم.واضح است ک اوضاع کشور نابسامان بوده ولی اگر مردم از ظلم وستم به ستوه امده بودند به راحتی میتوانستند از کشور و حکومت در مقابل هجوم پیوسته روم دفاع نکنند.لطفا کتاب دکتر خنجی را بخوانید

  Reply
 45. 45

  Shahrokh

  گفته شده نامه ای که محمد به خسرو پرویز نوشته چون با نام خدا آغاز شده توسط خسرو پاره گشته سوال اینجاست مگر خسرو پرویز ادعای خدایی داشته ؟ مگر خسرو یکتا پرست نبوده ؟ اگر انسان متکبری بوده پس چرا باید یک عرب بیابان گرد را به حضور بپذیره ؟ آیا سفیر زندانی شده یا به عربستان بازگشته؟ البته این نامه مورد توجه آخوندهای زرتشتی قرار میگیره و اونا مامورینی به عربستان گسیل میکنند از جمله آقای سلمان و متوجه میشن محمد واقعا پیامبر خداست و چه دستاویزی برای انقلاب بهتر از این و تبلیغات برابری و برادری و دین برحق و… شروع میشه شاه برآشفته میشه دستور دستگیری پیامبر صادر میشه دو مامور جهت دستگیری پیامبر راهی مکه میشوند که اندو در نهایت مسلمان میشن اما سوال اینجاست مگر نه اینکه در نقشه ها حجاز جزو ایران نبوده پس چطور این دستگیری به این شکل ممکن بوده ؟ پس حضرات حمزه و بزرگان قریش و بقیه پهلوانان عرب کجا بودند که جرات نکردن جلو آن دو سرباز را بگیرند؟ مقدمات انقلاب صورت میگیره برای خالی نبودن عریضه چنتا عرب هم استخدام میشن و سپاه کوچک قلابی به وجود میاد و به سمت ایران حرکت میکنن شاه دستور سرکوبی اونا را صادر میکنه اما میبینه با لشکر نامریی خیانت طرفه در نهایت شاه فراری میشه انقلاب درون قلمرو ایران به وجود میاد و از اونجا که انقلابها فرزندان خودشونا میخورن نه پدران خودشونا عثمان ابوبکر و … کشته میشن و سلسله بعدی ایرانی با اسامی و القاب عربی توسط روحانیون عزیز زرتشتی به وجود میاد و البته ایران واقعا یکشبه مسلمان میشه طبق زمینه چینی قبلی عزیزان مغول به ما حمله کرده و واقعا ویران کرده اما ما کینه ای از اونا به دل نداریم اما این عربهای مظلوم را گناهکار صد در صد میدونیم من به نوبه خودم از این تهمتی که به اعراب میزدم عذر خواهی میکنم از ماست که بر ماست

  Reply
 46. 46

  صالح

  محض اطلاع شما اصلا خسرو پرویز کسی که نامه رو آورده بود به حضور قبول نکرد و فقط مسئول دروازه نامه پیامبر رو به وزیر دربار داد.
  و وزیر نامه رو به یزدگرد سوم تحویل داد.
  و یزد گرد سوم که بت پرست و آتش پرست بود وقتی که دید نامه با نام خدا شروع شده نامه رو تکه تکه کرد
  دیگه این حقیقت جای بحث هم نداره

  Reply
  1. 46.1

   Amir

   ب مولا چی گفتی

   Reply
   1. 46.1.1

    صالح

    به مولا فهمیدی که چی گفتم

    Reply

Leave a Reply

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر تنها با ذکر نام تاریخ پارسی و لینک آن مجاز است.