درباره نویسنده

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

مطالب مشابه

67 ديدگاه

 1. 1

  آریانا

  من شنیدم که رستم فرخزاد در نبرد تن به تن با سعد وقاص به دست او کشته می شود. سعد وقاص با استفاده از طوفان شن ناگهان ضربه شمشیری بر سر رستم وارد میکند و سپاه ایران با دیدن کشته شده رستم هزیمت میکنند. کدوم روایت درسته؟

  پاسخ
  1. 1.1
   بردیا

   بردیا

   درباره مرگ رستم فرخزاد روایت های مختلفی گفته شده است و نمی توان گفت که کدام روایت درست است!
   1. به نظر فردوسی بزرگ رستم در نبرد تن به تن با سعد وقاص کشته می شود. در این نبرد رستم ضربه شمشیری بر اسپ سعد وارد می کند و سعد بر زمین می خورد ولی هنگامی که رستم می خواهد ضربه دوم را بر سعد وارد کند ناگهان طوفان شن می شود و رستم ناچار از اسب پیاده می شود ولی نمی تواند جایی را ببینید و ناگهان سعد وقاص ضربه شمشیری را بر سر رستم وارد میکند.
   2. در منابع دیگری رستم در هنگام طوفان به زیر شتری می رود و یک عرب با بریدن طناب بار و بنه شتر نا دانسته صندوق سنگینی را بر پشت رستم می افکند که رستم ناتوان شدن و خود را به آب می زند که سرانجام به دست آن عرب کشته می شود.
   3. در منابع دیگری در شبیخون روز سوم جنگ، اعراب با استفاده از طوفان شن به ایرانیان شبیخون می زنند و ایرانیان در زوزه کشان طوفان شن بی آنکه بتوانند حتی نفرات خودی را از دشمن تشخیص بدهند با اعراب وارد جنگ می شوند. در همین هنگام رستم فرخزاد را در سراپرده خود که در وسط اردوگاه ایرانیان بود، کشته می یابند.

   پاسخ
  2. 1.2

   روزبه

   سلام خدمت شما لطفا این منابع که فرمودید را به اختصار و یا کامل ذکر کرده و نام ببرید تا با نویسنده ها و منابعشان آشنا شویم و ما هم مثل شما در این زمینه به تحقیق بپردازیم هرچند میدانیم که خلیفه اول و دوم و سوم اعراب در زمان اسلام و مرگ محمد مصطفی جایگاه خلافت را قبل از علی بن ابیطالب ربودند ❎ بگذریم لطفا در رابطه با مبحث طوفان شِن در آن زمان که هنوز سد سازی و کم آبی نبوده و اینکه در غرب که مناطق کوهپایه اییست و خود ایران تا شبه جزیره عربستان سر سبز بوده و کشاورزی بوده نیز توضیح دهید و چرا نیرو ها با وجود نقل قول داستان به وجود رستم فرخزاد که او نیز یکی از شجاعترین و دلیر ترین فرماندهان ایرانی بود و آیا ایران با آن همه وسعت سرزمین دیگر فرمانده و دلیرانی نداشته که با مرگ و کشته شدن یک فرمانده آنچنان از هم گسسته شود مثل این می ماند که بعد از شهادت چمران و یا شهید همت و یا حسن باقری ما در نبرد با عراق کل جنگ را از کف دتده و شکست بخوریم در ضمن هنوز شاه که زنده بود پس چرا نا امیدی؟ مگر اینکه مردم ایران از ستم شاهان به کمک شاهان نشتافته باشند و چرا بعد ها طبق نظر دانشمندان زرتشتی ها هنوز هم در ایران هستند و آزادانه زندگی میکنند و مجبور به تغیر مذهب نشده اند ولی اکثر مردم از اسلام به زرتشت در روزگار ما تغیر مذهب ند ادند ولو بعد از صد ها و صد ها سال؟
   چگونه از وجود تاریخ دقیق طبق داستان یعنی نوامبر سال 636 میلادی اطلاع هست اکا از دیگر اتفاقات مهم مثل کشته شدن رستم و باقی ماجرا اطلاعات دقیقی نیست

   لطفا جواب سوال ها را بفرمایید با تشکر فراوان از طرف میهن پرست وفادار

   پاسخ
   1. 1.2.1
    بردیا

    بردیا

    درود
    با تشکر از نظر شما
    در وهله اول این مطلب هیچ ربطی به خلفای و جانشینی آنان ندارد و فقط به جنگ قادسیه پرداخته است.
    دوست گرامی نوشته بالا تماما برگرفته از شاهنامه، تاریخ طبری و هزاره های گمشده نوشته دکتر پرویز رجبی (جلد سوم) و کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران نوشته دکتر عبدالعظیم رضایی هست.
    در مورد جنگ قادسیه، این جنگ در بیابان ها درگرفت سپاه ایران دچار کم آبی بودند چنانچه که به قول فردوسی سپاهیان و اسبان گِل تر می خورند از فرط تشنگی. شکستن سد ها هم در واپسین سال های پادشاهی خسرو پرویز رخ داد. (پیش از جنگ با اعراب) و واقعه طوفان شن و کشته شدن رستم همه مورخان متفق القول هستند.

    سه روز اندر آن جایگه جنگ بود
    سر آدمی سم اسپان به سود

    شد ازتشنگی دست گردان ز کار
    هم اسپ گرانمایه از کارزار

    لب رستم از تشنگی شد چو خاک
    دهن خشک و گویا زبان چاک چاک

    چو بریان و گریان شدند از نبرد
    گل تر به خوردن گرفت اسپ و مرد

    در مورد کشته شدن رستم و فروپاشی سپاه ایران هم باید گفت که رستم سپه سالار ایران در آن هنگام بود و از تمامی سرداران یک تن و گردن بالا تر بود. به هر حال در تمامی جنگ ها بیشتر افراد سپاه را بی تجربه ها تشکیل می دهند و در 90% جنگ های باستان هنگامی که سپاهیان فرمانده خود را از دست می دادند می پنداشتند که دیگر همه چیز تمام شده است و جنگ را باخته اند. سپاه ایران هم در این جنگ از این قضیه مستثنا نبود. هر چند که بخشی از سپاه ایران پس از کشته شدن رستم و هزیمت سپاه ایران، در میدان نبرد ماندند و جنگیدند و عقب نشینی نکردند.
    این را هم باید اضافه کرد که ساسانیان پس از جنگ قادسیه نیز از اعراب شکست خوردند و قادسیه تنها جنگ ساسانیان و اعراب نبود.

    در مورد مرگ رستم هم در کامنت بالا عرض شد که به نظر فردوسی رستم در نبردی تن به تن با سعد کشته می شود ولی در دیگر منابع (تاریخ طبری،کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران و…) رستم هنگام طوفان شن به زیر شتری پناه می برد و یکی از اعراب با بریدن بند شتر صندوق های سنگین را بر روی رستم می اندازد و سپس او را می کشد. به دلیل اینکه چگونگی مرگ رستم به چند روایت گفته شده است ولی تاریخِ این جنگ در همه منابع یکی است.

    پاسخ
   2. 1.2.2

    امیر ارسلان

    احسن . همینو بگو . به این میگن ایرانی اصیل درحد واندازه دانش حرف زدی. اگر واقعا ایرانی باشی در هر جای ایران باشی به کل ایران و ایرانی احترام میذاری . در حد دانش حرف زدن هم نوعی احترامه . هر هر جور حرف بزند اول ذات خودش نمایان میشود .
    تا مرد سخن نگفته باشد عیب وهنرش نهفته باشد

    پاسخ
   3. 1.2.3

    زوپیر

    در برابر سیل هجوم اعراب شهرهای بسیار ویران شد و خاندان ها و دودمان های بسیار بر باد رفت. اموال توانگران را تاج کردند و آنها را غنائم و انفال نام نهادند. دختران و زنان ایرانی را در بازار مدینه فروختند و آنانرا سبایا و اسرا خواندند و همه این کارها را در سایه شمشیر و تازیانه انجام دادند و هر گونه اعتراضی را با حد و سنگسار و قتل و سوزاندن جواب دادند. و چنین بود که اندک اندک محرابها و مناره ها جای آتشکده ها را گرفت. گوشهایی که به شنیدن زمزمه های مغانه و سرود های خسروانی انس گرفته بودند، بانگ تکبیر و طنین صدای موذن را با حیرت و تاثر تمام شنیدند. کسانیکه مدتها از ترانه های طرب انگیز باربد و نکیسا لذت برده بودند رفته رفته با بانگ حدی و زنگ شتر مانوس شدند… کتاب ” دو قرن سکوت ”
    عبدالحسین زرینکوب (تاریخ شناس برجسته ایرانی) .

    شما لطفاً نسک شیعه گری زنده یاد کسروی را بخوان .ایرانیان به زور شمشیر عرب مسلمان شدند. از جهت ندادن جزیه و … پاینده باد ایران

    پاسخ
  3. 1.3

   زوپیر

   روایتی که شما فرمودید برگرفته از شاهنامه ست.روایات بسیاری ست در این باب
   زنده باد و نامشان جاودانه. ولی رستم فرخزاد تا پای جان جنگید در کتاب ذبیح الله منصوری نوشته که بقدری به رستم تیر ونیزه زدن که مانند خار پشت شده بود ولی درفش رو ننداخته بود و موقعی که می‌خواست جان به جهاندار تقدیم کند درفشو طوری بزمین کوبید وکنار درفش شهید شد که درفش هنوز ایستاده و پابرجا بود

   پاسخ
   1. 1.3.1
    بردیا

    بردیا

    درود
    در شاهنامه رستم در جنگی تن به تن با سعد وقاص کشته می شود و فرمایش شما درست می باشد.
    با سپاس

    پاسخ
 2. 2

  هومن

  سپاس از اطلاعتون درباره نبرد قادسیه میگن نیرو ساسانی ۳۰هزار تا بود بعضیا میگن ۱۰۰ هزار تا کدوم درسته ؟
  یه نفر هم هست میگه حمله اعراب دروغه نظر شما چیه ؟

  پاسخ
  1. 2.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   در برخی منابع تعداد نفرات سپاه ایران 30 هزار و در برخی منابع 20 هزار و در برخی منابع نیز 100 تن آورده شده است. که شاید 100 هزار تن نزدیک تر به واقعیت باشد. حمله اعراب به ایران نیز حقیقت داشته است چرا که منابع بسیاری در این باره وجود دارد

   پاسخ
 3. 3

  حمید

  سلام وقت بخیر نقش امام حسین و امام حسن در قادسیه چه بود

  پاسخ
 4. 4

  rasool

  درود بر شما بسیار خوب ودقیق نوشتین باید خدمت هموطنان گرامی عرض کنم تاریخ رو فاتحان مینویسن پس به نفع خودشون مینویسن ..بعضیها هم که میخوان تاریخ رو نقض کنن امثال روزبه(سلمان فارسی)که به کمک اعراب شتافتن و به لشکر ایران خیانت کردن موردی نداره راحت باشن چون تا بوده در ایران خیانت بوده و تمام پادشاهان ایرانی توسط خیانت خودی نابود شدند و وطنمون به خاک و خون کشیده شد ایران خونهای بسیار و پادشاهان بیعرضه زیادی رو به خودش دیده.

  پاسخ
  1. 4.1

   *

   خاک تو سرتون سلمان فارسی صحابه پیامبره واینو از یاد نبرید اونا لشکر اسلام بودند خداوند بوسیله اونا دینو به همه رسوند اونا روحیه معنوی داشتند و خداوند یارو و یاور مسلمانان بود و لعنت پیامبر ساسانیان را نابود کرد و پیامبر فتح ایرانو مژده داده بود ما ایرانی ها هرچه فرمانده داشته باشیم در برابر اسلام تسلیمیم (( نصرمن الله و فتح قریب ))

   پاسخ
   1. 4.1.1

    ممل

    کس نگو بابا گلابی وطن فروش تخم عرب

    پاسخ
    1. 4.1.1.1

     محمدامین

     شعور ایرانی ها اینقدره؟
     چه طور به ایرانی بودنمون بیشتر ازمسلمان بودنمون بنازیم؟!
     ای دارنده گفتار نیک، پندار نیک ، کردار نیک!

     پاسخ
    2. 4.1.1.2

     میج

     فقط جنگ اعراب و یاد میکنید.غارت های روسیه و انگلستان چی؟

     پاسخ
   2. 4.1.2

    بی نام

    دهن کثیفتو ببند عرب پرست بی شرف

    پاسخ
   3. 4.1.3

    مانیا

    یعنی واقعا خددتو ی ایرانیی میدونی منکه شک دادم ب گذشتت ک ی نگاه بندازی میبیتی توام ی عرب زاده ی بی صفتی واقعا برای تو و لمثال تو جز تاسف کاری از کسی بر نمیاد بی سولدی . کوکورانه قضاوت و جانبداری از ویژگیهای اعراب ایرانی نماست

    پاسخ
   4. 4.1.4

    E.A

    داری گه مفت میخوری منم اگه اون موقع بودم هرکس از عربستان میومد جلوش وایمیسادم امثال مثل تو هستند ک ایران ب این روز افتاده .تو سپاه ایرانم یکی مثل تو بوده ک شکست خورده ی وطن فروش مثال خودت

    پاسخ
   5. 4.1.5

    کیا

    از اونایی که مادرتم دو دستی تقدیم میکردی

    پاسخ
   6. 4.1.6

    فرید

    سلام
    برادر من کسی نگفت که دین اسلام بده ، ولی عربی که دختراشون را زنده طنده گور میکردند و ملخ میخوردند و بت میپرستیدند ، اینها میخواستند دین به ما معرفی کنند هیچ ایرانی تا کنون بت نپرستیده ما همیشه یکتا پرست بودیم . اگه اعراب حمله نمیکردند ما خودمون مسلمان درست و حسابی میشدیم . حضرت علی به عمر همین را گفت

    پاسخ
 5. 5

  علیرضا

  با سلام
  مگه نمیگن اعراب به بهانه گسترش دین اسلام با ایرانیان وارد جنگ میشوند اونم ب فرماندهی عمربن خطاب ؟
  که دختراهای خسرو پرویز رو اسیر میکن تو شهر میگردون و اعراب همه جا رو به آتش میکشن و تجاوز میکنن و…
  لطفا راهنمایی کنید موثق ترین واقعه جنگ قادسیه کدومه ؟؟؟

  پاسخ
  1. 5.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   جنگ قادسیه یک جنگ مرزی می باشد که در نزدیکی های شهر ساباط (یکی از هفت شهر تیسفون) درگرفت که طی آن ایرانیان شکست خوردند. این مطلب ربطی به گفته شما نداره.

   پاسخ
  2. 5.2

   *

   دروغ تاریخی است ما ایرانیا در جعل تاریخ استادیم

   پاسخ
   1. 5.2.1

    هومن

    اقای ناشناس نکنه کوری یا مذهبی متعصب هستی نکنه این همه منبع دو قرن سکوت یا حکومت علوی یا بنی عباس یا تاریخ طبری رو ندیدی یا تاریخ بیهقی یا جنبش خرمندیان میشه بگی اینا چیه

    پاسخ
   2. 5.2.2

    مانیا

    شما تحقیق کردی ب این نتیجه رسیدی؟یا نه مثل همیشه تند تند ی چیزی بنویسیم ک کم نیاورده باشیم و راحتتر میدونی چرا ما ایراتی ها ب اصطلاح انقد ک ب اعراب بی شرف تعصب داریم ب کذشته ی پر افتخارمون ک همه ی دنیا همه ی ارزوشونه همچین گذشته ای داشتن انقدرررر بی تفاوتیم راست میگن ک ایرانی ها غریب پرستند و مرده پرست
    هرچند دیگه از نسل ایرانی کم مونده
    اوناییم ک سنگ اعراب نجس رو ب سینه میزنید حقتونه ک با شتراشون یکی بدوننتون و هر دوتاتون رو با واحد شمارش تفر بدونن

    پاسخ
  3. 5.3

   انا القعقاع انا الفاروق انا خالد ابن وليد انا خادم الحسين الشهيد

   چنين چيزي جايز نيست و دروغه دستور حمله خدا داده مگه امام علي چنين كاري رو ميكنه همش دروغه ودر هيچ كتاب مو ثق نيامده

   پاسخ
 6. 6

  روح رستم فرخ هرمزد ايران اسپهبد!!

  سرداران و ايران اسپهبدان ساسانى هم وقتى به مردم معترض و دست خالى ميرسيدند، هركدام براى خودشان شير ژيان و رستم دستان و ابرپهلوانى بودند و به راحتى جمعشان ميكردند اما متاسفانه در زمانى كه با افراد مسلح هرچند پاپتى روبرو ميشدند، زير شتر ميخوابيدند يا سوراخ موش جستجو ميكردند و در نهايت سرشان به بريدن ميرفت!!!..

  پاسخ
 7. 7

  سجاد

  با سلام، جناب ادمین عده ای میگویند خلیفه چهارم با فتوحات مخالف بوده و عده ای میگویند حسن بن علی و حسین بن علی در این جنگ ها حضور داشتند کدام یک به نظر شما به واقعیت از نظر تاریخی نزدیک تر است؟! خیلی ممنون

  پاسخ
 8. 8

  رستم فرخزاد

  هیچ ذلتی و خواری برای یک ملت مانند دزدیدن هویت و فرهنگ یک ملت نیست همونطور که اعراب مغولان رومی ها همیشه تهاجم به سوی کتاب خانه هاو مراکز علمی ما حمله میکردن و کتاب خانه های مارو اتیش میزدن تا ما بویی از تمدن بزرگ ساسانی و ساسانی ها نبریم و در جهل بمانیم هیچ چیزی بد تر از جهل نیست برای انسان که حرف هر نفهمی رو باور کنیم و از اصل خودمون دور بشیم ولا اینکه در مقابل اصل خودمون جبپه بگیریم فقط میتونم تاسف بخورم چون هیچ کاری از دستم بر نمیاد چه رستم ها برای این کشور کشته شدن و فداکاری کردن الان ما برده نشدیم اونوقت اقای مفو میاد به تمدن 7000ساله ایرانی او اریایی توهین میکنه و بعد جانب داری یک مشت بیابان گردو میگیره که بویی از فرهنگو تمدن نبردن ولا اینکه ***** هست مثل اون عربها

  پاسخ
  1. 8.1

   مجتبی

   به ‌گواهی تاریخ هیچگاه پادشاهان ساسانی ارزشی برای مردم عادی قایل نبودند و کشور ایران به صورت طبقاتی اداره می شد که مردم طبقه عادی حتی اجازه داشتن سوا د هم نداشتند و بزرگترین دلیل شکست دولت ساسانی عدم حمایت مردم از آن حکومت ظالم بود.

   پاسخ
   1. 8.1.1

    پارس

    نه که بعدش که ایران اسلامی شد همه جا پر شد از کتابخونه و دانشمندو همه مردم هم راضیه راضی بودن از وضع زندگیشون و با اربابانه اعرابشون از نظر طبقاتی یکی بودن. اصلا از اون موقع تا همی الان همه از همه چیز راضی هستن. به قول عادل فردوسی پور چقد خوبیم ما ….

    پاسخ
  2. 8.2

   هرمز

   … شعری می گی داداش رستم

   پاسخ
 9. 9

  Babak

  رستم‌فرحزاد دمت گرم موافقم

  پاسخ
  1. 9.1

   ایران باشکوه

   * یک نامرد بدبخت عرب صفت بیشتر نیستی، خیلی پستی

   پاسخ
   1. 9.1.1

    محمدامین

    به نام ایزد یکتا
    مردم شهر ما از جنوب فارس بیشترشون یهودی بودن ، اجداد ما یهودی بودند پیش از اسلام به خاطر همین تعصبی ندارم.
    اما انصافا وجدانا
    اسلام حرفش چیه؟ حرف اسلام اینه که فقط بنده کسی باشید که شما را آفرید. نه بنده هیچ کس دیگر .
    حرف اسلام اینه که جلو هیچ کس سر به سجده نگذارید . همه پیامبران همین رو گفتن.
    حرف اسلام اینه که همه با هم برابرند، به پدر و مادر خودتون نیکی کنید! یادتون نره پدر و مادر خودتون! به خودتون ستم نکنید
    مگه حرف اشتباهیه که آدم بخواد مقاومت کنه!
    اجداد ما لاریها از جنوب فارس همین پنجاه شصت سال پیش بعضی هاشون مسلمون شدن، عده ای هم که از مشور خارج شدن .
    برای من دلیل برای تعصب وجود نداره
    برای شما هم اگه قرار به عقاید پدران خودتون احترام بذارید و پیرو اونها باشید بدونید که حتما اونها ایرانیان غیور و خردمندی و شجاعی بودند که تن به اسلام دادند .
    اگر هم اجدادتون اهل خردورزی نبودند و فوری تسلیم میشدند هم نیازی به پیروی ازشون نیست ، خودتون با فکر خودتون تصمیم بگیرید
    هر چیزی که درسته و چیزی گیر اعراب میاد رو نپذیرید . هر چی گیر آخوندا و نسل پیامبرشون میاد نپذیرید، خمس هم ندید.
    اما بقیه دستورات که چیزی گیر اعراب نمیاد ، چیزی گیر آخوند نمیاد،
    آخه مهربانی با پدر و مادر و خوش برخوردی با همسایه و خویشاوندان چه از ایرانیان کم میکنه
    اگر اسلام میگه در کسب و کار ، در ترازو ، کم فروشی نکنید چه چیزی به محمد و سلمان فارسی زیاد میشه و چی از ایران کم می کنه؟ اصلا چی گیر خدا میاد! اصلا صلوات هم نفرستید اگه میخواید چیزی گیر پیامبر اسلام نیاد ، اما به دستورات اسلام عمل کنید
    اگر زرتشتی هم هستید ، اندیشه نیک باید شما رو به پرستش خدا و انجام واجبات اسلام سوق بده
    من از شهر لار هستم. هنوز هم قبرستان گبر ها یا همون یهودیان موجوده
    درود ایزد بر کسی که به دنبال راه خدا باشه.

    پاسخ
 10. 10

  رضا

  هر چه بوده و هر چه شده متاسفانه اعراب موفق شدند فکر و تمدن و حکومت خودشون رو با ترکیبی از زور و قلدری و البته خطابه ها و آخوندهایی که خیلی هاشون هم اتفاقا ایرانی بودند بر ملت پارس و ایرانی مسلط کنن و احتمال قوی هم هست همونطوری که خیلی از ایرانیهایی که الان دارن به گسترش فرهنگ عرب خدمت می کنن و به بندگی کشیدن مردم پارس و ایرانی به دست عربها بخاطر منافع مادی به اعراب کمک و به وطن خودشون خیانت می کنن از همین امثال در جنگ قادسیه به اعراب خوشخدمتی کرده و به وطن خودشون خیانت کرده باشن و باعث تاراج جان و مال و ناموس ایرانی به دست اعراب ملخ خور شده باشند و صد البته همینطور هم هست و فرهنگ اصیل ایرانی و احترام و مهربانی اوستایی و زرتشتی رو در کتابهای تاریخ دفن کردند. البته هر کسی مسوول زندگی خودشه ولی عموم جامعه ایرانی در سراشیبی سقوط آزاده

  پاسخ
 11. 11

  هومن

  با درود ببخشید میگم این راسته میگن حمله تازیان دروغه اخه تو یه سایتی زده بودن نبرد قادسیه نبرد دروغی ست
  باسپاس از پاسخ تون

  پاسخ
  1. 11.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   حمله اعراب به ایران واقیعت دارد چرا که منابع بسیاری از جمله شاهنامه،تاریخ طبری و …. وجود دارد.

   پاسخ
 12. 12

  saeed

  دوستان بادرودبه شمابایدعرض کنم یکی ازعمده ترین دلایل شکست ایرانیان حماقت وبیشعوری جناب رستم فرخزاده!این بابا قبل ازاینکه با دشمن روبروبشه خودشو باخته بوده وبالطبع وقتیکه فرمانده اصلی جوری خودشو خیس کنه که ازهمان خراسان که حرکت میکنه داٸم درحال خواندن آیه یٲس بوده وباعث سرایت این ترس و وادادگی به افسران وفرماندهان زیردستش تا اون قشوچی وآشپزو دربان چادرش شده !باورکنیدبخداتازه اون سرباز بیچاره ساسانی که فرارنکرده وجنگیده واقعاکارخارقالعاده ای کردن!چون من اگربودم یک ثانیه هم حاضرنبودم توی اردوگاه همچین بیعرضه ای وایستم!تازه این احمق چندماه وقت میگذاره ویکی یکی سپاهیان دشمن را که ازلحاظ روحی ته دلشون ازاسم وآوازه ارتش ایران میترسیدند وخودشان راحقیرمیدانستندرابه اردوگاه ارتش وسپاه ایران میاره وانگار جلسات بازسازی روحی وروانی براشون میذاره وبه اصطلاح ریکاوریشون میکنه وهرروز دم غروب وقتی سربازان دشمن برمیگشتند ،فرماندهان وافسران سپاه ایران را توی چادرش جمع میکردهوته دلشون رو خالی میکرده وباورکنیدروزبه روز روحیه سپاه عرب درحال بازسازی تقویت بوده وسپاه ایران برعکس درحال هزیمت و ازهم پاشیدگی! اگه باورتون نمیشه تاریخ ابن خلدون را بخونید وکلاهتونو قاضی کنید وببینیدخداوکیلی هیچ دیوانه ای رفتاروگفتاراین سردار رستم را انجام میده!؟ من شک ندارم که سعدابن ابی وقاص ویاخالدابن ولید نقششون درپیروزی اعراب وفتح ایران درمقایسه بارستم فرخزاد،هرکدام5%که جمعامیشه خالد وسعد10%ورستم یک تنه85%باعث فتح ایران وپیروزی اعراب شده اند و5%باقیمانده هم نقش زمین وزمان و….!!!

  پاسخ
  1. 12.1

   کوروش

   نه رستم فرمانده دلیری بود وه تقصیر سلمان فارسی وطن فروش بود که ایران شکست خورد بعدش هر کی غیرت داشته باشه از وطنش دفاع میکنه چ ربطی به فرمنده داره

   پاسخ
 13. 13

  سیاوش

  آخرش نفهمیدیم چهار ماه معطلی در قادسیه به خاطر ترس اعراب بود یا ستاره شناسی رستم فرخزاد؟
  بعد ایشون که ستاره شناسی بلد بود نمی دونست کدوم فصل سال سرده و کدوم گرم که موجب شکست سپاه ایران نشه؟

  پاسخ
  1. 13.1

   آریا

   رستم به نوعی میخواست با اعراب صلح بکنه و اونارو از جنگ منصرف کنه و شاید این 4 ماه معطلی به این دلیل بوده

   پاسخ
 14. 14

  امیر ارسلان

  سلمان و ابوذر میدانستند که اعراب لیاقت اسلام را ندارند طبق برداشت از ایه همانطور که خدا میفرماید قدرت اسلام روزی از اعراب به پارسها انتقال میدهم . علت شکست در قادسیه وجود حاکم خود رای ساسانی وحاکمان قبل از ان بود که سرداران و فرزندان دلیر و سرمایه های ملی ما را با بی تدبیری وعدم پذیرش مشورت فرماندهان جنکها را با اعمال رای خود شروع و به کام مرگ پیش میبردند .
  نگاه نکن الان خدا هر تصمیمی را به عهده ملت گذاشته و ازادانه رییس جمهور مانیستی و فاشیستی و ترسو ضد ایرانی را بر سرکار نیاوریم قبلا در اداره کشور مردم ایران حقی نداشتند در حالیکه جانفشانی های زیادی برای ایران کردند وهمگی با خریت بعضی پادشاه ازبین میرفت همچنان که زحمت کوروش وداریوش را ازبین بردند و ایران وسیع را به ارزانی و بدون جنگ باختند
  الان خدا همه ملت تک به تک شریف ایران را در اداره مملکت سهیم کرده ولی به خاطر عدم رشد عقلانی بعضی هموطنان که بدون داشتن علم ،نظرات قاطع و سخاوتمندانه شبیه اعراب میدهند ،مانع رشد وبالندگی ایران میشوند
  ما هموطنانی داریم که خودمان را عرب زاده خطاب میکنند میدهند
  شرافت ،دلیری،جوانمردی اکثریت ایران بود که باعث شد خدا اسلام ازنوع مذهب شیعه را به ایرانیها بدهد
  پیغمبر و امامان نیز بارها گفته اند از نسل پارسها بودن افتخار است و قدرت اسلا در نهایت متعلق به پارسهاست .اراده خدا بود که مسلمان شویم نه اینکه اعراب ما را مسلمان کردند
  خیانت و کج فهمی و بی وفایی از خصوصیت اعراب است به گونه ای که از همان روزی که پیغمبر اسلام رحلت یافتند عرب خیانت به دین را شروع کرد و در هر مرحله ای امام را به شهادت رسانید
  هموطن عزیزم تصمیم بگیر تا در جایی که تخصص نداری خدا وکیلی نظر ندی .علامه هم که باشی نظر دادنچ سخته علم وتخصص و مطالعه میخواد وگرنه فردا باید در مقابل خدا جوابگو باشی

  پاسخ
 15. 15

  تبرستان

  جانم فدای مازندران که توی جنگ با اعراب توسط اون قوم آلوده فطح نشد.

  پاسخ
 16. 16

  تبرستان

  تبرستان کبیر همیشه آزاد باد

  پاسخ
 17. 17

  چیا

  باید بپذیریم کە شکست ایرانیان بە خاطر اختلافات داخلی بین ایرانیان بوده وگرنە هیچ عقل سلیمی نمی تواند بپذیرد کە سپاە پر عظمت و شکوە ایران کە قدرتمندترین سپاە جهان بودە در مقابل مشتی عرب بیابانگرد شکست بخورە اعرابی کە فنون جنگ مانند شمشیر زنی و تیراندازی و حتی اسب سواری را خوب نمی دانستند در حالی کە ایرانیان از کودکی فنون جنگی را آموزش می دیدند. شک نکنید خیانتی بزرگ در کار بودە عدەای از ایرانیان خواستەاند دین زرتشتی و پادشاهی ساسانی را بە وسیلە و همکاری با اعراب از بین ببرند.وگرنە هرگز اعراب بە تنهایی توانایی رویارویی با بزرگترین قدرت دنیا در آن زمان را نداشتەاند.مرگ بر خیانتکار در هر دورە و زمانی.

  پاسخ
 18. 18

  zaraa

  این جنگ حمله اعراب و ایران نیست درواقع حمله سنی ها به ایرانه…!!!!!!!!!! چون به وسیله ی ظالم ترین شخص در اسلام و رهبری ملعون ترین شخص که خلافت رو دزدید جنگ رخ داد! اگر به وسیله ی ائمه بود مردم به نیکی یاد میکردند نه با خشم و ناراحتی..

  پاسخ
 19. 19

  مهدی

  سلام
  خیلی ها رو دیدم که توی نظرات دارند به سلمان توهین میکنند
  ولی توی متن شما بیشتر به نظر میاد طوفان ما رو شکست داده
  لطفا مشخص کنید سلمان مقصره یا طوفان تا بیشتر از این توهین نشه.
  ممنون از جوابتون

  پاسخ
  1. 19.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   چند دلیل باعث شکست ساسانیان در جنگ قادسیه بود و نمی توان فقط یک دلیل برای این شکست بیان کرد و همانطور که در بالا گفته شده دلایل متعددی می توان برای این شکست بیان کرد که دو دلیلی که بیان کردید را نیز شامل می شود.

   پاسخ
 20. 20

  مهدی

  سلام
  من فقط یک سوال دارم ، و ممنون میشم اگر دوستان خودشون عاقلانه و به دور از هر گونه تعصب نژاد پرستانه جوابش رو برا خودشون نگه دارن.
  همه ی ما ایرانیها علی الخصوص شیعیان از ماجرای شهادت حضرت زهرا خبر داریم. در اون روزی که خلیفه ی دوم ملعون اومد برای بیعت اجباری و…. تا آخر داستان ،میدونیم که حضرت به خاطر مصالح اسلام سکوت کرد.
  علاوه بر حضرت۶ مرد دیگه که سلمان عزیز ما ایرانی ها هم جزو اون هفت نفر بود حظور داشت،در همه ی تواریخ داریم که سلمان کوچک ترین حرکتی انجام نداد چون نگاه اصحاب به امیرالمومنین بود، حالا چطور ممکنه تو جنگی مثل قادسیه که خود امیرالمومنین شرکت نکرده به سلمان اجازه ی شرکت بده؟
  این تهمت بزرگی که به جناب سلمان زدند بسیار نارواست.

  پاسخ
 21. 21

  آریا

  چقد سگ زاده عرب اینجاست

  پاسخ
 22. 22

  امیرخلیلی

  سقوط ساسانیان
  ************
  تورج دریایی و سقوط ساسانیان
  ***********
  حمله اعراب به استان فارس، به نقل از تورج دریایی
  ***********

  پاسخ
  1. 22.1
   بردیا

   بردیا

   دوست گرامی گذاشتن لینک دیگر وبسایت ها به جهت تبلیغ، بر خلاف قوانین سایت می باشد.
   با سپاس

   پاسخ
 23. 23

  امیر

  اینقدر زیبا شرح داستان جنگ رو دادین که تمام وقایع تو ذهن آدم بشکل تصویر درمیاد
  ولی تصاویری تاریک و ترسناک

  پاسخ
 24. 24

  مهرداد

  به نام زرتشت:
  مردم ایران این رو بدانید که در تاریخ جنگ های ایران و اعراب دروغ های بزرگی نوشته شده…چه طور ممکنه که ایران ساسانی با آن همه عظمت به همین سادگی و آن هم تنها در یک جنگ چهار روزه به اعراب شکست خورده باشند.در آن زمان ایران از شمال غربی با امپراتوری روم شرقی و از شرق با ترک تباران و از دیگر نقاط هم با دشمنان دیگری در جنگ بوده که با تمام این جنگ ها هیچگاه ایران شکست نخورده اما چه چطور ایران از اعراب ناگهان شکست خورده…ای مردم مطمئن باشید که در آن زمان اتفاقی افتاده که انسان امروزی از آن اتفاق بی خبر هستند…. همانطور که در متن نوشته شده چهار هزار نفر از سربازان ایرانی به ایران خیانت میکنند و وارد لشگر اعراب به فرماندهی عمر صعد مار به دوش میشوند تا به خیلفه عمر مار به دوش کمک کنند.این واقعه در بسیاری نوشته های تاریخی آورده شده است.اما به نظر من بیشتر از چهار هزار نفر به لشگر ایران خیانت کرده اند…احتمالأ بیشتر از چهل هزار نفر از سربازان و ده ها فرمانده ی ایرانی برای پیوستن به اسلام که فریب مسلمان های کثیف را خورده بودند به لشکریان شیطان پیوستند و به ایرانی های خدا پرست خیانت کردند…و از طرفی امپراطوری روم شرقی که سربازان کمی در شامات داشته از اعراب شکست خورده و لشگری سی هزار نفری به قادسیه آمده اند که همین دو دلیل باعث شکست سپاه حق به سپاه شیطان شده…آری اعراب که دینی دروغین را برای خود درست کرده بودند تا خلأ بی دینیشان را پر کنند به ایران و سوریه و شمال آفریقا تازیدند و مناطق زیادی از جهان را همانند مغولان وحشی به تصرف خودشان درآوردند.طولی نکشید که همین اعراب بی دین و شیطان پرست و بی خدا و وحشی خودشان با خودشان جنگیدند و جنگ های پی در پی ای با هم دیگر به وجود آوردند که این جنگ های اسلامی که بین فرقه ها و مذهب های مختلف اسلامی به وجود آمد تا به امروز ادامه دارد.ببینید که چگونه وهابیون با سونی ها و سونی ها با شیعه ها و اهل حق ها با سنی ها و داعشی ها با شیعه ها میجنگند…اسلامی که مثلأ یک دین واحد بود بلا فاصله بعد از حضرت محمد به ده ها مذهب تبدیل شد و امامان و خلیفه ها برای به دست آوردن قدرت و به دست آوردن جایگاه شاهی چه جنگ ها را که به وجود نیاوردند و چه قدر با برادران و پسر عموهای مسلمان خود نجنگیدند .بنی امیه و بنی هاشم که هم خون هم هستند هم دیگر را کشتند.

  پاسخ
 25. 25

  مهرداد

  به امید روزی که دین ایران دوباره زرتشت شود و اعراب به همان خاری گذشته ی خود برسند.امیدوارم روزی ایران آنقدر پر قدرت شود که تمام سرزمین های از دست رفته ی خود را به دست آورد و ما ایرانی ها هویت ایرانی خود را و دین زرتشت خود را و قدرت و عظمت خود را پس بگیریم و دیگر به بیگانگانی همچون اعراب مسلمان و مغولان و غربی ها و دیگر دشمنان اجازه ندهیم که سرزمین هایمان را و اعتقادهایمان را و دین و آیینمان را و هویتمان را از ما ندزدند و نابود نکنند.امروزه مردم ایرانی کمی بیدار شده اند و در این جهنم ایران تعدادی از مردم ایرانی بیدار شده اند و به دنبال هویت ایرانی خود میگردند.ارام آرام دیگر ایرتنی ها هم بیدار خواهند شد و ایران بزرگ زرتشتی را خواهیم ساخت…از رود خانه سیر دریا یا سیحون گرفته تا دریای اژه متعلق به ما ایرانی هاست و آن را پس خواهیم گرفت.درود بر ایران و ایرانی

  پاسخ
 26. 26

  بنی آدم

  من به عنوان یه ایرانی همینقدر میدانم که ورود دین اسلام که با زور شمشیر وترس از جهنم ووعده بهشت وهوری از طرف اعراب جاهل وبیابانگرد آن دوره وریختن خون این همه انسان یکتاپرست وخداجوی که دین زرتشت را پیروی میکردند وبی عصمت کردن نوامیس پیشینیان ما وویران کردن سازه هایی که در بهشت خود هم نمیدیدند وبه تاراج بردن گگجینه های گرانبهاوسوزاندن کتابهای نفیس و…..که قلب من از نوشتنش هم به درد میاید بزرگترین ظلمی است که درحق یک کشور همسایه میتوان کرد.پس بیایید به جای اینکه سنگ این اعراب مارمولک وملخ خواررا به سینه بزنیم به فکر آینده این وطن وفرزندانمان باشیم با یکدلی آنرا آباد کنیم تا آنقدر قدرتمند شود که تا ابد کسی حتی به خود اجازه ندهد به تعدی به آن فکر کند

  پاسخ
  1. 26.1

   فرید

   احسنت اخوی م افقم

   پاسخ
 27. 27

  فرزاد

  خاک تو سر رستم فرخزاد ترسو کنن که نره زیر شتر مخفی بشه
  مرد بودی میومدی تو میدون
  بعدشم اینهمه دینار رو برده بودی که به اعراب رشوه بدی؟
  پس معلومه روی قدرت سربازهات حساب نمیکردی
  چونکه اونها به زور برات می جنگیدن و از حکومت ناراضی بودن وگرنه به سمت دشمن پناه نمی آوردن

  پاسخ
  1. 27.1

   پارسی

   خاک تو سر خودت سوسمارخور.درود به شرف زرتشت.درود براریایها.

   پاسخ
 28. 28

  مریم

  بی شرف شمایید که هموطن عرب دارین و گستاخانه توهین میکنید … خداوند دست اجنبیان رو از سر خواهر مادرتون کوتاه نکنه چه عرب و چه اروپایی و انگلیسی و امریکایی…اگه یکم شعور داشتید و تاریخ بخوندید زمان ساسانی نزدیک ۲۰شاه و شاهزاده رو طی چندماه یا خلع کردن یا کشتن جنگ های داخلی ایران و بی اعتمادی و خودکامگی موبدان زرتشتی باعث تفرقه و شکست بود

  پاسخ
  1. 28.1

   هومن

   اولا حرف اون دهنتون ببند و درست صحبت کن دوما بیشرف خودتی که واسه عربیت و عرب گراییی خود میکشی تو که به ایرانیت علاقه نداری و ساسانیان رو عربیت میفروشی غلط میکنی میایی تو این سایت برو تو عربستان پیش همون اعراب مورد علاقت وقتی یک ایرانی حکومت خودش رو به اعراب بفروشه دیگه اعراب چه میخوان بگن درباره ما که حاضریم واسه عرب گرایی خود مو نو بکشیم

   پاسخ
  2. 28.2

   هومن

   اولا حرف اون دهنتون ببند و درست صحبت کن دوما بیشرف خودتی که واسه عربیت و عرب گراییی خود میکشی تو که به ایرانیت علاقه نداری و ساسانیان رو عربیت میفروشی غلط میکنی میایی تو این سایت برو تو عربستان پیش همون اعراب مورد علاقت وقتی یک ایرانی حکومت خودش رو به اعراب بفروشه دیگه اعراب چه میخوان بگن درباره ما که حاضریم واسه عرب گرایی خود مو نو بکشیم و خودمنو به اعراب بفروشیم

   پاسخ
 29. 29

  فرزند کوروش

  اینقد خایه مالی عرب های سوسمار خورو نکنید واقعا چطور میتونی ایرانی باشی عرب ها بیان کشورتو غارت کنن ناموس کشورتو به عنوان برده بفروشن اونوقت بیای طرفداری شونو بکنی واقعا که شرم اوره

  پاسخ
 30. 30

  مهدی

  ایرانیان یا بهتره بگیم اقوام شاهانی که بر ایران حکومت میکردند بارها و بارها با سایر ملل جنگیدند و یا پیروز شدند و یا شکست خوردند به نظر شما هخامنشیان که شکست خوردند ایا جامعه ایران از هم پاشید ؟ درست هست که مقداری زبان پارسی باستان تغییر کرد و دین مردم هم دچار فروپاشی شد ولی ببینید دوباره با ظهور اشکانیان برگشتیم ولی دوباره خاندان ساسان اومد رو کار زبان پلهوی اشکانی کم رنگ شد دین مردم هم دوباره فروپاشی شد تا اینکه اعراب خاندان ساسان رو شکست دادند خب طبیعی هست که پارسی میانه زبان تغییر میکنه و دین بهی این دفعه چون واقعا دیگه جونی براش نمونده برای همیشه از بین میره ولی ایا ایران و مردم ایران از بین رفتند ؟ نه دوباره برگشیم با شکوه بیشتر با دانشمندان بیشتر با شعرای بیشتر زبان پارسی خودمون رو نگه داشتیم فرهنگ باستانی خودمون رو نگه داشتیم شما یه سر برید به عراق یا سوریه یا عربستان و امارات ایا به نظر شما فرهنگ عربی انها با فرهنگ ما یکی هست؟ بلاخره حتما چیزی بوده که خاندان ساسان شکست میخوره حتما چیزی بوده که امپراطوری روم شکست میخوره مهم این هست تاریخ بخونیم درس بگیریم یاد بگیریم قوی تر کنیم وگرنه اگر در قادسیه هم شکست نمیخوردیم به نظر ایا خاندان ساسان امروز وجود داشتند؟

  پاسخ
 31. 31

  ظهور دوباره امپراطوری

  کثافت

  پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه غیر قانونی بوده و پیکرد قانونی دارد.