درباره نویسنده

بردیا

بردیا

راه در جهان یكی است و آن راه راستی است

مطالب مشابه

10 ديدگاه

 1. 1

  آریانا

  من شنیدم که رستم فرخزاد در نبرد تن به تن با سعد وقاص به دست او کشته می شود. سعد وقاص با استفاده از طوفان شن ناگهان ضربه شمشیری بر سر رستم وارد میکند و سپاه ایران با دیدن کشته شده رستم هزیمت میکنند. کدوم روایت درسته؟

  پاسخ
  1. 1.1
   بردیا

   بردیا

   درباره مرگ رستم فرخزاد روایت های مختلفی گفته شده است و نمی توان گفت که کدام روایت درست است!
   1. به نظر فردوسی بزرگ رستم در نبرد تن به تن با سعد وقاص کشته می شود. در این نبرد رستم ضربه شمشیری بر اسپ سعد وارد می کند و سعد بر زمین می خورد ولی هنگامی که رستم می خواهد ضربه دوم را بر سعد وارد کند ناگهان طوفان شن می شود و رستم ناچار از اسب پیاده می شود ولی نمی تواند جایی را ببینید و ناگهان سعد وقاص ضربه شمشیری را بر سر رستم وارد میکند.
   2. در منابع دیگری رستم در هنگام طوفان به زیر شتری می رود و یک عرب با بریدن طناب بار و بنه شتر نا دانسته صندوق سنگینی را بر پشت رستم می افکند که رستم ناتوان شدن و خود را به آب می زند که سرانجام به دست آن عرب کشته می شود.
   3. در منابع دیگری در شبیخون روز سوم جنگ، اعراب با استفاده از طوفان شن به ایرانیان شبیخون می زنند و ایرانیان در زوزه کشان طوفان شن بی آنکه بتوانند حتی نفرات خودی را از دشمن تشخیص بدهند با اعراب وارد جنگ می شوند. در همین هنگام رستم فرخزاد را در سراپرده خود که در وسط اردوگاه ایرانیان بود، کشته می یابند.

   پاسخ
  2. 1.2

   روزبه

   سلام خدمت شما لطفا این منابع که فرمودید را به اختصار و یا کامل ذکر کرده و نام ببرید تا با نویسنده ها و منابعشان آشنا شویم و ما هم مثل شما در این زمینه به تحقیق بپردازیم هرچند میدانیم که خلیفه اول و دوم و سوم اعراب در زمان اسلام و مرگ محمد مصطفی جایگاه خلافت را قبل از علی بن ابیطالب ربودند ❎ بگذریم لطفا در رابطه با مبحث طوفان شِن در آن زمان که هنوز سد سازی و کم آبی نبوده و اینکه در غرب که مناطق کوهپایه اییست و خود ایران تا شبه جزیره عربستان سر سبز بوده و کشاورزی بوده نیز توضیح دهید و چرا نیرو ها با وجود نقل قول داستان به وجود رستم فرخزاد که او نیز یکی از شجاعترین و دلیر ترین فرماندهان ایرانی بود و آیا ایران با آن همه وسعت سرزمین دیگر فرمانده و دلیرانی نداشته که با مرگ و کشته شدن یک فرمانده آنچنان از هم گسسته شود مثل این می ماند که بعد از شهادت چمران و یا شهید همت و یا حسن باقری ما در نبرد با عراق کل جنگ را از کف دتده و شکست بخوریم در ضمن هنوز شاه که زنده بود پس چرا نا امیدی؟ مگر اینکه مردم ایران از ستم شاهان به کمک شاهان نشتافته باشند و چرا بعد ها طبق نظر دانشمندان زرتشتی ها هنوز هم در ایران هستند و آزادانه زندگی میکنند و مجبور به تغیر مذهب نشده اند ولی اکثر مردم از اسلام به زرتشت در روزگار ما تغیر مذهب ند ادند ولو بعد از صد ها و صد ها سال؟
   چگونه از وجود تاریخ دقیق طبق داستان یعنی نوامبر سال 636 میلادی اطلاع هست اکا از دیگر اتفاقات مهم مثل کشته شدن رستم و باقی ماجرا اطلاعات دقیقی نیست

   لطفا جواب سوال ها را بفرمایید با تشکر فراوان از طرف میهن پرست وفادار

   پاسخ
   1. 1.2.1
    بردیا

    بردیا

    درود
    با تشکر از نظر شما
    در وهله اول این مطلب هیچ ربطی به خلفای و جانشینی آنان ندارد و فقط به جنگ قادسیه پرداخته است.
    دوست گرامی نوشته بالا تماما برگرفته از شاهنامه، تاریخ طبری و هزاره های گمشده نوشته دکتر پرویز رجبی (جلد سوم) و کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران نوشته دکتر عبدالعظیم رضایی هست.
    در مورد جنگ قادسیه، این جنگ در بیابان ها درگرفت سپاه ایران دچار کم آبی بودند چنانچه که به قول فردوسی سپاهیان و اسبان گِل تر می خورند از فرط تشنگی. شکستن سد ها هم در واپسین سال های پادشاهی خسرو پرویز رخ داد. (پیش از جنگ با اعراب) و واقعه طوفان شن و کشته شدن رستم همه مورخان متفق القول هستند.

    سه روز اندر آن جایگه جنگ بود
    سر آدمی سم اسپان به سود

    شد ازتشنگی دست گردان ز کار
    هم اسپ گرانمایه از کارزار

    لب رستم از تشنگی شد چو خاک
    دهن خشک و گویا زبان چاک چاک

    چو بریان و گریان شدند از نبرد
    گل تر به خوردن گرفت اسپ و مرد

    در مورد کشته شدن رستم و فروپاشی سپاه ایران هم باید گفت که رستم سپه سالار ایران در آن هنگام بود و از تمامی سرداران یک تن و گردن بالا تر بود. به هر حال در تمامی جنگ ها بیشتر افراد سپاه را بی تجربه ها تشکیل می دهند و در 90% جنگ های باستان هنگامی که سپاهیان فرمانده خود را از دست می دادند می پنداشتند که دیگر همه چیز تمام شده است و جنگ را باخته اند. سپاه ایران هم در این جنگ از این قضیه مستثنا نبود. هر چند که بخشی از سپاه ایران پس از کشته شدن رستم و هزیمت سپاه ایران، در میدان نبرد ماندند و جنگیدند و عقب نشینی نکردند.
    این را هم باید اضافه کرد که ساسانیان پس از جنگ قادسیه نیز از اعراب شکست خوردند و قادسیه تنها جنگ ساسانیان و اعراب نبود.

    در مورد مرگ رستم هم در کامنت بالا عرض شد که به نظر فردوسی رستم در نبردی تن به تن با سعد کشته می شود ولی در دیگر منابع (تاریخ طبری،کتاب تاریخ ده هزار ساله ایران و…) رستم هنگام طوفان شن به زیر شتری پناه می برد و یکی از اعراب با بریدن بند شتر صندوق های سنگین را بر روی رستم می اندازد و سپس او را می کشد. به دلیل اینکه چگونگی مرگ رستم به چند روایت گفته شده است ولی تاریخِ این جنگ در همه منابع یکی است.

    پاسخ
 2. 2

  هومن

  سپاس از اطلاعتون درباره نبرد قادسیه میگن نیرو ساسانی ۳۰هزار تا بود بعضیا میگن ۱۰۰ هزار تا کدوم درسته ؟
  یه نفر هم هست میگه حمله اعراب دروغه نظر شما چیه ؟

  پاسخ
  1. 2.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   در برخی منابع تعداد نفرات سپاه ایران 30 هزار و در برخی منابع 20 هزار و در برخی منابع نیز 100 تن آورده شده است. که شاید 100 هزار تن نزدیک تر به واقعیت باشد. حمله اعراب به ایران نیز حقیقت داشته است چرا که منابع بسیاری در این باره وجود دارد

   پاسخ
 3. 3

  حمید

  سلام وقت بخیر نقش امام حسین و امام حسن در قادسیه چه بود

  پاسخ
 4. 4

  rasool

  درود بر شما بسیار خوب ودقیق نوشتین باید خدمت هموطنان گرامی عرض کنم تاریخ رو فاتحان مینویسن پس به نفع خودشون مینویسن ..بعضیها هم که میخوان تاریخ رو نقض کنن امثال روزبه(سلمان فارسی)که به کمک اعراب شتافتن و به لشکر ایران خیانت کردن موردی نداره راحت باشن چون تا بوده در ایران خیانت بوده و تمام پادشاهان ایرانی توسط خیانت خودی نابود شدند و وطنمون به خاک و خون کشیده شد ایران خونهای بسیار و پادشاهان بیعرضه زیادی رو به خودش دیده.

  پاسخ
 5. 5

  علیرضا

  با سلام
  مگه نمیگن اعراب به بهانه گسترش دین اسلام با ایرانیان وارد جنگ میشوند اونم ب فرماندهی عمربن خطاب ؟
  که دختراهای خسرو پرویز رو اسیر میکن تو شهر میگردون و اعراب همه جا رو به آتش میکشن و تجاوز میکنن و…
  لطفا راهنمایی کنید موثق ترین واقعه جنگ قادسیه کدومه ؟؟؟

  پاسخ
  1. 5.1
   بردیا

   بردیا

   درود
   جنگ قادسیه یک جنگ مرزی می باشد که در نزدیکی های شهر ساباط (یکی از هفت شهر تیسفون) درگرفت که طی آن ایرانیان شکست خوردند. این مطلب ربطی به گفته شما نداره.

   پاسخ

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تمامی حقوق این تارنما (محتوا و عکس و پوسته) متعلق به "تاریخ پارسی" می باشد و استفاده از آنان در سایت های دیگر طبق ماده 12 فصل سوم قانون جرائم رایانه غیر قانونی بوده و پیکرد قانونی دارد.